17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jitur 15.1.2021 11:28

Tedy pozdě, ale přece - móóóc chválím krásné fotky!!!

A. Zemanová 12.1.2021 12:33

ODPOVĚĎ ČESKÁ SPOLEČNOST ORNITOLOGICKÁ (psala jsem dotaz na absenci ptáčků na krmítkách)

Za "normálních", "obvyklých" okolností se děje to, že, např. sýkory koňadry, které zde hnízdí na jaře a v létě, během podzimu odletí do jižních oblastí Evropy. Současně sem ze severu (z Ruska, Pobaltí, Skandinávie) přilétají severské sýkory koňadry. Prakticky celá populace sýkor se tedy přesune jižněji. Nemusí to platit samozřejmě na 100% - po nějakou dobu se zde mohou obě skupiny prolnout, anebo naopak může nastat období, kdy "naše" už jsou pryč a ty severní ještě nepřiletěly. Kromě toho také nemusí odletět na jih úplně všechny "naše". Je to zkrátka rozmanité. Mnoho se dá zjistit dlouholetým kroužkováním a opakovaným odchytem okroužkovaných ptáků.

A právě z dat Kroužkovací stanice Národního muzea vyplývá, že během posledních mírných zim k nám ze severu (Pobaltí, Rusko, Polsko, Skandinávie) přilétá méně a méně ptáků. Všimli si toho majitelé krmítek na celém území České republiky. Ptáci reagují na probíhající klimatické změny více způsoby. Například změnou migračního chování, což se projevuje právě těmi opuštěnými krmítky. Ale také posunem hnízdních areálů na sever. To zase zjistili evropští ornitologové porovnáním údajů v 1. a 2. Evropském hnízdním atlasu (www.EBBA2.info).

I proto je užitečné o tomto víkendu ptáky sčítat. Porovnávají se výsledky ze tří ročníků Ptačí hodinky v ČR, Rakousku a Bavorsku. Plus ta data z kroužkování, to už je dostatek informací pro nějaký závěr.

T. Zana 12.1.2021 15:31

Ohromně zajímavé, díky R^.

J. Opluštilová 12.1.2021 0:09

Před svátky jsem chtěla inovovat cukroví a nově přikoupila 100% pokrmový tuk na polevy jenže jsem si nevšimla, že je vyroben z palmového oleje a ten z různých důvodů nepoužívám. Myslíte, že ho mohu dát ptákům? Nebude jim blbě? Poraďte, prosím.

Z. Xerxová 12.1.2021 6:35

rostlinný tuk se někdy dává jako náhrada loje. I na stránkách "ptačí hodinky" mají návod na výrobu šišek plněných ztuženým rostlinným tukem... Vyrobte si sami • Česká společnost ornitologická (birdlife.cz)

J. Opluštilová 12.1.2021 13:11

Děkuji za odkaz, info a pěkné fotky fóglů. Těch, co lítají na krmítko k nám oproti předešlým rokům strašlivě ubylo. Bydlím ve městě přímo u parku a podezírala jsem ponejvíce toulavé kočky, ale před chvílí jsem se chtěla podělit s holubama o zbytek nedělní bábovky (moc jim chutnala a prali se o drobky), když se na ně jako bleskem snesl hnědý stín, začalo lítat peří a nejspíš poštolka (blbě vidím) zaťala drápy jednomu z holubů do zad, ten se ale vysmekl a z posledních sil zajel pod zaparkované auto. Tam si chuderka hladová netroufla. Koupím kousek jater a vyložím na parapet, možná se odváží. Už jsem takhle před pár lety jednu mladou krmila.

A. Rgova 11.1.2021 22:41

Xerxová fotky i článek báječný, díky. Potěšilo i poučilo. Já měla jednou hrdličku doma,kdosi ji uloupil ocásek. umřela po pár dnech.

Jakákoli příliš velká parta ( množina) holubi, hrdličky, špačci, kočky, někde vlci dokáže otravovat ačkoli v malém množství je úžasná.

Z. Xerxová 12.1.2021 6:37

jojo - ale zatímco velehejno mrňavých čížků mi nevadí, tak z hrdliček se staly hrdly ;-D Nevím proč - tímhle běžně netrpím 8-o Ale krmím je stejně všechny - i když fandím paní krahujcové ;-)

M. Crossette 11.1.2021 18:28

Xerxová, to jsou nádherné - přímo "atlasové" - fotky a navíc ta rozmanitost ptactva - přávidím. Na takové ptačí divadýlko bych vydržela koukat hodiny a tys k fotkám napsala moc pěkně povídání.

A ta rozkošná zrzka veverka !!! Mám naše šedivky ráda, ale tu zrzku bych tu taky moc chtěla. Dneska kočka Rusty chtěla v jednu chvíli ven. Jak jsem začala otvírat šoupací dveře verandy, okamžitě přiběhla žebrat jedna veverka - primo k mým nohám, s Rusy si mohly dát pusu:-).

A vypadá to, že páru loňských střízlíků co hnízdili v garáži se v ní zalíbilo celoročně. Už od podzimu tam létají na noc spat :-). Zjistili jsme to, když jsme jednou už za tmy chtěli garáž zavřít a jak jedou vrata dolu, automaticky se rozsvítí. A dva ze spánku vyplašení střízlíci moment polekaně kroužili garáží, než vylítli ven. Podruhé jsme naopak už na noc zavřenou garáž potřebovali znovu otevřít - a zase dva zmatení ptáčci vylítli ven. Tak teď zavíráme garáž nejpozději ještě za šera, ale od spodu zůstává tak 30cm otevřená, aby ptáci mohli pendlovat jak se jim zachce. Jestli jsou to ti "naši", tak ti se tenkrát rychle naučili tím spodním otvorem "podlézat - prohopsat" dovnitř garáže i ven..

Z. Xerxová 11.1.2021 19:00

veverka taky chodí na slunečnici

Z. Hanča 11.1.2021 17:59

Ptáčky na zahradě pozoruji celoročně, stále mám u okna dalekohled, abych je lépe viděla. :-) Poněvadž v rodině je moje záliba známá, přinesl mi tentokrát Ježíšek knihu Ptáci našich zahrad (i když nějakou literaturu už mám) a snacha mi stáhla do mobilu ornitologickou aplikaci, kde jsou mimo jiné i hlasy ptáků. Mám radost z každého opeřence, který nás navštíví, jen straky mají u mě vroubek.

Krásné fotky, Xerxová! Mimochodem, červenka prý kdysi bývala ptákem stěhovavým, ale postupem času (a vlivem mírných zim asi) si zvykla trávit zimu u nás. Taky ji mezi našimi strávníky občas vidím.

Z. Xerxová 11.1.2021 19:01

jojo - červenky, postupně i ti rehkové (i když u nás ještě odlétají), i někteří čápi a jeřábi se neobtěžují odlétat na jih, když se tu dá uživit i v zimě

Z. Yga 11.1.2021 19:11

Čápa černého jsem viděla ještě začátkem listopadu, jak si vesele hopkal po oraništi. 8-o

Z. Xerxová 11.1.2021 19:27

my na Štědrý den viděli buď dva jeřáby, nebo čápy... spíš bych to viděla na jeřáby, ale letěli potichu a to oni nedělají. Ale čápové?? V prosinci?? Na Frýdlantsku v podhůří Jizerek??

Z. Lika 12.1.2021 14:17

Čápi můžou u nás přezimovat - snesou i mínus patnáct, pokud mají potravu.

T. Zana 11.1.2021 16:37

Šla jsem se podívat, jestli ptáčkové mají buráčky (mají, kašlou na ně), jestli jim vodička nezmrzla (přilila jsem teplou)... no a koukám: nádherný západ slunce, rudě pruhovaná obloha.

To by se to fotilo, kdybych na ni nekoukala z balkonu mezerou mezi dvěma baráky :-P.

Z. Xerxová 11.1.2021 19:02

krásně dneska bylo - i v lese jsme byli - a koukala jsem po opeřencích - a kupodivu až na jednoho krkavce nikde ani pírko...

A. Zemanová 11.1.2021 15:52

Milá Xerxová, to se tak dobře četlo! A také musím pochválit fotky, je radost si je prohlížet. Máte přepestré návštěvníky.

U nás stále stav nula. Začala jsem sypat i na zem, což jsem jiné roky kvůli hrdličkám dělala nepříliš ráda. Je neuvěřitelné, že ty hromádky na zemi jsou takřka netknuté několik dnů - dokonce ani ty hrdličky tu moc nejsou. Sem tam se některá pod krmítky mihla, paběrkovala tam, ale teď je stav nula.

A jak píšeš, Xerxová, Ri bydlí sice dál, než Tvé sestra, nicméně je to blízko. A oni mají ptáčků strávníčků celá hejna. Ale u nás v obci a v okolí je ticho. Moc mi ptáčci chybí.

Sčítání ptáků jsem se pochopitelně účast nemohla, ale nedělám to ani jindy. Krmítko je od mého okna daleko tak ke čtyřiceti metrům. Mám sice jen levný jednoduchý dalekohled, ale Vašek jím vidí, jen já mám problém zaostřit s brýlemi i bez nich, takže ani nevím, co vlastně mi na krmítko v zimě létá. Když teda létá. V od jara do podzimu se dá na krmítko koukat z lavičky, křesílka či z pergoly, ale v zimě mě nic nekryje a hodinu venku se sedět nedá.

Z. Xerxová 11.1.2021 16:03

vydrž - s jarem se vrátí a budou se přiživovat rádi

A. Zemanová 11.1.2021 18:08

Budou muset! Stále mám asi 75 kg slunečnice z 80 kg. A to jsem uvažovala o třetím pytli! Ale nehnula bych se v domečku, tak jsem si říkala, že když tak přikoupím.

Z. Janaba 11.1.2021 15:32

Když jsme u těch ftáků. Překvapilo mě, že u kočgranulek vranám se přiživuje kos. Možná paní kosová, zdá se mi, že není úplně černočerný. Ale to nic, nenapadlo mě, že malý pták, tedy proti vranám, zobe granule. Čím to drtí?

Začala jsem mu tam krájet jablko a přisýpat vločky, ale zdá se, že preferuje ten kočičinec. Tss tss, je to v pořádku, nebo se ucpe? Vodu mají, vlažnou, aby nenastydli, když bumbají. ;-D

Z. Xerxová 11.1.2021 16:06

ani mladý kos není černočerný - takže možná kosí mladík. Kos je masožravec (tedy žížaložravec) a masové granulky ho jistě uspokojí víc, než vločky... Asi nespolkne celou granulku (i když zobákem jsou schopni procpat překvapivě velká sousta), ale drobečky a úlomky mu jistě chutnají. Pokud má vodu (a umí žrát i sníh), tak snad ví, co dělá...

L. Blaza 11.1.2021 15:29

Krááásný fotky Xerxová! R^

Z. Xerxová 11.1.2021 16:06

to já néééé - na fotky mám lidi ;-)

L. Blaza 11.1.2021 16:56

Já víííím! ;-D

J. Fialová 11.1.2021 14:17

U nás je havranů a havranů. A dogička se mnou kvůli nim fest smýká, chtěla by je honit jak zajíce. I když na ni řvu "Krááávo, nemáš křídla!"

J. Fialová 11.1.2021 14:20

Hmm, když jsem napsala Krááávo jen s jedním dlouhým á, bylo mi oznámeno, že můj příspěvek nebyl zařazen páč porušuje blabla.

Z. Xerxová 11.1.2021 14:53

tak ji pusť, ať se vyblbne - havrani ji uletí - zase tak ouvej není, aby jim jeden start navíc vadil. Kdyby hodně mrzlo, tak je nechám v klidu - ale v Brně myslím jsou havrani nažraní a ve formě

L. Jakovljevičová 11.1.2021 14:00

Teď jsem právě dosypala krmítko. Jsou tu většinou sýkorky (i modřinky), brhlík a občas hýl s paní hýlovou. Nějak zmizeli kosové, ale v létě tu jsou, slyším je vyzpěvovat. Kvůli vrabcům jsme nepokáceli starou bezinku, obrostlou břečťanem, mívají tam hnízda. Ale vrabce jsem na krmítku neviděla ani nepamatuju.

A Xerxová fotky jsou moc krásné !

Z. Xerxová 11.1.2021 14:08

já mám větší počet strávníků na zemi (krmím na místě pod keřem, kde málo sněží a babička pod střechou na terase) než na krmítku. Vrabčáci, ale i kosové raději stolují na zemi, než v krmítku.