27.2.2021 | Svátek má Alexandr


PSI: Pětihlavá saň

24.9.2008

 
Klasická "vesnická story" o uprchlé feně a uprchlém psu, co se setkali za domy na louce, a obvyklá laxnost lidí vedla k narození malých psíků zajímavého původu, o které bohužel nikdo nestál. Maminka je australský honácký pes (plemeno středního vzrůstu, pracovní, chytré) a tatínek je německý ovčák černé barvy. Nafasovali jsme je v deseti týdnech, neočkované, neodčervené, tak trochu umolousané, z ohrádky na dvoře. Důvod – špatná sociální situace majitelky (sama, mateřská, dvě malé děti...) Jedno ze štěňat si ten den na poslední chvíli někdo vzal, pět putovalo k nám.
Napřed to byla jen černá záplava s výrazně vyčnívajícím hnědým pejskem. První jsme ale začali poznávat nejmenší fenku. Přišla totiž s jizvami, strupy a několikacentimetrovou a hlubokou tržnou ránou ve slabině, nešitou, zastaralou, potřebující ošetřování.Už tehdy jí ostatní "dávali čočku". Postupně jsme začali rozeznávat i ostatní, dalšího pejska a dvě fenky.
Sally
Sally (otloukánek) – nejmenší fenka, tak trochu "otloukánka", přišla poraněná. Je mírnější povahy, i když se snaží a srdnatě se brání, když jí napadají, spory nevyhledává, jde ostatním z cesty. Před sourozenci hledá zastání u "strýčka", dospělého psa, poslední dobou u něj i spí. Miluje lidskou společnost, trošku hýčkání, samozřejmě i hru a řádění, ale mohla by žít klidně v bytě jen jako mazel a společník, je hodná, ochotná vyhovět. Bude určitě menšího vzrůstu, po mamince.
Kolmanová - Sally
Afra
Afra (pružinková) – nejukecanější, nejživější, nej... no zkrátka na pružině. Odložíte koště z ruky a ono samovolně mizí, kdo ho drží na druhém konci? Afra. Na nohavici visí klíště a nechce se pustit, kdo je to? Afra. Hodíte míček, kdo ho má první? Afra. Zavřete jakékoliv dveře mezi lidmi a smečkou, kdo nechá jídlo jídlem a už se do nich dobývá? Afra. Je živá, temperamentní, veselá, vhodná do rodiny k odrostlejším (školním) dětem. Potřebuje zaměstnat a Vás také zaměstná, byla by asi dobrá i pro agility či podobné vyžití a pokud se jí budete dost věnovat, může žít i v bytě, zahrádku by také ocenila, ale určitě nebude chtít být jen sama venku a hlídat dvorek, bez toho, aby se jí lidé věnovali. Bude velikostí spíš po mamince, menší. Poznávací znamení je bílá špička ocásku.
Kolmanová - Afra
Ronda
Ronda (velká) – Větší a "rozumnější" fenka, mohla by být i hlídačem u domku se zahradou, přístup domů samozřejmě ocení. Také dokáže vytvářet lotroviny, ale přeci jen na své sourozence nemá, je schopná se i zklidnit a dodržovat nějaký řád. Milá, příjemná, vstřícná, má ráda lidi i děti, ale bude z ní zřejmě dobrý hlídač a asi by zvládla i služební výcvik. Její páníček si bude muset zvyknout na špatný odhad věku ze strany okolí, Ronda má totiž jako dědictví po "australáčkovi" typicky "melírovaný šedý" kroužek okolo nosu.
Kolmanová - Ronda
Ringo
Ringo (smíšek) – pejsek veselý, temperamentní, mazlivý a hravý, učenlivý. Takový univerzál. Mohl by do bytu (pozor – věnovat se, zaměstnat) nebo do domku se zahradou (pozor – taktéž věnovat se, zaměstnat:). Bude trošku větší, spíš po tatínkovi ovčákovi. Je zvědavý, všude strčí nenechavou čumu, má rád děti a těm trošku větším by byl dobrým partnerem při hře. Není příliš dominantní, umí se chovat "v teamu". Poznávací znamení - bílý flíček na zádech.
Kolmanová - Ringo
Fram
Fram (šéf) – světle hnědý pejsek, černý nos, tmavší ocas. Největší ze smečky. Šéf, vůdce, strážce. Hlídá a střeží ostatní, když oni leží uvnitř, on hlídá vchod, malou hlavičku zvednutou a větří do tmy. Ví hned, kde se co šustlo. Bude z něj dominantní, sebejistý pejsek (i když podřídit se velkému psovi samozřejmě umí a také musí, pokud své lumpačiny vůči "strejdovi" přežene), samostatný, dobrý hlídač. Mohl by žít na statku, usedlosti, v domku se zahradou, je rád venku. Je velmi chytrý a učenlivý, a pokud se mu bude někdo věnovat, může z něj být velmi schopný pracovní pes, ke zvířatům či do služby. Zvládl by asi i byt, co by mu opravdu vadilo je být uzavřen v kotci, sám a bez práce či zábavy. Má rád lidi a děti a kdo ho získá, neprohloupí :)
Kolmanová - Fram
Pro ty, komu název plemene nic neříká:
Australský honácký pes
velmi živý, odvážný,ostražitý, inteligentní, vytrvalý, samostatný, věrný, pracovitý, vyšlechtěn k práci s dobytkem, při křížení byl použit dingo.
Střední velikosti: 43 – 48/51 cm, 16 – 25 Kg. Silný pes s krátkou srstí, odolný.
Po příjezdu psíci radostně objevili, že svět není jen dvorek a začali okupovat zahradu a vůbec vše okolo a lítat jako čerti. Kupodivu nic moc nekoušou a neničí, obvykle se drží polínek, klacků a svých hraček. Radostně se zabydlují pod auty, čímž návštěvám komplikují život. Překvapením pro ně byl kůň i psí strejdové. Teď už ví, že motat se koni pod nohy je hloupý nápad a k velkým psům musí dodržet trošku zdvořilostních pravidel.
Vztah ke kočkám mají ambivalentní, kolísají mezi "kamarádem" a "lovnou zvěří". Ládují se jako o život, zakulatili se, zčernali, srst se jim leskne, zvládli odčervení i očkování. Baští granule, konzervy i maso. Tvoří smečku a jako smečka se umí semknout a lovit nebo řádit.
Jen Sally stále trápí a "otloukají", bez dozoru ji ani nenecháváme s ostatními. Užívají si bezstarostně, ale rostou jako dříví v lese a tahle stanice je pro ně (ač třeba Frama bych měla moc ráda nastálo) jen přestupní. A tak máte- li přátele, kterým chybí nějaká ta hlava saně, neváhejte a vyličte jim naše psíky v živých barvách.
Pokud byste měli o některé z "dráčat" zájem, ozvěte se do OS podbrdska na email: podbrdsko@kocky-online.cz, prohlídněte si stránky, tel.:               603 363 315        (večer)
Bára Kolmanová


Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...