BERNSKÁ SMEČKA: Königstein a Drážďany
Areál pevnosti Königstein foto: Mirek Menšík, Neviditelný pes
Máme v rodině takovou tradici. Během letních prázdnin, zpravidla na jejich konci, se sejdeme na pár dní na nějakém pěkném místě a bydlíme ve stejném hotýlku či penzionu. Přes den míváme individuální program, podle zájmů a možností. My s sebou přirozeně vždy vezeme nějaké psy, tak býváme co do plánů poněkud omezeni, třeba prohlídky zámeckých interiérů do svého programu zkrátka zahrnovat nemůžeme. Večery pak trávíme společně, dlouho do noci je o čem vypravovat. Takový model setkávání nám všem vyhovuje, nikdo totiž nemusí nést na bedrech břímě hostitelství, což při počtu někdy i kolem deseti lidí není legrace.
Onehdy jsme takhle navštívili Českosaské Švýcarsko, překrásný kout, to mi asi dá každý za pravdu. Náš denní program se musel přizpůsobit skutečnosti, že jsem nedala jinak a s námi jeli hned tři psi. Pěší výlety se zamlouvaly jim i nám. Trojlístek byl vždy večer tak utahaný, že jsme při pravidelných kontrolách na pokoji nikdy nemuseli zakročit, tři dlouhoušaté Šípkové Růženky spaly spánkem spravedlivých (kde jinde než v naší posteli).
Syn s rodinou měl naplánován tak zajímavý výlet do Německa, že jsme se vzdor smečce přidali, ostatně syn na tom byl podobně, má tři kluky. Dopoledne jsme věnovali prohlídce pevnosti Königstein. My s manželem jsme ji navštívili poprvé, vzpomněli jsme si ale, že to místo vlastně známe díky smutnému příběhu z filmu Karla Kachyni Oznamuje se láskám vašim. Otec Ulriky, kterou hrála Markéta Hrubešová, byl velitelem zajateckého tábora právě v této pevnosti.
Ve stručnosti: největší vojenská pevnost v Evropě je zbudovaná na náhorní plošině – stolové hoře Königstein. Její rozloha je bezmála 10 hektarů. Najdeme zde asi padesát historických objektů, např. nejstarší dochovaná kasárna v Německu a nejhlubší studnu v Sasku (druhou nejhlubší v Evropě - 152 m). Vůbec nejstarší stavbou v areálu je hradní kaple z přelomu 12. a 13. století. Zajímavé je, že pevnost nebyla nikdy dobyta a za zmínku stojí i skutečnost, že ve středověku Königstein patřil k Českému království (do roku 1459).
My jsme kvůli psům museli oželet expozice, ale procházka kolem asi dva km dlouhých hradeb a výhledy do okolí byly tak úchvatné, že nás to nakonec zas tak moc netrápilo. Odpoledne jsme zavítali do Drážďan a rozhodli jsme se, že tam si rozhodně musíme výlet zopakovat bez psů.
Galerii starých mistrů a ostatní sbírky ve Zwingeru jsme si nechali ujít jen s velkou lítostí. I tak jsme si ale den jaksepatří užili a s odstupem času se tenhle prodloužený víkend ve vzpomínce vyrovná regulérní dovolené.
Fotografie: Mirek Menšík. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie, nebo si obrázky prohlédněte přímo zde na Rajčeti.
Osobní stránky autorky: www.bernsky-honic.cz