2.12.2021 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Zamyšlení nad zlomeným křídlem

Proč vlastně existuje veterinář. V dobách, kdy byl člověk chlupatým stvořením žijícím někde v jeskyni, možná ještě doktory neměli. Kdo byl slabý nebo nemocný se prostě uchýlil do ústraní a v tichosti odešel do věčných lovišť. Příroda uplatňovala své vlastní a bezpochyby správné zákony.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Majerová 4.12.2007 12:10

Máte zájem?

Našla jsem raněného holuba asi samičku. Má něco s nožkou a křídlem. Asi se těžko najde zájemce, ale já nevím co mám dělat nemohu ho nechat;-(jestli víte o chovné stanici holubů tak mi napište na: ilove.mari@seznam.cz

nebo na icq: 261 567 490     holuba dám samozřejmě zadarmo je městský a toho najde každý..

Jiří Růžička 4.8.2006 22:08

Re: Zvířata jsou líný potvory

Dobrý večer, asi se budu opakovat, ale již v našem zákonodárství najdete zvíře pod kolonku věc!

Zdravím, R.

evam 3.8.2006 14:20

Re: Re: Re: Re: Opuštěné zvíře bez pomoci ve městě nemá s přírodním výběrem nic společného.

...jo, je to přesně tak...

MaRi 3.8.2006 4:06

Re: Re: Proč existuje veterinář?

Nevím, jestli si Pavel přečte tuto reakci, ale...

- než něco nazve "blábolem", mohl by se nad tím ještě aspoň jednou zamyslet

- neměl by si vybrat  nepatrnou část a odsoudit kvůli ní celý text

- má-li jiné informace než pisatel textu, na který reaguje, mohl by se o ně podělit s ostatními čtenáři

pavel 2.8.2006 23:56

Re: Proč existuje veterinář?

Prosím vás, než příště zase vypustíte do světa takový blábol, naučte se aspoň základy biologie, konkrétně co se děje s bílkovinami při trávení...

jir.va 2.8.2006 19:50

Taky máme na našem dvorku malého holoubka (pojmenovala jsem ho Pepa). Je to letošňák má nějaké divné pravě křídlo, nemůže anebo neumí lítat. Zřejmě jako mládě vypadl z hnízda, přežil a teď žije na malém stísněném dvorku. Dívám se na něj z 1. patra, s

Kardiak 2.8.2006 18:30

Re: Re: Re: Zvažovala jsem

No,ale to si nedporuje.Pro sebe,jako pro lidi.Alespoň pro některé,ty vnímavější?

Rákšasí 2.8.2006 18:04

Re: Re: Zvažovala jsem

trochu nesouhlasím. Nevím jestli znáš tu teorii o efektu sté opice. Kdyžtak ve zkratce přiblížím. Vědci na jednom ostrově naučili jednu jedinou opici, že si má před jídlem opláchnout ovoce. Od ní se to naučily další ve skupině, z jejich skupiny se to naučily další skupiny na ostrově. Jenže jaké bylo překvapení, když se tam po čase vědci vrátili, že to ovoce si myjí i opice na jiných ostrovech. Neměly možnost si to předat ukázkou, jen prostě něco bylo ve vzduchu.

A tak jsem asi naivní optimista, že když se k nám budou pomaloučku přidávat další "opice", tak snad jednou tu budou člověci a ne lidi.

Kardiak 2.8.2006 17:50

Re: Zvažovala jsem

Myslím si,že pomocí jednomu trpícímu tvorovi nezmění svět,ani nesníží lhostejnost.Ale určitě to pozmění nás.Nejvíc uděláme pro sebe.V

Kardiak 2.8.2006 17:37

Re: Re: Byla nalezena kostra neadertálce - zjištěno že dlouhodobě trpěl artritidou,

Možná,že nebyl tolik jako my,ale třeba byl o to víc lidský?8-o

Rpuť 2.8.2006 15:31

Re: RŮŽOVÉ PÁREČKY !

To vypadá na dietní párky;-D Uzeniny konzumuji jen vyjímečně a mám na to svého řezníka.:-)

Lída Š. 2.8.2006 15:14

Re: Re: Re: Opuštěné zvíře bez pomoci ve městě nemá s přírodním výběrem nic společného.

Tosco, Rpuťi - prostě holky moje milovaný - není co dodat;-) Líp by to nikdo nenapsalVV

Julie 2.8.2006 14:35

Re: Re: Na smuténku!

Díky za poučení:-D

Medvídek 2.8.2006 14:34

Re: RŮŽOVÉ PÁREČKY !

Párky nekupuju a koukám že dobře dělám.:-/

tosca 2.8.2006 14:32

Re: Re: Opuštěné zvíře bez pomoci ve městě nemá s přírodním výběrem nic společného.

Rputi, přesně o to mi šlo. Přírodní výběr funguje ve volné přírodě. Tam žijí i predátoři, takže holub se zlomeným křídlem by se s velkou pravděpodobností stal kořistí některého predátora dřív, než by stihl uhynout. A pokud ne, znamená to, že se dobře schoval. Pak skutečně uhyne, stejně jako ve městě, ale rychle jeho tělo zlikvidují živočichové, kteří proto v přírodě jsou. Přírodní zákony jsou kruté, ale vyvážené.

Mimochodem, nám se do města vracejí draví ptáci. Redukují populaci holubů přirozeně. :-)

Bláža 2.8.2006 14:27

Re: RŮŽOVÉ PÁREČKY !

Uf, uf, to jsem se otřepala.....!!

JoVo 2.8.2006 14:21

RŮŽOVÉ PÁREČKY !

;-PTakovej páreček. Následující receptura na obyčejné párky byla získána od nejmenovaného pracovníka jedné rakouské firmy, která vyrábí uzeniny na objednávku a podle cenových požadavků supermarketů a hypermarketů v České republice, zřejmě pod jednotným obalem.

 Obyčejné párkyreceptura na 100 kg výsledného produktu:15 kg -SEPARÁT (kostní moučka),15 kg- SÁDLA, 26 kg -KŮŽOVÁ EMULZE, 10 kg -A-GEL (chemie), 6 kg-ŠKROB, 22 kg-LED (specielní strouhanky pro spojení směsi- později zvodnatí!), 2 kg-SŮL,1-kg-EMULGÁTOR,   1 kg-KOŘENÍ + BARVIVO.

Výsledný produkt : 100 kg růžovoučkých párečků.Pokud byste v receptu marně hledali maso, nespletli jste se, skutečně  tam žádné není. Dobrou chuť Vám přejí „ SPOJENÉ KAFILÉRIE, a. s.

P.S. Pokud Vám zbylo alespoň 0,1 kg svědomí, pošlete tento recept všem svým známým. Možná to přežijí…..Pro informaci – v psích konzervách je vlastně úplně to samé. Stačí osolit, hodit na pánev a chutná to úplně stejně! Akorát potom budete mít ještě hebkou srst, protože na rozdíl od párků obsahuje psí žrádlo vitamíny a minerály!

 

Rpuť 2.8.2006 14:00

Re: Opuštěné zvíře bez pomoci ve městě nemá s přírodním výběrem nic společného.

Právě, že má. V přírodě takové situace nastávají dnes a denně - jen o nich nevíme. Nemocné či bezmocné zvíře brzy uhyne nebo se stane potravou. O zbytek se postarají mravenci a jiní "uklízeči".

Problém divoce žijících zvířat ve městě je trochu někde jinde. A´t jde o holuby nebo třeba polodivoké kočky v určité lokalitě. Příbuzenská plemenitba, špatná výživa v březosti, slabá, k chorobám náchylná mláďata, další špatná výživa, paraziti, infekce, neléčené vnitřní choroby, degenerace a přežívání a množení i těch jedinců, kteří by, v opravdu divoké přírodě, šanci neměli. Vidím to na Lízince - degenerativní změny (příliš dlouhé špičáky a drápky, které už nelze zasunout), rachitida, chronická rýma a slzící oči - toho se už nezbaví, navíc se ta degenerace projevuje u některých z jejích koťat.

S holubama jsem si v Praze užila své. Neoplývají velkou inteligencí a navíc jsou dost špatní rosiče. Rok co rok vyváděli mladé na úzké římsičce některého z oken ve světlíku. Dřív či později jim určitě spadlo dolů - tak ho nechali být. Každou chvíli jsem lozila po světlíku a chytala připitomělého holuba, který za půl hodiny spadl znova. A když jsem pracně vylezla na střechu a dala ho za komín, stejně se na něj rodiče vykvákli. ,Krmit ho uměle, pokud ono samo nechtělo, bylo téměř nemožné. Navíc, na většině holubů je vidět, že to zdraví ptáci nejsou - nevím, proč zrovna oni, ani brabci, drozdi či ostatní tak zparchantělí nejsou.

Ale fakt je, že v tom městě se nikdo jiný než člověk ani postarat nemůže.

tosca 2.8.2006 13:18

Zvažovala jsem

co k článku napsat. Rákšasí mi trošku pomohla urovnat si svůj pocit z něj, ale stejně to těžko vyjádřím.

Lhostejnost lidí je smutná a je jí bohužel mnoho. Opuštěné zvíře bez pomoci ve městě nemá s přírodním výběrem nic společného. Navíc, nemocné zvíře je rizikem i pro své okolí (včetně lidí). Paní Martina udělala to, co ji v daném okamžiku velelo srdce. Nenechala bezbranného tvora trpět. Udělala dobrou věc. Narazila při ní opět na neochotu lidí, ale naštěstí to nevzdala a dotáhla ji do úspěšného konce. Nebo to není konec? Kdo ví :-)

tosca 2.8.2006 13:14

Re: Na smuténku!

Jsem ráda, že jste "k nám" zabloudila i dneska :-)

A neodpustím si droboučké "popíchnutí". Koukněte na stránky uvedené v dolní části článku paní Martiny. Uvidíte, že je to velmi obětavý člověk. A třeba přijdete na to, že nemusíte skončit jen u obdivu, ale můžete ji nabídnout i něco dalšího. A pokud ne, najdete na jejích stránkách spoustu nádherných fotek a smutných i veselých příběhů :-)

Apina 2.8.2006 13:10

Re: Oni Asiaté nezacházejí o nic lépe ani s lidmi.

Rputi, souhlas, Asiatům se to ale momentálně asi vymluvit nedá.

Apina 2.8.2006 13:07

Re: Re: Re: Re: Re: Apino - malá oprava

Jo Medvídku, také o tom vím a je to opravdu k pláči ;-(. Po tom, co jsem viděla, si nedělám nejmenší iluze o zacházení se psy a dalšími zvířaty. Jatka v Písnici jsem před časem viděla na vlastní oči za plného provozu, takže jsem opravdu bez iluzí. Mimochodem, nevím jak dnes, ale dřívější komunističtí představitelé měli svá vlastní jatka pro jatečná zvířata, aby měli jistotu, že nebudou mít maso ze zbytečně vystresovaných zvířat. Ale tohle je už opravdu jiná kapitola.

Julie 2.8.2006 12:59

Na smuténku!

Trochu se nám ochladilo a máme tu vážné téma! Ruku na srdce, asi bych holuba politovala a nebyla schopna zareagovat, proto máte můj obdiv, za to, jak jste se zachovala!!! Připíjím vinným střikem holubovi na uzdravení a moje Mikina dneska dostane jedno pohlazení navícVV  

Medvídek 2.8.2006 12:50

Re: Re: Re: Re: Apino - malá oprava

Já o tom vím, mohl bych přidat podobné horrorové líčení jak Asiaté připravují psy, nebo jak to v civilizovaných zemích Evropy probíhá na jatkách, jenom jsem to tady nechtěl rozmazávat, říkal jsem si ale že kdo se o to trochu zajímá - což jsme tady všichni - tak to ví.;-(

Rpuť 2.8.2006 12:45

Oni Asiaté nezacházejí o nic lépe ani s lidmi.

To je ten problém, proč jim nedokážeme čelit a proč oni nás považují za slabochy - ale to už sem opravdu nepatří.

Apina 2.8.2006 12:33

Re: Re: Re: Apino - malá oprava

Medvídku, také bych to nepovažovala za to nejhorší, kdyby to nebylo doprovázeno nesmyslným krutým týráním zvířat. Ne, že by tady po Evropě byly transporty zvířat na porážku pro ta zvířata obveselením, naopak spousta týrání "z ekonomických důvodů" se tu najde také, ale alespoň se najdou lidé, kteří je brání a je správné, že se o tom ví, alespoň si přepravci dají alespoň trochu pozor. Jinak by bylo třeba schválit takové zákony, které by nad určitou vzdálenost transport živých zvířat na jatka zakázaly, aby odpadly ty mezinárodní cesty, které jsou podle mě nejvíce traumatizující.

 Viděla jsem ale dokument právě z Číny s předsmrtnou úpravou kočky na talíř. Vzali kočku z klece tak, že jí pověsili za smyčku kolem krku, škrtící a zmítající se zvíře bylo bito holí, dokud se nepřestalo hýbat. V ten moment jsem si MYLNĚ myslela, že byla konečně mrtvá. Takto zbité a polouškrcené nebohé zvíře bylo vhozeno do vařící vody, za chvilku bylo vytaženo, odloučené chlupy rukou staženy a zvíře bylo vhozeno do studené vody, kde se následně utopilo. Viděla jsem, jak se kočce pravidelně v té vodě otvírala tlamička a přiznám se, že se mi udělalo na zvracení. Prý je to klasická příprava proto, aby bylo maso chutnější a to je ten opravdový hnus. Tohle je to, co mi opravdu vadí, to systematické, nesmyslné, kruté, bolestné týrání.

Ela 2.8.2006 11:31

Re: Apino - malá oprava

Hezké teorie najdou případní zájemci v mé oblíbené sci-fi Grega Beara Darwinovo rádio ( pokračování se jmenuje Darwinovy děti).

Medvídek 2.8.2006 11:31

Re: Re: Apino - malá oprava

Re: co může skončit v hrnci, to tam také skončí.

To není to nejhorší. ;-(

Apina 2.8.2006 11:15

Re: Apino - malá oprava

Rputi, vzala jsem to trochu zkratkovitě, je dobře, když  mě také někdo usměrní .-), holt ta naše evoluce nebyla úplné peříčko. Nevím, jak bychom dnes my změkčilí civilizací přežívali bez té spousty přístrojů, které používáme, ale ta naše fyzička by byla určitě lepší, i když možná nesrovnatelná s lidmi žijícími před tisíci a desetitisíci lety. Náš věkový průměr by byl možná cca 25-30 let, takže já bych už byla braná buď za stařenu (a na to se necítím) nebo bych byla dávno mrtvá. Takže je pro nás asi dobře, že umíme používat dobře mozek, i když vzhledem k přírodě mám o tom někdy pochybnosti. Někdy mám dojem, že matička Země by si zhluboka oddechla, kdyby náš druh ze dne na den vyhynul. Počítám, že by námi způsobené škody napravila z geologického hlediska vlastně za chvilku.

Péče o zvířata, tady na tom ještě nejsme tak tragicky, i když Martina má v celé řadě věcí pravdu a je to citlivá dušička. takových lidí je třeba si vážit.  Například dnes jsem si v novinách přečetla, že Číňani (nevím přesně kde) ubili holemi cca 50 tisíc psů, aby zabránili šíření vztekliny. Pokud jsem dobře pochopila, nešlo jen o toulavé psy, ale i o psy s majiteli, kterým byli odebíráni na ulici a před zraky majitele ubiti, nebo doma vyprovokováni ke štěkání, odebráni a ubiti. Na milost prý byli vzati pouze služební psi. Koneckonců o chování asijských národů ke zvířatům (mám na mysli všechna) se již ledacos napsalo a rozhodně nelze tvrdit, že by měla na růžích ustláno. Berou to tam přísně účelově, co může skončit v hrnci, to tam také skončí.

Rpuť 2.8.2006 10:55

Apino - malá oprava

Cromagnonci vymřeli také - a tady už vůbec nikdo netuší (ani náznakem) proč? Měli stejný mozek jako máme my a fyzicky na tom byli zřejmě daleko líp. My jsme se vyvinuly z druhu neurčitě zvaného Člověk moderní (pustý alibismus):))))