18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Lvíčata v zoo zemřela hlady

Podle Novinek lvíčata v plzeňské ZOO zemřela hlady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MaRi 19.6.2008 12:58

Re: Re: HLÁSÁNÍ OD MYŠIČKY

no, to už je PO!! Tak aspoň teď napřít uzdravující síly směrem k MyšičceVV.  A to, že jeden z účinkujících šel za mamkou, je právě moc krásné a ukazuje to, že Myška neprovozuje u svých svěřenců dril za každou cenu R^. A vystoupení bylo určitě moc hezké.

Apina 19.6.2008 13:13

Re: HLÁSÁNÍ OD MYŠIČKY

Hlavně ať se nám Myš uzdraví, a ať její trpaslíčci mají pořád tu svou báječnou učitelku. Však taková premiéra před maminkami je velká událost a někdy z toho má asi trpaslíček tolik dojmů, že se raději hned u maminky schová. Však to byl pro všechny výkon to za den zvládnout několikrát a věřím, že nakonec všichni byli spokojení, a to bylo to nejůležitější.

Apina 19.6.2008 12:19

opravdu kontroverze

Tak nad tím přemýšlím skoro celé ráno. V oboru chovu exotických šelem jsem naprostý laik, jako asi většina z nás. Je to opravdu těžké, jak jsem pochopila, dnes je v ZOO trend se v chovu zvířat co nejvíce přibližovat přirozeným podmínkám a pěstovat ve zvířatech v rámci možností chovu v zajetí co možná nejpřirozenější reflexy. Takto k tomu asi přistoupili v plzeňské ZOO. Jsem také skeptická, zda tato mláďata musela za každou cenu zemřít, zvláště když jde o silně ohrožený druh. Možná to byla u lvice jen nějaká hormonální porucha, která nespustila mléko - říkají, že se alespoň částečně starala. Možná jí mohly být nějaké hormóny podány, těžko říci, neznám podrobnosti. Ale takové velké zvíře výrazně adaptované na lidi ale asi vždycky bude problematické. Teď jsou u pražských goril videa s Pongem, mladým gorilím samečkem, který utonul za povodní. By odchován lidmi a potom bylo velmi těžké ho přesvědčit, že je vlastně gorila. Jen obrovským úsilím ošetřovatelů se to jakž takž povedlo, a pak jim nešťastně zahynul. Vůbec si nedovedu představit, jak takové kočičce jako je dospělý lev vysvětlovat, že je lev, a že se má chovat jako lev. Ono je někdy nesmírně těžké zvládnout pětikilovou kočku domácí, když se rozhodne, že se nějaké lůře prostě nepodrobí. Kolikrát jsme si říkali, že bychom ani nechtěli, aby její normální váha byla třeba jen 10-15 kg, že u by ji jeden ani nemusel zvládnout, kdyby se rozhodla, že spolupracovat nebude. Ale i v afrických rezervacích jsem jednou viděla dokumentární film, kde sledovali dva mladé gepardy poté, kdy už je matka opustila, aby měla svá nová koťata. Postupně oba zahynuli, nejdříve jeden dost nešťastně, pak druhý hlady, natáčeli ho, jak se vychrtlý, zesláblý potácí a nakonec vyčerpáním padá. Bylo to srdceryvné, ale nechali ho zemřít a záchrana se nekonala. Takže i v afrických rezervacích takovým věcem často nechávají volný průběh, i když gepardi jsou také mimořádně ohrožená zvířata. Jsem fakt na rozpacích, snad to příště dopadne lépe.

Vave 19.6.2008 12:31

Re: opravdu kontroverze

Ale to bylo v přírodě, a dokonce jejich matka si mohla zvolit otce svých mláďat volně. Přirozené podmínky v ZOO mají své hranice, které jsme zvířatům nastavili my. A my určujeme jejich míru. Dáváme šelmám mrtvé naporcované maso, tak daleko přirozenost neženeme, abychom jim tam pouštěli živá zvířata. Jen my určujeme, co pro zvířata smí a co nesmí být přirozené. Jak se to líbí a hodí nám - ne zvířatům. To jen racionalizujeme svá rozhodnutí, své rozsudky.

Ten film jsem viděla taky a bylo mi těžko, ale chápala jsem, že to je unikátní pohled do světa zvířat, že tak to má být. Ale v ZOO je to jiné. Tohle byla obyčejná selekce, ještě ke všemu ne bezbolestná.

Apina 19.6.2008 12:55

Re: Re: opravdu kontroverze

Máš samozřejmě pravdu, ZOO není přirozené prostředí, ale .... Víš, já ten plzeňský krok neobhajuji, jen jsem se nad tím zamyslela. Určitě to nebylo jednoduché rozhodnutí a nepopírám, že existovala i jiná humánější řešení včetně bezbolestného utracení. Fakt se neodvažuji soudit. Spíše jsem se pak zamyslela, co pak dělat s dospělým lvem, který usoudí, že bude raději fixovaný na člověka než na svůj druh. Ten film - že je to Afrika a přirozené pomínky, ano jistě, ale také mohli zasáhnout a toho geparda v určité fázi uspat, naložit do auta a někde v ohradě nechat vzpamatovat a znovu vypustit do příznivějších podmínek. Ten gepard by býval třeba přežil a nebo také nel ale určitě měl alespoň fixaci na svůj vlastní druh. Jen se na mě nezlob, nepíšu to kvůli tomu, že bych se někomu snažila vnucovat své názory nebo že by mi těch lvíčat nebylo líto. Pouze si nejsem jistá, co doopravdy bylo nejsprávnější udělat.

Vave 19.6.2008 13:25

Re: Re: Re: opravdu kontroverze

Milá Apino! Já se přece vůbec nezlobím na Tebe!

Obdivuji lidi, kteří roky sledují a natáčejí zvířata a dokáží NEZASÁHNOUT, protože ctí jejich přirozenost a zákony, které v jejich přirozeném prostředí existují. Proto chápu, že není možné udělat to, co jsi zmínila, i když mi toho gepardího mláděte bylo hrozně líto a přála jsem si, aby ho alespoń zastřelili, protože záběry byly fakt hrozné. Zrovna jako v jiném filmu, kdy umíral starý král, lev, bývalý vůdce smečky, bylo to hrůzné, ale prostě jsem cítila, že je nutno být jen svědkem, ne aktérem.

V ZOO je to prostě jiné, tam člověk je aktérem a když se najednou rozhodne být jen v roli "svědka", tak to působí nepřijatelně a až zvráceně. To už tam nemusí být veterinář, protože v přirozeném prostředí taky není! To jsou prostě absurdnosti! V ZOO je běžná antikoncepce a další nepřirozené zásahy. A ani u "přirozeného" odchovu v ZOO nikdo nezaručí, že zvíře bude v pořádku.

Asi bych ale lépe slyšela na věcné argumenty paní kurátorky, kdyby neutýrala mláďata hladem.

štětinka 19.6.2008 11:39

pro odlehčení

pár fotek  z dnešní první 10 minutovky venku (pak už byli jak z divokejch vajec) . Poslední foto je pro ty, co si stěžují, že mají psa jako čuníka (že Xerxová;-))

Mám i krátná videa ale stále je neumím scucnou do jednoho,ach jo, budu muset studovat:-/;-D

Vave 19.6.2008 12:04

Re: pro odlehčení

Štětinko VV, děkuju moc! Za ty fotky i za to, že jsou lidi jako jsi Ty.VVVVVV

MaRi 19.6.2008 12:22

Re: pro odlehčení

Štětí, jsou nádherní a Chelsinka taky ;-). Koupalas ji, nebo ses spolehla na samočisticí schopnost hafušů? Já jsem nekoupala;-D

Heduš 19.6.2008 12:32

Re: pro odlehčení

Štětinko patří ti můj obrovský dík za to, cos už pro Koníčky udělala a co ještě udělášR^ vypadají nádherně !!VV už žádná vychrtlá a skoro slepá kuťata, ale krásné zdvižené ocásky a očka jedna radost :-)R^:-)R^

štětinka 19.6.2008 12:39

Re: Re: pro odlehčení

Ale no tááák, ten díky patří hlavně vám, bez vás bych tohle dělat nemohla. Nemohu to tu říkat, ale vy víte o čem mluvímVV

Ještě Puclík má krvavou rýmu a Kryšpín je trochu přistydlej,ale očka jsou už mnohem lepší.

MaRi, zatím jsem nekoupala, nemám totiž fen a tady celkem moc teplo neni. Navíc tihle psi schnou opravdu dlouho. Často i 24 hodin, až bahýnko oschne, vyčešu jí

LENKA S . 19.6.2008 12:47

TEDY, EVI,

ŘVU  TU   NAD  TOU  DEMOLIČNÍ  ČETOU  SMÍCHY A  ZÁROVĚŇ KŘIČÍM  :  AÚÚÚ, TO  BOLÍ!!!"  ZA  TVOU  ZAHRÁDKU. TOHLE  NENÍ  JEN  ČETA, ALE  ZROVNA  CELEJ  LIKVIDAČNÍ  REGIMENT.  TO  JSOU  VÁŽNĚ  ČÍSLA,  TI  TVÍ  KOTÍCI. PŘEJU KRÁSNÝ  DEN  VŠEM PŘÍTOMNÝM I  NEPŘÍTOMNÝM. KDO  MÁ  ZÁJEM,   MRKNĚTE  NA  MNOU  ZPORSTŘEDKOVANÉ  HLÁSÁNÍ   OD  MYŠKY.

Zdena b.p. 19.6.2008 21:37

Re: TEDY, EVI,

Já, na rozdíl od Lenky S. v nich ještě demoliční četu nevidím. To teprve příjde. Vždyť se podívejte, jak odpovědně přistupují k první procházce. Všichni jsou náramně svědomití a díky tobě Evi to budou opravdu krásní kočičáci.VVVVVV

MaRi 19.6.2008 11:10

Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

vyvolala ve mně dost velký zmatek a přiznám se, že jsem ji vytěsnila z mysli. Po přečtení dnešního článku od Lucienne je ten zmatek zpátky a musím hodně přemýšlet. Ráda bych se zeptala těch, co mají hlubší vědomosti než  já.

1. Pokud by se lvíčata samici odebrala, narušilo by to její schopnost odchovat zdárně další mláďata ?- je vlastně jen na počátku své plodnosti

2. Bylo by nevhodné z hlediska životních zvyklostí lvů, kdyby se mláďata odchovala uměle a nezařadila pak do smečky? Nemýlím-li se, hlavně lví kluci žijí samotářsky.

Medvídek 19.6.2008 11:27

Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Na tu první otázku odpovídala již ta kurátorka, že ano. Na tu druhou by asi neuměl odpovědět ani odborník, je dost obecně formulovaná - a za nevhodné se dá považovat jakékoliv řešení situace, protože ta situace není normální.

MaRi 19.6.2008 11:39

Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

není mi právě jasné, JAK by se narušila schopnost odchovat mláďata, když by je poprvé stejně neodchovala, protože prvotní příčina byla stejná. Vlastně i ve volné přírodě by se mohlo stát, že by mláďata přišla o život a matka je už nenašla - což by odpovídalo situaci, kdyby je pracovníci ZOO odebrali.

Vave 19.6.2008 12:03

Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

ZOO prostě nechtěla mít uměle odchovaná lvíčata, to je celé. Takže to podepřeli "argumenty" - že by se narušilo další mateřství(a MaRi se správně diví, jak by se to vlastně vůbec mohlo stát) a že z dospělců budou nesocializovaní lvi, což ovšem není pravidlo! Do jisté míry chápu právo toho, kdo lvi vlastní, aby se rozhodl, co s nimi bude, protože kapacita ZOO je omezená, ale prostě nechat umřít mláďata hlady je ukrutnost a nemělo se to stát.

Je jisté, že paní kurátorka bude tvrdit, že dala matce a tím i lvíčatům "šanci", ale prostě tohle musí mít meze. Jestliže pláč hladovějících lvíčat tvorbu mléka nepovzbudil, tak je neměli nechat ubrečet se k smrti vyčerpáním a hlady.

Jenže to už je asi příliš osobní odpovědnosti, dát příkaz k injekci či ji osobně aplikovat, jednodušší je dát příkaz "nezasahovat", necháme přírodu jednat - to je alibismus na zvracení.

Medvídek 19.6.2008 12:30

Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

To tu není jasné asi nikomu z nás, jen někteří z nás si prostě jsou jisti. Já holt mezi ně nepatřím, nemohu si pomoci. Nemám na to znalosti ani zkušenosti. A ani za zlaté tele bych o tomhle rozhodovat nechtěl, protože se jedná o živé tvory a i proto že ať rozhodnu jak chci, vždy se najde někdo kdo mi nasadí psí hlavu.

Lucka V. 19.6.2008 12:51

Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

ať rozhodnu jak chci, vždy se najde někdo kdo mi nasadí psí hlavu. To by ale nemohl nikdo rozhodovat o ničem, vždycky to někdo uvidí jinak. Ti lvi, ať je to jak chce, žijí v ZOO v umělém prostředí. Psychika jakékoli mámy po poroduje rozhozená a může to mít vliv i na laktaci. Pokud by ty mláďata po porodu sežrala, je to v pořádku, mělo to tak být. Ale pokud se starala, tak je chtěla. A nechápala, co se děje, proč jim neumí pomoct. A pokud jí v tuhle chvíli ten ČLOVĚK, který je příčinou jejího chovu v zajetí a lajnuje jí život, nebyl ne schopen, ale OCHOTEN pomoci v zájmu jakýchsi pro něho vyšších cílů, je to smutné.  Asi to beru moc emotivně, ale prostě to tak cítím.  

Medvídek 19.6.2008 12:59

Re: Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Re: To by ale nemohl nikdo rozhodovat o ničem, vždycky to někdo uvidí jinak

To je velká pravda. Toho se můžeme brzy dočkat. Odpovědní budou mít prostě strach udělat jakékoliv rozhodnutí. ;-(

Vave 19.6.2008 13:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Jestliže mají strach, nemají brát na sebe odpovědnost!

Není to spíš o tom, že nedokáží své rozhodnutí dobře obhájit, protože není morálně obhajitelné?

Lucka V. má naprostou pravdu! Člověk nebyl ochoten pomoc lvici, která mláďata chtěla, jen proto, že si určil, že nechce umělý odchov. A neučil nic pro jejich záchranu, nevyčerpal žádné možnosti.

Medvídek 19.6.2008 13:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Re: Není to spíš o tom, že nedokáží své rozhodnutí dobře obhájit, protože není morálně obhajitelné?

Ano, může to o tom být. Já ale nejsem morální arbitr ve věci umělého chovu kočkovitých šelem a proto nemohu říct - udělali/neudělali správně a málokdo z nás (pokud vůbec někdo) může. To je to, co se celý den snažím říct.

Vave 19.6.2008 15:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Plzeňská ZOO funguje i z mých daní.Její zaměstnanci učinili určité rozhodnutí, které vyvolává emoce. Měli ho pořádně vysvětlit. Je možné, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat, ale pokud ano, proč to neřekli na svých stránkách pořádně? Přešli to velmi rychle! První lvíčata po 40 letech - a takové ticho po pěšině? V Čechách to vždycky znamenalo, že se něco tutlá, že je průšvih, někdo nemá čisté svědomí. Morální arbitr ve věci umělého chovu kočkovitých šelem tady opravdu není nikdo, asi to není nikdo na světě. Jsou jen laické a odborné názory, měnící se podle stavu poznání. Co já vím, tak se diametrálně mění co pár let názory na to, jak malé děti koupat, ukládat do postýlky, krmit, vychovávat. Jsem trošku skeptická k tomu, co se momentálně vydává za jediné správné.

Zabrousil jsi do obecné roviny odpovědnosti a já jsem na Tebe reagovala také v obecné rovině, tady nešlo jen o ten případ v plzeňské ZOO.

Od začátku vyjadřuji rozhořčení nad tím, že nás ZOO pořádně neinformovala, a kladu otázku, zda bylo nutné nechat umřít mláďata hlady. S tím se spojuje i fakt, že je jedná o cenný genofond. Na jedné straně se vynakládají nemalé částky na záchranu (genofondu) vymírajících zvířat, tady se mláďata nechají zemřít jen proto, že samice je mladá. Kdyby samice byla stará nebo měla opakovaně neúspěšné porody, postupovala by plzeňská ZOO stejně?  ... A nikoho nesoudím! Vyslovila jsem jen svůj názor na základě dostupných faktů. Není má vina, že jich je tak málo. A těžko kdy zjistíme, zda rozhodnutí bylo správné nebo ne, protože lvíčata jsou mrtvá. Můžeme se jen maximálně dohadovat. A doufat, že bylo zvoleno menší zlo. 

Medvídek 19.6.2008 17:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Re: A těžko kdy zjistíme, zda rozhodnutí bylo správné nebo ne, protože lvíčata jsou mrtvá. Můžeme se jen maximálně dohadovat. A doufat, že bylo zvoleno menší zlo.

Ano. Co jiného se snažím říkat celou dobu ? Jsem rád že nakonec nejsme v zásadním rozporu.

zana 19.6.2008 20:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Vavísku, Medvídku, už jsem to možná někam napsala, ale nakonec mi z toho vychází, že ať už ve vztahu k mláďatům je pravda kdekoliv, možná největší škoda vznikla ve "veřejném mínění". Zase se jednou ukázalo, že zvíře chápe spousta lidí, a to i lidí "od fochu" jako věc, věc, věc... 

Pak někomu vysvětlujte, že se nemaj topit koťata...

Vave 19.6.2008 20:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když jsem se k této zprávě dostala poprvé,

Děkuju, Zuzanko.VV

Táňa 19.6.2008 10:53

Obchod ?

Tak nevím, ale jestli to s lvíčaty není  celé tak trochu obchod.;-( Umělý odchov mládˇat  finančně náročný bez jisté návratnosti - zisk z pozdějšího prodeje vysoce nepravděpodobný -  neschopnost množení=nezájem kupců. .......i ta eutanazie něco stojí.......brrr, já fakt takhle nejsem schopna uvažovat .....hlavně v souvistosti s živými tvory  

tapuz 19.6.2008 10:43

Naprostá nechutnost

Podle mého názoru je tenhle případ naprosto nechutný a dokonce bych se zamýšlela nad tím, že se jedná o týrání zvířat. Vždycky jsem se domnívala, že ZOO má za zvířata odpovědnost stejně tak, jako každý majitel za svého psa nebo krávu ve chlévě. Rozčilujeme se, oprávněně, nad případem, kdy si farmář pořídí chov prasat a pak je nechá umírat hlady. Ale kurátorka nám "vědecky" zdůvodňuje, proč je naprosto OK, že ZOO, určená k tomu, aby se o zvířata starala, nechá zemřít novorozená mláďata hlady, a to ještě záměrně. Tedy ZOO si pořídí chov lvů a pak je nechá umírat hlady. Hnus. A kurátorka ještě řekne, že se tak rozhodli už předem. Proč se tedy mláďata narodila? Není přece tak nemožné tomu zabránit. A co bude s příštími mláďaty, která patrně brzy přijdou, když se lvice pářila? Už ZOO rozhodla, že je zase nechá zemřít hlady, aby z nich nevyrostli chudáci? Co jiného je celá ZOO než umělý odchov. To přece nejsou přirozené podmínky. V přirozených podmínkách se to stává, to je normální. Tam nemohou všechna mláďata přežít, protože by se neměla čím živit, to je jasné. Tam ovšem nikdo nedováží masožravcům maso až pod nos, nezásobuje přežvýkavce senem, nenosí opicím koše ovoce, neočkuje zvířata proti nemocem atd. Mají-li být přirozené podmínky, tak ať se přestanou starat, zruší ploty, vypustí zvířata, proběhne přirozený výběr, nejsilnější predátoři přežijí a kurátorka bude spokojená. A protože to je samozřejmě naprostá hloupost, tak se podle mého má ZOO starat o to, aby se takové případy nestávaly. Znalosti a možnosti na to mají.

Jak se s tím srovnává jejich veterinář, který proto studoval veterinární medicínu, aby zvířata léčil a zachraňoval? A aby v případě potřeby řídil jejich množení? A ne aby s klidem přihlížel, jak umírají hlady a považoval to za naprosto správnou věc.

Bude to ZOO dál zkoušet jako v loterii, nechá zvířata prostě rodit a když se matka bude starat, OK, když ne, nezájem, ať mláďata pojdou hlady?

Hnus.

Ap 19.6.2008 10:31

O.T.-mamča ulovila dva NO!

Tak přátelé,není to lední medvěd, je to fenka n.ovčáka a dorostenecké štěně kluk. A ulovila je mamča na cestě, motali se mezi auty, tak je pozvala k nám na dvoreček. Doufám, že Elsa, která je zrovna někde venku, se na ně nepůjde dívat z blízka. A doufám, že to je dvojka uprchlá ze zahradnictví a pánečci si je vyzvednou;-D;-D;-D

Jakub S. 19.6.2008 10:38

Re: O.T.-mamča ulovila dva NO!

No toto! Vy jste teda opravdu dobrodinci chudých psů. Ale co Elsa, až přijde?