6.2.2023 | Svátek má Vanda


Diskuse k článku

PORTRÉT: Bubíček - kocourek Sphynx

Jakmile jsem objevila nahá plemena psů a koček, okamžitě jsem zjistila, že se mi tuze moc líbí. A tak jsem si slibovala, že až jednou... třeba k nějakému významnému datu narození... si někdy pořídím Sphynxe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bubu 9.1.2009 10:38

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Teď mi to docvaklo, Průhonice, že jo? Známe, známe... Krása, nádhera a vůbec. Tam mi došlo, proč se rhododendronům česky říká pěnišník.

Bubu 9.1.2009 12:37

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Tobě nepřipadá rozkvetlý rhododendron jako kopec barevné pěny? Tohle je teda azalka, ale to je sestřenka. Přidala jsem i pár obrázků z Květnice. A tu Dendrologickou zahradu si určitě s Janičkou taky naplánujeme.

jiný Honza 9.1.2009 12:26

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Bubu, kousek od nás je růžová školka a mají každé prázdniny výstavu. Jednou jsem tam udělal asi 80 fotek. Tam fakt člověk neví, kam s očima dřív. A prodávají. Teda v létě ne, to berou objednávky, prodej je v říjnu. Jo, růže jsou asi jediné kyti, na které se bez reptání kouknu.

Bubu 9.1.2009 12:46

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Zahradnické výstavy taky můžu. Zahradnictví v Litomyšli dělá výstavy 2x ročně - kosatcovou a mečíkovou. Obě jsou prodejní a vždycky mají uvázané kytice z právě kvetoucích kytek těch odrůd, co prodávají. Takže s kosatcovou výstavou se svezou třeba pivoňky a ranné růže a s mečíkovou zase jiřiny, růže a chryzantémy. Vzhledem k tomu, že u nás máme i zahradnickou školu, kytky jsou vždycky uvázané náramně.

Jsem nemožná, po výstavě chodím s bločkem, zapisuju odrůdy, nakoupím (růže samozřejmě až po 15 říjnu) a hledám na zahradě místo, kam sadit. Pak si umiňuju, že napřesrok nekoupím jedinou kytku, ale zase jdu na výstavu, a pak chodím mezi květináčky a říkám si, tohle mi vymrzlo, tomu se nedaří a zase tam nechám majlant.;-P

Bubu 9.1.2009 14:17

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Zásobní zahradu jsem zatím vždycky prošvihla. Pivoňky mám ráda, kamarádka Janička je miluje a přeloni si užila v zahradách pod hradem. Jedna z nich (teď si zrovna nevzpomenu která) je vyloženě růžičkovo-pivoňková.

Bláža 9.1.2009 13:37

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Jééé! To je krásná bota-nická zahrádka! Navrhnu synovi, co studuje zahradnickou školu, aby mi taky takovou na chatě udělal! ;-DR^

Bubu 9.1.2009 14:04

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Jen jestli máš dostatečné množství škrpálů.....;-P

U nás by taková zahrádka nevydržela, Baruška by si myslela, že jsem jí do zátiší poskládala hračky a rozmístila by "květináče" rovnoměrně po celé zahradě.;-)

Jakub S. 9.1.2009 19:33

Re: O.T. bota-nická zahrádka

Zanedbanost dá  d ě s n o u  práci O tom ve svém bytě něco vím - !!

jenny 9.1.2009 9:57

Pozdrav Bubáčkovi

Mimozemšťan pozoruje lidi na matičce zemi a říká si jo, jo, samej naháč,ale ten nádor co mají v hlavě (mozek) jim říká aby to skrývali nějakými hadry. Divní tvorové! A to jsou řádově o nějakéj vývojovej stupeň výš než ty jejicich zvížata.;-) Budeme je muset došlechtit. Ještě, že nám dnes napsali návod.:-D Vrrrrrr,krásnej Bubíšek.

Bláža 9.1.2009 10:11

Re: Pozdrav Bubáčkovi

Hihi, přesně takhle odpovídám lidem, když se mě ptají na psa-naháče: "A to ho musíte v zimě oblíkat a v létě mazat?" A já říkám, že je to stejný naháč, jako lidi a ti to dělají také tak :-)R^

sharka 9.1.2009 9:56

mám doma poctivou "plesnivku" - šedej mourek :-)

adoptovala mne v srpnu 08 v lese poblíž Strážku (Bystřice nad Pernštejnem) malá chlupatá koule...teď je to kočičí adolescent,samá ruka-noha a nepokojný ocásek...když chce být paličatá , zešpičatí se jí obličejícek a místo Mńau..vyrazí ze sebe jakési Pche!...Hraje si to,vymýšlí blbiny,zapojuje nás to do různých bojových a hracích akcí,večer to vysílá vlny: Chce se ti spát, chce se ti spát...a nejraději má Grilovací kapsičky friskies..už v tom stanovém táboře v lese u Strážku,jsme jí pokřtili na "bojovou kočku Pitipačku", ale říkáme jí: Pitinko,Pitino,Pindo,Pytýši,Pytláku... nebo něžně -ty svině ušatá a když zlobí,říkáme o ní, že gremlí :-) když jsme včera dorazila domů a v předsíni ležela vánoční slaměná ozdoba a já se otázala té pruhované opice - Kdo to udělal, bylo mi odpovězeno: I--i--a  takže Pitinka...bála jsem se,že z lesního tvorečka uděláme domácí hroudu,ale není to tak...sice mě má sídliště za cvoka,když beru Pitinu na kšírech ven, ale ona je spokojená a mě to nevadí...

YGA 9.1.2009 10:21

Re: mám doma poctivou "plesnivku" - šedej mourek :-)

Jejej - tak to tvoje Pitinka a náš Zikmund jsou rovníci - taky jsem potkala v srpnu na zahradě (podotýkám že cizí). A taky je samá ruka-noha-ocásek, jenomže jemu to asi zůstane, on je takový ten jihoevropský typ s malou trojúhelníkovou hlavou a dlooooouuuuuhatánským tělíčkem. Zato ocásek má jako kartáč na láhve od mléka 8-o. Takže ty máš kočku evropskou lesní a já mám kočku evropskou zahradní ;-D.

Dotaz - jak jsi ji naučila na kšírky? - taky přemítáme, že bysme eventuálně Zikmiho vodili ven, ale nevím, jestli není pozdě ho na ty kšíry učit. Zatím nosí jenom Toyin obojek - v tlamce ;-).

Beda 9.1.2009 10:41

hele hele sharko

a kdepak je článeček, haaa? a fotečky??;-);-DVVVVVV

terra 9.1.2009 12:04

Re: mám doma poctivou "plesnivku" - šedej mourek :-)

:-D večer to vysílá vlny: chce se ti spát, chce se ti spát....:-D tak to je neodolatelně přesný popis večerní činnosti některých koček. Sibiřák Dalí zdraví bojovou kočku Pitipačku a nechává se ptát, jestli ji ty kšírky taky tak lechtají na lopatkách.

Dalí zvládl kšírky, stár necelé dva roky, a nikdy předtím, pokud je mi známo, se na nich chodit neučil. Je ovšem fakt, že je to kocour původem bytový a bohorovný kliďas. Napřed dostával kšírky doma, bez vodítka, jen aby si na ně zvykl. Pak jsme připnuli vodítko a nechali se kocourem na vodítku "vodit" po domě, takže na tom vodítku jsme vlastně byli my:-D. Pak jsme totéž udělali venku na zahradě. A postupně jsme ho začali učit, kam se jde a kam ne, ale to nám zatím moc nejde (Dalího máme třičtvrtě roku), zatím umí Dalí zastavit a změnit směr tak na 60%, v ostatních případech "táhne":-D. Na ulici vycházíme jen výjimečně, zatím.

zana 9.1.2009 9:53

Ahoj B+B

teda Bubíku a Blážo:-). Taky patřím k těm, co původně měli pocit, že nechlupatý zvířátko je nějaký divný... No, poznala jsem Krejga a zjistila, že naháč je moc hezkej a elegantní a milej pejsekVV.   A teď  ten proces teda probíhá u koček;-). Bubík je na fotkách a na videu vyloženě roztomilejVV.

Tak zdravím smečku R^:-)!!

Bláža 9.1.2009 9:59

Re: Ahoj B+B

Naháči a plešáči jsou roztomilí :-);-) Posílám pozdrav Zano !

zana 9.1.2009 10:26

Re: Ahoj B+B

Blážo, ještě takovej hloupej dotaz - Bubík je úžasně okatej:-). To je tím, že nahatý kočky mají velký oči, nebo tím, že je nemá schovaný v srsti?

Bláža 9.1.2009 10:44

Re: Ahoj B+B

Oni jsou sphynxové takový jiný druh kočky, jak povahově, tak vzhledově. Mají i jinak posazené oči - našikmo a opravdu mají oči velké. Ale pravděpodobně je to optický klam a v srsti by vypadaly oči menší.

EvaŽ 9.1.2009 13:40

Re: Ahoj B+B

Hlavně s názorem na "plešáče" by někteří pánové vřele souhlasili;-D.

Ona totiž osobnost není v kvalitě vlasového porostu ani u koček a psů;-)

zana 9.1.2009 14:12

Re: Ahoj B+B

To víš, že jo -  nejde o to, jak konkrétně pes, kočka ... člověk;-) vypadá, ale jestli nás má rád a my máme rádi jehoVV.

Lenka 9.1.2009 9:40

Zrůdička

sympatická, podle všeho přítulná, ale pořád zrůdička ;-)

Alex 9.1.2009 9:32

Lenkóóó,

krásný článek, moc zajímavý, zvláště ten dovětek s malou zacházkou do genetiky. Kdybych nechodila na Zvířetník, nikdy bych tak pěkně poskládané informace neměla :-D. Já lenoch.

Bláža 9.1.2009 9:36

Re: Lenkóóó,

Zajímavé, viď? Genetika je vůbec tak složitá, obdivuji a vážím si všech chovatelů, kteří se tím zabývají ve prospěch plemene.

EvaŽ 9.1.2009 9:31

E.T. - to je ono

pořád jsem přemýšlela, co mi připomíná. Je oškliej až je krásnej, přesně jako E.T.

Bláža 9.1.2009 9:34

Re: E.T. - to je ono

A má i jeho průzračnou a čistou  povahu ;-P

Lída 9.1.2009 10:08

Re: E.T. - to je ono

No mě teda připadá prostě jen strašně ošklivej. Navíc jestli jsem to správně pochopila podle toho genetického dovětku, je to fakt mutace, která by bez lidského přičinění zůstala jen náhodnou neúspěšnou mutací.

Bláža 9.1.2009 10:26

Re: E.T. - to je ono

Hm... a které plemeno kočky, psa, králíka, holuba, morčete...atd. není geneticky podchyceno člověkem?

Lída 9.1.2009 11:01

Re: E.T. - to je ono

To je pravda, však taky takových nesmyslných plemen je poměrně dost. Třeba extrémně velcí nebo extrémně malí psi. Psi bez čumáku, kteří se skoro už ani sami nenažerou a mívají potíže s dýcháním a přesto mají všechny medaile a jsou to úspěšní chovní psi.

terra 9.1.2009 11:49

Re: E.T. - to je ono

Myslím, že tu bylo řečeno, že je to mutace odolná. A pokud jde o ty extrémy, které už ztěžují zvířeti existenci, tak právě tady taky moc příznivců nenajdete:-D. Sphynx se vám líbit nemusí, je to věc názoru. Je to však zdravé, odolné zvířátko z dobrého chovu a bezsrstost ho nijak na existenci neohrožuje. Ale dotkla jste se problematiky, o které se vedou dlouhé, místy vypjaté a vždycky velice zaujaté diskuse - co je ještě "přirozené" (do extrému dovedeno je jediný přirozený pes dingo a přirozená kočka divoká nebo rybářská, když beru jen ty "malé", mňoukavé) a co "nesmyslné", a nesmyslné z jakého pohledu... Pro mne je rozhodující, aby křížení

a) neupevňovalo a nešířilo genetické vady a dědičně podmíněné nemoci snižující kvalitu života křížence (mutace nemusí nutně být vada)

b) nezakládalo takovou anatomickou a fyziologickou stavbu zvířete, která mu komplikuje každodenní existenci (ztěžuje chůzi, dýchání, přijímání potravy)

Chov, šlechtění a genetiku bych a priori nezatracoval, protože do důsledků dovedeno jsme my všichni geneticky modifikované organismy:-D

terra 9.1.2009 13:36

Re: E.T. - to je ono

Jistě, byla to mírná ( ale jen velmi mírná) nadsázka:-D. Každé, i spontánní, nepříbuzenské a neřízené křížení - a vznik biologického jedince z dvou gamet není nic jiného než výměna genetického materiálu, tedy křížení - je genetickou modifikací. Genová výbava dvou jedinců se při ní modifikuje do jedince dalšího. Proto jsme každý více méně originál. Vím, že se termín "genetické modifikace" používá hlavně pro řízené šlechtění, tedy vnášení určitých genů do souboru pomocí nějaké (více nebo méně sofistikované) techniky. Ale ten základní mechanismus - pozměnění genové výbavy, je tak nějak pořád stejný...