15.4.2021 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Prvomájový

Jaké jídlo se vám vybaví, když se řekne První máj?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Matyášová 3.5.2020 13:31

Liko.frankfurtska je jina nez gulasovka.na chut urcite.byť je v obou paprika.

Š. Matyášová 3.5.2020 13:30

u nás se po pruvodu chodilo do cukrárny na griotkovej pohar...

Š. Matyášová 3.5.2020 13:28

frankfurtska polevka neni gulasovka..byt je v obou paprika.....

T. Zana 1.5.2020 20:08

No, tady už přes den taky nic. Ale co je to proti vám...

J. Jovo 1.5.2020 20:00

Hezký čertíček. (:-)

Z. Xerxová 1.5.2020 19:58

liko, kdepak práce - dneska jsme naložili babičku do auta (nepustili jsme ji samotnou) a odvezli ji popřát vnukovi k narozeninám... Celou cestu zpátky (od Berouna) se kolem honily slejváky, byly duhy, spousta kaluží a přeháněk. Ještě na vjezdu do Liberce byly mokré silnice - a u nás na dvorku je co?? SUCHO !

M. Crossette 1.5.2020 17:50

Zano díky, koukla jsem, samička je roztomilá. Koukla jsem i na další videa, které jsem prve nestihla. Asi víte že Nutmeg je česky muškátový oříšek(na jednom videjku to i zmiňují)

M. Crossette 1.5.2020 17:46

Také se pamatuji na studené prvomájové průvody, kdy jsem se balila pod bílou pionýrskou košily a měla i dvoje punčocháče, protože kroj musel být vidět celý i když třeba i sněhové vločky poletovaly. Někdy se Václavák prošel docela rychle, jindy to bylo dlouhé postávání, takže člověk pěkně promrznul. Jak jsme získali mávátka si už nevzpomínám. Tedy jestli je rozdávala třídní při shromáždění, nebo byly rozdány už předem ve třídě, či jsme si je kupovali sami? Ano tribůna byla dole na Můstku a sotva jsme tam jako třída(tedy celá škola) dopochodovali, byl rozchod a nastal velký úprk vlevo, vpravo . Já to měla domů do Žitné jen kousek nahoru a doma moje první kroky mířily na záchod :)

Párky shodou okolností budou dneska k večeři. Dva od předešlé večeře, tak je rozkrájím do rizota. Prodávají se zde výborné (jak se říkalo "jemné") párky, které kupujeme a jíme s mým čerstvým chlebem a hořčicí. Takže buď se rozhodnu péci chleba a pak choť zajede koupit párky, nebo obráceně, choť z nákupu přiveze párky a já další den peču chleba k nim k večeři. Protože právě k čerstvě upečenému jsou úplně nejlepší.

Buřtostánek na Václ. samozřejmě pamatuji, kolem vůně, která ho obklopovala se těžko dalo jen projít, byla neodolatelná. My si vždycky navíc vyžádali krajíc pokapat tím vysmaženým olejem - mňam. Mám dojem, že se dal asi za desetník koupit jen samotný pokapaný chleab bez párku. Pletu to, nebo si to někdo také pamatujete?

V. Verenková 1.5.2020 17:34

Klobásky na papierovom tácku s horčicou,ktorou som sa vždy zakyckala,heslá kričané davom/ u nás dvojjazyčne/,nešťastníci,ktorí dostali transparenty a obrazy L+M+ E a museli ich neporušené vrátiť,úteky zo sprievodu,v ten deň prohibícia-to sú moje spomienky na 1.máj.

T. Zana 1.5.2020 17:09

To jsi mi připomněla, jak jsem měla nový jarní kabát, taková břízová barva to byla. S velkýma klopama. A na tu klopu se mi trefil holub...

Z. Hanča 1.5.2020 17:06

Je možné, že i v Olomouci za mého dětství a mlada bývaly na 1. máje stánky s uzeninou, ale nějak si na to nevzpomínám. Ale připomněla jsem si párkovou příhodu na brněnském veletrhu (asi spotřebního zboží), kdy jsem byla s rodiči a sestrou. A uondáni prohlídkou jsme si dali párky, vlastně spíš klobásy na tácku. Zakrojila jsem tak šikovně, že klobása explodovala a tekutá mastnota přistála mému tatínkovi na zánovním baloňáku. :-)) Dneska se tomu směju, ale tehdy to byla velká skvrna na jinak pěkném dni!

J. Hlavsová 1.5.2020 16:55

Ještě jsem zapomněla na jednu prvomájovou "tradici". Připomněla ji mamka při odpolední psí vycházce. Po návratu z průvodu jsme na sebe hodili polní výstroj a jelo se k prarodičům. Kromě nich na nás čekal dědův kamarád Karlik s koňma a spěchalo se na záhumenek sázet brambory.

T. Zana 1.5.2020 16:43

O.T. - tuhle jsme se tu bavili o tasmánských čertech. Pražská ZOO dává krátké záběry svých svěřenců - tady je jedna roztomilá čertíková: https://www.youtube.com/watch?v=lqTqqBRbkOk

J. Jovo 1.5.2020 16:28

První máje jsem trávil ještě s dvěma kolegy v zaměstnání, při obsluze zařízení pro pouliční rozhlas. Celou dobu trvání přenosu za námi stál nejméně jeden civilní pistolník, který nás hlídal. Den před prvním májem jsme museli projít něklika kilometrovou trasu osazenou reproduktory, aby se zjistilo, že jsou všechna prostranství řádně ozvučena. Pochopitelně s doprovodem „odborníků.“ Když skončill přenos, tak jsme si s kolegy otírali pot s čela. Po odchodu pistolníků přišla na řadu Becherovka pro uklidnění nervové soustavy.

Z. Jenny 1.5.2020 11:58

V mém rodném městě jsme bydleli u hlavní ulice ,která se jmenovala Tř.lidových milicí a všichni jí říkali "báchorštráse". Tam se řadili a pochodovali všichni, bez milosti.První jsem zdrhala já a pak za mnou všichni přátelé a za našim oknem v obyváku jsme sledovali ostatní jak se tam trápili a my zatím pořádali prvomájové fernetové orgie. Kolem půl druhé odpoledne se někteří ofernetovaní odvážili vylézt na balkon a vykřikovat do liduprázdné ulice,plné barevných fáborků z mávátek, kdy jako už půjde ten průvod??! Byly to i veselé časy! A párková nostalgie mne taky občas chytne i ten Václavák pamatuji, krásný smrádek z oleje a ty kapající buřty, nádhera!

Přeji všem krásný 1.máj,jdu se líbat pod rozkvetlý strom! :-)

A. Bytová 1.5.2020 11:34

Jéje! Buřty na zplodině jsme tomu říkali. Na Václaváku byl jeden stánek, druhý na Tyláku. Ukrutně to vonělo a děsně dobrý to bylo. Tehdy nějakou zdravou výživu nikdo neřešil, naopak ten mazut, na kterém se klobásy opékaly, tomu dodával jaksi speciální šmak. :D

L. Jakovljevičová 1.5.2020 11:17

Tady v noci taky pršelo, hurá!

A prvomájové oslavy s cílem na Václavském náměstí jsem zažila taky. V modré svazácké košili a občas pod ní teplý svetr. Chudáci ti, co nesli transparenty (většinou kluci), ti museli dojít až do cíle a transparenty odevzdat. Taky se lecjaký ztratil i s tím, kdo ho nesl :-)). Tribuna s papaláši byla na Můstku a tam už málokdo z nás došel. Ty buřty ve stánku byly lákavější!! A nebo odbočit Vodičkovou k domovu a nebo na Petřín. Dneska na to vzpomínám s úsměvem.

L. Jakovljevičová 1.5.2020 11:09

Něco málo bylo i tady na NP

https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-sila-vetru.A200202_221418_p_klima_wag

J. Hlavsová 1.5.2020 11:00

Vzpomínám si, že za totáče z prvomájové manifestace jsme šli do fronty, nikoli na párky, ale na banány a pomeranče. Na VŠ jsme museli zůstat v Praze a povinně nakráčet na Letnou. Na Václaváku byly stánky otevřené nonstop (nebo aspoň do pozdních večerních), bydlela jsem na koleji u Národního, tak jsme si tam občas se spolubydlící zaběhly. Byly to, myslím, spíš klobásy a říkalo se jim "čongr". Nevím, kde se to pojmenování vzalo. Bufet Koruna měl taky otevřeno a tam jsme si mohly dát ten klasický "dietní" párek.

Z. Yga 1.5.2020 10:09

No dneska ráno trochu mžílo - akorát natolik, abychom na psí vycházce provlhli na kůži, ale jinak to byla slabota.

Včera přijela Terka, tak jsme si na zahradě uspořádali soukromé pálení čarodějnic s opíkáním špekáčků - a moc jsme si pošmákli! Fakt byly dobré.

První máj v průvodech jsem prožívala v Hustopečích (kam jsme byli sváženi z okolních vesnic autobusy) jenom do ukončení základní školní docházky, později jsem ho úspěšně sabotovala, aniž by na mne došli (naštěstí). Párky si nepamatuju...

Z. Lika 1.5.2020 9:50

Existuje studie o vlivu větrníků... Nevím tedy, jestli to dosáhne až ke Xerxové, ale o střednědobé změně proudění už jsem něco zaslechla i od rosniček. Požádala bych o pomoc sv. Petra a chodila ven zásadně bez pláštěnky, ach jo.

T. Zana 1.5.2020 9:41

Vlastně jsem taky na párky na tácku nechodila, kupodivu je občas konzumuju dnes (tedy do loňska) na výletech, když stánek kromě tatranek nic jiného k jídlu nenabízí.

T. Zana 1.5.2020 9:39

Teda u vás se fakt něco pokazilo... Možná by u vás měli začít stavět (další) vodní nádrže :P

L. Blaza 1.5.2020 9:37

Krásný den všem!

U stánku jsem snad nikdy za totáče párky ani klobásy nejedla. Ale pamatuju se, jak v 80. letech otevřel na Staroměstském náměstí okýnko obchod s párkem v rohlíku a to bylo tedy Ňeco s velkým Ň! Bylo to tak moderní, tak IN! Tedy to okýnko bylo úplně obyčejné ba přímo hnusné, ale ten párek v rohlíku! :))

T. Zana 1.5.2020 9:36

Hezké májové ráno (dopoledne)! V noci tu taky lilo, jen nevím jak moc - každopádně ráno z toho zbylo jen několik málo louží na chodnících. Ale každá kapka dobrá.

První máj... pamatuju si jeden speciální - v roce 1968. Mám dojem, že jsem byla s tatínkem, zcela výjimečně dobrovolně. A zpátky se mohlo jít Letenským tunelem (to v té době byl pro mne zážitek největší). Na gymplu se z průvodu utíkalo buď už na Hradčanské nebo na Karlově mostě... myslím, že na metu jsme nikdy nikdo nedošli :D

Ještě přidám pár fotek z druhé půlky dubna: https://1234zana.rajce.idnes.cz/Na_konci_dubna_po_okoli

Z. Lika 1.5.2020 9:02

Kéž by pořádně sprchlo, snad se brzy dočkáte. Přeji krásné výletění aspoň, ale tuším, že těžce zařezáváš...

Z. Lika 1.5.2020 9:00

No ano, brkaše a párky - oblíbené lodní jídlo, velmi vděčné.

To je prima, že zapršelo, všechny kytky na balkoně mám žlutě tečkované, spláchlo to i trochu pylu, to je dobře.

Z. Inka 1.5.2020 8:44

Krásné ráno, umyté, tentokrát se nám voda nevyhýbá.

Párky, zrovna včera jsme je měli po velmi dlouhé době k večeři. I když moje vzpomínky nejsou až tak na párky, jako na klobásy z Václaváku. A párek jako plnohodnotné jídlo jedině s brkaší a máslem.

Z. Xerxová 1.5.2020 6:29

hezký sváteční pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

U nás opět nepršelo. Voda se nám vyhnula ve středu a dnešní noc (slibovali nám srážky všechny modely) zase nic. Jen pár kapek...