1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

Něco o produkování psů

Nepřicházím s novým tématem, přesto s tématem stále živým. Bohužel. Apeluji na všechny, kdo si hodlají pořizovat štěně, aby tomuto kroku věnovali patřičnou pozornost a aby se seznámili s prostředím, ze kterého štěně pochází.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
PetraK 4.11.2005 10:56

Kačere

Budeme muset nechat to naše setkání až na tu výstavu.   šéfik sice vypadnul, ale zanechal mě tu věci  na úřad a tak tam musím jít
Hela S. 4.11.2005 10:55

Kačere

ano, takový zákon by bylo potřeba. A měl by být doplněn o to, že pokud někdo bude mít chov přes zákaz, zaplatí pokutu jako hrom a půjde si to odpracovat do nejbližšího útulku. Jinak můj největší nesouhlas je s tím, že jsou tu náznaky ty nešťastně namnožené křížence ignorovat. Tady se mluví o tom, nepořizovat psa bez PP, zkoumat, odkud psa beru, nebrat psa z nevyhovujících podmínek ... Jenomže já nestojím o to, mít čistokrevného psa. Schválně vybírám křížence, které nikdo nechce. Snažím se pomoct aspoň jednomu (dvěma) psům, aby se dostali do lepších podmínek. Takže pro mě není řešením nechat křížená štěňata tam, kde mají hlad, nechat tam jejich matku, která je týraná a jsou z ní ždímaná štěňata. Pro mě je přijatelné pouze řešení, které zabrání tomu, aby nějaké zvíře trpělo a hlavně zajistí, aby se to neopakovalo. Ivo, nikdo si nevezme štěňata z Humpolce. Jak žije fenka, jejíž štěňata si nikdo neveyzme? Kolik štěňat (bez PP) tam zůstalo? Kolik jich bylo "popraveno", protože je nikdo nechce? Když už to zvíře žije, mělo by žít v odpovídajících podmínkách. A já si vážně myslela, že lidé, kteří jsou aktivní v chovatelských organizacích nebo to jsou veterináři vědí, co dělat, aby se takovéto situace daly řešit definitivně. Já, jako napůl laik bych se v případě týraných zvířat obrátila nejspíš na veterinární správu, s žádostí o pomoc. A tady veterináři a chovatelé přiznávají, že vlastně neví, co s tím dělat. Čistokrevné psy jsou schopni jakž takž ochránit, namnožené křížence máme ignorovat. Nezlobte se, ale s tímhle já nemohu souhlasit. Paní doktorka Málková s tím taky nesouhlasí a taky by viděla raději systémové řešení. Asi by to chtělo prosadit změnu v zákonech , jestliže nelze dle zákona zabránit nikomu, aby si pořizoval pořád nové a nové psy na produkci štěňat. A napadá mě, jestli prosadit změnu v zákonech, nemají větší šanci organizace chovatelů a veterinářů, než jednotlivci, kteří se snaží zachránit, co se dá.
Kačer 4.11.2005 10:23

ideální by bylo...

kdyby u nás byl takový zákon jako mají třeba v Anglii. Pokud se Vám prokáže, že týráte zvíře, nebo že máte psa či psy v nevyhovujícím prostředí. Pejska Vám odeberou a dostanete zákaz chovu. A nazdar bazar. Takový člověk má nejenom z ostudy kabát, ale může se věnovat chovu nanejvýš chroustů! Z vlastní zkušenosti vím, jací lidé se zajímají o určité plemeno, v mém případě o AMPITy a protože tento pes nepatří do rukou každému, měla jsem nakonec posledního pejska 6 měsíců než se našel člověk, který byl hodný a měl podmínky psa chovat a postarat se o něj. Bohužel blbců je mezi námi spousta a ti si takové články vůbec nečtou :o(
PetraK 4.11.2005 10:13

JSEM MOC RÁDA,

že se tady takovýhle článek našel! Je toho totiž potřeba jako sůl.  Když si člověk kupuje auto, probere to ze všech stran, podumá, popřemýšlí co potřebuje. Když si pořizuje živé zvíře - jakékoliv, ne jen pejska - nepřemýšlí někteří vůbec. Mám podmínky pro to, abych si zvíře pořídíl? Budu mu moc dát všechno? A když pak už si pro toho mrňouska jde, nepřemýšlí ani náhodou. To, odkud kupříkladu štěně je, je moc důležitá věc, odvíjí se od toho spousta dalších věcí, jednak to zdraví zvířete a pak i jeho povaha.  Dám příklad - jak už jsem psala o sobě několikrát, jsem takový študijózo. Takže i pořízení štěněte jsem nastudovala. A byla jsem moc ráda.Vynechám výběr plemene. Ale než jsme se rozhodli odkud štěně bude, byli jsme se podívat na několika místech.  Všude feny nádherné, zdravé, v čistotě. Nakonec jsme se rozhodli pro ten vrh, kde štěňata byla v centru rodiny, uprostřed všeho dění. Oňuchňávaná, opečovávaná a navíc rozmazlovaná dětmi, což jsem byla nadšená, protože jsem chtěla psíka, který bude děti milovat. Na rozdíl třeba od toho druhého vrhu, kde fenka a štěňátka byla v jiné budově, takže bez úzkého kontaktu s lidmi, což je pro vývoj štěněte hodně důležité. Člověk si řekne možná maličkost, ale není tomu tak. Je opravdu hodně důležité mít doširoka otevřené oči, všímat si maličkostí, nebát se ptát - i když si budu připadat jako blázen. Kdo se ptá hodně se dozví. A když se rozhodnete odkud štěně bude a máte tu možnost, zajeďte se tam ještě aspoň jednou podívat, uvidíte, jak štěňátka prospívají. Já vím je to věda, ale zvíře není houska na krámu za korunu padesát, je to velký závazek a tak je třeba jeho výběru věnovat velkou pozornost, abyste si pak mohli užívat hodně radostí a míň těch starostí. Pokud bychom totiž pečlivě vybírali, odkud si zvíře pořídíme, ubylo by možností pro ty, kteří na nich chtějí hnusně vydělávat a tím, že jim nedávají potřebnou péči, aby ušetřili, je týrají.
Iva 4.11.2005 9:55

Helo

je tu jediná možnost. Informovat a jmenovat. Zrovna tak ze Šumperka z našich známých už si asi nikdo nepojede pro labradora do Humpolce.
Hela S. 4.11.2005 9:15

Je mi z toho smutno

Jako z každého povídání, kdy se děje něco špatného a nejsou možnosti, jak tomu definitivně zabránit. Trošku mě děsí, že ani veterináři neví, jak zabránit tomu, aby takovíto "chovatelé" vlastnili psy a drželi je v takových podmínkách. Dokud nebude existovat zákon, který zabrání takovýmto lidem pořizovat si nové a nové psy a nebude způsob, jak si vynutit dodržování tohoto zákona, bude se to opakovat pořád dokolečka. Myšlenka bojovat proti tomu tím, že tam ta štěňata necháme se mi nelíbí. Je to způsob boje, ale asi by se měl hledat způsob, při kterém nebude tolik zvířat odsouzených k tomu, aby prožilo svůj život v utrpení.