28.2.2020 | Svátek má LumírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZCESTNÍK: Cestou necestou JindřichohradeckemŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 27, poslední: 23.9.2016 12:54, přehled diskusí

Krasny rozcestnik:
Autor: H. Williamson Datum: 22.9.2016 20:45

Zajimavy, detailni, bezva odkazy a krasne fotoalbum. A navic z kraje, ktery mam rada. Naposledy jsem tam ale byla tak pred 12 lety na nekolikadennim vyletu s mamou a Chetem. Bydleli jsme u pribuzne v chalupe v Kunzaku a delali vylety - Jindrichuv Hradec, Telc a Slavonice a taky se jen tak toulali krajem. Do Slavonic jsem se zamilovala. Takove krasne, tiche, renesancni mestecko. A jako bonus v jednom dome na tom mensim namesti je byvala lutheranska modlitebna, kde jsou krasne zachovale nastenne malby Apokalypsy z r. 1568. Takove ponekud psychedelicke, ale nesmirne silne. Opravdu doporucuju.

Pane jo,:
Autor: Z. Hanča Datum: 22.9.2016 18:44

to byla pořádně nadupaná dovolená! Mně by se toto tempo líbilo, mám ráda, když se něco děje. Pěkně se to četlo - někde jsme byli (Jindřichův Hradec, Telč), někde ne. V muzeu veteránů v Nové Bystřici byli letos naši mladí s dětmi, Asi tam na ně budou dlouho vzpomínat, protože benjamínek, milovník aut, vlaků, letadel, v nestřeženém okamžiku se pokusil do jednoho z těch krásných veteránů nastoupit a spustil tak alarm. No ostuda!

Inko,:
Autor: A. Lex Datum: 22.9.2016 14:31

znám tento kraj, jezdili jsme začátkem devadesátých let do Starého Hobzí. Ale to ještě městečka nebyla tak vyšperkovaná a památky jakbysmet. Příhraničí se teprve začalo probouzet z letitého totalitního spánku. Ale příroda tam byla krásná, minimum turistů a cyklistů.

Měli bychom se tam zase podívat, ale mimo sezónu.

Jo a koncem 80-tých let jsme se v Telči na zámku, s mým manželem brali. Začátkem října tomu bude 39 let. Bylo nádherné počasí, v okolních lesích plno hub a já se vdávala, místo poletování po přírodě ;-).

Hezká fotodokumentace. A po takové nabité dovolené, by to chtělo ještě další týden na zrekreování :-).

Taková dovolená:
Autor: Z. Dalmi Datum: 22.9.2016 14:15

by se mi moc líbila. Bohužel bych musela jet sama, páč přednosta nikam nechce. Prý je nejlépe u nás :-)

Re: Taková dovolená:
Autor: Z. Inka Datum: 23.9.2016 12:20

Dalmi, ale tohle je přece u nás, mě by k moři už asi dostali jen na loď, hory nedávám a památky?? Takovou nádheru tu máme a tolik jsem toho ještě neviděla

Krásná dovolená:
Autor: Z. Lída Datum: 22.9.2016 11:59

spousta krásných míst a zajímavostí! Moc hezky jste si to užili a já zprostředkovaně s vámi, díky za to! Já bych to už na vlastní nohy nedala. A to podzemí už vůbec ne, jsem tlustý klaustrofobik :-))

Muzeum starých věcí mně nadchlo, tam bych vydržela dlooouho. Průšvih je, že plno těch starých věcí (podle Tvých fotek) pamatuju. Třeba ty staré psací stroje, jedny nebo dvoje kamínka, Primus a pod. Holt už jsem taky starý haraburdí :-)

Re: Krásná dovolená:
Autor: Z. Inka Datum: 23.9.2016 12:21

Co pamatuju, spoustu používám!

Přečteno...:
Autor: Z. Jitur Datum: 22.9.2016 11:26

...a prohlédnuto! Krásné fotky, krásná inspirace na výlety, prostě paráda!

házení kozla z věže:
Autor: M. Beda Datum: 22.9.2016 10:54

cože tooooooooooo????????????????????

Inko, moc pěkný článek, opravdu velmi bohatý na informace, i když mě by to asi zabilo, to bych prostě nebyla schopná vše pobrat

trochu ten kraj znám, nějaké dovolené jsme tam taky strávili, už jako děti i později - zejména Telč je opravdu nádherná, i když i hodně profláklá

a tou úzkokolejkou jste se taky svezli?? to jsem nějak nevyčetla - my ano!!!! :-)))

Re: házení kozla z věže:
Autor: Z. Jitur Datum: 22.9.2016 12:07

-nedávno jsem četla o tomto starém zvyku článek, byly doby, kdy byl shazován kozel živý... myslím, že to bylo v nějakém nedávném čísle Epochy

Re: házení kozla z věže:
Autor: A. Lex Datum: 22.9.2016 14:54

Také jsem ho četla v některé letošní Epoše.

Re: házení kozla z věže:
Autor: Š. Matyášová Datum: 22.9.2016 12:20

https://www.ceske-tradice.cz/tradice/leto/sv.jakub/shazovani-kozla

Re: házení kozla z věže:
Autor: M. Beda Datum: 22.9.2016 18:05

no fujtajxl !!!!!!!!!!!

Jo, to máme :
Autor: Ž. Eva Datum: 22.9.2016 10:43

"skoro doma". Je to spíš vysočina (říká se tam Česká Kanada). Jindřichohradecko se táhne i dál na západ a jihozápad, tam jsou ty rybníkářské (a komáří) orgie (Lomnice, Třeboň, Nová řeka).

Ve Slavonicích doporučuji podzemí. Je pozoruhodné, ale není!!! pro klaustrofobiky. Já klaustrofobií netrpím, ale v jednu chvíli už jsem byla na pokraji paniky. Navíc si průvodci člověka prohlídnou a korpulentní osoby vtloučí (že by se zašprajcovaly v chodbě). No, ještě jsem prošla.... O muzeu v Kaprounu ani nevím. Dačice mě moc nezaujaly, Telč je nádherná, ale hodně turistická. Skvělé okolí a výhledy má Landštějn (hrad je opravená zřícenina). Ale různých tvrziček je tam mraky, obejít se to nedá. Je tam i Graselova (Grázlova) jeskyně Když se jde na slavonická opevnění. No, je to díra v zemi, pravdě se podobá, že se tam neukrýval, že se ukrýval u místní spodiny.

Je to kraj mého srdce.

Re: Jo, to máme :
Autor: Š. Matyášová Datum: 22.9.2016 12:22

ano, pamatuju se na větu: ty bys prošla,ale ty tvoje kozy ne... (prováděl tam kámoš)

Re: Jo, to máme :
Autor: Z. Inka Datum: 23.9.2016 12:22

V Kaprounu muzeum není, je tam jen otisk JC

Výživná poznávací dovolená:
Autor: Z. Lika Datum: 22.9.2016 10:42

Na některých místech jsem už byla, ale před řadou let. A koukám, jak se změnila - k lepšímu.

Muzeum "harampádí" se mi moc líbilo. Je takové upravené a na ničem není prach :-)

Jako dítě jsem absolvovala naučnou dovolenou v Jižních Čechách - takže od té doby mám sgrafita vyryta do hlubin mozku. Ráda se podívám na odkazy a všechno si oživím - Inka odvedla skvělou práci s dohledáním zdrojů, článek se jí opravdu moc povedl, člověk se z něj dozví spoustu dalších věcí.

Milá Inko,:
Autor: Z. Yga Datum: 22.9.2016 9:48

To jste měli opravdu hezkou dovolenou - Jindřichův Hradec i Telč jsme navštívili mockrát cestou do Jižních Čech (byly roky, kdy jsme jezdili na prodloužené víkendy právě k jihočeským rybníkům) - krásná města, která stojí za prochození.

Zdravím, :
Autor: Z. Jitur Datum: 22.9.2016 9:46

...jen letmo jsem projela a už se těším, jak si celý článek v klidu pročtu a pokoukám na fotky, dozvím se zase spoustu zajímavostí z míst, kde jsem ještě nebyla (no, přiznám se, že necestuji, když tak k příbuzným, takže takových míst u nás doma je pro mne moc a moc...

Páni!:
Autor: T. Zana Datum: 22.9.2016 9:34

Tak tohle byla dobrá dovolená! Většinu těch míst sice znám, ale už je to dost dávno, co jsem je viděla. Budu muset na příští rok něco naplánovat :-)

Moc pěkné, Inko.

Re: Páni!:
Autor: D. Ruščáková Datum: 22.9.2016 10:22

Tak tentokrát bych napsala totéž, co Zana! Parádní dovolená, milá Inko - třeba na to, že jsem byla v Dačicích, jsem si vzpomněla až po tom památníku kostce cukru:)) Jo a líbí se mi vaše vášeň pro muzea - já ji mám taky!:))

Paráda:
Autor: Ž. Petrs01 Datum: 22.9.2016 8:42

Tak tohle je naše krevní skupina! Akorát já bych si právě místo muzeí dala to podzemí ... nedala, protože máme psy. Kam jste prodali Majdu?

Re: Paráda:
Autor: Š. Matyášová Datum: 22.9.2016 9:43

pokud vím, Majda byla doma,pod dozorem Kačenky (dcery)

to není dovolená, to je maraton...:
Autor: Š. Matyášová Datum: 22.9.2016 8:30

no, i když válet se u móře,a opékat se po celý den, není zrovna moje hobby, ale prosím Tě, napiš mi,že jste večer šli na dobrý jídlo a poseděli si u skleničky a pak šli spát... protože takhle to vypadá,na noční přesuny :-D

Re: to není dovolená, to je maraton...:
Autor: Z. Inka Datum: 23.9.2016 12:54

Náhodou na večeři jsme byli asi třikrát a pak jsme to řešili studenou. A nočně jsme se nepřesunovali, tak od pěti už jsme většinou kroužili v bazénU. NezapomeŇ, ŽE VSTÁVÁME brzy

Tý brďo! Hotovej maratón!:
Autor: Z. Rpuťová Datum: 22.9.2016 7:27

Ale nádhernej, věci krásné a zajímavé - díky vřelé za zprostředkování!

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 22.9.2016 6:40

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Krásná procházka po místech, které jsem opakovaně navštívila. Už jako malá holka jsem často trávila dovolenou alespoň na 14 dní někde v těchto končinách (rodiče to tam měli rádi). No a my jsme tam na jihu taky nějaký ten týden pobyli...