17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Vařonka

Byl jsem mockrát dotazován, co tohle slovo znamená, co se pod ním skrývá. Tak jsem se zeptal internetu. Když zadáte tohle slovo na Seznamu, vyběhne na vás pár receptů, soutěž o nejlepší vařonku, nějaké blogy a tak různě. A navzájem si samozřejmě odporují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Matylda 7.8.2009 10:35

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Já ti věřím, protože na Losince s rybičkovou látkou jsi ji udržela taky;-)

Bubu 7.8.2009 10:43

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Mimochodem... už jsi ji rozstříhala, nebo zatím čeká na správný okamžik v syslišti? ;-)

Matylda 7.8.2009 10:48

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Ještě čeká. Včera jsem byla v Kyjově a ve Švadlence na náměstí začali prodávat látky na patchwork- musela jsem si přivézt modrou a na ní jsou kostičkované javorové listy. Ehm, zatím ještě pro ni nemám ideu, ale to přijde. Paní prodavačka šije patchwork, takže jsme si úžasně popovídaly. Líčila mi, jaké má doma zádsoby látek, které kdo ví kdy zpracuje, tak jsem jí vyjádřila upřímnou závist nad takovou zásobou:-)

LA 7.8.2009 8:42

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Matyldo, došel balíček?

Matylda 7.8.2009 8:48

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Je na poště, dneska pro něj jdu:-)

Vave 7.8.2009 9:48

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Máš moc krásné fotky, milá Matyldo VV. Je v nich prostě léto .... A Borůvka je krásná pesová. moc si slušíte. :-) A děkuju za včerejší pochvalu. :-)

MaRi 7.8.2009 10:03

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

kousek od Koryčan? To může být taky kousek od nás, pokud jste tím správným směrem. A kytičky i Borůvku máte moc hezké a těšící oko.

Jakub S. 7.8.2009 12:28

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Ale Mari: kde jsou Koryčany a kde jste teď vy - ! To je dost relativní blízkost...

MaRi 7.8.2009 13:27

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

co to je nějakých dvacet kiláků...?

Tečka 7.8.2009 12:22

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Vida, jak se potkávají lidi s lidma. Od Koryčan pochází moje babička mečová. A fotky zase moc pěkné.

HanaW 7.8.2009 14:02

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Matyldo, ty fotky mne potesily. jednak Boruvka vyvola usmev vzdy za vsech okolnosti, ale taky ty Chriby. Mame rodinu a neco rodinne pudy ve Strilkach. Tam je krasne.

A floxy naprosto miluju. Rostou mi kolem plotu skoro jak plevel.

Pitrýsek 7.8.2009 14:40

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

ježkovy... lidi, bodejť bychom si tady tak neštymovali. Hlásím se do spolku. Já podlužačka, zrozená  Koňarka ( Poštorná, část Břeclavi, ale o tom jinde), jsem měla rodiče z Kyjova. V Kyjově jsem trávila každou možnou chvilku svého dětství.  Náměstí v Kyjově, to je kouzelné místečko.  Nedávno jsem tudy jela. Čímdál hezčí. Újezd, Husovka (tam jsme měli dům), park, atd.atd.  Střílky a Koryčany, tam jsem chodila dálkové pochody. No, to by bylo pletkání, což o to...!!!

Pitrýsek 7.8.2009 14:40

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

zana 7.8.2009 17:25

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Matyldo, úvozový cesty mám moc ráda, děkujuV. A vůbec jsou ty fotky radostný a pěkný:-)R^

ika 7.8.2009 23:27

Re: Včera jsem přijela moc pozdě,

Matyldo máš moc krásné fotky. Dýchají létem a kytky já vůbec moc můžu. A ta vaše Borovička (abych zůstala trochu u tématu článku) je hrozně krásná psinečka. Ovšem na těch fotkách z cesty vlakem se tváří velice zodpovědně.

Vave 7.8.2009 7:32

Sice vůbec nepiju,

ale početla jsem náramně, milý jiný přibuzný Honzo. VV Jednak jsem se něco nového dozvěděla o místních dávných zvycích, ale taky jsem si potvrdila, že jsi báječný chlap R^VV. Zdravím celou svou příbuznou smečku a přeju hodně letní pohody. :-)VV:-)

A všechno nejlepší k svátku všem Ladám, hlavně té jedné, co sem chodívá číst za buk. :-)

zana 7.8.2009 10:16

Re: Sice vůbec nepiju,

všecko nej:-)!!

Matylda 7.8.2009 7:31

Já mívám někdy pocit,

že na Ostravsku se pije pouze a jedině tvrdý alkohol (pivo je na žízeň a víno je bílé nebo červené- vlastní zkušenost v dost slušné restauraci). Ta vařonka může být dost zajímavá zkušenost:-)

Renata 7.8.2009 8:32

Re: Já mívám někdy pocit,

Ono to bude mít asi histérický původ Matyldo. Páč když můj děda dělal taviče u vysokých pecí, fasovali pivo na žízeň a vypili ho určitě dost, jelikož taky dost za šichtu vypotili. No a když šel do hospody, tak tam s chlapama nevychutnávali vínko, ale dali si pivo a rum nebo borovičku.Musím se přiznat, že když si představím dědu v celé své velikosti a vizáži, tak to vínko k němu fakt nejde :-) Ostatní chlapi v rodině makali na šáchtách a v hutích a po šichtě si dali na žízeň co jiného než pivo. Takže pivo je pro nás fakt na žízeň dodnes. :-) Tvrdého alhoholu se ve zdejším kraji vypije určitě dost, neb jak pravila má známá - lepší teplý fernet než studené víno:-) A vařonku mě učila vařit manželova babička. Byla to přímo pohádková osůbka pocházející z dvanácti dětí a vařonku v zimě prý vařívali často na zahřátí. Chutná znamenitě. ;-)

jiný Honza 7.8.2009 8:33

Re: Já mívám někdy pocit,

Matyldo, ta restaurace asi nebyla až tak slušná a to dělení vína (b/č) znám i odjinud (naposled Praha). A vkus v pití souvisí s podnebím, tady je drsnější, takže jsou v oblibě i drsnější nápoje než rafinované, jemné hladké víno.

Jakub S. 7.8.2009 6:55

No nazdar Paskovaci!

Šak on vam na ty hruzy paskudne nezdrave škodlive skoči Brusel, cholera - a hotove! Enem o tem pište, chachaři - obanujete... Pošlu na vas synka, že se v Paskově pacha zavažna kriminalita - no co daš, když to něurobim - ? Viděl bysem to jako hrnek vařonky. Beztak bysem to musel na par razy vypořadat. Už su nemožny, synku... zdravy život je o zdravi!

jiný Honza 7.8.2009 8:30

Re: No nazdar Paskovaci!

Klidně se stav - stejně mi tím jen vyhrožuješ. ;-D Něco dobrého na zub i do hrdélka by se určitě našlo.

Pitrýsek 7.8.2009 1:54

Tedy, vaření....

... není až tolik středobodem mého zájmu. Ovšomž lze učiniti výjimku ledasjakou. A toto by mohla být velice mňamňozní výjimka. Já mám (snad) čuchové halucinace. Já tu čuchám, čuchám, jako bych už tu vařonečku cítila u nás v kuchyni. Eště, že jsem ten abstinent nebo co.... Ale, když se tak  v zimě vrátím vymrznutá domů z procházky, tak by náprsteček, štamprlička milinká, bodnul. Že ano. No, založíme receptík, založíme. Díky, příteli, za něj.

jiný Honza 7.8.2009 8:31

Re: Tedy, vaření....

Rádo se stalo. R^

HanaW 7.8.2009 1:38

Zaznamenano, zalozeno

a urcite prijde k chuti. Ovsem podle mne spis v zime. V tomhle pocasi tady v lete nevim, nevim... A mam na neco podobneho dobrou vzpominku.Nekdy v polovine 70. let jsme jeli par pomvedu z prav a veselejsi cast jedne katedry k nam na chalupu do Nove Vsi nad Rymarovem na tyden lyzovat. To byl jeden z tech vyletu, ktery v realnem casu byl ponekud zmateny, ale po letech jeden z tech, ktere si nejvic pamatuju. A muj oblibeny profesor byl puvodem z Ostravy, a kdyz se rozjel, tak vsechno bylo fajne. A jeden vecer nam varil co ja jsem si pamatovala jako grog po ostravsku.  Myslim ale, ze to neobsahovalo vodku alebrz samohonku, ktera ovsem vubec nebyla spatna.  A moc se mi libi to slovo varzonka. Ja vubec mam tu severomoravstinu strihlou polstinou rada. Fakt mi to pekne zni.

Co se tyce podavani tuku do alkoholu, tak muj nejvetsi dojem byl, kdyz jsem mela to poteseni byt s mymi veselymi a sveta znalymi kamarady na par mejdanech v Praze, kde se vyskytoval Josef Hlinomaz. Kdyz se ocekavala parba, tak Hlinomaz si rozpustil sadlo do ctvrtlitraku, v relativne vlaznem stavu ho vypil, a pak uz tvrdeho alkoholu se nebudeme bat nic i ve vetsim mnozstvi. Zjevne ta kombinace tuku a alkoholu ve vetsim mnozstvi neprospiva figure.

Pitrýsek 7.8.2009 1:55

Re: Zaznamenano, zalozeno

Ahoj, Hani, to jsme se už dlouho, v plších hodinách, nepotkaly. Vzpomínám na Vás oba a těším se, že brzy dáme řeč na našem stanovišti.

HanaW 7.8.2009 2:03

Re: Zaznamenano, zalozeno

To je pravda. Tak teda u mne je jeste (ne)normalni vecerni cvrkot. Taky se tesim. A slibuju, ze budu mit v Brne  vic casu.  To autobusove spojeni z Brna do Olomouce na vecer bylo hrozne. Vlakem se pak muze pozdejc z Brna do Ceske Trebove a odtama pak do Olomouce:-/

HanaW 7.8.2009 2:07

Re: Zaznamenano, zalozeno

Smajlik mi to odseknul - to mam za to, ze je pouzivam. Ono to tohle teda nebude zase takovej uplne zcela relaxacni dovolenovej vylet. Ale cas si na nektera prijemna posezeni urco udelam.

Jakub S. 7.8.2009 6:58

Re: Zaznamenano, zalozeno

Tož je toto možné? V tutok nekřesťanskú hodinu byt hore? To ťa baví?

Pitrýsek 7.8.2009 12:57

Re: Zaznamenano, zalozeno

Tož Jakúbku, považ. Dyť se s ňú teprů zeměkulka ke slunku obrátila, či jak to je.