17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Vařonka

Byl jsem mockrát dotazován, co tohle slovo znamená, co se pod ním skrývá. Tak jsem se zeptal internetu. Když zadáte tohle slovo na Seznamu, vyběhne na vás pár receptů, soutěž o nejlepší vařonku, nějaké blogy a tak různě. A navzájem si samozřejmě odporují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
LA 7.8.2009 15:50

Re: Dráčkov děkuje!

No jo, jenže my máme pohotovost už 2 týdny, ještě bude trvat nejmíň do konce září a pak budou děvčátka nervósní z falešné březosti, což jim vydrží až do dalšího cyklu hárání (stihneme ještě letos). Tím, že máme 3 fenky, které zásadně hárají po sobě a ne najednou, není u nás nikdy normální klidná situace.

Xerxová 7.8.2009 16:24

Re: Dráčkov děkuje!

To nezávidím - stačí mi kombinace jedné háravky a jednoho senilního psího staříka ;-D

Beda 7.8.2009 16:01

ve kterém Albertu????

...se prosím prodávají takováto štěkátka???VVVVVV

;-);-D

zana 7.8.2009 17:12

Re: FOTKY Z DRÁČKOVA

konečně je vidím - ti jsouR^R^:-)VVVV!!

Bubu 7.8.2009 9:06

varzonku znám

Však taky můj nejdražší je "zOstraavy". Vařonka mi chutná, jen to sádlo si raději k tomu zakousnu a nejlíp ve formě špeku. ;-P

A že by v létě v horku nebyla chuť na frťana?! Vzpomínám si, že u prababičky, když se šlo na sena, všichni, včetně dětí od 10ti let výše dostali na odchodu malou štamprli čisté. Člověk se tak nepotí, lépe snáší práci na slunku a ani lepší nálada není k zahození. ;-) Takže naprosto chápu sklenku vařonky po práci.

Matylda 7.8.2009 9:09

Re: varzonku znám

Bubu, v noci jsem zkoukla šatičky i tašku. Tuze krásné, taky bych chtěla takové- ehm, kde bereš střihy?

Bubu 7.8.2009 9:29

Re: varzonku znám

Děkuji, děkuji. Střihy zásadně z Burdy. Za prvé sedí (rukáv vždy pasuje do průramku, apod.) a navíc si nepřipadám jako jarmara, protože nejmenší velikost střihů z kategorie "plus" (pro plnoštíhlé) mi je velká. ;-) A baví mne použít střih na elegantní šaty na látku vyloženě sportovní - z košilového kára by většina ušila košilové propínací šaty, nebo šaty ve stylu safari, já ušiju pouzdrovky s empírovým členěním (střih tuším z letošního únorového čísla).

Matylda 7.8.2009 9:32

Re: varzonku znám

Jo jo, taky s emi líbí, jak sesazuješ vzory- to totiž je detail, co udělá moc. Tohle se mi právě líbilo na šatech ze třicátých let- střih se položil na látku několika směry a udělalo to úžasné věci:-)

Bubu 7.8.2009 9:43

Re: varzonku znám

No právě, nastříhat kostku rovně i šikmo tak, aby šla do sebe, dá docela ducha. A někdy se dost prostříhá, ale stojí to za to. Však se taky na takové stříhání musím "vyspat". Tohle se nedá na sílu. Naštěstí jsem po tatánkovi zdědila prostorovou představivost a odjakživa jsem mamince "radila", když stříhala kostku, či proužky, takže mám praxi. Jo a na obrázku to není vidět, ale na sukni mi sedí kostka nejen ve středovém švu, ale i v bočním.;-)

Matylda 7.8.2009 9:44

Re: varzonku znám

Tý jo8-o8-o

Vave 7.8.2009 10:12

Re: varzonku znám

Jj, to se mi taky líbí, jak se se střihem vyhraješ, to jsem obdivovala už na těch minulých šatečkách. R^R^R^:-)VV

F..A.Kekule 7.8.2009 8:44

Lavorovice trošku jinak

Jak já znám lavórovici, tak ta se dělá trošku jinak. Žádné mokré hadry, ale lavor se dá na ten hrnec  s kvasem normálně bez obracení a naplní se studenou vodou. Odpařený alkohol se na něm kondenzuje a kape do kameninového hrnku, který stojí uprostřed toho kvasu v hrnci. Voda v lavoru se ovšem musí průběžně vyměňovat, aby zůstávala studená. Já kdysi úspěšně odzkoušel  inovovaný způsob, kdy jsem nepitelné šípkové víno své babičky přepálil pomocí velké skleněné koule z osvětlení předsíně místo lavoru a bylo to kupodivu i k pití. Jinak vařonku znám v jiné variantě, kde základ je tvořen přeškvařeným špekem, slováci tomu říkali "hriaté".

Bubu 7.8.2009 9:12

Re: Lavorovice trošku jinak

Tak tak.... taky znám tuto technologii lavórovice. Nicméně dávám přednost dobré slivovici, dvakrát pálené, rok v úle u včeliček uložené. Možno též přidat před pálením do kvasu menší množství medu (do velkého sudu kvasu necelého půl kila). Chuť se zakulatí, vůně zesládne....

Jakub S. 7.8.2009 12:11

Re: Lavorovice trošku jinak

Vy máte v rodině včelaře?!

Bubu 7.8.2009 13:04

Re: Lavorovice trošku jinak

Tatánek včelařil. Vloni vytočil, co včeličky přinesly a předal to jednomu trochu mladšímu zdejšímu kolegovi, protože už na to neměl (sílu) a žádný pokračovatel se tu nerýsoval. Já po včelím bodnutí otékám velmi, Můj nejdražší se včel bojí a synek je ještě moc mladý.

Přesto kontakty jsou a když je potřeba uložit slivovici, vždycky se nějaký ochotný úl najde. 

Jakub S. 7.8.2009 13:14

Re: Lavorovice trošku jinak

Ale jaký to má smysl, když ta flaška či nádoba je uzavřená? Pak je snad jedno, je-li okolo vůně medu - ?

jiný Honza 7.8.2009 13:27

Re: Lavorovice trošku jinak

Jde spíš o stabilní teplotu.

Bubu 7.8.2009 13:34

Re: Lavorovice trošku jinak

A obranu před mlsnou hubou.... ;-) a včelí bzučení malinko rozvibruje celý úl i slivovici, což prý chuti prospívá. V některých palírnách mají z toho důvodu též ultrazvukovou lázeň a hotovou slivovici trošinku v ultrazvuku protřepou. Nevím.... možná je to "věř a víra tvá...", ale slivovice od včeliček je lepší. 

jiný Honza 7.8.2009 13:35

Re: Lavorovice trošku jinak

Věřím, hned bych koštnul. ;-P

Bubu 7.8.2009 13:39

Re: Lavorovice trošku jinak

Se zastav, až pojedeš okolo.... obyč, od včeliček, medovou,.... a ještě jednou dokola... která že je ta nejlepší.... ještě jednou, abych se nesek'.... máš šoféra?;-P

jiný Honza 7.8.2009 13:55

Re: Lavorovice trošku jinak

MLP sice řídí, ale návštěvu za účelem ochutnávky "úlovice" by mi asi neschválila. ;-D Ale není všem dnům konec.

Bubu 7.8.2009 14:00

Re: Lavorovice trošku jinak

Dyk jo, zatím to vypadá, že švestek bude dost, tak bude zase z čeho pálit.;-)

LA 7.8.2009 13:30

Re: Lavorovice trošku jinak

Včely vyzařují takové vibrace, které všemu na pití rozhodně prospívá. ;-)

Efka 7.8.2009 8:43

Ve Šlonsku vařonka...

... na Slovensku hriatvo. Taky prý je milijón nejrůznějších receptů, já měla tu čest ochutnat verzi odněkud od Trenčína - slivovica s rozškvarenú slaninkú. Tedy, ne že bych to musela každý den, ale bylo to zajímavé a hlavně po tom nic nebylo.

Ona ta kombinace tuku s alkoholem má opravdu něco do sebe. Když chodíme s cimbálkou ve Strání po fašanku, tak nám samozřejmě v každém baráčku ulejí (i na faře a v mateřské školce!:-D), takže za celý den je těch panáčků slivovice, meruňkovice a jiné -ice minimálně 30, ale nikdy nikdo z nás nejevil známky vážnější opilosti. Vše se totiž zajídá čerstvými koblihami a domácími klobáskami (a koblihami - a klobáskami - a slaninkú - a tož dajte si ešče, neostýchajte sa - Janku, ukroj ešče kúsek teho uzeného, nech okoštujú!):-D A kromě toho je samozřejmě fašankové úterý ve Strání něco jako Bermudský trojúhelník - místo, kde přestávají platit běžné přírodní zákony. Kdykoliv jindy a kdekoliv jinde člověka třetí panák uzemní8-o

Dede 7.8.2009 9:44

Re: Ve Šlonsku vařonka...

Efko! jak to, že to ještě nemáš napsané??? I s tím kouzelným jazykem? 8-o Že se nestydíš ;-DV prosím napiš pro někoho jako jsem já, kdo zná chození po fašanku s bídou z literatury... prosím! :-)

zana 7.8.2009 10:08

Re: Ve Šlonsku vařonka...

Jooooo!!R^

JanaBa 7.8.2009 10:35

Re: Ve Šlonsku vařonka...

Já chci takyyy! Piš až ti budou lítat od pera jiskry!!!

Efka 7.8.2009 10:42

Re: Ve Šlonsku vařonka...

Nojo, když ve vrcholném létě se o fašanku psát nedá... jaksi chybí ten metr sněhu kolem:-( Tož až příští rok... ale tady máte aspoň fotečky;-) http://eeffka.rajce.idnes.cz/Fasanek_2009/

Efka 7.8.2009 10:42

Re: Ve Šlonsku vařonka...

kurňa, jak se sem vkládá normální odkaz?:-(

Efka 7.8.2009 10:44

Re: Ve Šlonsku vařonka...

Jo už to vidím - takže ještě jednou tady