14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Léčivé byliny - účinné látky a použití

Někdy tabletkám nedůvěřujeme, jindy si myslíme, že jsou zbytečné a někdy je prostě nemáme po ruce. Takže není od věci vědět něco i o léčivých účincích bylinek. Dnešní doplnění našich znalostí si vzal za své Tojefuk, který pro nás čerpal z níže uvedené odborné literatury. Takže s chutí do toho...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jiný Honza 25.7.2006 9:51

Re: Pije mně krýv, dacan! Počká, až dopíšu a než stačím odeslat, odpojí se!

Tojefuku, máš můj nejhlubší hlubokosklon. A navíc jsi živým důkazem toho, že encyklopedie jsou k ničemu. O bylinkách nějakou máme (má lepší polovička se zajímá), ale já ji nikdy neotevřel. Zato když jeho výsost TJF napíše do zvířetníku, přečtu hned a dokonce uvažuji o tisku (v kombinaci s obrázky z hadopasů). A díky TJF Velikému navíc vím, že jsem coby dítko olizoval květy kostivalu lékařského - dají se snadno stáhnout a zespodu mají sladkou kapku.

tojefuk 25.7.2006 9:45

Pije mně krýv, dacan! Počká, až dopíšu a než stačím odeslat, odpojí se!

Paní D.R., poslal jsem Vám obrázky bylin, vrátilo se doručení na divnou adresu! Máte je? Meduňka i dobromysl se dají stříhat podle potřeby, obrazí. Dobromysl se dá použít i s květy! Tosco, Na Hadopasí adresu jsem poslal mail se dvěma přílohama, dorazil? YGO, Podstrč světlu svých očí mezi řepíkama heřmánek, aspoň pro změnu chuti! A přidej slivovici, jesli margýruje, pochutná si a můžeš mu vynadat za strašení, jestli je marod, poznáš to hned! Ale raději bez té slivovice, moc drastická zkouška!:-)Lídošku, tiskni, děvče, tiskni! Ale bude lepší sehnat si ten herbář, ze kterého jsem to opsal! ;-) Vave,  koukni ke kropenaté slepičce!;-D Mirka-Houston, Maria Treben nehorázně zveličuje účinnost bylin a dává neopodstatněné naděje! Hodil jsem to do kamen! ;-€ HanaW, souhlas! :-) Madlo, nedá se preferovat jen jedna bylina! Rakytník řešetlákový je něco jiného, než řešetlák počistivý!

tosca 25.7.2006 9:17

Re: Re: Moc děkuju, TJF,

Když nějaký čaj nechutná, nepít. Pokud člověk něco jí nebo pije s odporem, má to nulovou účinnost, občas to i vyloženě škodí - psychika je silný nepřítel..

Co se týká pohanky - loupaná pohanka se dá vařit a používat všude, kde se používá rýže. Není tak vzhledná (je do fialova), ale podle mých měřítek je chutnější. Pro háklivou rodinu doporučuji ji zamaskovat do rizota 1:1 s normální rýží

Z pohankových vloček se dají upéct výborné koláčky - takový sušenkový typ. Recept je přímo na vločkách. Jedla to i moje drahá polovička a on je teda na zdravou výživu docela skeptik.

Pohanková krupice se dá používat vpodstatě všude, kde se používá hrubá mouka nebo krupice.

Proč se trápit pitím čaje, který nechutná, když se dá pohanka jíst v chutné formě :-) Jinak výborná je knížka Pohanka ve mlýně a v kuchyni(Zdeněk Šmajstrla).

zana 25.7.2006 9:03

ach jo

já toho tolik nevím. Tojefuku, hlubokosklon.

zana 25.7.2006 9:01

Re: Moc děkuju, TJF,

já jsem taky čajová. Ale ten pohankovej mi nějak nejede, což mě mrzí, podle toho, co o pohance vím, bych ho pít měla. Ale když on mi nechutnáááá:-(.

H.T. 25.7.2006 8:59

Re: V naší rodině

Prosím, prosím- mohli bychom se domluvit na zaslání té Vaší zázračné  tibetské potvůrky?  no jo, ale nevidím tu na Vás žádné spojení .....  takže na nás lze  najít na :  http://thj.wz.cz    :-)

O.T. pro Ivu 25.7.2006 8:45

tosca

Ivo, snad jsem nakoukneš. Hotovo, i když bohužel až dneska.

Máš na Hadopasech soukromou zprávu. Pokud budeš moct, mrkni na ni. Pokud ne, nevadí. Drž se!

YGA 25.7.2006 8:31

V naší rodině

se nedá dopustit na řepík (v našich krajích lidově nazýván řepíček). Mamka tvrdí, že taťkovi denní pití řepíčkového odvaru vyléčilo žaludeční vřed a pokud má někdo v rodině něco se žaludkem (momentálně světlo mých očí - můj muž), nalévá ho řepíčkovým čajem do bezvědomí.

Další všelék je tibetská houba (já vím, není to bylina, ale sem se hodí). Rodiče tvrdí, že od té doby, co popíjí kefír z mléka a této houby, se jim zázračně zlepšil krevní obraz a tlak. Taky ji mám schovanou - co schovanou, pěkně naloženou v mléce, a moc si na ni pochutnávám - je lepší než kdejaký jogurt, hlavně teď v těchto vedrech - množí se přímo geometrickou řadou - pokud bude mít někdo zájem, mohu darovat (tato houba se neprodává, ale dává přátelům a potřebným).

Lidoš 25.7.2006 8:24

Milý Tojefuku

tak toto si vytisknu a přečtu v klidu a hlavně v chládku;-) 

Vave 25.7.2006 8:06

Moc děkuju, TJF,

protože bylinkové čajíčky, to je moje. Sama si bylinky bohužel nesbírám a nesuším a dokonce jsem takový barbar, že si kupuju v lékárně od Megafytu porcované bylinkové čaje. :-( Fuj a hanba mi!!

Ale nám na čajové krabičky udělané takové malé poličky a většinou jich mám přes čtyřicet, z toho bude tak 60% bylinek, zbytek jsou čaje ovocné, černé, zelené, hnědé a třeba i pohankové. :-)

D. R. 25.7.2006 8:05

dotaz na meduňku

Meduňka mi letost na zahrádce krásně roste, ale zatímco jsem byla v Norsku, vykvetla. Co s ní? Mohu ji ještě teď ostříhat? Mám ji teprve druhým rokem (v tomto množství, dřív byla v květináči a to jsem ji stříhala tak často, že kvést nestihla...) a tak nemám zkušenosti. Lístečky vedle květů ale spotřebovat mohu, ne?

Jo a dobromysl mi udělala totéž...

Hana Williamson 25.7.2006 5:10

Re: TOJEFUKU.....

Mirko: ale nahodou tady toho dost roste. Teda, ja jsem trochu v jinem podnebi nez ty, na hranici subtropu, pokud nejdou hurikany, tak je tady v poslednich letech sucho, a pak privalove deste, a plisne se tu a tam objevi. Ale spousta bylinek roste dobre. Akorat potrebujou trochu ochrany pred tim odpolednim slunkem. U Galvestonu to muze byt vic suchy, ale zas to nemuze tak byt veliky rozdil. A takovy jako ty oregana a tymiany a bazalky, salveje, petrzele a jine, to chce soustavne ostrihavat. Taky mam nejaky (dost) v kvetinacich na zahone a presunuju je dle potreby - kdyz je sucho a jasno, tak je soupnu pod rozmarynu (tam je stin), a kdyz prsi nebo je pod mrakem, tak je zas vysoupnu. Medunky jsem neuspesne pestovala na slunku, jak prilozeny letacek rikal. Je to blbost. V tomhle podnebi ve stinne casti - teda ne uplne stinne - ranni a dopoledni slunicko udela dobre. Ostrihala jsem zahy kvety a jeste furt ma stavnaty zeleny listecky a je v odpolednim stinu. My mame  v tomhle stesti, protoze jsme koupili starsi dum a je tady spousta stromu a tak muzeme korigovat na co sviti a co ne. Ale holt takovej jitrocel tady nevyroste. Pokud je tento kratky text nekoherentni, tak je to tim, ze v mezidobi zamrazuju neco rajcat. Tak dobrou.

Mirka - Houston 25.7.2006 3:17

TOJEFUKU.....

Velice zajimavy clanek, diky za dobrou praci a tvuj cas! Sama si rada ctu a vyhledavam v knizce od Marie Treben - Zdravi z bozi lekarny / nakladatelstvi Dona CB rok 1990 / Bohuzel si jenom ctu a prohlizim si bylinky, protoze tady nemohu nic vypestovat. Sehnat potrebna semena, nebo sazenice, to uz vubec ne! Tak vzdy cekam az pojedu DOMU a neco si z CR zase privezu...Jeste jednou  DIK, ze pomahas druhym  R^ Ale pockej, az se ukaze Lenka S., ta ti to lepe zhodnoti ;-);-P;-D

.

Hana Williamson 25.7.2006 2:11

Zase ta salvej

To neni bylinne, ale jedle. Naucil mne tak jeden Ital pouzivat salvej, zejmena, je-li prebytek zralych rajcat. Par cerstvych listku salveje nasekat nebo nastrihat na prouzky (v zadnem pripade ne susena), soupnout to na olivovy olej a opravdu nechat zaprazit. Ztahnout teplotu, podusit cibuli na jemne prouzky, prihodit zrala rajcata, lehce zasolit, zapeprit, dle chuti cesneku (i jak jsem cesnekovy priznivec, na tohle jdu stredni cestou) a jen to tak nechat prejit - v zadnym pripade dlouho nevarit. V podstate ohrat ta rajcata, aby pustila neco stavy, ale ne zas zu viel. Dobre v letnim pocasi pri pokojove teplote s bagetou anebo malounko primichanych testovin. Ta oprazena salvej tomu da uplne jinou chut.

Tojefuku: Moje nejoblibenejsi pouziti medunky je si ji rozmackat mezi prsty a pak ta vune je nadherna. Na chate na Beleckem Mlyne u Prostejova rostla na louce u pumpy a tam jsem si davala deku, cetla mayovky (romanky) a mackala medunku. tak ji ze sentimentalnich duvodu masm na zahradce tady. Bylinky nesusim, obcas doma zakourime a je tady vlhko, a neni na to cas, a sezona je podstatne delsi nez v Cesku. Ale kdyz je medunka v sezone, tak jemne nasekana na grilovanou nebo panvickou rybicku nebo kuratko, pripadne doplneno jemnym karim, anebo oblozene rerichou, neni k zahozeni.

madla 25.7.2006 1:29

sice to asi není bylina, tedy spíš určitě,

ale již drahně let vytváříme z rakytníku řešetlákového šťávy na zimu (obdobně, jako z bezinek aj.), které nám pomáhají přežít zimy bez chřipek a podobných nepříjemností. Poté, co se v posledních asi 2-3 letech o řešetláku (rodinné pojmenování) začalo mluvit a psát, jsem kamarádce se žaludečními vředy vnutila dvoulitrovou lahev šťávy - a hele, žaludeční vřed je minulostí. On je totiž prý způsobován nějakou mrchou bakterií, kterou právě něco z toho řešetláku zničí asi jako Raid komáry. Máme její nehynoucí vděk a motivaci pro další tvorbu šťáv, což není nic jednoduchého. Nejdřív se člověk musí prodrápat ostrrými větvičkami při jejich trhání, potom pracně očesat bobulky, svinec je všude, takže nejlepší je prostor s linem nebo dlaždicemi, koberce jsou pro sebevrahy. Už jsme na to našli fintu, ale je to dost náročné. Větvičky dát do mrazáku a pak rychle otrhat, než kličky roztají. Vzhledem k prospěšnosti této rostliny bych navrhovala založit plantáže v blízkosti věznic a hned by bylo dostatek pracovních příležitostí pro ty, kterým stát nedokáže zajistit práci a dalším kladem by bylo, že by se řešetlák stal dostupným pro všechny. V lékárnách prodávají něco podobného  na deci, ceny jsou řádově ve stovkách. Abych nezapomněla, v Praze je to v podstatě plevel nebo ozdobný keř, ale je toho jak naseto (my sbíráme v okolí Hostivaře). Stejně nedoceněná mi přijde černá jeřabina nebo brusinka (problémy močových cest). Jinak, Tojefuku, uctivý hlubokosklon za tento příspěvek. A teď si dovolím otázku: jak je to s tím prvenstvím čeho? Moje maminka říkávala: před lípou smekni, před bezem klekni. Ale už jsem slyšela spousty hodnocení  jiných, jakoby těch nejcennějších bylin a rostlin. Schválně, kdo z vás má jaké zkušenosti s čím a na co nedá dopustit. Moje teta léčila absolutně všechno sušenými borůvkami a jablečnými slupkami, lehčí případy pak višňovými stopkami. Protože všichni ještě žijem, tak na tom asi opravdu taky něco bylo, jen si nepamatuju, co používala na co. Tak ať se vám daří.