8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Kuchyňské pokusnictví aneb Chlebaně

Nedávno se nám přihodilo, že jsme nedokázali sníst dvě tmavší bagety

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Olčava 16.2.2024 19:38

Mně tedy většinou chleba nezbyde, ale chutná mi, i když je trochu starší. Občas si udělám topinky na sucho (v topinkovači, mám ho po mamince, skoro by se už hodil do muzea, ale drží se, je pořád funkční) s česnekem, nebo pak máznu malinko máslem a meruňkovou marmeládou (tam pak česnek nedávám).

A nebo chleba nakrájím na kostičky a dělám si s vajíčkem, jako knedlíky s vajíčkem.

M. Crossette 16.2.2024 18:48

Jajko, zajínavý recept, budu si ho pamatovat. Co dělám se starším pečivem jsem už určitě někdy psala, ale napíšu znovu.:-) Doma je tmavé pečivo jedině můj žitný chleba, který málokdy zbyde, protože i starší dojíme toastovaný. Někdy ale manžel z nákupu donese více bílého pečiva, které je třeba sníst jako první. Pak třeba i půlka mého bochíku stárne v lednici. Jsem tomu skoro ráda, protože přijde doba na grilované chleby. Máme je rádi ,na ně je dokonce starší (ba starý) chleba nejlepší. A lépe se krájí tenčí krajíčky. Ty pomažu máslem, posypu silnější vrstvou strouhaného sýra (většinou gouda) a špetku sladké papriky "na ozdobu". Dám na plech, šoupnu do trouby pod gril a peču pár minut, dokud se sýr nerozteče a neudělá hnědou "kůrku", Jíme je horké, většinou každý 3-4 krajíčky, nebo kolik jich ze zbytku bochníku nakrájím. Jistě by to bylo dobré i z Jajčiny tmavé bagety.

Z bílého pečiva dost často zbyde bageta, někdy i víc, než polovina, to když manžel z obchodu přiveze rovnou dvě. K večeře s omáčkou nebo polévkou jako hl. jídlo ji má rád, (holt v obchodě je pekárna, manžel bílé pečivo miluje a čerstvé vůni tam neodolá) Protože také jídlo (ani pečivo) nevyhazuji, menší zbytek bagety změním na strouhanku, z většiho kusu udělám "garlic bread". Pokrájím na silnější plátky (kolečka, ne šikmo "na chlebíčky"), vždy jen jednu stranu potřu máslem, popráším česnekovým práškem, trochou sladké papirky a drobně nakrájenou pažitkou.Krajíčky znovu poskládám do bagety (vždy na pomazanou stranu přiložím nepomazaný spodek dalšího) , stlačím k sobě a celé pevně zabalím do alobalu. Dám propéci (prohřát) do trouby. Už i dost starší pečivo tímhle skvěle změkne a hotové krajíčky nejen krásně voní, ale jsou i lákavě barevné. MMCH "garlic bread" se tu často podává v košíčku jako příloha k večeři ( jako v české rest. donesou k polévce rohlíky či krajíčky chleba).

Z. Iva 16.2.2024 18:47

Se vší úctou - vypadá to hodně nelákavě, rozbředlá bageta s dušeným masem... U nás chleba nezbývá, pokud, tak poslední krajíc dostanou psi.

Tu bagetu bych nakrájela podélně na plátky, položila šunku/anglickou, třeba sušená rajčata, navrch plátky sýra a zapekla v mini troubě, případně zaklopila druhým plátkem a zapekla v sendvičovači.

M. De Cimburk 16.2.2024 13:30

Když náhodou zbude chlebíček, jde do strouhanky. Té dávám trochu do čehokoliv z mletého masa.

Ten chlebový koláč je možné nalézt také jako Selská dívka v závoji.

L. Lika 16.2.2024 14:39

Pod tímto názvem jsem se s ním poprvé setkala u Ludvíka Součka.

Z. Jenny 16.2.2024 13:05

Jajko díky! Dobrými nápady se to tady dnes přímo hemží.;-D U nás pečivo nezbývá,páč mám doma popenici,která zešmelcuje všechno a zvíře to není.;-DR^

T. Zana 16.2.2024 11:13

U nás chleba nezbývá (a jiné pečivo nekupuju). Ale je to zajímavý recept a výsledek vypadá dobře, třeba by se s ním dalo něco vymyslet ;-).

Z. Janaba 16.2.2024 10:48

V řezu vypadá tenhle pokrm zajímavě. Jenomže nám nikdy chleba nezbyde. Já si peču svůj, kváskový tmavší, manžel si peče také svůj, světlejší. Silně se dohadujeme, který je lepší. Bez debat můj!:-)

Malá poznámka, bešamel. Jíška rozředěná mlékem je jenom základ bešamelu, se domnívám. Když dělám lasáně, svařím mléko, odstavím a přidám boblist, tymián, muškátový oříšek a kousek cibule. Nechám stát 15 min. přecedím, pak spojím s jíškou a povařím. Nakonec tam cvrknu trochu smetany. Sůl, pepř. Třeba by šel takhle i do chlebání. No jo, trvá to dýl, já vím.:-/

M. Romportlová 16.2.2024 9:58

Ňam, zkusím!Tmavé pečivo mi přežežívá v mmrazáku čerstvé spokojeně. Jo, a ten chlebový koláč - to byl určitě skandinávský chlebový dort, který se dá najít na netu. Jedla jsem ho poprvé kdysi v šedesátkách u svých hostitelů v Dánsku a byla to pohádka, vrstvy chlebové strouhanky(tmavé) osmařené na másle, vrstvy dušených jablek, na tom neskuztečná dábnský šlehačka, taky tam nyslím byla čokoláda, pak jsem to rodině dělala často, bylo to laciné a skvělé, což se za komančů hodilo.

Mávám všemu Zviřetnictvu, už se zbytečkem posledního oka nejsem ani čtoucí, ale někdy se probojuju až do konce článku, nejen na titulky.:-)V

M. Romportlová 16.2.2024 10:02

A byla to baty, to divný jméno;-D

T. Zana 16.2.2024 11:10

Baty, jsem moc ráda, že jsi nakoukla! Opatruj se V.

Z. Janaba 16.2.2024 11:23

V Norsku se tomuhle starodávnému desertu říká Zahalená selská děvčata (Tilslørte bondepiker) a servíruje se do skleniček.

Střídá se vrstva dušených jablek s vrstvou šlehačky a vrstvou rozdrceného chleba/sušenek, trochu opražených s máslem a skořicí. Vrství se podle velikosti skleničky a zakončí šlehačkou, která se ozdobí pár drobkama.

Alternativa jsou Bohatá městská děvčata (Søkkrike bypiker), kde se chlebové drobky vymění za zkaramelizované mandle a šlehačka za salašskou zakysanou smetanu, našlehanou s vanilkovým cukrem. A takhle si tady žijeme!;-D

Z. Jitur 16.2.2024 12:20

:-P:-P:-P

Z. Jenny 16.2.2024 13:03

R^V ... a protože si tady taky tak žiju, zkusím ta zahalená děvčata a ta bohatá městská taky.:-)

L. Lika 16.2.2024 14:40

Baty, jsem moc ráda, že jsi tu V

L. Lika 16.2.2024 8:40

Vytanul mi na mysli dávný pokus s chlebovou polévkou - nějak se to rozvařilo, do toho tavený sýr a přisypat nakrájenou cibulku. Nebo do česnekové polévky. V dětství se tvrdé zbytky chleba dávaly domácímu zvířectvu - králíkům na hlodání a rozmočený slepicím, v podstatě tedy jako pro lidi - topinky na křupání nebo rozvar coby polévka. ;-D Jajčin nápad je nápaditý a muselo to být opravdu dobréR^

Z. Jitur 16.2.2024 8:31

Tohle vůbec není špatný recept!

Z. Matylda 16.2.2024 8:28

Zbude málokdy, protože chleba kupuju kváskový a ten vydrží dlouho (a je tak drahý, že se mi nechce vyhazovat). Občas topinky. Zbytečky usuším psům, milují ho a čistí jim zuby. Pokud zbudou rohlíky, uschnou a jdou do strouhanky. Málokdy kupuju jiné pečivo než chleba. Pokud přece jen něco zbude (jedno jestli světlé nebo tmavé), namažu plátky kečupem, pokud mám šunku, dám ji tam, na to vajíčko rozmíchané se strouhaným sýrem a zapeču.

Z. Xerxová 16.2.2024 6:02

hezký mlsací pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

pečivo u nás nezbývá. Opravdu ne. Světlé kupujeme málokdy - a pak je ihned za čerstva snědené, a chleba prostě dojíme, i když by poslední kousek měl být tvrdý... anebo skončí osmažený na kostičky v polívce nebo jako topinka.