18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Koláče s ovocem

Letos zvlášť velká nadúroda rybízu ani josty nebyla, a tak jsem nevařila marmeládu, nýbrž jen pekla koláče. Pak jsem občas koupila borůvky a čekají nás ostružiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zana 11.9.2009 8:33

Re: Zaujal mě,

 a malá forma - já jí říkám dortíčková formička;-D - se dá koupit ta rozvírací. Já mám takovou ... no průměr asi jako talířek.

Matylda 11.9.2009 8:47

Re: Zaujal mě,

Tak ta je na tohle až moc malá, lepší je snad pizzová nebo na lasagne, to jsou ty menší, ale ne malé:-)

Vave 11.9.2009 9:06

Re: Zaujal mě,

Si nedělejte šprťouchlata! ;-) Malá? 8-o Menší než malá? 8-o Větší než malá? 8-o

Se picnu! ;-D;-D;-D;-D;-D

abyt 11.9.2009 9:13

Re: Zaujal mě,

Ňák mi to připomíná legislativní formulaci - množství menší než malé:-D.

Matylda 11.9.2009 9:14

Re: Zaujal mě,

Tak jo. Já používám plech po babičce, a ten má 19,5 x 35 cm. Stačí to pro upřesnění pojmu menší forma?;-):-);-D

Vave 11.9.2009 10:32

Re: Zaujal mě,

Jo!:-) To snad stačí milá Matyldo VV, už to mám na papírku a odpoledne budu v OBi přeměřovat pekáče! ;-) ;-D;-D;-D

Matylda 11.9.2009 10:34

Re: Zaujal mě,

To nééé! To musíš vzít plošnou míru a v případě kulaté formy podle průměru spočítat!;-D;-D;-D

Beda 11.9.2009 10:41

a plooooooc??

co by počítala!!!!!!

gdyš si může koupit hranatou 19,5 x 35 cm;-P ... to dá rozum né?

(já dokonce měřím "prstmo":-) a pokud jde třeba o místnosti, tak "kročmo";-) a mám to dost vyměřený - naposled např. s realitním agentem jsem dřív, než vyšťoural odkudsi metr, dávno odkrokovala a hlásila:  3 metry dvacet... koukal veeeeelmi pochybovačně - a naměřil 3m 17cm;-D;-D;-D)

abyt 11.9.2009 11:19

Re: a plooooooc??

Holt jsou v tom léta dřiny, co?;-)

Bubu 11.9.2009 9:13

Re: Zaujal mě,

Tak tak, peču 3 velikosti koláčů - na plech, ve fomě na pizzu a v koláčové formě. Nejoblíbenější je vedle klasického kynutého táče i Bleskový koláč, jeho základní vlastností je, že je bleskové upečen, ale též bývá bleskově sežrán. ;-P

Bleskový koláč - 2 vejce, hrnek cukru, hrnek mléka, 1/2 hrnku oleje, prdopeč a 2 a 1/2 hrnku hrubé mouky.  Na plech vezmu hrnek čtvrtlitrák, na pizzovou či koláčovku šálek (cca 1,5dl). Nahoru patří ovoce a něco.... meruňky a drobenka, borůvky a mleté ořechy s cukrem, švestky se skořicovým cukrem, švestky s umletým mákem s cukrem, jahody s cukrem a mandlové lupínky....

Matylda 11.9.2009 9:17

Re: Zaujal mě,

Jahody s cukrem a mandlové lupínky? To zní moooc dobře! Tuhle jsi je doporučovala i do těch košíčků z lístkového těsta. Ale nepustí ty jahody moc šťávy? A jde to z mražených?

Bubu 11.9.2009 9:30

Re: Zaujal mě,

Mražené jahody jsou tak leda na lívance. Peču jedině z čerstvých jahod, jinak je to moc mokré. A stejně se musí pokrájet na silnější plátky. Do košíčků se můžou dát i menší mražené, případně dospod malou lžičku tvarohu s maizenou (na kostku tvarohu vrchovatá čajová lžička).

Kombinace jahod a mandlí mi prostě chutná. Překvapivě báječné je i sypání z mletých ořechů s cukrem. Jednou jsem to v náhlém hnutí mysli vyzkoušela a od té doby to dělám často.

Matylda 11.9.2009 10:38

Re: Zaujal mě,

A na ty slaninové košíčky, ten sejr, co sypeš, je obyč eidam, nebo třeba taky niva?

Bubu 11.9.2009 11:28

Re: Zaujal mě,

Na slaninové košíčky stačí obyč eidam. Je tam sdostatek chutí z cibule, klobásy a slaniny. Eidam slouží jen jako poklička, aby se náplň nevysušila. Nivy je tam chuťově škoda. Kdybys chtěla košíčky s nivou.... myslím, že třeba - nahrubo nastrouhaná jablíčka s červenou cibulkou a nastrouhanou nivou (nevrstvit, promíchat, aby to kvůli jablíčkům nebylo moc mokré) - to by asi šlo.;-P  

Louk 11.9.2009 11:08

Re: Zaujal mě,

Bubu, už zase!! Ty když začneš o jídle, vždycky je z toho poezie a (na rozdíl od některých klasiků ;-P) je zjevné, co svými lyrickými sonety naznačuješ  :-). Okouzlující, neodolatelné - ty bys rozežrala i asketu se žaludečními vředy R^ ;-D. Ale hrome, bez zásob v dosahu jsou to muka...

Bubu 11.9.2009 11:36

Re: Zaujal mě,

Taková jsem já, matinko... teda Louk. Za to fakt nemůžu. To je ta má mlsná huba. A vůbec, nevíte, co mám vařit o víkendu?;-P 

Karolína 11.9.2009 12:16

Re: Zaujal mě,

Nevím, ale řeknu Ti svůj jídelníček: pokud budou houby, které přednosta donese, bude v sobotu k obědu kulajda či kyselo a praženice. V sobotní večer pak padnou za vlast kuřecí křidélka, naložená v pivě a ostrém koření a ogrilovaná na lávovém kameni s doma pečeným chlebíčkem. V neděli máme biftek, klasický steak ze svíčkové. Už jsme ho dlouho neměli! K němu brambůrek, dušená zeleninka a dušené houbičky, budou-li, nebudou-li, dáme si naložené! Pokud nebudou houbičky, budu dělat místo praženice a kulajdy či kysela citronové nudle s pestem a čerstvou bazalkou nahoru, sypáno parmazánem. Tak to je naše krmě o víkendu. Ať si užije našich dobrot, než popojede na ty turecké!

Louk 11.9.2009 13:11

Re: Zaujal mě,

Karolíno, ty seš úplně stejně děsná vosoba jako Bubu! Kulinářská Sapfó ;-).

Hlady šilhajíc, dala jsem si k obědu vepřovou panenku na houbách a vůbec to nebylo marný. Akorát ta panenka byla dost tuhá pamětnice ;-P.

Matylda 11.9.2009 13:23

Re: Zaujal mě,

Tak to nebyla panenka, ale stará panna:-)

Bubu 11.9.2009 13:40

Re: Zaujal mě,

Tojo, udělat z vepřové panenky tuhou pamětnici je dost kumšt.

No nevím, jestli si vyberu....:-/ Na houby nepůjdu, Můj nejdražší dorazí možná zítra, možná až v neděli a Junior houby nerad. Křidýlka byla minulý týden. Bifťoura si dám raději v hospodě, kde je umí, sama je nedělám, neumím to a bojím se, že bych z drahého dobrého masíčka vyrobila podešev. Asi vlezu do krámu, kouknu na maso, třeba mě něco osloví a napadne....;-)

Judith Saebel 11.9.2009 14:55

Matyldo a Bubu,

prosím pěkně, jak veliký je hrnek, kelímek jogurtu, a kolik gramů má prdopeč?

Bubu 11.9.2009 15:03

Re: Matyldo a Bubu,

hrnkem je míněn čtvrtlitrák, kelímek jogurtu - cca 200ml, prdopeč má tuším 18g, nemám teď žádný při ruce, podívám se doma, slibuju.:-)

Judith Saebel 11.9.2009 15:11

Re: Matyldo a Bubu,

Díky moc.

Xerxová 11.9.2009 15:26

Re: Matyldo a Bubu,

koukla jsem - prášek do pečiva má 12 gramů

Ctenarka 11.9.2009 18:32

Pro Judith......

Jedna vrchovata lzicka Baking Powder = sacek kypriciho prasku do peciva ;-) 

Matylda 11.9.2009 21:31

Re: Matyldo a Bubu,

Kelímek jogurtu má 150 g:-)

Judith Saebel 12.9.2009 11:32

Re: Matyldo a Bubu,

Vřelé díky všem za rady.  Omlouvám se, že odpovídám až tedˇ, ale od včera krátce po odeslání dotazu mě systém nechtěl pustit ani si číst diskusi. 

Jakub S. 11.9.2009 0:59

No až tak - dobový kolorit až do těch hrdel a statků,

teda mravenců v krmích rozličných - nemám slov! (A to je co říct) Mravenčí markytánka.

zana 11.9.2009 8:37

Re: No až tak - dobový kolorit až do těch hrdel a statků,

Jo mravenci ... to už je děsně stará historka: mnoho let tomu nazad, za hlubokýho totáče, se mi podařilo dostat služebně na pár dnů do Paříže. Byla jsem si vědoma, že se to už nikdy v životě nemusí opakovat a tak jsem nehodlala diety utrácet za žádnou zbytečnost jako jídlo a vezla si zásoby z domova. V hotelu uložila do skříně - a ejhle, druhý den byli mravenci v kredenci. Asi to byli faraoni, já je tehdy neznala. Taky jsem vytřepávala;-D.

Jakub S. 11.9.2009 10:19

Re: No až tak - dobový kolorit až do těch hrdel a statků,

...a je neotřelá vzpomínka na Paris je tady - !