2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Babiččina kuchařka III - Speciální polévkový díl

Moji milí Zvířetníci, já se zde před vašimi nastoupenými řadami stydím až do nachova! Už strašně dáááávno jsem slíbila HanceW, že vrhnu do placu z pokladnice rodinné recept na halászlé. A já na ni nezapomněla, opravdu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdena b.p. 18.3.2009 10:11

Re: Hrstková a vločková polévka

Jé, hrstková. Základ (teda u nás v rodině) je jemně nastrouhaná mrkev, celer a petržel. Vzhledem k velikosti celeru a velikým ztrátám si nastrouhám tuto univerzální  směsku do zásoby - orestuju a po dílech namrazím. Pak udělám řidší jíšku zaleju vývarem (v nouzi masoxem a pak už jen přiměřeně oprané luštěniny (čočka, drobná fazolka), po změknutí přidám trochu brambor, zeleninu co najdu, česnek, petrželku, drcený kmín. Přiměřeně. :-)

zana 18.3.2009 10:27

Re: Hrstková a vločková polévka

Páni, Zdeno, u mne je to přesně naopak8-o.

Vařím aspoň tři druhy luštěniny (jsou kroupy luštěnina?8-o ... asi né ... ale ty tam zrovna považuju za vhodný) - každou extra. Samo že předem namočený.

Když je skoro uvaříno, sleju to dohromady a přidám brambory a zeleninu (obvykle to, co do bramboračky, ale je to celkem fuk). Případně vystužím nějakým polívkovým kořenín typu Magi, to můžu skoro všude. Kroupy vařím s kmínem. Víc nezahušťuju, stejně v tom stojí lžíce;-)

Karolína 18.3.2009 10:33

Re: Hrstková a vločková polévka

Výborně děfčátka!!! Chválím obě, protože já kombinuju obě varianty! !!Osmahnu na sádle kořenovou zeleninu, rovněž ji pro tento případ nastrouhám! Přidám k tomu smažení zeleniny hojně nahrubo krájené cibule. Zaliju vývarem, povařím a přidám předem uvařené luštěniny - hrách, fazole, kroupy, prostě vše, co se tváří jako luštěnina - hlavně ale tam musím mít ty kroupy! Brambory nedávám. Kořením staročeským kořením, bylinkami, česnekem a přidávám trochu macerátu z kmínu a divokého koření. To si dělám doma sama a je to výborné, když člověk nechce vařit ty kuličky a tahat je z polévky. Nezahušťuju, opravdu v tom lžíce stojí a já mám hlad!!!!!!!!!!

Karolína 18.3.2009 10:34

Re: Hrstková a vločková polévka

na čočku jsem zapomněla! A to jí mám tak ráda!

Zdena b.p. 18.3.2009 10:44

Re: Hrstková a vločková polévka

No, abych řekla pravdu, kroupy tam patří, ale já ze sebe dostala tu bleskovou variantu, kdy křičím :"Táta vchází do dveří" A kočka (ééé čočka)je uvařená coby dup.

YGA 18.3.2009 11:51

Re: Hrstková a vločková polévka

Tak já se přiznám - ač polívky všeobecně ráda, hrstkovou si neoblibuju. A já vám řeknu proč - protože ji moje mamka nevařívala a tudíž jsem se ji v mládí jíst nenaučila a proto tu chuť ve stáří už asi nenajdu. A ještě nemám ráda držkovku a špenátovku. A ve všech zeleninových polívkách musím mít brambory, jinak jsem stráááášně zklamaná.

Karolína 18.3.2009 11:54

Re: Hrstková a vločková polévka

Určitě by sis ji oblíbila dodatečně! Dršťkovou miluju, ale mně chutnají hlavně ty dršťky, tu vodu moc nemusím. Kamarádka ze školy zase milovala tu vodu, z drštěk měla pupínky. Byly jsme v bufáči u školy vždycky dokonalá dvojka - já vyjídala masíčko, ona vodu. Pak jsme talíře vyměnily a dojely ty porce do dna talíře. Bufeťáci profíci na nás koukali jak týdýti.

YGA 18.3.2009 12:18

Re: Hrstková a vločková polévka

Bufeťáci spíš čekali, kdy jim ty talířky propustíte ;-D;-D 

zana 18.3.2009 15:49

Re: Hrstková a vločková polévka

Ehm, nehodili byste sem někdo ozkoušenou špenátovku? U nás se doma nedělala a o její existenci jsem se dozvěděla až od synka - dělali jim ji ve školce8-o.

A YGO, podle mne patřej brambory i do rajský;-) (musej se vařit extra).

Hanča 18.3.2009 19:06

Re: Hrstková a vločková polévka

Provedla jsem v receptech hlubokou orbu a našla ji, dělávala ji maminka a byla moc dobrá - Špenátová polévka s knedlíčky: máslovou jíšku rozředíme hovězím vývarem (nebo vodou a přidáme kostku Masoxu), nezapomínáme míchat a povaříme. Přidáme 1/2 kostky mraž. špenátu částečně rozmrzlého, opět mícháme a povaříme. Ochutnáme, ev. osolíme. Před podáním přidáme žloutek rozmíchaný ve 2 lžicích mléka a knedlíčky : V misce rozmícháme 1 lžíci másla se špetkou soli  a pepře a 1 vejce, přidáme 5 lžic zvlhčené strouhanky. Vytvoříme malé knedlíčky, které vaříme v osolené vodě asi 3 minuty, pak propláchneme studenou vodou a přidáme do talířů s polévkou.

MaRi 18.3.2009 19:17

Re: Hrstková a vločková polévka

jak tak čtu Hančin recept, je to ten, co dělávala moje maminka a mně ta polévka chutnala (hlavně ty knedlíčky). Brzy zavzpomínám na dětství...

Hanča 18.3.2009 21:03

Re: Hrstková a vločková polévka

Ano ano, taky ráda knedlíčky, jejich chuť šla s chutí polévky moc dobře dohromady.

Bubu 18.3.2009 8:54

fazolačka - jo!

Uzený vývar sice není zrovna nejzdravější, ale když se to nepřehání .... ostatně jako se vším.

U nás se dělá fazolačka z uzeného kolena. To se koleno nejen uvaří, ale nejméně polovina obraného masa se nakrájí a vloží do polívky. A brambory patří prasátku, aby byla zase další uzená kolínka.;-) Další postup stejný, pouze místo klobásy přijde jen paprika (maso už tam je).

A polívky můžu. Zrovna včera jsme s Juniorem licitovali, kdo dojede tu čočkovku od neděle. :-) Vyhrál. Prý roste a potřebuje bílkoviny. Tak jsem si namazala chleba.;-(

Zdena 18.3.2009 8:01

Pejskaři: použijte PRASEČÍ NOŽIČKY!!

Oprané  prasečí nožky vařit v papiňáku bez soli asi 1 hod., pak vyjmout nožky a pečlivě je obrat PRO PSA. Vývar nechat vychladnout (nejlépe do rána) a stahnout z něj vrstvu sádla -  tu vyhodit.

Výhody: Nesolený  vývar je základem pro luštěninové polévky, lze i pro bramboračku či houbovou.  Obrané maso z nožiček je supermlskem pro Vašeho psa...

Karolína 18.3.2009 8:58

Re: Pejskaři: použijte PRASEČÍ NOŽIČKY!!

Psíka nemám, prasečí nožičky miluju v podobě huspeniny! Úžasně ji dělá soused Honza na chalupě, to bych té dobroty dokázala stláskat hrnec!

Dede 18.3.2009 9:08

Re: Pejskaři: použijte PRASEČÍ NOŽIČKY!!

Karolíno, nenapsala bys recept na huspeninu anóbrž sulc? :-) Taťka ho tuhle dělal, rodinný recept se ztratil, takže podle nějakého na netu a prý to nebylo ono. A ty máš vytříbené chuťové buňky ;-P - nesehnala bys ten sousedův recept? Třeba by se hodil více lidem - kolik je tu jen psů toužících po vepřových nožičkách! A při té příležitosti...:-)V

Karolína 18.3.2009 9:38

Re: Pejskaři: použijte PRASEČÍ NOŽIČKY!!

Bezva nápad! Vyzpovídám souseda a hodím to sem, je to totiž úžasně dietní jídlo ať to bere kdo chce jak chce. Přírodní želatina - zdravá na klouby, spousta zeleniny, masíčko - no, dělená strava jak podle partesu a ještě ke všemu dobře chutná!

Karolína 18.3.2009 9:40

Re: Pejskaři: použijte PRASEČÍ NOŽIČKY!!

P.S.: ono to totiž není jednoduché ten sulc udělat opravdu dobrý. A taky je to hodně pracné! Tuhle ho dělala kamarádka a jedlo se to lžičkou, vůbec jí to neztuhlo, jen jsme ochutnali ze slušnosti a  zbytek jsme decentně zasunuli do chladničky aby byl posléze zlikvidován, ale nikoliv naším trávením!

Bubu 18.3.2009 9:42

Re: Pejskaři: použijte PRASEČÍ NOŽIČKY!!

Jsi rychlá jako blesk....:-)

Bubu 18.3.2009 9:39

Re: Pejskaři: použijte PRASEČÍ NOŽIČKY!!

Recepis vymámím z maminky a tatánka (ejhle, rodí se mi v hlavě téma, že by další mlsotník?), sulc vynikajícího vzhledu i chuti ve tvaru dortu totiž chystají každoročně pro Mého nejdražšího k narozeninám. Ne snad že by Můj nejdražší neměl rád sladké, ale 7.ledna je obvykle ještě vánočně přeslazen.  ;-)

Xerxová 18.3.2009 6:31

zdravím do hor

tak co, už vám někde vykukuje kousek travičky ?, nebo jste ještě kompletně zachumelení ? V tom případě je velký hrnec husté polívky věcí nutnou ;-P

zkumavka 18.3.2009 6:10

Krásný den !

nemohu si odpustit poznámku.Vývar z uzeného masa ,tedy koupeného,to ne.Myslím je to více chemie než je nezbytně nutné.A to i když je to až druhý nebo třetí vývar..

Recepty jsou určitě výborné,mňamky.Hezký den !

EvaŽ 18.3.2009 7:28

Re: Krásný den !

Přidám se. Ani z domácího uzeného to není přesně ono. Chuť skvělá, ale jinak to obsahuje poněkud mnoho nedobrot.

I když... málo co je tak nezdravé, jako buřty na ohni pečené. Takže jednou za čas...;-)

madla 18.3.2009 2:28

zelňačka našeho tatíka

Do vývaru z uzených žebírek spolu s bobkovým listem,novým kořením a celým pepřem dát vařit předem namočené fazole,obrané libové maso,větší část kysanného zelí,podle slanosti masox,zahustit sádlovou jíškou,provařit,v rozehřátém sádle rozpustit papriku (labužníci pálivou,pokud nevařili feferonku),a spolu s ní vlít do hrnce i šlehačku (nebo aspoň smetanu - ne zakysanou) a zbylé zelí.Už jen prohřát a modlit se,aby jí bylo dost.V časové tísni jsou povoleny fazole z konzervy,chuti to nikterak nevadí,když se vaří s láskou,na barvě fazolí nezáleží,jen ty větší jsou lepší.Čočkovou polévku děláme tak,že se vaří čočka,zahustí jíškou,ochucuje se roztřeným česnekem a majoránkou. Nebo ve smetaně rozklechtanou moukou (bez česneku a majoránky).Smetana může být sladká i zakysaná,u nás se to řídí ročním obdobím (v létě zakysaná).A ještě vaříme fazolovou polévku opět ve vývaru z uzených žeber,ale k uvařeným fazolím a libovému masu přilijeme v podmáslí nebo zakysané smetaně rozklechtanou mouku a za stálého míchání provaříme.Tady jsou lepší černé nebo červené fazole.Dobrou chuť všem,kdo to zkusí.

Dede 18.3.2009 9:10

Re: zelňačka našeho tatíka

Oj Madlo, to všechno vypadá jedle! Díky :-)V

zana 18.3.2009 10:30

Re: zelňačka našeho tatíka

Nějak si nevzpomínám na potravinu, která by ve mně tyhle pocity nebudila;-P ... čímž se nechci vůbec dotknout týhle polívky, protože na tu bych se vrhla TAKY;-);-D;-D

aida 18.3.2009 0:19

Zuzko,

moc pěkné. A než najdete ten Váš recept, jedna halaszle od šikovného profíka.