MLSOTNÍK: Babiččina kuchařka III - Speciální polévkový díl
Za tím účelem jsem v nestřeženém okamžiku z babičky vydyndala překlad (tuhle polívčičku u nás totiž nevaříme, protože na rybí polívky nás neužije). A teď nastal hlavní zádrhel. Já si ten překlad naškrábala na nějaký cár papíru (na Slovensku by ho nazvali hůř, tam by to byl zdrap, Maďar by stejnému kusu řekl rongy - z toho v naší rodině oblíbené počeštěné podstatné jméno ženského rodu ronďa pro osobu ucouranou, rozdrbanou, v cárech oděnou).
A milý papír začal žít vlastním životem cestovatele a dobrodruha. Vím, že kolem Vánoc jsem ho na okamžik držela v ruce a hlavou mi bleskla myšlenka: Ejhle! A vzápětí bylo po myšlence i po papíru. No, nebudu to natahovat. Co píšu tyto řádky, překlad pořád nikde. Snad ho vylákám, když budu vychvalovat tyto polévky:
FAZOLOVÁ POLÉVKA
Nejlépe na polévku využijeme vodu po vaření uzeného masa, není to ovšem podmínkou. Takže - do osolené vody dáme vařit fazole (já do asi tak 6l hrnce 1/2 kg). Po půlhodině varu přidáme celý česnek, cibuli, 1-2 mrkve, 1 petržel nejlépe i s natí svázanou do svazečku, kousek celeru, kousek kedlubny (nemusí být), vaříme asi další půl hodinu (jako ukazatel slouží vybraná fazole - pokud jí po fouknutí praskne slupka, je čas přidat na kostky nakrájené brambory, sádlovou jíšku, případně kousek čabajky a vařit, dokud nejsou brambory hotové - pozor, polévka musí být dostatečně hustá použitým materiálem, nikoli pouze jíškou, takže 2 brambory to nespraví! Na můj hrnec je jich třeba asi 4-6 dle velikosti). Vybereme kusovou zeleninu, pokud máte rádi, rozkrájíte mrkev do polévky, já to nedělám, neboť ji slupnu samotnou hned :. Podáváme nejlépe s chlebem jako vydatnou večeři, případně k obědu s nějakým lehčím druhým chodem.
ČOČKOVÁ POLÉVKA
Čočku přebereme, opláchneme a namočíme. Poté ji dáme do hrnce vařit spolu s nastrouhanou kořenovou zeleninou, celou cibulí a celým česnekem do osolené vody. Po půl hodině přidáme nakrájené brambory a paprikovou jíšku a vaříme do změknutí brambor. Varianta štědrovečerní: pokud s čočkou dáme vařit čabajku na kousky nakrájenou, použijeme jíšku bez papriky. Vylovíme česnek a cibuli, nakrájíme chleba a neseme na stůl. Požívám stejný 6l hrnec a půl kila čočky.
KYSELÁ POLÉVKA
Rodinná klasika, je rychle hotová a mňamózní. V hrnci uděláme světlou jíšku tak akorát na dno a odtáhneme ji z plamene. Nasypeme na kostky nakrájené brambory, aby jíška zchladla, přidáme mletou červenou papriku, zamícháme, vrátíme na plotnu a zalijeme vodou. Přidáme 1-2 bobkové listy, osolíme a vaříme do změknutí brambor. Podle toho, jak hustou budeme polévku chtít, rozklepneme 2-3 vejce, rozkvedláme je v hrnečku a za stálého míchání vrhneme do polévky. My doma ještě přímo do polévky pustíme z hrnku tolik nerozšlehaných "ztracených" vajec, kolik je v hrnci porcí a necháme přejít varem. Po odstavení zjemníme šlehačkou, dochutíme octem.
To jsou polévky podle naší bábinky. Ale polévek není nikdy dost, takže:
ZELENINOVÁ POLÉVKA
Nejraději ji vařím v době, kdy mi všechny ingredience rostou na zahrádce. Nejlépe na másle, ale použijte tuk dle libosti, osmahneme nastrouhanou mrkev, aby měla polévka barvu, pak přidáme nastrouhanou petržel, kedlubnu, na růžičky rozebraný květák, hrášek, klidně pokrájené zelené fazolky, růžičkovou kapustu, oloupaný, trochu podrcený česnek, svazek petrželové natě, osolíme. Vše spolu krátce pod pokličkou podusíme, zalijeme horkou vodou a povaříme. Podušená zelenina by před nalitím vody měla zabírat polovinu objemu hrnce! Kdo chce, může přidat trochu v soli naložených hub nebo nějaké dochucovadlo, já raději snítku vopichu (libečku). Jako zavářku použijeme kapání, drobounké domácí flíčky nebo drobné strouhání.
Dobrou chuť přeje