3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

MAILEM: Fenka a batole - existuje hrozba?

Dostala jsem mailem dotaz, který považuji za natolik závažný, že bych ho chtěla dát k veřejné diskuzi. Sama jsem na něj odpověděla, ale přece jen - vždy jsem měla psy (samce), takže neznám důvěrně chování a projevy fenek. A tady jde o možné problémy ve vztahu osmileté fenky a roční holčičky. Paní jsem mimo jiné doporučila některé psí poradny, ale myslím si, že mezi vámi je dost zkušených vychovatelů psů a dětí, aby bylo dobré znát vaše názory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lída Š. 26.6.2006 9:10

Pájo, jsi tu někde?

Tak jak?????;-)

Pája 26.6.2006 10:02

Re: Pájo, jsi tu někde?

jsem tu:-), ale výsledek nic moc, VD2 , prý máme zvýšenou záď a volné lokty, s lokty souhlasím,ale zvýšená záď? nechápu. Prý to psal skoro všem psům. Ve vedru nás nechal běhat celkem dost, za kondici nás nepochválil,ale prý se dočkal profesionálního ukázání zubůR^

Lída Š. 26.6.2006 9:05

Kdo je vlastně

páníček fenky? Jakou roli v tom hraje Váš bratr? Má fenka jednoho pána, anebo je to "volné"?

Jana 26.6.2006 8:57

Piškoty

s tím doporučovaným pořadím pozor - dcera by měla dostat dříve než fenka aby bylo jasno,  že je v hierarcii nad ní. Jinak ji fena bude považovat za štěně které má právo vychovávat libovolným způsobem. Problém prostor povolených dítěti a odepřených psu je velký problém. Jistě máte na fenku méně času a ona žárlí, možná si s malou chce hrát aby si tu pozornost vynahradila (teď mluvím ze zkušenosti s několika psy - původní na nového žárlí ale na druhou stranu si v něm najdou parťáka na hry. Určitě věnovat psu více pozornosti, unavit ji tůrou, během u kola a tak, prostě si na ni musíte udělat čas. Když se vylítá a dostane krmení bude spokojeně odpočívat a třeba spoustu věcí přestane řešit. Dále kdykoliv budete věnovat pozornost dcerce je vhodné psu třeba házet míček, dávat odměnu, cokoliv co má ráda aby s dítětem měla spojeny pozitivní zkušenosti. Jak psala v Psu Radka z JAR - když kojila fena si k ní chtěla lehnout, tak si sedla na zem, synka kojila a fenka si spokojeně dala hlavu na nohu. Další věc která mne napadá - možná Vás fena nebere jako vůdce smečky a tudíž automaticky začíná vychovávat dítě, jelikož si myslí, že ona to ví lépe enž Vy a má na to právo. Těžko takhle na dálku. Náhubek je problém - za prvé fena ho asi ráda nemá stejně ajko většina psů takže opět negativní zkušenost spojená s dcerou, za druhé není-li plastový nebo kožený může ublížit více než malá ťafka. Dát pryč psa je určitě řešení jednodušší, jakkoliv tvrdíte že by to bylo těžké (většinqa lidí volí to nejsnazší). Jednou jste se jí ujali a pokud zažije další zklamání asi bude hodně smutná. Musíte si zroganizovat čas a fenu naučit, že dítě je další člen smečky (pokud její výpady k ní nejsou pokusem o hraní je možné, že dítě bere jako vetřelce).

Jana 26.6.2006 8:58

Re: Pokračování

taky to, že se nemůže vylítat na ní určitě nechává stopy - nemá jak vybít svou energii. Vylítaný, psychicky pracující pes se rád uklidí a odpočine si, to vím z vlastní zkušenosti.

tosca 26.6.2006 9:02

Re: Piškoty

Mluvíte mi z duše a zformulovala jste to líp :-)

Lída Š. 26.6.2006 9:06

Re: Piškoty

Souhlas;-)

Pája 26.6.2006 10:06

Re: Re: Piškoty

Přidávám se k souhlasu.

Jo a na výstavě mi chtěla jedna paní chovatelka  asi zkazit náladu a chuť na pořízení kerrýka - psa, ale prý když nemám fenu tak se mi spolu s berňákem rvat nebudou!!!!A to jsem jen řekla, že čekám na psa od chovatelů co byla Yorinka:-/

tosca 26.6.2006 8:53

Jen můj názor

Nemám děti, takže mohu poradit jen to, co si myslím, že je správné. Nejprve - na útulek zapomeňte, takových nešťastných psích duší je v útulku příliš mnoho a osmiletá fena má malou šanci, že se dočká nového pána (když vynechám to, že si bude těžko zvykat). Vyloženě agresivní zřejmě není a podle popisu situace mě to spíš připadá, že se ta fenka snaží malou hlídat. Jak píše Lída, snaží se podílet na výchově.

Můj názor bude asi trošku jiný, než názor ostatních. Podle mě totiž malé dítě (13 měsíční capart je malé dítě) nepatří dohromady s velkým psem bez přímého a aktivního dozoru dospělých, takže podle mě byste měla fenu od "výchovy" malé odstavit. Nesouhlasím totiž s tím, co napsala Rpuť, že dítě je na nejnižším žebříčku v rodině. Můj názor je, že není a nikdy být nesmí. Nejníže stojí vždycky pes a to bez ohledu na věk dítěte, ale dokud je dítě malé, musí mu tuto pozici prosadit dospělí (pozor, ne se psa zbavit!). V případě malého dítěte a velkého psa bych nějaké vychovávání psem nedovolila. Dítě není stavěné na psí výchovu, jeho tělo snese méně než tělo štěněte a velký pes může ublížit i když to myslí dobře (např chce ho odnést do bezpečí a chytne ho za krkem jako štěně). Osobně bych doporučila věnovat víc času fence, najít si čas (nebo čas někoho z rodiny), aby ji vyběhal. Pes, který chodí jen na vodítku musí mít zákonitě přebytek energie, takže to chce najít prostor, kde může běhat volně, ideální by bylo vyblbnout ji s jinými psy a hlavně zajistit, aby se necítila odstrčená, případně ji zaúkolovat např hlídáním kočárku. S malou bych ji nenechávala bez dozoru a snahy o výchovu bych se snažila potlačit (já jsem vůdce, toto je moje mládě a nikdo mi do výchovy mluvit nebude). Stejně tak bych ovšem nedovolila dítěti, aby strkalo psovi prsty do očí a lezlo mu do žrádla. Do doby, než bude dítě tak velké, aby případné ohnání psa nezaplatilo životem by prostě žili vedle sebe, potkávali by se, museli by se vzájemně tolerovat, ale tím by to končilo a to z obou stran.

tosca 26.6.2006 8:53

Re: Jen můj názor

Je to jen můj názor, není podložený zkušeností, ty doporučené poradny jsou dobrý nápad. Sice pokud vím, tak ani jeden z uvedených pánů děti nemá, ale rukama jim prošlo mnoho psů, takže snad poradí.

Rpuť 26.6.2006 8:45

Knihy I.Sehnerové o psech se objednávají na dobírku

Dr.Jan Hollauer, Bočná 314/III, 392 01 Soběslav

http://aura.sehnerova.cz  ,   http://mujobchod.atlas.cz/nakladatel-jan-hollauer

Mně osobně se knihy I.Sehnerové velice líbí a s většinou věcí, které tam říká 100% souhlasím.

tojefuk 26.6.2006 8:44

Tak mám

v práci prozatím hotovo. Teď  trochu od psů dál.

JoVo, po přízni řízni - se kdysi říkalo. Holt, lidi bez světýlka, máš smůlu. Lituju. Klokoč je moc velký? No a? Však ho příbuzní zkrátí, aby pasoval na tojkefukovu charakteristiku! Eva Štětinová, když skoťákovi namrzne sníh na procházce, o nic nejde. Mít namrzlýho psa celej den v lese - dost problém!

Lída Š. 26.6.2006 8:42

Vyvedený víkend:-(

Tak si lidičkové představte, že kousek nad naší jelení farmou se o víkendu konala technoparty;-€ Bum bun tydy bum, tyja dyá bum, bum bum, bum tydyjá bum;-O;-€;-O Jelínci v šoku, psi nevěděli kam zalíst, já měla hlavu jak škopek;-€ Už v pátek večer jsem si do diktofonu začala říkat nepřesná hlášení, jako že laň 17 zmlátila čtrnáctku - ovšem typ agrese mi chybí8-o A v neděli večer mi už kolouch kojí koloucha. Bum bum tydy bum;-€

Rpuť 26.6.2006 8:50

Lído, tak to tě lituju...a ty jelínky....

tak si říkám mít sloní farmu a pak ty načuřený slony na ně pustit, ať jim šlápnou do repráku.....;-€

tosca 26.6.2006 8:59

Re: Vyvedený víkend:-(

No jo Lído, to je přece tááá - "demokracie". Mládí se chce bavit, co na tom, že tím nadělají spoustu škody, oni se chtějí bavit, mají na to pozemek tak Ty koukej demokraticky "držet hubu" ;-O

Jistě si pochopila, že to nemyslím vážně. Nemám ráda ani diskotéky trvající do 2 do rána a rušící můj spánek. ;-€ Škoda, že nechováte na farmě tygry, mohli jste je tam poslat a mohlo být veseleji :-/

Lída Š. 26.6.2006 9:07

Re: Vyvedený víkend:-(

Sloni by naskákali tygrům do náruče a všichni by plakali;-€

Zdena bez psa 26.6.2006 12:46

Re: Re: Vyvedený víkend:-(

Ano, ano. Jednou jsem jela z Trutnova, když se tam konal "festival" či co. Přes Bojiště. Opravdu, kam se hrabe středověká bitva.  Mně padali opilci a feťáci pod kola a já se bála pohnout. Policajti jen krčili rameny a když už byla silnice beznadějně obsazena ležícími troskami a já nemohla ani do Dvora Králové, ani zpět, tak jsem si dovolila jen malilinko škrtnout o klakson. To jste neviděli, kolik agrese to vyvolalo. I ve velikém vedru jsem byla hermeticky zaligrovaná.:-(

JoVo 26.6.2006 8:26

T O J E F U K U H A L Ó, H A L Ó.

;-(Zdravím Tě a prosím kdybys ses mohl vrátit, až budeš mít chvilku čas, na diskusi v příspěvku „Můj život se skoťákem“.;-( Vím, že je to mimo dnešní pěkný článek, tak se tímto omlouvám všem Zvířetníkům.R^

tojefuk 26.6.2006 8:31

Re: T O J E F U K U H A L Ó, H A L Ó.

Mám pár minut, jdu tam hned!

Vave 26.6.2006 8:24

Zdravím milé Zvířetníky.

Nemám zatím žádné zkušenosti s dítětem a psem v jedné domácnosti, ale venku Anka a svého času Píďa malé lidičky ignorují, ať tito dělají cokoli. Jen Píďa mívala ve zlozvyku vytahovat z malých ručiček rohlíky a požírat je. Ale téma je to zajímavé, protože na podzim budeme mít v rodině také miminko. A nebude to Amálka, ale Tadeášek. :o)

Píšete, že Famfáře dáváte košík. Košíku bych se asi u ročního děťátka hodně bála, můhl by hodně ublížit. Ale neumím z vašeho vyprávění posoudit riziko kousnutí.

Přeju všem krásný den. :o)

Lída Š. 26.6.2006 8:33

Tadeášek???:-)

Jémináčku Vave, tak Ty budeš babička? Moc moc gratuluju!!!!!!:-) VVVVVV

Vave 26.6.2006 8:52

Re: Tadeášek???:-)

Děkuju, Lidunko! V září budu. Zrovna včera jsem viděla krásné fotky z bříška a představ si, že je tam mimís krásně vidět a že je podobný dceři. :o)

Lída Š. 26.6.2006 8:57

Re: Re: Tadeášek???:-)

;-)VV;-)VV

zana 26.6.2006 9:04

Re: Re: Tadeášek???:-)

Gratuluju, gratuluju, gratuluju V

veram 26.6.2006 9:22

Re: Re: Re: Tadeášek???:-)

gratuluju,VR^V, můj vnuk Tadeáš teď půjde do gymnazia :-):-(

tosca 26.6.2006 8:56

Re: Zdravím milé Zvířetníky.

Vave, jsem ráda, že jsi zase tady. A Amálka nebo Tadeášek ... vždyť je to jedno, hlavně, že bude mimčo i maminka v pořádku :-)

A aby to nakonec nebyla Amálka a Tadeášek ;-)

Zdena bez psa 26.6.2006 12:35

Re: Re: Zdravím milé Zvířetníky.

Vave, to je bááááááááááááječnááááááááááá zpráva. Budu na ně moc myslet, aby bylo všechno OK.

Vave 26.6.2006 13:22

DĚKUJU VŠEM ZA PŘÁNÍ

I ZA DRŽENÍ PALEČKŮ !!:-)VV

Lída Š. 26.6.2006 8:14

To je oříšek:-(

Chybí mi informace, jak se fenka chová k dětem obecně, jestli ten její rozeběh byl skutečně útočný, anebo jestli šlo o hru. Fenka může mít v sobě třeba i nějaký hodně moc špatný zážitek s dětma o kterým ani nemusíte vědět, když je útulková.  Může jít o žárlivost, ale mohly se v ní probudit mateřské pudy - měla štěňata? -  a chce se podílet na výchově. Může v tom být mnoho faktorů a od Vás je pramálo informací. Jestli máte zájem můžete mi napsat na adresu svecova zavinac vuzv cz

tojefuk 26.6.2006 7:49

Dobré ráno, Zvířetníci!

Rada v této situaci je zvlášť riziková! Dominance psa, jeho pořadí ve smečce, chování lidí okolo ve vztahu pes - dítě, trochu moc neznámých faktorů!

Moje zkušenosti: fungl nový potomek, pes NO 8 let - dokázal vyklidit hospodu. Od zjevení se potomka mu bylo dítko ukazováno se slovy Pojď se podívat, co máme novýho, to je paráda, pojď za malou, výsledek: dítě na dece se šrákama z kočáru, pes je dostal na hlídání, jak slezla z deky, pes ji vzal za šráky - proto je měla - vrátil ji na deku, když se u toho vztekala, olízl ji a byl klid. K potomkovi nikdo cizí nesměl, pokud nebyl rodiči schválen. Další: dítko 4 roky, bulteriér od štěněte. Hráli si spolu, ročnímu psovi vytáhla z tlamy kost, prý je na ní moc masa, maso zblajzla, kost vrátila psovi. Další: náš mladej - jezevčík Brix 10 let. Mladej psa pošťuchoval, neposlechl varování, že pes už zvedá pysky, rejpal dál, pes vylítl, zavřenou tlamou bacil mladýho do tváře. Mladej chytl další navíc ode mne, pes věděl, že to neměl udělat a styděl se - pes se styděl. Kdyby byl chtěl kousnout, mladej by neměl půl ksichtu. Další - stejní dva asi po roce. Mladej pošťuchuje, pes se začíná šklebit, mladej pokračuje přes moje varování. Jo, leželi jsme všici na gauči, mladej u mé hlavy, pes v nohách. Pes vylítl, na mladýho zařval asi tak z půl metru, já měl od mladýho počuraný záda, mladej ode mne přišitejch pár vzadu, psa jsem pochválil, že přestal s útokem včas. To bylo naposled, kdy mladej psa dopaloval, teď  můžu mladýho plácnout jen já, na ostatní lidi se Brix v situaci - mladej by jednu potřeboval  - tváří výhrůžně a mladej toho zneužívá. Dokud nepřijdu dom.