7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: Veřejné lázně

Bylo-nebylo, dávno tomu (šedesátá-sedmdesátá), některé domácnosti neměly koupelnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 13.1.2018 16:06

O.T. Pražení

Prosím mrkněte na Hady - 9. února pražíme!!!!

Z. Matylda 12.1.2018 18:16

Před 28 lety

Jsem se nastěhovala do pavlačáku, do bytu po dědečkovi. Byl to moderní pavlačák, v bytě byl záchod v malinké koupelničce, kde se voda ohřívala v lázeňském válci. Celkem rychle jsme tu pidivanu (120 cm) předělali na vanu s karmou, protože tahat topivo do třetího patra a shánět uhlí nebyla moje idea bydlení. Ale ani po přestavbě se nikam nevešla automatická pračka a pralo se ve vířivce, ještě i plíny pro Kačku. Pak jsme byt vyměnili za byt ze stejné doby, ale pro bankovní úředníky. Koupelna byla velká, krásná, s kotlem ve sklepě, takže luxusní teplá voda tekla z kohoutku bez starostí (dokud v lednu nerupnul ten kotel, protože měl odslouženo a OPBH mělo vždycky jiné starosti). Do městských lázní jsme tedy nechodila, ale vím, že tam sociálka občas vezla dědečka z toho pavlačáku, protože tam byl i holič a pedikůra a vlézt doma do vany už nedokázal. Vím, že v Brně byly městské lázně na Kopečné a na Zábrdovické, ale uvnitř to prostě neznám.

Z. Lika 12.1.2018 20:26

Re: Před 28 lety

Matyldo, tady jsem našla spoustu fotek z interiéru zábrdovických lázní

1url.cz/3tOYG

T. Zana 12.1.2018 17:06

Ještě se tu objevila poznámka o chatách

To je trošku něco jiného, tam asi veřejné lázně v okolí nebývaly, ale fakt je, že tam jsme ty hrnce s horkou vodou na plotně asi zažili všichni.

Většinou bylo třeba tu vodu vlastní rukou nanosit, případně zase vynést ven :-)

Z. Hanča 12.1.2018 14:52

Když jsme se přistěhovali

do České Lípy na konci 70. let, městské lázně tu byly. Sídlila zde provozovna tzv. městského komunálního podniku s holičstvím a kadeřnictvím, manikúrou a pedikúrou a kosmetikou. Krom toho byl v budově malý bazének, na délku tak kolem 10 - 12 metrů, a sprchy. Oba moji synové chodili do plaveckého oddílu a museli dojíždět do bazénu ve Stráži pod Ralskem, protože pořádný bazén tehdy v Lípě nebyl. Jen někdy, už nevím, z jakých důvodů - jestli na začátku výuky nebo když nebylo ve Stráži volno, trénovali i v tom pidi bazénku. :-)) Mám dojem, že jsem tam s mladším dokonce byla i já. Ale jestli tam byly klasické vany, to si dnes už nedokážu uvědomit. Budova šla k zemi někdy v polovině 80-tých let, když se stavěl obchoďák.

K. Miháliková 12.1.2018 12:52

Verejné kúpele

km11: sme v našom historickom meste mali a boli známe ako parné kúpele. Ja som ich už zažila len ako bazén obložený mramorom, do ktorého sme sa ako detičky na prvom stupni základky chodili učiť plávať. Potom bola budova dlhé roky zatvorená a chátrala a dnes myslím patrí SPP, ale ľudia u nás stále označujú to miesto ako "pri parných kúpeľoch"... Druhú historickú plaváreň, čo bola kedysi aj verejnými kúpeľmi, som ešte zažila v Bratislave na Grösslingovej. Ešte cez moje prvé ročníky na výške bola v prevádzke a bolo to tam impozantné, aj keď už trochu ošúchané a zanedbané. Potom ju zatvorili a odvtedy chátra, pre nejaké vlastnícke spory s tým nikto nevie (a možno nie je ochotný) nič urobiť. Ja už som vyrástla v bytoch s kúpeľňami, ale jedna moja babička dožila na mestskom dvore, kde kúpeľňu mal len ich byt, ostatné partaje sa umývali v lávori na vodovej lavičke a chodili na spoločné záchody. Druhá babička bývala v starých, tzv. vozovkárskych činžiakoch (pamätám sa, že tam ľudia na dvoroch bežne chovali sliepky a králiky) a tam tiež kúpeľne neboli a záchody boli spoločné, jeden na chodbe. Druhý byt už dostali v tehlových činžiakoch v novej štvrti a tento som spolu s pidi kúpeľňou po nej "zdedila" :-). Jednou rekonštrukciou už prešla ale čoskoro jej hrozí druhá, asi svoju pidivaničku (dĺžka meter dvadsať) vymením za sprcháč...

T. Zana 12.1.2018 11:40

Ve veřejných lázních jsem nikdy nebyla

Vlastně jsem se o jejich existenci dozvěděla, až když naši koupili u Liberce chalupu. V Liberci měli úžasné veřejné lázně, secesní nádheru s různými kategoriemi láznění od "lidových" po "nóbl", s nějakými službami navíc a s bazénem.

Fungovalo to ještě nějaký čas po roce 89 - teda hlavně ten bazén, pak to chátralo. Dnes to krásně zrekonstruovali na galerii.

Doma jsme měli koupelnu s kotlem na teplou vodu (to je ten kotel, co jsem před časem psala, že mamince v něm krátce po malování bouchly saze a bylo vymalováno znova, tentokrát černě).

Pak následovala karma, s kterou bylo sice snazší pořízení, ale zase moc vody najednou neohřála, takže do vany bylo třeba dolévat horkou z kamen (v kuchyni byl sporák na uhlí do mých pětadvaceti let).

Dneska máme v paneláku sprcháč a jsem s ním maximálně spokojená, máčení ve vaně mě nikdy nebavilo (a drhnutí vany už vůbec ne).

K. Miháliková 12.1.2018 12:57

Re: Ve veřejných lázních jsem nikdy nebyla

V tomto blahorečím plastovej vani, ktorú ozaj stačí opláchnuť vodou so saponátom. Zato po vydrhnutí starej plechovej vane u našich som bývala mokrá rovnako, ako tá čerstvo umytá vaňa, a aj tak sa to už v tých hrdzavých kútoch nedalo poriadne vyčistiť...

Z. Janaba 12.1.2018 11:31

Vanu už ne

My jsme měli koupelnu v kuchyni. Tedy vanu zabudovanou v nábytku. Otevíralo se to jako peřiňák, seshora a jinak to byl maminčin pracovní kuchyňský stůl. Teplá voda se musela ohřát, studenou obstaral hadicí prodloužený kohoutek od umyvadla. Tatínek byl dost hračička. Např. jsme rozsvěceli nohou. Šlápli jsme na určité místo a budiž světlo! Velice populární. Spolu s vanou jsem tím u mých spolužáků získala jakýsi status.

Dneska do vany né, nemám ráda ležet, no ve vlastní špíně snad ne, ale preferuji sprchu.

T. Zana 12.1.2018 11:48

Re: Vanu už ne

Páni, tatínek byl domácí poklad, měli jste doma tajemný hrad v Karpatech :-)

Z. Vave 12.1.2018 11:20

Doma jsme měli

ústřední topení a teplou vodu, u babičky přeslicové byl koupelnový válec a u babičky mečové plechová vanička a velký hrnec na kamnech. Na koupání u obou babiček vzpomínám ráda.

Ve veřejných lázních jsem nikdy nebyla. U nás nebyly a když jsem jako mladá přišla do Prahy, představa, že bych se nějak veřejně (rozuměj hromadně) koupala, mi nedělala dobře. Stačily mi veřejné sprchy na ubytovně! :)

Dobré téma, Renátko.

Z. Verenka 12.1.2018 10:22

Kupanie a kúpeľne

Kupeľne.Začnem po poriadku. u Babičky sme mali za humnami rieku Nitru,vo dvore pumpu.V letnej kuchyni umývadlo a šporhelt,kde sa ohrievala voda.Keď strýko kúpil/alebo ukradol,alebo zohnal/vanu,ktorá sa dala na podstenie,susedia ju chodili obzerať a trúsili reči o "popanšťovaní sa".Doma sme už mali kupeľňu s vaňou a kotlom,kde sa muselo drevom zakúriť a zohriať voda.Poradie bolo pri kúpaní takto:najskôr mama,potom otec a až potom my so segrou.Vodou sa muselo šetriť.Po okúpaní nas dvoch sa do tej vody namočilo prádlo/(Vireny-pračky program na namáčanie nemali/K tomuto sa viaže jedna historka:Babička svoju dcéru-našu mamu uzkostlivo nabádali,aby sa nikdy nepriznala,že vie niečo navyše.A tak otecova povinnosť bola pripraviť drevoa nahriať cvodu.Až raz-otec prišiel neskoršie domov a mama sa "ukázala.odvtedy už vždy mala tuto povinnosť.babička len krútila hlavou.

Prve verejne kuple som videle v 1966 v Brne tak skríža od hl.nádražia.Nikdy som v nich nebola.

Mala som rada to starodávne kúpanie v detstve doma.Bol to taký proces.vymydlila nás mama,vlásky umyla,nechty ostrihala a natrela niveou. To bolo!!

A voliť choďte!/Doporučujem to,pritom sama k voľbám nechodím.Nenechám sa uražať tymi pablbmi,nech si tam žijú,vládnu,len nech mne dajú pokoj-ja im pokoj dávam/

P. Pavlíček 12.1.2018 10:37

Re: Kupanie a kúpeľne

TAK TOHLE MI HLAVA NEBERE...

Z. Lika 12.1.2018 11:14

Re: Kupanie a kúpeľne

Verenko, taky jsem jsem se poučila, že jsou práce čistě ženské (a ty chlap nikdy dělat nebude) a pak práce, které může dělat jak žena, tak muž (takže není důvod, proč by je neměla dělat žena).

A to praní kombinované s koupáním si také pamatuji! Letní kuchyni závidím!

Z. Yga 12.1.2018 11:50

Re: Kupanie a kúpeľne

Jéé - tak u nás koupání mělo jiné pořadí - nejprve děvčicka od nejstarší(Mánička-Danuška-Yvetka), potom mamka, taťka a stařeček. Do vody jsme teda prádlo nenamáčeli, protože prací den byla sobota (dopoledne) a koupací taky (k večeru), ale poctivě jsme ji vynášeli ven a zalívali předzahrádku (voda byla vzácná vždycky, navíc odpad ústil do žumpy a ta se musela časem vycúdit, většinou to vyšlo v tu nejnevhodnější dobu - v hody nebo na Velikonoce).

K. Miháliková 12.1.2018 13:09

Re: Kupanie a kúpeľne

Toto sa už u nás nepraktizovalo, lebo obe moje babičky ako mestské panie už disponovali spoločnými práčovňami :-) . Fascinujúca bola hlavne práčovňa na mestskom dvore mojej babičky z otcovej strany. Bol tam obrovský kotol na vvyvárku, pod ktorým blčali modré plamene z plynového horáka, bubnová žmýkačka, vírivá práčka a veľká vaňa na nožičkách na pláchanie, všetko predvojnové stroje a vybavenie. Dlážka bola vybetónovaná, vyspádovaná k odtoku a chodilo sa po drevených roštoch, lebo všetka voda sa vypúšťala rovno na zem. Babička a jej susedy prali svorne v sobotu, jedna po druhej a zaplnili celý dvor vypraným prádlom vyveseným na šnúrach natiahnutých krížom cez dvor :-) ...

Z. Lika 12.1.2018 8:34

První sprchu

jsem viděla a zažila jako malá u tety na prázdninách. Teta dělala v drůbežárně a my děti jí tam chodily "pomáhat" sbírat vajíčka po hale. A mohly jsme se tam osprchovat, zaměstnankyně tam měly bíle vykachlíkovaný sprchový kout. Byl to prima zážitek a mladší sestřenka ječela strachy a utíkala, když na ni voda dopadla, sprchy se bála (vody ne, v Bečvě jsme se ráchali s chutí všichni.)

Z. Yga 12.1.2018 8:25

Ach veřejné lázně

tak to taky neznám! Kdepak u nás, v malé dědince na konci civilizace a veřejné lázně. Ani veřejný dům tu nebyl (:o))).

Ale já se už z porodnice dovezla do domku, kde byla koupelna s tekoucí vodou pitnou a dešťovou do umývadla (levý kohoutek pitná, pravý dýšťovka) a s lázeňskými kamny a velkou vanou

(a nebylo to zase tak běžné, jak by se zdálo!) Ale její dobrodiní jsme si užívali jen v sobotu - jinak se voda hřála na športheltě v černém hrnci, umývali jsme se na misi a malá děcka v plechové vanečce, postavené na dvou židlích.

Hmm - myslím, že tenkrát se to s hygienou zas tak nepřehánělo - a málokdo tenkrát měl nějaké kožní problémy a o epidemiích žloutenky jsme jenom slyšeli.

E. Žampachová 12.1.2018 9:59

Re: Ach veřejné lázně

Já taky pamatuju lázeňská kamna a vanu a koupání 1x týdně. Aohřívání vody ve velkém hrnci. Bez vody v domě si pamatuji pobyty na chatě. Ale na druhé straně bych pohodlí kopelny nerada opouštěla. Člověk je zhýčkaný civilizací a když jsem zažila návrat v čase na Ukrajině, zas tak idylické mi to nepřišlo

Souhlasím, že asi bylo méně kožních problémů (i když jak kterých), ale určitě není pravda, že nebyla žloutenka. Naopak, žloutenky a průjmů byla daleko více než teď. Za to ovšem nemůže vodovod a kopela a už vůbec ne mytí, ale to, že dnes exituje fungující kanalizace a čističky odpadních vod. Dřív se odpady vyvážely na pole nebo zahrádky a také někde pouštěly do řeky. Byla místa i na rekreačních řekách, odkud byla každý rok nějaká epidemie úplavice, při mytí v potoce nebo používání vody z některých studní žloutenka, existoval tyfus a podobně. Zrovna v tomhle idylické ty staré časy nebyly. (o jiných věcech nemluvím, ale o epidemiích znám tvrdá čísla za mnoho let.)

K. Miháliková 12.1.2018 12:35

Re: Ach veřejné lázně

Presne, dnes sú trojdňové norovírusy a sem tam salmonelu, vtedy bola dyzentéria, týfus, cholera, a umieralo sa na ne...

Z. Yga 12.1.2018 15:50

Re: Ach veřejné lázně

Já nevím, ale mám dojem, že v sedmdesátých rokách už té cholery a tyfu tolik nebylo ... nebo že by se k nám jenom nedostala? Dokonce jsme ve škole ani nemívali epidemie vší...

E. Žampachová 12.1.2018 17:32

Re: Ach veřejné lázně

Cholera byla naposledy v 60 letech na východě Slovenska, ale tyfus se občas vyskytl až do devadesátých. Zdrojem byli hlavně bacilonosiči, ti postupně vymřeli. Teď je tak jeden do roka, importovaný z ciziny. Ale úplavice bylo poměrně hodně ještě začátkem 90 let. Ta zmizela s rozvojem čističek odpadních vod. A epidemie žloutenky byly dlouho, tak posledních 30 let postupně ubyly. Dnešní šedesátníci už většinou klasickou žloutenku neměli, z osmdesátníků ji měla většina.

Z. Lika 12.1.2018 17:56

Re: Ach veřejné lázně

Pamatuji si povinné očkování proti žloutence, protože ji v okolí někdo dostal, začátek 70. let. Byli jsme školáci a závodili jsme, komu se udělal po očkování na předloktí větší bochan :D

Z. Verenka 12.1.2018 10:27

Re: Ach veřejné lázně

Yga,verejne domy/(t.j.bordely/ mohli byť len mestách nad 50 000obyvateľov.To bol zákon/ údajne,aby sa nezišli príslušníci jednej rodiny na takomto mieste/-Neviem,či sa myslelo len na otec-syn,alebo sa báli,že i matka.

Z. Lika 12.1.2018 10:45

Re: Ach veřejné lázně

Verenkoooo :D

Š. Matyášová 12.1.2018 11:29

Re: Ach veřejné lázně

nedej bože ,že by tam potkali i dceru :-D

Z. Yga 12.1.2018 11:42

Re: Ach veřejné lázně

Verenko! Já myslím, že i ty lázně byly v městech nad 50 tisíc obyvatel - aby do veřejných domů přišli zákazníci vylazebníkovaní z veřejných lázně. Kam by chudery došly, kdyby se musely zabývat kde jakým špinavcem! Navíc mám dojem, že v jistých historických etapách obě instituce tak nějak splývaly.

T. Zana 12.1.2018 11:46

Re: Ach veřejné lázně

Ygo, "a nebylo to zase tak běžné, jak by se zdálo!" - to máš naprosto pravdu, moje kamarádka měla po přeslici beskydské kořeny a její dědeček byl ředitel školy. A postavil si tam dům.

Když byl synek malej, tak už její prarodiče nežili a ten dům se používal jako chata. Byla jsem tam s ní dvakrát v létě. Ten barák byl - řekněme patrová vila, moc pěkná. Ale postavenej byl bez koupelny.

P. Sulc 12.1.2018 7:40

Pamatuji verejne lazne na Zizkove v Praze,

pred 60 lety. Byl tam basena nahore byly koupelny. Fungovalo to docela dobre. Ted je pry uz davno po nich. Jenze na Zizkove ve starych bytech ty koupelny nebyly, a ty domy stoji dodnes. Jak to tam s koupelnami vypada, nevim, ty pavlacove byty moc mista na koupelnu nemely, takze asi dosti lidi lituje, ze verejne lazne uz neexistuji.Podobne bylo v 67 ve Vidni: bydlel jsem s manzelkou provisorne v pavlacovem byte, jeden vodovod a jeden zachod na patro. Nastesti ve fabrice byly sprchy.

Z. Inka 12.1.2018 7:36

Městské lázně

pamatuje Bimbo v Kolíně a já v Praze, protože dědeček přes týden bydlel v Karlíně v rozděleném bytě spolu se třemi dalšími partajemi. Zemřel v roce 1981 a stále ještě byli v tom bytě dvoje uživatelé. Já v lázních nikdy nebyla, ale určitě tam byl holič a pedikůra.

Volit, volit půjdeme dnes, volit chodíme vždycky, nějak si nedovedu představit, že bych nešla k volbám. Nejen že je to mé právo, pociťuji to i jako povinnost k demokracii - Ty mě a já Tobě