19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

KOČKY: Úvod do diplomňaucie (1) - Jsem agresivní...

Je to už nějaký čas, co jsem tu popisoval vzájemnou nevraživost našich dvou chlupatců původně kocouřího pohlaví - Cedrika a Dalího. Zatímco jsem se pokoušel vyřešit její důsledky, uvědomoval jsem si stále víc, že projevy agrese u koček nebývají předmětem zájmu zdaleka tak často jako u psů - možná proto, že nemohou doopravdy ohrozit někoho jiného než zase kočku a zřídkakdy znepříjemňují život někomu jinému než jejímu majordomovi...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdena 8.7.2009 7:49

Zdravím všechny kočkomňouky! DOTAZ:

Proč náš stařičký (13 let) kocour bytový NIKDY nevytáhl drápky? Na nikoho, ani ve hře, ani v obraně? Drápy má parádní - pravidelně je stříháme a naše sedačka by mohla vyprávět... Děti ho přinesly jako malinké zablešené nemocné koťátečko odněkud ze stájí, zatoulal se a byl děsně hladový a nemocný. Vyléčil se a je z něj PAN kocour, naší strakatou slečnu Bony tluče packami, nás kouše, ale nikdy neškrábal!

Tedy ne že by nám to chybělo, on je poměrně nedůtklivý a úplně stačí, že nás občas chytne zubisky za ruku nebo za nohu. ale PROČ nikdy neškrábal?

Rpuť 8.7.2009 8:15

Re: Zdravím všechny kočkomňouky! DOTAZ:

Zdeno, nejspíš proto, "že ho to maminka nenaučila";-). Píšeš, že ho děti donesly jako malinké nemocné koťátečko - tak na to vlastně ani neměla čas a jestli byl tak nemocný, tak si asi ani nehrál s bráškama - což jsou většinou hry na "rvačku" a "vraždu" a tedy se při nich i vytahují drápky - prostě se je nenaučil takhle používat.

terra 8.7.2009 10:44

Re: Zdravím všechny kočkomňouky! DOTAZ:

Myslím, že to tak nějak bude, navíc některé kočky opravdu málo používají drápy a víc zuby, některé naopak. Jedna z koček mých rodičů snad drápky ani neuměla vytáhnout a co potřebovala, vyřídila zuby. Jiná škrábala jako...no, jako kočka, ale nepamatuji, že by kousla do ruky, třeba i při velmi divoké hře. Podle výroku "Vy u vás neboxujete? - Ne, prosím. My se u nás fackujeme...":-D

LA 8.7.2009 7:23

OT pro Jakuba S.

Jakube, tenhle příklad kočičího jazyka by tě mohl zaujmout.

Jakub S. 8.7.2009 12:30

Re: OT pro Jakuba S.

Kouzelné - a chytré, a výstižné, že? Kdo to napsal?

terra 8.7.2009 12:46

Re: OT pro Jakuba S.

Kočičí deníčky na tom blogu píší majordomové příslušných kočičáků (zde Alasky, řečené Lassy) a jejich totožnost mohou znát pouze přihlášení členové - ale tahle Lassy píše fakt dobře. Tak nějak duší...kočičí...

Rpuť 8.7.2009 7:07

Souhlasím - do písmene.

Jen bych ještě vypíchla jeden faktor, který my chovatelé těžko rozluštíme. Kočičáci spolu komunikují i jaksi "mimoslovně", což člověkové jen těžko zachytí a tedy jim může ledacos uniknout. Kočka zdánlivě neudělá nic, přes to ta druhá zareaguje - přečíst tahle telepatická sdělení je asi jeden z největších chovatelských úspěchů. Ono totiž to telepatické spojení není směřováno na nás, ale mimo - proto porozumět je tak těžké.

A pak je samozřejmě "řeč těla", kterou se musíme učit rozeznávat. Ale stejně nás často něco překvapí.

To jsem např. jednou takhle přinesla jsem jednou své perské kočandě Ginny nádherného devítikilvého zrzavého perského  ženicha Katchiho. Tento usídlen v mém pokoji, aby si trochu zvyknul a pak vypuštěn. Zastavil se ve dveřích do dalšího pokoje a zaznamenal naše kočkoury. Nahrbil ramínka, natočil hlavičku ke straně a rychlým vyplazováním a zasouváním jazyka vyluzoval mlaskavé zvuky. Nikdy před tím ani potom, jsem u kočičáka nic podobného neviděla, ale naši kocouři rozuměli dokonale a okamžitě zmizeli kamsi do čtvrtého rozměru. Musela to bejt strašná kočičí sprosťárna...;-D

Eva B. 8.7.2009 10:04

Re: Souhlasím - do písmene.

taky souhlasím - do mňouknutí :-) ;-);-P;-D to byla sprostá řeč zcela nepublikovatelná... zcela jistě  na téma postavení, velikosti a úspěchu :-) takže vypadněte, nemrcouchové, tady budu kralovat já , Katchi Veliký Rezavý :-) proto asi zpravidla jezdí kočička za ženichem, aby přišedší rytíř bez bázně a hany nerozvrátil původní smečku na prvočinitele ;-D terrovi, jako vždycky skvěle napsané!!! pozdravujeme smečku a jsem moooc zvědavá a natěšená, kdy bude černý perský kocourek :-)

terra 8.7.2009 10:50

Re: Souhlasím - do písmene.

EvoB., smečka rovněž zdraví a mává - musím bohužoužel konstatovat, že černí peršáci jsou opravdu úzký profil (vysvětlí mi někdo, jak tohle příšerné slovní spojení vzniklo? Jakube?). Prostě nejsou. Už jsme měli spadeno na jednoho, byl černý kouřový a sladký... (pro Vave - jeho jméno začínalo Y ne E) jenže s výstavními a chovatelskými ambicemi, a k tomu se fakt zatím nechystáme. No nic, počkám... Ani s tou současnou smečkou se jeden nenudí. Ani dva. Ani čtyři...:-)

Eva B. 8.7.2009 11:26

Re: Souhlasím - do písmene.

terrovi - a nebyl od Makovců, peršánek kouřový?

terra 8.7.2009 12:11

Re: Souhlasím - do písmene.

Nee, EvoB., nebyl, náhodou jsem ho objevil na "modrém kocouřovi" (ale kontakt na tu chovnou stanici už jsem kamsi "dobře schoval", protože jsem se ho nakonec rozhodl nevyužít :-().

Jakub S. 8.7.2009 12:33

Re: Souhlasím - do písmene.

Jo, časem můžu - a je to opravdu strašná věc ve zdeúřední hospodářské newspeakové češtině od padesátých let.!

krmič 8.7.2009 14:33

Re: Souhlasím - do písmene.

A není to prostě český překlad anglického bottleneck? Ve slovníku je to opravdu takto uvedeno. A proč by to tedy mělo být strašné? Hrdlo láhve - DOBRÉÉ! Úzký profil - ŠPATNÉÉ!

(Mám na mysli systémový pojem a nikoliv způsob hry na kytaru.) :-)

Jakub S. 8.7.2009 17:46

Není to prostě překlad bottleneck, ne.

Nepřekrývá se to zcela. Ostatně jako tolik, tolik jiných slov - pojmů - termínů. Typický příklad komančského newspeaku v tom nemohoucím hospodaření.

krmič 9.7.2009 11:58

Re: Není to prostě překlad bottleneck, ne.

Komančské mohlo být jedině to, že se tímto souslovím označoval nedostatek nějakého zboží na běžném trhu pro spotřebitele. Jinak je to snad docela legitimní pojem.

terra 8.7.2009 10:16

Dámy, prosím, nepředbíhat

úvaha o kočkouří agresivitě má ještě jeden díl, a tam se vyskytuje i terminus technicus "vítězný pokřik". Je to velmi zhruba to, o čem tu teď mluvíte. Konrád Lorenz ho popsal sice u divokých hus, ale...ne, počkejte si. Budu padouch:-D Jen napovím, že právě záliba v tomto "pokřiku" je hlavmí příčinou mnoha nevysvětlitelných agresí a trašně špatně se jí čelí... Přeju krásný mňoukavý den.

Beda 8.7.2009 11:46

Re: Dámy, prosím, nepředbíhat

mám takové cukání.... hm, ale ne, nechám si to tedy na příště...

no ale zas... ono mi to nedá.... 8-o

ne!!! budu ukázněná!! budu a budu a budu!!!!

áááále pr*lajs, kašlu na to;-D - jedna z ukázek koucouřích vyjasňování si pozic   Z D E  :-);-P

Jakub S. 8.7.2009 12:37

Ty kočky jsou E.T.?

Proboha!! Co to je? Co to říkají? Jak to říkají? Proč to říkají?! Možná je to chatfrancais - nespa?

terra 8.7.2009 12:48

Re: Ty kočky jsou E.T.?

Mňóóó... hezké. Ale nechtěl bych být u toho, natož to překládat. Díky, Bedo.

krmič 8.7.2009 14:41

Re: Dámy, prosím, nepředbíhat

Pěkné! Slyšel jsem už kdysi podobný dvojhlas kocourů venku. Možná ještě podobnější lidským hlasům.

Beda 8.7.2009 11:28

no jasně!! :-))

taky Rpuť (přestože8-o;-D si chová Blesánka) je kočičářka zkušená, životem protřelá a mnoha mňoukadly v něm provázenáVV

těším se na diskuse!!!!!! (snad se sem dnes dostanu častěji;-))

Rpuť 8.7.2009 13:42

Re: no jasně!! :-))

No prosim tě - a kdo by odsud kočičákům zaháněl ty obecní kočičí obejdy, co si dovolujou drze trajdat našim kočičákům po zahradě. To Blesan blafne a Žofík nemusí ani oko otevřít, natož snad vstávat z vyhřáté terasy, zídky, větve atp.;-);-D

Marička 8.7.2009 1:56

Velice zajímave nahlédnutí do tajů soužití koček - velkých i malých

a naše dvě chlupaté princezny Dixie a Smoky se skutečně doma ustalily na "oboustranne toleranci", jak bylo trefně popsáno.

terra 8.7.2009 10:53

Re: Velice zajímave nahlédnutí do tajů soužití koček - velkých i malých

Díky a zdravím do vzdálených zemí Maričku, Dixie, Smoky a vůbec celý váš úžasný zvěřinec, včetně želev:-D

YGA 8.7.2009 11:03

Re: Velice zajímave nahlédnutí do tajů soužití koček - velkých i malých

Želev???8-o8-o8-o Óóóó - úžasný tvar - dle vzoru ženy bez ženev!!! Jak já miluju tyto hrátky s češtinem ;-D;-D R^

terra 8.7.2009 11:23

Re: Velice zajímave nahlédnutí do tajů soužití koček - velkých i malých

Jest tak, želev. Vložení toho "e" údajně čeština připouští tam, kde by se to špatně vyslovovalo, a mezi námi, slovní spojení "včetně želv" mi přišlo nevyslovitelné i do klávesnice :-D A nikoliv želva jako žena, ale želva jako "bulva" - taky se říká "pytel bulev" a ne "bulv". Jazyk mám na celý život jen jeden...

YGA 8.7.2009 12:59

Re: Velice zajímave nahlédnutí do tajů soužití koček - velkých i malých

Nojóóó - ale já bych řekla pytel bulví (ale napsané to fakt vypadá hrozně!) - takže včetně želví - jsem z toho tupachová 8-o8-o;-D;-D

Jakub S. 8.7.2009 13:07

Re: Velice zajímave nahlédnutí do tajů soužití koček - velkých i malých

...ale napsat bys měla - bulv nebo bulev. Jojo, je to smutné... nepomůžeš si!