1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

KOČKY: Chceme dát kočku do útulku...

Přijetí kočky do útulku, to neznamená přidání další misky a pelíšku mezi padesát jiných. Přijetí kočky do útulku znamená bleskové zvážení situace, kapacity a obsazení depozit, odhadnutí rizik... o čem to mluvím?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirka - Houston 9.10.2006 5:03

Zacarovany kruh......

ACH BARO,   clanek se tezce cte....   ;-(  Kolik lidi je nezodpovednych. Prijme kocicku, zadne kastrovani, kotata dalsi a dalsi a pozdeji, kdyz neni cas, konec prazdin - sup s nadilkou k vam!  Utulky budou preplnene pokud budou davat k adopci nekastrovane kocky. Je to jako zacarovany kruh - zase k vam , zase naklady......O ocividne nemocna zvirata se musi postarat mesto, obec - odchyt. Pokud se plati poplatky a dane, musi byt zahrnuta i tato " likvidacni " sluzba. A nakonec vlada - tady prispiva alespon na to zakladni! Nekastrovane zviratko z utulku nedostanete... Podpora od lidi, dary, penize dobrovolna sluzba. Hlavne kocici utulky jsou take preplnene. Dulezite misto na karantenu a pooperacni mista  vsak maji....! 

Jana 9.10.2006 8:52

Re: Zacarovany kruh......

a proč tedy "obecní útulky" např.Praha Měcholupy v současné době zvířata prakticky odmítají!!!Obecních útulků všeobecně je v celé ČR tak málo,že nebýt lidí jako je paní Bára a spol.,tak  by spousta koček nepřežila a nenašla nový domov.Běžte na nějakou schůzi zastupitelsta a chtějte,aby  něco udělali pro kočky-v lepším případě Vám řeknou ,že na něco takového nejsou peníze,v hoším případě se Vám "vysmívají" do očí.Ani lidé ze združení,kteří třeba provádějí odchyty a kastrace ,nedostanou "žádnou" dotaci od obecních úředníků!!!!!!

Beda 9.10.2006 9:01

Re: proč tedy "obecní útulky" např.Praha Měcholupy v současné době zvířata prakticky odmítají!!!

Jano, na kočkách on-line je teď zpráva, že v databázi je rekordních 300 kočiček8-o!! nebude to třeba taky tím? ani útulky nejsou nafukovací a pokud chtějí (jako že měly by a musí) dodržet např. tu karanténu...  nedávno jsem si psala se Rputí a ona použila termín, že je letos "překočkováno":-(Rv ... nevím proč, co to příroda vymyslela, ale asi to tak je - viz ten "rekord"...

Beda 9.10.2006 9:02

P.S.

samozřejmě to, že se obce nestarají je jiná... ;-(

tosca 9.10.2006 9:31

Re: Re: Zacarovany kruh......

Jano, Mirka popisuje situaci na druhém konci zeměkoule, ona chápe, že to není jednoduché. A s tou kastrací má pravdu, a i u nás to tak v každém slušném útulku funguje - kočka opouští útulek kastrovaná. Problémem jsou koťata, ale i tam se to ošetřuje ve smlouvě.  Upřímně, čím víc se o kočkách mluví, tím víc lidí si všímá koček kolem sebe. Když vidí opuštěnou kočku, začne ji alespoň přilepšovat, ať chudinka nemá hlad. Hezké, chválihodné, bohužel lidem nedochází, že když udělají krok 1, musí udělat i krok 2 (a mnohdy i kroky další). Když kočku krmím, zajistím ji pelíšek, MUSÍM ji zajistit i kastraci. Logicky, dobře živená kočka, s bezpečným pelíškem, odchová klidně zdravá koťata 3x do roka. A protože je máma silná, přežije koťat klidně 5. A máme 15 dalších koček (z jedné mámy). Řekla bych, že tato jednoduchá matematika je i odpovědí na "překočkování".

Obce, to je kapitola sama pro sebe ... nebýt sdružení, jako OS Podbrdsko, bylo by mnohem hůř. Ale čest vyjímkám ... jsou i obce, kde to funguje. A co se týká očividně nemocných zvířat ... většina obcí se o očividně nemocné zvíře postará, ale většinou jinak, než se těm, co mají zvířata rádi, líbí. Paradoxně, věta "(2) Důvodem k usmrcení je: ... g) regulování populace hospodářských zvířat, pokusných zvířat, zvířat v zájmových chovech, zvířat v lidské péči a volně žijících zvířat," v zákoně jim umožňuje toto "postarání se" v mezích zákona.Dokonce i bod " b) slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, genetická nebo vrozená vada, celkové vyčerpání nebo stáří zvířete, jsou-li pro další přežívání spojeny s trvalým utrpením," se dá napasovat na většinu koček-bezdomovců.

Nevím, mám dojem, že jediné, co může pomoct je osvěta mezi lidmi. Aby pochopili, že i kočky si zaslouží jejich pozornost, ale ta pozornost se neskládá z misky a krabice se starou dekou, že je třeba pomáhat systematicky. A díky takovým lidem, jako je Bára, se snad ty informace rozšíří.

Jana 9.10.2006 10:19

Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

problém základní je v nedostatku míst v tzv."obecních" útulcích,na základě vlastní zkušenosti již vím,že aglomerace jako Praha a okolí by potřebovala ještě jedny "Měcholupy" tzn.místo 200-220 míst cca alespoň 500!!! Jsou ale i v naší zemi poměrně veliká města a aglomerace,které  vůbec s kočkami nepočítají /mají max.nějaký útulek pro psy/.O přeplněnosti Měcholup vím docela -přesně měli jsme teď na zahradě v práci poraněnou divokou kočku/napadla na přední nohu/ a ani po žádosti přes městskou policii/spravuje M.útulek/-kočku nepřijeli odchytit !!!

tosca 9.10.2006 11:03

Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Já vidím základní problém v tom, že se to neřeší systematicky. Budování útulků s obrovskou kapacitou nestačí. Ano, momentálně by byly potřeba, ale nestačí je jen vybudovat a platit, platit, platit ... Řešení problému koček (a vlastně i psů) je v osvětě a systematické (postupné) regulaci počtu zvířat - plošné kastrace hrazené městem, finanční úlevy pro lidi, kteří si vezmou zvíře z útulku a postarají se o ně. Povinná vakcinace všech zvířat, registrace (přihlášení). Já vím, že kočky jsou samostatnější, než psi, mnohdy jim stačí plná miska, teplý pelíšek a ruka, která občas pohladí, takže mohou klidně žít i venku, na ulici (resp. u domu), ale přesto, jejich podmínky jsou v naší společnosti mnohem horší, než podmínky psů. Jana Bu. kousek vedle píše, že by nedala kotě někomu, kdo nemá na pozdější kastraci. Chápu, má pravdu, ale mě víc trápí situace, kdy babka krmí u domku 4 kočky, krmí je dobře, kočky mají úkryt, má je ráda, ale na kastraci 4000 fakt nemá. A z každé kočky jsou nechtěná koťata. Tady by mělo město pomoct. Když se organizuje hromadné očkování psů, proč ne "hromadná kastrace koček"? Každý majitel by zaplatil za kastraci 200 Kč, dalších 200 (300, 400, 5000) by dalo město. Veterinář by si vydělal, babka by nemusel smutně koukat, jak koťata umírají pod koly auta ...

Podle mě je cesta v prevenci, nikoliv v řešení následků formou velkokapacitních útulků. Schválně, udělal někdo průzkum, kolik je ve městě potenciálních domácností, které by mohly mít doma kočku? Buďme realisté, průměrný člověk bude mít doma maximálně 2, mnozí nemohou mít žádnou. Kolik (statisticky) "ubytovacích míst" je tak k dispozici? Dále vezměmě průměrný věk kočky a počet bezprizorných koček (roční množství koťat lze v dané oblasti dohledat). Když se stav udrží, za jak dlouho budou kapacity "domovů" vyčerpány? A co dál? Kočky budou žít 15 let v útulku? A budeme útulky nafukovat, aby se tam vešly další ... a další ... a další ...?

Jana 9.10.2006 11:25

Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Plně s Vámi souhlasím,že budovat "velokokapacitní "útulky není řešení.Ale uvědomte si,že nikomu v tomto státě nemůžete nařídit,aby se o "svá zvířata" řádně staral !!!Dneska může majitel dostat v Praze pokutu za "neoznačeného"psa a za to že pes není řádně očkován a to je vše.Jinak divoká zvířata/kočky/ jsou z převážné většiny dílem nezodpovědných majitelů.Hromadná kastrace se provádí možná ve větších městech/např.Praha/ a ještě to není vůbec jednoduché takové zvíře do kastračního programu dostat! Na "zasvěcené a moudré" úředníky a zastupitele taky zapomeňte-já jsem se snažila dostat článek s odkazem na kastrace do Tučnáku/radniční noviny Prahy 4/ a neuspěla jsem!  Teď je před komunálními volbami,tak Vám budoucí radní v rámci předvolebního guláše naslibují "modré z nebe" včetně ochrany živ.prostředí.A po volbách ?- udělají z lidí jenom "obtížný hmyz",který je s něčím otravuje a nechávají se před svými občany /voliči/ dokonce "zapírat" jako malý kluci.

tosca 9.10.2006 12:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Ale uvědomte si,že nikomu v tomto státě nemůžete nařídit,aby se o "svá zvířata" řádně staral !!!

Ale no tak, vždyť toto už nařízeno je. Zákon na ochranu zvířat na to pamatuje, stačí číst. Problém je, že v tomto státě není moc, která by měla zájem dodržování zákona kontrolovat a postihovat ty, kteří ho porušují.

A navíc, řešení není v tom lidem něco nařizovat, je třeba v lidech vyvolat pocit zodpovědnosti za své činy. A toho nedosáhnete žádným nařízením, žádnou vyhláškou, toho dosáhnete pouze trpělivou prací s lidmi.

Jana 9.10.2006 12:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Možná ,že zákon postihuje ty nejkřiklavější případy "týrání zvířat atd.",ale žádnému majiteli kočky/zvířeti všeobecně / nemůžete nařídit např.přiměřenou stravu, základní veterinární péči/kromě psů/ a už vůbec nikomu nemůžete nařídit,aby si dal své zvíře vykastrovat a nerozšiřoval třeba řady " nechtěných koťat ",která končí všelijak. ČR právo nemá ani na takovélidi typu paní Kaprálové,jejíž "hobby " je množení koček v maringotce-viz média,kočky on line a podobné fóra!!!!

tosca 9.10.2006 12:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Uvažovala jsem, že sem vykopíruji paragrafy zákona, ale nemá to smysl. Zákon na ochranu zvířat se nezabývá pouze definicí týrání, byť i ta tam je, ale stanoví i podmínky chovu. Vážně, doporučuji si ho přečíst, jsou tam zajímavé věci. Spousta problémů je podchycena i v občanském zákoníku (stále je u nás zvíře věc, tudíž majetek, tudíž se na něj vztahují zákony o vlastnictví věci). Na lidi typu paní Kaprálové ČR právní řešení má. Jenom u nás není zvykem (občas bohužel) někomu něco brát násilím. Posouzení, zda dochází k týrání je v kompetenci Veterinární správy a ta také nařizuje nápravu (případně odebrání). Pak se o zvířata musí postarat obec. Vše je v lidech. Když není zájem něco řešit, neřeší se. V zákonech opora je, opora není v těch, co by měli zákon uplatňovat. Víte, když "vyjdnávání" s paní K. zůstane na pracovníkovi odchytové služby ... co k tomu dodat? ...

Jinak kastaci nařizovat ... to nikdo netvrdí, samozřejmě, že nemůžete nikoho nutit, aby své zvíře dal vykastrovat, ale bezprizorná zvířata se kastrují už dnes běžně. A můžete lidi motivovat, aby pro ně byla vykastrovaná kočka "méně problémová" než nevykastrovaná, aby se jim nevyplatilo mít štěňátka protože jsou tak úúúžasně roztomilá (ale co pak s nimi už neví)...aby jim stálo za to nechat doma v klidu dožít i starého psa.. Stále to nemění nic na tom, že je třeba změnit myšlení lidí (třebas přes peníze, když je to jedna z mála věcí na kterou dnešní společnost slyší). Změna zákona nepomůže.

Jana 9.10.2006 12:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Já jsem všemi deseti pro -co je obsaženo ve Vašich příspěvcích,ale uvědomte si,že realita této země je na úrovní "BALKÁNU " !!!Já se snažím osvětově působit na lidi ve svém okolí již od mladých let,kdy se mi při pobytu u babiček na venkově dělalo "nevolno" při každoročním masakru koťat a kdy jsem se snažila "zachraňovat" zubožená a leckdy "týraná" zvířata!!! Musím říci,že za těch 30 let se nic nezměnilo,naopak realita je vůči divokým zvířatům hodně tvrdá.Až se Vám podaří "v hlavě lidí " rozsvítit a každý se začne řádně starat alespoň o svá, zvířata,tak Vám určitě zatleskám /a to nemyslím v žádném případě ironicky/!

 

 

 

  

tosca 9.10.2006 13:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Jano, jsme na tom stejně, snažíme se osvětu šířit kolem sebe. Čím víc nás bude, tím dřív  bude patrná větší změna. Jinak, v mém okolí se za 20 let změnilo mnohé ... před 15-ti lety jsme byli první (a jediní), kteří měli vykastrovanou a očkovanou kočku, dneska není z okolních cca 15 kastrovaná jen jedna, ale pracujeme na přesvědčování (někteří lidé fakt chápou pomaleji)....třeba i to je pozitivní zpráva ...jeden malý kousek země se změnil a hlavně, změnilo se uvažování asi 10-ti rodin. Lidé mi dneska dávají za pravdu, že je to opravdu jednodušší a klidnější. Jinak, já se plantám spíš kolem psů, takže kočky řeším okrajově.

Jana 9.10.2006 13:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Osvěta ale "někdy" hodně bolí !!! Loni jsme zařizovali kastraci 2 koček ve vnitrobloku /poté co nás obdarovaly 5 koťátky/.Jedna důchodkyně "milovnice zvířat" na mě poslala svého asi 30-tiletého syna /typ vyhazovač z baru/,aby mi "domluvil",že je to tak krásné/každoroční koťata/.Milému synáčkovi jsem sdělila,že všecha koťátka dám odchytit a "umístím "je jeho matce do bytu,aby se s  láskou a pečlivostí o chlupáče starala.Synáček jenom " zíral"-pravděpodobně tu "facku " dostala pak jeho matka,protože od té doby mě uctivě zdraví oba. 

tosca 9.10.2006 14:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zacarovany kruh......

Tohle jsem už někde četla :-), asi na kocky-online :-). V tomto konkrétním případě našla "facka" správnou "hubu" (té "milovnice zvířat").

Beda 9.10.2006 12:45

Re: Zákon na ochranu zvířat

souhlasím i ne:-/ ... ano, asi je nejdůležitější "výchova" lidí, ale bohužel ani bez dohledu nad dodržováním zákonů a dokonce ani určité represe či postihůRv,  to zřejmě možné není, stejně jako u všech zákonů ostatních - co třeba situace na našich silnicích?

koukám občas na Animal Planet (hihi, nejkoukatelnější TV kanál) a jsem z posledních, co by se zhlíželi ve všespasitelné Emééérice, ale ... běží tam např. pořad Veterinární policie Houston a to nestačím koukat - nemažou se s těmi, co nedodržují zákon! ... nejdřív je upozorní, pak několikrát ověří, zda došlo k nápravě, a pak už nekompromisně  zasahují - odebrání zvířete, vysoká pokuta (třba 1.000 dolarů), dokonce vezení... opakovaně jsem je slyšela lidem říkat: "Je to vaše POVINNOST o  zvíře se řídně postarat!" ...a co u nás z TV a tisku známí Kaprálovi?

já vím, je to trochu z jiného soudku, ale jen trochu, i tam pak "zabavená" zvířata umísťují prostřednictvím útulků... já vím, taky je to z otoho "jiného kusu zeměkoule", ale proč se někde dohlíží na dodržování zákonů a někde ne?... zrovna včera jsem viděla poutač a něm předvolební heslo (už nevím koho, ale bylo to kousek odsud, můžu na přání dodat, ale ono to bude všude stejné) POLITIKA MUSÍ BÝT VIDĚT ... první, co mě napadlo: MYSLÍ SE TA POLITKA - NEBO TOHO POLITIKA????!!

Beda 9.10.2006 12:48

P.S.

omlouvám se za překlepy:-(

tosca 9.10.2006 12:59

Re: Re: Zákon na ochranu zvířat

Emérika - doporučuji si povykládat s Mirkou-Houston, jak to chodí v "útulcích" v Emérice. Její krásný Papi je taky z jednoho ... To by bylo v ČR halóóó´....:-/ Mají jiné zákony i jiný přístup....

Jinak souhlas, kdyby se u nás prosadilo dodržování zákonů, polovina problémů by "zmizela". Mě jde hlavně o to, že nemá smysl (u nás) prosazovat nový zákon, vyhlášku atd. K čemu by to bylo, když nejsme schopni zajistit dodržování stávajících, akorát by byly nové zákony, které by se porušovaly. Ale myslím, že si rozumíme a mám dojem, že to cítíme hodně podobně :-)

Alena Davidová 9.10.2006 13:22

Re: Re: Zákon na ochranu zvířat

Na veter.policii taky koukám a moc se mi líbí jak se tam s hulváty. Už jednou jsem psala, že bych byla pro aby tady něco podobného taky bylo.