29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Blechy - jak s nimi zatočit

Dnes si trochu zopákneme, co je blecha zač, a něco málo přidáme, abychom si udělali představu, jak silný je nepřítel, kterého nám mohou naši mazlíčci přinést domů

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hejná 19.5.2020 8:55

Hezký den, blechy jsou opravdu velké téma :-)

Na doporučení pana dr veta používám velmi úspěšně přípravek Neostomosan - je to ampulka, ředí se do litru vody a rozprašuje se na psa i na podlahu, koberce atd. Je zvláštní, že v Praze o tomto přípravku na veterinách nevědí, kupuji to v Děčíně... Paní doktorko Červená, můžete k tomu prosím něco napsat? Díky.

Z. Červená 19.5.2020 9:00

Dobrý den, můžu k tomu napsat tolik, že přesně díky tomuto přípravku jsme vymýtili blechy u nás doma :-)

Jen je tedy, podobně jako vícero různých přípravků na prostředí, dosti toxický pro kočky a jinou zvěř a rovněž u dětí bych byla opatrná. Platí to, co už bylo v článku zmíněno - vyhnat chlupáče ven a nepouštět je dovnitř dřív, než přípravek na površích spolehlivě zaschne.

U nás v ordinaci jsme ho vždycky klientům dávali, jen je potřeba dodržet tu bezpečnost i pro toho, kdo postřik provádí (aby se nenadýchal aerosolu a podobně - čili ideálně dlouhý rukáv i noháv, ochranné brýle, rukavice a alespoň šátek přes obličej.

Díky za doplnění.

E. Zvolánková 19.5.2020 7:57

Krásný den všem a opravdu velmi děkuji za poučný antibleší článek. Už jen při jeho čtení se podvědomě drbu :-P. Kvůli přítomnosti ježka na zahradě mám z blech opravdu strach. Pes dostal nedávno Bravecto, ale co my? Odmítám se stříkat něčím pokaždé, když jdu na zahradu, tak holt riskuji. Už jsme ježka dlouho neviděli, tak budu doufat, že se odstěhoval :-)) Jinak z toho, co se nejvíc osvědčilo u psa, je Bravecto tableta a obojek Foresto. Žádný ze "spot onů" jsem na fousisku nezkoušela, protože dva předchozí psi měli na ně ošklivé reakce (začali kolabovat), a to po různých značkách. Zajímavé bylo, že třeba choďáček dostával část života spot on Advantix a bez problémů, ale pak jednou z toho zkolaboval. A když jsem zkusila ten Frontline Combo, byla reakce ještě horší....ihned jsem to vždy vymyla, neb ta reakce byla okamžitá po aplikaci..prostě se pes najednou složil...Takže pak už jsem Akínkovi vždy dávala jen Foresto obojek a ten byl v pohodě. Akorát holt dělal v těch hustých chlupech to plstnatění srsti, ale to bylo celkem fuk, na výstavy jsme od jeho cca 3 let už nechodili. Akínkovi jsem pak vlastně taky už zkusila jednou dát Bravecto a na to bylo v pohodě. To bylo nějak v době, kdy se to sem poprvé dostalo. Ale víc už jsem testovat nestihla, protože pak Akí brzy zemřel na rakovinu jater. Už i proto jsem se taky pak toho Bravecta bála a fousiskovi ho moc nedávala. Když jsem ale už z více zdrojů slyšela, že to tak hrozné není, tak to zas zkouším no.

A. Lex 19.5.2020 15:22

Naši ježci si protlačily pod spodními napínacími lany u plotů díry a chodí ze zahrady do zahrady, obcházejí lokalitu, když je večer Ajvi objeví a řevem na ně upozorní, tak jim předložím kočičí kapsičku, ale jsme bez blech.

Š. Matyášová 19.5.2020 6:38

Na jednu věc jste paná doktorko zapomněla - do vysavače sáčkového, když luxujete zvířecí domácnost, se do sáčku vkládá kousek odšmikutého obojku proti blechám...protože vyluxovaný blechy, dokážou z toho sáčku vylézt...nebo vyskákat,když ho budete měnit...takhle budou v pytli (doslova).....

Z. Červená 19.5.2020 8:56

Hezký den přeji, přiznám se, že jsem tuto informaci tady četla minule v diskuzi pod mým prvním článkem o blechách a zaujalo mě to. Ale protože to nemám ověřené osobní zkušeností, tak jsem se zdráhala to sem napsat. Přece jen by to bylo pouhé "opisování", aniž jsem k tomu pak schopná přidat jakékoli případné dovysvětlení.

My doma to totiž řešili pomocí vysavače s vodou, tak i proto jsme neměla možnost tohle vyzkoušet.

Ale určitě je to moc zajímavý nápad a jsem ráda za doplnění. Díky!

Z. Červená 19.5.2020 9:29

Tak jeden z kolegů mi teď napsal, že to využití odstřiženého konce obojku prý snad dokonce doporučoval i některý z výrobců obojků.

Vidíte, člověk se pořád učí. A my veterináři se docela často učíme podobné vychytávky od páníčků.

Ještě jednou díky za doplnění ;-)

Š. Matyášová 19.5.2020 10:27

Zdravím, já to nemám od výrobce, ale jednou jsme -ježiš,už to bude 12 let, čučela po ženské operaci (v rekonvalescenci) na bednu a dávaly pořad o anglických bordelářích a týmu,co je donutí s nimi, ten jejich byt uklidit a pomůže jim s tím a ty dvě starší roztomilé dámy- co ten tým vedly, tam tohle radily...díky nim, znám spoustu vychytávek,ale protože mám kočičí domácnost, tak mne tohle utkvělo a dělám to tak-i když viditelně blechy nemáme...tedy já včera jednu na sobě zabila, ale cestou ze zahrady, takže doufám, že jsem domů nedonesla žádnej jinej skákací dárek... (takže nevyhazovat ani ty opotřebené,zavřít do uzavíratelného igelitového ziposáčku a postupně spotřebovávat)...

A. Lex 19.5.2020 15:25

Já ten obojkový odstřižek dávám Ajvi na zahradní pelíšek, co má pod stolem venku.

Z. Xerxová 19.5.2020 6:25

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

Naštěstí všechny dosavadní dogy nebyly blechonoši - navíc v posledních letech díky oteplení dorazila klíšťata i do hor a tak jsou psíci chemicky ošetření... Výjimečně jsem likvidovala osamocenou blechu - po návštěvě veterinární čekárny a nebo po seřvání ježka zahradního...

Používám každoročně Bravecto (u nás musí součet tablet fungovat na víc než 80 kg) - vím, že je to jed, ale co nadělám. Funguje to - od jara do zimy. Opravdu stačí jedna dávka za sezónu. Takže to v konečném důsledku není ani zas tak drahé...

Mám dva dotazy: jak moc je problém u psů s obojkem či spotem koupání v přírodních vodách ve vztahu k rybám a vodní havěti?? Prý se má obojek sundávat, neb je to velmi toxické pro vodní prostředí... Ale co se spotem ??

A druhý drzý dotaz - co používáte na své domácí mazlíky??

Z. Červená 19.5.2020 9:07

Dobrý den, přiznám se, že nad toxicitou pro ryby jsem v tomto kontextu nikdy nepřemýšlela. Na první dobrou mě napadá, že spot on funguje po aplikaci tak, že účinná látka se uvolňuje do kůže, konkrétně do mazových žláz, kde se váže na lipidy (zjednodušeně kožní tuky). A z těchto se pak postupně uvolňuje - i proto se postupem času účinnost spot onu snižuje. A i proto je doporučování nejméně 3 dny po aplikaci zvíře nekoupat, aby se účinná látka v kůži "zafixovala".

Tudíž mě napadá, že k vodním živočichům se toho přímo ze zvířete zas tolik nedostane.

Ale je to tedy, zdůrazňuju, taková rychloúvaha, kterou bych musela ještě ověřit. Berte to tudíž, prosím, zatím s rezervou.

Zkusím pozjišťovat, přese jen nejsem toxikolog.

Z. Červená 19.5.2020 9:23

Ještě k těm mazlíkům u nás doma. Momentálně přímo v naší domácnosti resp. na dvorku máme jen jednu kočičku a na tu používám přípravek, která je tzv. off label - není oficiálně pro kočky určená, dokonce se uvádí riziko nežádoucí reakce. Vlastně bych se tu k tomu neměla vůbec přiznávat (tak to nikomu neříkejte :-) ), ale tak je to naše kočka, tudíž naše riziko a naštěstí to snáší úplně v pohodě.

Kdybych nedávala tohle, nejspíš bych zvolila nějaký spot on. Nicméně pokud by byla kočka ochotná spolknout tabletu, šla bych do přípravku Bravecto nebo Comfortis.

Našemu Brexovi (roční australák) dáváme Bravecto.

Z. Červená 19.5.2020 10:20

Tak jsem to skonzultovala s kolegy a v podstatě ze strany výrobců směrem k veterinářům je to prezentováno tak, jak jsem už psala výše. Spot on je potenciálně toxický, dokud se nevstřebá, tzv. nezaschne. Pak už ne.

Obojek se oproti tomu nemá jak vstřebat, abych tak řekla, a uvolňuje tu účinnou látku ze svého povrchu stále, je proto ve vodě mnohem víc nežádoucí pro vodní organismy.

Takto to chápu já a několik dalších kolegů.

Nicméně pro zajímavost se zeptejte u svého veterináře, jak se na to dívá on.