25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

ČLÁNKY S HŘÍVOU: Není všechno led, co studí

Široká veřejnost to neví a vlastně vědět nemůže, ale nejdůležitější částí zimního stadionu je pro hráče ledová plocha. A to nemyslím tak, že by to bez ní nešlo...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Tora 24.5.2019 16:14

Hodně zajímavé

Taky jsem nad tím nikdy nepřemýšlela, jak vlastně vzniká led na zimních stadionech. Ostatně já, odmalička zvyklá bruslit přes celé rybníky a kam jsme chtěli, jsem kroužení po zimním stadionu nesnášela, takže jsme bruslili, jen když zamrzl rybník.

Je fakt, že když jsme hrávali hokej - jo, hráli jsme to kluci holky dohromady, kdo měl nohy, brusle, hokejku a chuť - tak jsme museli po nějaké době vždy led sjet hrablama, aby byl čistý.

A když si vzpomenu na ten čistý průzračný led do zelena, když zamrzl rybník bez toho, aby byl led zakrytý sněhem, to byla nádhera... i ryby jsme v něm vídali zamrzlé občas. To jsme teda nechápali, jak se jim to přihodilo, ale fakt tam občas nějaká byla.

Jo, kde ty doby jsou.

Je vidtět, že to máš opravdu odžité a v malíku. Super článek.

Z. Lika 22.5.2019 19:37

Re: Moc se mi líbí

Nemylte se, Zvířetník čte spousta mužů :-) A dost jich umí dobře vařit.

Z. Vave 22.5.2019 18:12

Hokejové (a ledové) osvěty není nikdy dost,

takže velký dík a tleskám. Kulinářská přirovnání z úst mladého muže zcela nepochybně vypovídají o kvalitní domácí stravě; moc se mi to líbilo, jakož i celý článek.

Z. Xerxová 22.5.2019 16:38

Re: prší, prší...

některá místa v Jizerkách mají během dneška přes 80 milimetrů srážek...

Tady dole pod horama je to taky v pohodě - prší tu tak hezky jarně

Z. Lika 22.5.2019 15:52

Konečně jsem tu

chtěla jsem napsat na buly, ale mohla bych se znemožnit :-)

Výborný článek o vzniku něčeho, nad čím mě ani nenapadlo přemýšlet. A přitom je to tak zajímavé. Také mě zaujalo piplání s čárami a pod., do dneška jsem měla matný dojem, že se to nějak nalajnuje jako při fotbale :D

Pamatuji se, jak jsme se "s děckama" těšili, až konečně zamrzne rybník nebo prostě nějaká louže, je to jedna z velkých zimních radostí.

T. Zana 22.5.2019 15:27

Re: Milý Hřívnatče

Jo, to barvení ledu na bílo mě taky dostalo! Asi to chápu, kdo by chtěl koukat na šedivou plochu... ale samotný by mě to v životě nenapadlo.

Z. Yga 22.5.2019 15:10

Re: prší, prší...

U nás prší už od noci, ale žádné provazy vod, i když ani žádné cmrndání - takový hezký zahradní deštík. Došli jsme právě z vycházky - všichni tři durch.

T. Zana 22.5.2019 14:48

Re: prší, prší...

Tady pršelo od večera přes noc. Ráno to oschlo a začalo znova nějak kolem poledne. Ale spíš to jen tak cmrndá.

Z. Xerxová 22.5.2019 13:50

prší, prší...

v Jizerkách spíš leje a leje... Úhrny docela stoupají... Na zahrádce mi krásně čvachtá trávník

Z. Maya 22.5.2019 11:55

Re: Milý Hřívnatče

Teď na to taky koukám! Článek zajímavý, že se nějak speciálně ten led dělá jsem tušila, ale co jsem netušila je, že se barví na bílo a že se tam ručně malujou ty obrázky. :)

Z. Matylda 22.5.2019 11:30

Led

znám nalitej hadicí a zmrzlej na přírodno a nalitej hadicí a zmrzlej chladicím zařízením, co se každou zimu rozdělá u nás na hřišti za sokolovnou,přes den tam bruslí děti i dospělí a večer se hrají zuřivé hokejové zápasy místních chlapů, kde se místo dresů používají zelené a oranžové výstražné vesty do aut :)

Z. Jitur 22.5.2019 10:23

Re: Moc se mi líbí

myslím, že se snažil vybrat příklad, pro představu jak, že ten led vlastně vypadá, pro nás, pro ženy... :-)

Z. Jitur 22.5.2019 10:21

díky za...

...další informace z nejen hokejového prostředí

T. Zana 22.5.2019 10:15

Re: No prosím!

Jo a taky přidám pár kytek: https://1234zana.rajce.idnes.cz/Botanicka_v_pulce_kvetna

T. Zana 22.5.2019 10:12

No prosím!

Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, jaká věda může být led. Asi to bude tím, že ho znám hlavně z plácků mezi barákama, kde se asfalt polil hadicí :P

Moc zajímavé, díky!

Z. Jenny 22.5.2019 9:17

Milý Hřívnatče,

moc prima článek,jako vždy, poučné i zábavné! Cvrkot na zimáku znám téměř dokonale neb jsem tam trávila se synátorem drahné chvíle jakož i na jiných zimácích.:-) Vzpomenu s tebou ráda na ledy rybniční i říční, ty jsem si jako dítě i juniorka a nakonec i seniorka užila dost.Bylo to prima,bruslení bylo rodičovstvem povoleno, byl to přece sport a co bylo na ledu,ty první lásky i pády , to šlo mimo ně. :-)

A taky naše boxerky led obdivovaly, zvláště ty puky,honili jsme je po ledu všichni a ony se jen chechtaly,potfóry. Díky! Pobavilo!

Z. Jenny 22.5.2019 9:12

Re: Moc se mi líbí

No ano, tohle jsem zrovna chtěla napsat asi je skvělý kuchař jak pro led, tak i pro pečivo a zřejmě vděčný konzument obého. :-)

Z. Yga 22.5.2019 8:08

Milý Hřívnatče

Tak to je velice zajímavý článek. O výrobě ledu na stadionech jsem neměla ani tušení a fakt jsem původně myslela, že se napustí 10 cm vody a čeká se, až mrazící zařízení pochlapí a vše zamrazí. Co mne navíc zaujalo, že se ta loga malují ručně! jsem myslela, že se nastříkají přes šablonu a je fertig!

D. Ruščáková 22.5.2019 7:56

Zase díky :)

Poučila jsem se a pobavila - to je u tvých článků prakticky jistota:)) Nepřekvapuje mě, že je tvorba ledu alchymie, překvapil by mě opak - však vím, kolik různých druhů ledu si vyrábí příroda:))

Z. Xerxová 22.5.2019 6:25

hezký den

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Je vcelku jasné, že tak, jako jsou snad stovky různých typů sněhové pokrývky, že ani led nebude nikdy stejný (milujeme bruslení na zamrzlých velkých plochách rybníků a jezer, takže ledacos tušíme) A že připravit dokonalý led pro hokej je jistě velká alchymie...

Psíci lovící puk by v naší rodině moc nehrozili... Jen Arona byla skvělý parťák na ledohrátky - nejrychlejší jízdy jsem zažila na bruslích na přehradě tažena dogou... Xerxes, Beta i Night mají raději pevnou půdu pod tlapátky

R. Enatae 22.5.2019 1:25

Moc se mi líbí

jak žravý Hřívnatec používá metafory z kuchařského světa typu lístkové a kynuté těsto :)