2.8.2021 | Svátek má Gustav


Diskuse k článku

PSI: Trpělivost! Klídek... To se lehko řekne!

Je zajímavé sledovat, co všechno dělají s člověkem i psem postupující roky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Mawe 10.2.2021 18:57

zdravim fousateho edu a je moc dobre, ze manzel i pak eda zvladli utok, ale nezodpovednost lidi nezna meze a jejich nezajem o cokoli take ne... preji podobnych zazitku predevsim co nejmin, idealne uz zadne...

A. Zemanová 10.2.2021 17:30

S třídním nepřítelem je potíž, Píďa a pak i Anka měly své a několikrát byla Anka potrhaná - jednou se mi vysmekla z kšírů, když na sebe navzájem řvaly a vlítla dvěma fenám přímo do huby, jindy na ni vypustil majitel svou fenu, a tak podobně. Během let jsem zjistila, že opravdu nejsem psí člověk a že nejsem schopná být stále ve střehu ve světě, který se přehustil psy (a občas nerozumnými pánečky).

Co se týče té hospody, bych pro nahlášení na úřad. Majitelé prostě musí psy zabezpečit tak, aby neutíkali a nenapadali ostatní psy a lidi. Může tam jít dítě se psem, nebo i dospělý, který bude mít smůlu. Tohle už je opravdu vážné.

Anku jsem mnohokrát uhájila (ale bohužel ne vždy) a měla jsem při tom štěstí. Ale už bych to zažívat nechtěla. I když tady je psů a lidí mnohem méně, než bylo na sídlišti, tak tu zas nejsou "psí" louky, na kterých si psi tak nádherně dokážou hrát.

Je mi moc líto Tvého zranění, muselo to být hrozné. Napíšeš o tom víc?

E. Zvolánková 11.2.2021 10:25

No s tím udáním na tu hospodu..to opravdu dělat nebudu, od té doby, co jsem článek psala, psi zatím ani jednou neutekli, tak snad už se konečně "něco pohnulo". Každopádně v dnešní době, kdy lidem chybí peníze a musí se řešit online výuka apod. nechci už tuplem nikomu uškodit...Ta rodina je jinak slušná.

Jinak to mé zranění je prostě zlomený či možná jen hodně zhmožděný prostředníček levé ruky a způsobila jsem si to nejspíš tím, jak jsem si Edu za kšíry "přehazovala" z ruky do ruky podle toho, kde zrovna hopsali kolem nás ti dva útočníci. Na bordery byli dost odvážní a nedali se zastrašit ani slušnými kopanci. Nerada to dělám, ale nakopla jsem oba dost, protože v útocích pořád pokračovali a pokousat psa si nenechám. Jim to ale bylo fuk..byli prostě v rauši a skončilo to fakt snad až po těch nekonečných ř minutách, kdy už konečně dorazila majitelka psů a její partner a psi si polapili. Na nějaké okřiknutí nereagovali..... Souhlasím s tím, co tu níže psala Eva Ž., že bordera, která nemá pořádnou práci a nemá pořádný výcvik, bývá často problematická. Jsou to dost nervní zvířata, co musí mít furt zaměstnanou hlavu, jinak dělají kraviny....Když ale člověk ví, co má a maká s tím, pak jsou fajn.

E. Zvolánková 11.2.2021 10:26

pardon.. chyby...5 minutách...a psy si polapili:-P

A. Zemanová 11.2.2021 13:22

Oni vlastně dva jakýkoli psi jsou už nebezpečná smečka. Když kdysi poprvé zasmečkovala naše něžná, kulatá, vlnitá a pomalu chodící Píďa s mladistvou Ankou, úplně jsem se vyděsila. A věděla jsem, že už vždycky bude všechno jinak. Dvě fenky jsme měli necelé dva roky a bylo zajímavé sledovat jejich vztahy, ale už vždycky na všechno byly dvě.

S tím slovem "udávat" mám veliký problém, zvláště když se jedná případy, kdy může být ohroženo zdraví lidí, dětí, psů. Mám takový pocit, i jsem to četla v nějakém článku, že u nás lidi obecně fandí tomu, když někdo něco ohne, očúrá, když ošálí úřady. Úřad je nepřítel a tomu se zásadně nic neříká. To by bylo udání. A někdy jde opravdu o život a pak se dočteme, že všichni v obci věděli, že ti psi utíkají a že si všichni říkali, kdy se něco stane. Nebo že manžel bije ženu a děti atd. Člověku se příčí na někoho něco hlásit, a někdy je to z mnoha důvodů i obtížné a složité, dokonce rizikové. A když se řekne, že někdo někoho udá, tak jako by byl špatná on, a ne ten, kdo dělá něco nesprávného. ... Je to teď i moje téma, sousedi a jejich chování k jejich psu, jejich vazby v obci, jejich nebezpečnost. Tak dlouho jsem to v sobě řešila, až ten stav zdokumentoval někdo jiný a někam to poslal. No, vystartovali na mě a jsou přesvědčeni, že jsem to byla já, protože jsem na ně hulákala, když svou úžasnou fenku byli za to, že jim utekla z chatrného výběhu. Takže zpětně vidím, že jsem nic řešit neměla a měla jsem být rychlejší, protože to stejně padlo na mě. Nicméně teď pes neběhá po silnici a nenocuje venku podle logiky, že když se dostala ven, ať se taky dostane zpátky. Do chlívku po praseti.

A. Alimo 10.2.2021 16:47

Máme tady třídního nepřítele č.1 pouze jednoho, ale má naštěstí rozumné páníčky a ve vsi je na vodítku a když se vzájemně zahlídnem, tak kdo viděl první, jde jinudy, nebo se otočí a jde zpět. Nevím, co si kdy provedli, ale to by skončilo na veterině. Jinak je Darek s každým buď kamarád nebo je přehlíží - obvykle na nás štěkají (spíš řvou) ti malí, tak říkám, že jsou pod jeho rozlišovací schopnost:-) . Myslím, že to je nejspíš agrese ze strachu.

Borderka je tu pokud vím jedna a je kámoška, jsou zhruba stejně staří a znaj se od štěněte.

Z. Xerxová 10.2.2021 14:51

tak už máme jenom mínus jedenáct... konečně se oteplilo, než to zase začne klesat... i já už nosím rukavice. Pipiny sežerou zrní během chvilky, sypu 4x za den. Dneska dokonce opět dorazilo hejno mlynaříků a i stehlíci se dali vidět... Lojové koule bez síťky jsem namáčkla do pokroucených větví ozdobné lísky a je na nich hodně plno.

A. Lex 10.2.2021 12:26

Počteníčko si nechám na pozdějc, jedu do lékárny a s Ajvi ven. U nás, sever Brna od rána drobně sněží, ale už je bílo. To bude zase bláta! To jsem škarohlíd!

Z. Yga 10.2.2021 13:29

U nás začalo sněžit teď - s Erníkem půjdeme Kančí oborou, tak doufám, že je aspoň trošku zmrzlo ;-)

Z. Yga 10.2.2021 10:49

Jo tak o tomhle by mohla vyprávět Terka. Jak je Brooke v posledních letech docela pohodová, i průchod kolem psů zvládá celkem v klidu, tak problematických setkání mají dost a dost. Brooke na vodítku a k nim se řítí dva třídní nepřátelé s vyceněnými zuby a naježenými hřbety, každý minimálně dvakrát tak těžký. Když jsou od nich na metr, nedbaje řevu majitelů kdesi v pozadí, Terka neváhá a tasí pepřák (Brooke schovanou za zády). V tu chvíli totiž netušila, jestli jdou po psovi nebo po ní. No a když jsme jednoho z nich potkali za týden, tak se na nás ani nepodíval...

Já tak pohotová nejsem a proto mám za sebou pětitýdenný léčení a jizvu po dvojitém přežvýknutí. Bohužel po několikerých napadení psy dá hodně práce Ernesta zpacifikovat natolik, aby po psech neštěkal - většinou setkání zvládneme, aby po pěti metrech neotočil hlavu a aspoň jednou neblafl! Ale snažím se dál...

E. Šusová 10.2.2021 11:15

....z nich potkali za týden, tak se na nás ani nepodíval.......

páč už neměl čím! ;-D ;-D No prostě, když si lidi nedokáží psy vychovat a nebo ošéfovat, nezbývá člověku, než aby se prostě bránil. Fakt bych takový majitele - já nevím co, vlastně, jsem dost radikální, takže by to pro ně nedopadlo dobře. ;-€

Z. Yga 10.2.2021 11:46

Jsou situace, kdy se jedná vyloženě o nešťastnou náhodu - to bylo to moje pokousání - náhodou jsme šli kolem, když k majiteli psa šla návštěva a ten pes byl náhodou doma, protože byl po operaci střev (něco sežral) a náhodou byl i bez obojku. Prostě se otevřely dveře, pes vykoukl a nebyla šance ho za něco chytit a odtáhnout (a náhodou to byl beauceron). Nakonec jsem měla největší starost o to, jestli mu nepraskly stehy, vesele si krváceje na "školní ošacení":-/ ;-D. Nešťastní jsme byli všichni čtyři. A jsou situace, kdy bych majiteli s chutí nakopala zadel - viz foxlice v naší ulici, která zásadně bez vodítka chodila sr...áti na náš trávník a přitom vyzývavě štěkala na Brooke, která dlela na balkonu... ;-€

A. Lex 10.2.2021 12:23

YGO, posbírej ty bobky a nasyp je majiteelům před dům, ale napřed foxlici vyfoť na mobil.

A. Zemanová 10.2.2021 17:09

A fotku foxlice zapíchni do nadělení. .)

E. Zvolánková 11.2.2021 10:34

No, to jsme na tom podobně,,,já taky furt začínám od začátku... prostě nemám psa flegmouše, ale ani poseroutku, takže zvládat setkání se psy, kde na Edovi už předem vidím, že kámoš nebude ani omylem, pak musím hlavně já zachovat ten klid a ono se to potom většinou obejde bez řevu, ale po těch zkušenostech z poslední doby se o ten klid musím teda hooodně moc snažit...mám teď jen jednu ruku na obranu a udržení psa zároveň, takže s ním teď chodím na běhacím pásu, tam kde nemohu pustit.

Z. Jenny 10.2.2021 9:22

Moje psice jsou dvě a tudíž smečka. Mám už to tady u nás vychytaný a tak vím před kým zmizet a kdy můžeme na volno. Pokud vidím a ostřížím zrakem zjistím v dosahu psa, jdeme okamžitě na vodítko. U některých nemusím neb jsme spřáteleny a bývá krátká honička. Obě fenky jsou černé, což u lidí budí nějakou atavistickou prapůvodní obavy, že černí jsou zlobři, v takovém případě beru na vodítko Conču a Jenku nechávám na volnou páč ona budí dojem toho joztomiloučkýho majíkantýho pejska a tak jí bývá očuch odpuštěn. Ona stejně nikdy nejde do blízkosti jiné osoby, jen poskakuje radostně okolo. Borderku máme taky za třídního nepřítele,ona však už má na svědomí více psů tady. A pak jim vadí vonbánhof,co vypadá jako menší pinč,takový je kdysi požral,jakož i ostatní i lidi a majitelka se smála, jakože je to velká legrace.8-o Co mi ale dělá starosti jsou místní koně,pokud je psice zmerčí dřív než já,letí je otravovat, koně jsou to mírní,hodní ale psice na ně řvou, naštěstí jim nejdou k tělu ale jen opodál. Už jsme i socializovali, psice seděly a fascinovaně v klidu hleděly, ovšem příště letěly zas a to mně strašně zlobí,bych je přerazila a ty nervy v zadeli, 8-o

Z. Matylda 10.2.2021 8:54

Mám malé psy a vidím, že mnoha velkým psům vadí od pohledu (prostě štěkají na malé psy). Psice jdou potichu, štěkají jen na "třídní nepřátele", tedy na psy, kteří po nich někdy škaredě vyjeli. Karamel má bohužel paměť jako slon a neodpouští, takže na nepřítele zařvat musí, ukočíruju to bez štěkání jen někdy. Bez vodítka jsou výrazně klidnější a ovladatelnější (nechápu, ale mám to tak vždycky, na tiché slovo poslechnou), ale u problematických psů je na vodítko prostě beru o dost dřív, nestojím o potíže- mají 8,5 a 7 kilo, takže málo. Dokážou se slušně chovat i k uječeným jorkům, kteří řvou často ze strachu- poslechnou na pokyn "Opatrně" a nehrnou se. Na druhou stranu chápu, že jsou dvě a někteří psi se jich proto bojí.

E. Šusová 10.2.2021 8:41

Ne, nejsi v tom sama a naprosto chápu tu dodatečnou reakci. A taky se ne obávám, ale bohužel jsem si jistá, že bude hůř, právě díky covidu, kdy nejen, že to už si psa opravdu pořizuje naprosto každý, ale taky díky tomu, že psi nebudou řádně socializovaní.

Ráda bych Ti, pokud to půjde si to do hlavy dostat, poradila, aby ses vykašlala na pocity - "blbka s agresivním psem". Ty lidi nevědí a machrují, nemůžou ani v nejmenším tušit, jestli třeba nemáš psa z útulku či "z druhý ruky". Tohle mi moc pomohlo, když jsem řešila Taliprojevy. Uvědomit si, že to není moje chyba, vina, že já jen hasím to, co někdo s prominutím po....lal. Zkus to. Půjde to těžko, ale pokus se k tomu pokusíš dopracovat, tak jednak se Ti uleví a druhak se to projeví pak i v Edoprojevu. Připomněla jsem si teď v souvislosti s tím co píšeš, jak jsem honila jednu nánu po sídlišti poté, co ji její pes dovlekl k nám a šel mi po Rumíčkovi, který byl tehdy štěkanátko.Řvala jsem jak prokopnutá a šla po nich, a baba s čoklem utíkali. Od tý doby se mi ale sakra vyhýbala. Paradoxně ten její pes byl vižla - či spíš parodie na vižlu, přerostlý, buřtózní tele, s naprosto debilitní povahou, podle mě nemohl ten pes mít papíry, takhle vižla nejedná. Inu jaký pes, takový pán. Jo a vpřípadě že tedy hospodští psi napadli manžela, tak to bych tu policii volala a hodně rychle. Třeba by pokutička majitelům domluvila.

E. Žampachová 10.2.2021 8:49

Jsi dobrá, že to dokážeš hodit za hlavu. Já s tím mám pnutí. Naše holky už binec nedělají, ale občas nějaký pes ve výcviku holt zablbne (proto chodí cvičit, abychom to dotáhli). Nadávky jsme už slyšeli, rvačky se naštěstí nekonaly, i kluci se radši stáhnou. Paradox je, že my jsme v revíru legálně (máme to domluvené s myslivci), ti druzí ne a stejně dělají binec.

E. Šusová 10.2.2021 10:08

No tak vono to dá prácičku, to hodit za hlavu, to ne, že ne. Ale taky - ono když s Tali bylo pořád něco - tak to buď uděláš, a nebo se jdeš picnout. Jiný řešení není.

E. Zvolánková 10.2.2021 9:29

Petro díky. Já se snažím si ty blbé kecy ostatních nepřipouštět, ale líto mi to stejně je, no... Jinak, že se psychika člověka okamžitě projeví i na psovi, to mám již mnohokrát ověřeno a hned to na Edovi vidím, když jsem opravdu v klidu, je i on...R^ Ale samozřejmě jen tehdy, pokud mu nikdo nezasahuje do jeho osobní zóny nepříjemným způsobem...to bych mohla být já v klidu sebevíc a on bude stejně řešit...a to se ale samozřejmě není co divit. Knírač nikdy nebude čekat, až ho někdo sežere;-D

A když má pes blbou zkušenost už jako štěně, to se pak všechno odnaučuje ještě dýl a hůř....to je jasné...

E. Šusová 10.2.2021 10:19

Ne, nesmí Ti to být líto, kašli na to - s dovolením, ostatní prominou, někdy je zapotřebí silnější kalibr - vy...se na to, skutečně. není to Tvoje "zásluha" , že tohle musíš řešit, nevysvětluj, zbytečně utrácíš energii.

Já po zkušenostech dělám to, že prostě jakmile vidím cizího volně loženýho psa, kterej se k nám hrne, okamžitě mu nekompromisně sdělím "Padej dům,dělej" a jdu vpřed udělat hradbu. Neřeším předem hodnej/zlej. Ne, je volně loženej a tak ať vypadne. Stejně tak jsem zareagovala třeba v momentě, kdy jsme šli lesem a proti nám skupinka lidí s ridgebackem a dalším velkým psem. Jakmile někdo mocně huláká, je mi jasný, že někde něco skřípe - ať už agresivita, nebo neposlušnost, takže moji psi šli k noze, pozastavili jsme se, oni si psy odlovili a šli. Ze zcela nepochopitelných mně důvodů ten ichtyl co vedl fenu ridgebacka, ji pustil přesně v momentě, kdy byla na úrovni Bubrdle. Starý bezbraný feňule. Jakmile se fena hla, že jde k ní, letěla moje noha v botě, hned. A fena si to okamžitě rozmyslela. Nebudu zkoumat PROČ k nám jde a pak řešit, že mi rozpárala starou feňuli, která byla ukázněně u mojí nohy. Ne. od toho má člověk hubu, abychom se domluvili. _A jestliže vidím, že musí svoje psy lovit a neposlechnou v běžném momentě, tak v případě nějaký vyhrocenosti, neposlechnou tuplem. No a bylo vyřešeno.

Z. Kytka 10.2.2021 12:01

Olda byl z útulku a jen pánbu ví co měl za sebou. Takže štěkal skoro na všechny psy které jsme potkali a čím větší a černej tím líp. :-/ Nezbavil se toho přes mojí velkou snahu vlastně nikdy i když s věkem trochu polevil.

Jednou jsme potkali extra blba se psem typu pitbull který byl na volno a vystartoval na Oldu na vodítku. Řvala jsem taky jak prokopnutá a ten chlap zastavil psa cca 50 čísel od nás. Evidentně si to užíval. ;-€ Myslela jsem že mě trefí šlak z leknutí a nas... Řvala jsem na něj, že má mít psa na vodítku a dozvěděla jsem se že mám blbýho psa. Že jsem blbá taky si evidentně myslel taky. Od většího konfliktu mě drželo zpátky vědomí že pes je furt na volno a nemá problém vystartovat znovu.

Útulkový Čenda je taky hrdinný kapitán Korkorán s kdovíjakou minulostí a zkušenostma a tak chodíme pokud možno tam kde nikdo není nebo se vyhýbáme. Když je nejhůř čapnu ho za kšíry a letí nahoru. S jeho 3 a půl kilem to zvládnu.

Někdy je to fakt adrenalin bo člověk neví na koho narazí!

E. Šusová 10.2.2021 12:55

jo přesně, adrenalin. O to víc, že člověk "řeší". Jednak ve vztahu ke svému psu a druhak k ostatním. Jak jsou na tom líp ti co neřeší.

a bohužel majitelé pitbulů nejsou dost často takový majitelé jakým bývala či je Kačer s Andulkou a Abinkou, která sem kdysi chodívala. Tedy zodpovědný a slušný a ohleduplný k ostatním a s vychovaným pitbulem.

E. Zvolánková 11.2.2021 10:40

Znám taky pár "bulů", kteří jsou zcela bez problémů, ale jen proto, že páníci vědí, co mají. Už jsme potkali řadu těch honičů ega s bulama a to se člověk i bojí něco kváknout, aby nedostal od toho frajera nebo i čokla;-€

J. Fialová 10.2.2021 8:20

"... zatímco tolik lidí kolem mě na to kašle" - bohužel proto je to problém neřešitelný.

S "třídními nepřáteli" se nám podařilo v době kavkazí párkrát uspět - když se s jejich páníky domluvila společná prochajda na řemenech, s košíky, psi od sebe nejdříve kus dál, pak blíž. A když některý z nich se zatvářil že by šel do rvačky, tak hned povelovku sedni lehni atp. na ně na oba, aby se jim ty blbé nápady znechutily.

U nás těch majitelů - cvoků, kteří chodí se psy na volno když nemají 100% přivolání, naštěstí v okolí moc nemáme. Ovšem i jeden takový stačí na to, aby mi můj pes hnul se zádama. Vysvětlení na majitele několikrát nezabralo, až konečně zabralo mé velmi, velmi hlasité zařvání "do prrrdele!". Od té doby je vídám jen velmi málo a jen na velkou dálku jak mění směr :-)

E. Žampachová 10.2.2021 8:38

My máme lidi s neposlušnými psy na volno dost často. Naštěstí většina není agresivních, takže spory jsou výjimečné (klasické příměstské louky). Musím říci, že u nás se většinou majitelé problémových psů běžným trasám vyhýbají. Ale ne vždy. Pak musíme přivolat my. Na druhé straně jen málo psů je takový sebevrah, že by zaútočil na smečku. Naši psi pivolání mají, tak naštěstí těch problémů moc nemáme. Ale vím, že jinde je hůř.

E. Žampachová 10.2.2021 8:11

Je problém, že si sposta lidí pořizuje psy a nerozumí jim. Některé školičky pro štěňata to ještě zhorší, protože "cvičitelky" sedí u kafe a nechají velké psy, ať válcují malé. Popularita borderek je zhouba plemene. Oni jsou specifičtí pracvoní psi. Lidi mají pocit, že je to "nejinteligentnější plemeno, které ani nepotřebuje cvičit" což je hovadina. Navíc jejich upřený pohled borderek hodně psů znervózní, takže pro mě jsou bordery problémoví psi. Na sporty ideální, necvičené průšvih. Je víc problémových plemen a některá přišla do módy, což je neštěstí všeobecné. Lidi memyslí a mají pocit, že je pes jako pes. Vybírají podle vzhledu, ne povahu. Jenže pes nebude ve vitríně, ale v běžném životě. Covid to asi zhorší, ale tenhle problém už byl. Proto se snažím s majiteli pracovat i aspoň na dálku a radit nebo poslat za někým rozumným.

U nás si kontroluje ostatní psy jen Bady, ale on je pravý Skyi bratr a umí konflikty uklidňovat, takže se nikdy do rvačky nedostal. Holky jsou naučené, že pes na vodítku se neotravuje ba se k němu ani nečuchá.Takže my jsme známí jako ta "velká nekonfliktní smečka" (chodí nás 6-8 psů).

E. Šusová 10.2.2021 8:45

Upřímně moc nechápu,proč si lidi štěňata ve školičce nechávají takhle valchovat. Když chodil do školičky Rumíček, byla tam právě magorská bordera. Která tam tyranizovala ostatní. Byla jsem jediná, kdo do toho vlítnul a panička se nepostačila divit, stejně jako její chlupatej spratek. Udělala jsem takovej cambus, že to rázem přestalo. Zatímco Rumouš neměl problém hrát si i s divočákem bulíkem osmiměsíčním a oba si supr sedli, jen se muselo korigovat, když se bulík moc rozjel, tak z tý bordery a jejího magorskýho chování měl taky obavy. Tak jsem to velmi rychle utnula.

Z. Xerxová 10.2.2021 6:40

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

a bude hůř... Každý druhý si v covidové pauze normálního žití pořizuje psa. Psa, který nebude tak dobře socializován jako dřív(školičky, cvičáky ale i prostá setkávání pejskařů v parcích), nebude zvyklý být sám...