12.8.2020 | Svátek má KláraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PSI: ÁjaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 54, poslední: 19.3.2018 19:13, přehled diskusí

Milá Evo:
Autor: M. Crossette Datum: 19.3.2018 16:38

Krásně napsané rozloučení s úžasnou fenkou. Ten poslední odstavec jsem už četla přes mokré oči. Člověk si může tisíckrát říci, že tohle je běh života, že ten psí a kočičí je mnohem kratší, než lidský. Moc to nepomůže, stejně to nesmírně a dlouho bolí. Ajá u vás prožila překrásný, plnohodnotný život. Ale asi už vám sama naznačovala, že je čas odejít. A tys jí odchod umožnila v klidu, bez stresu na jejím pelíšku, kde usnula navždy.

Jako jiní, také jsem měla díky Zvířetníku možnost poznat psí plemeno, které jsem do té doby neznala. Tak přeji, aby se bolest časem změnila v sladkobolné vzpomínání na "zakladatelku rodu", na milovanou a milující Aju. A všem jejím pra-pravnoučatům přeji stejně skvělé rodiny a dlouhé životy, jako měla ona (ta poslední fotka je velmi dojemné. Moc hezké jsou ale všechny).

Re: Milá Evo:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 19:09

Pravděpodobně je na té fotce naše nová fenka, Jolly Roger. Ještě se stále nemohu rozhodnout mezi ní a její sestrou. Jsou si všichni podobní a docela pěkní.

Já tohle, když odejde psí kamarád, už znám. Aja je čtvrtá za ta léta se psy. A i když to bolí, stojí to za to. Život bez vířat by nebyl plný.

Evo:
Autor: D. Ruščáková Datum: 19.3.2018 15:45

Ája je tady na Zvířetníku takový ikonický pes a já jsem strašně ráda, že jsem vlastně mohla být u toho, když váš chov s první dámou Ájou začal:))

Zjistila jsem, že si pamatuju většinu fotek, které jsi sem dala - hodně jsem jich sama vkládala do redakčního systému!

Ája měla báječný život ve vaší rodině a se svojí smečkou. A protože odešla až v požehnaném věku a v klidu, tak za chvíli smutek vyvane a budeš mít jen radost z neopakovatelných vzpomínek.

A ještě něco - jsi pro mě vzor, jak zacházet se psy, doma, ve smečce i v práci. Díky:))

Re: Evo:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 15:51

Být vzor si nezasloužím. Ona, mezi námi, ani ta Aja. Dokázala být pěkně svéhlavá potvora. Ale půvab netkví v dokonalosti, spíš ve vyváženosti. A Aja měla perfektní směs zodpovědnosti a uličnictví, paličatosti a vstřícnosti. Myslím, že měla šťastný život a rozdala hodně štěstí i nám.

Re: Evo:
Autor: Z. Janaba Datum: 19.3.2018 16:32

Zasloužíš, Evo. Jen přijmi hold s dobrým svědomím! Je dobře, že si se s námi podělila o vzpomínky, sdílený smutek dokáže ulevit. A taky dej vědět štěníkům, jakou měli báječnou a silnou prapra... !

Re: Evo:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 19:05

Štěníci si ji už pamatovat nebudou. Mám zkušenost, že i po 2 letech si je dospělý pes schopen pamatovat někoho, koho měl rád. Štěně mámu zapomene už za cca 3 měsíce. Mám vyzkoušeno, že po 5 letech už zapomene i dospělý pes. Kde je hranice nevím. Naštěstí máme paměť delší. A na Aju nezapomeneme dlouho. Já jsem fakt ráda za ty 4,5 měsíce od začátku onemocnění. Ona měla život fakt kvalitní, žádné živoření, ani na tom konci. A odešla ze dne na den. To jí vlastně můžeme přát. Naplněný dlouhý život a docela lehkou smrt.

Krásné rozloučení:
Autor: Z. Hanča Datum: 19.3.2018 14:26

s milovanou pejskou, která dokázala v mnoha směrech obohatit váš život. A která také ohromně zpopularizovala flety mezi zvířetnickým lidem. Ája prožila krásný pestrý život, o čemž svědčí i vzpomínková fotogalerie. Trochu se mi mlží oči, když si prohlížím Áju jako štěňátko, jako maminu, Áju úspěšnou i společenskou, dokonce Áju kojící štěňata své dcery (myslím, že Ginny byla úžasná, že jí to dovolila) i tu poslední fotku s prapravnučkou. Děkuji, Evo, za krásnou vzpomínku!

Re: Krásné rozloučení:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 19:13

Na naši smečku si nemohu stěžovat. Holky jsou velmi tolerantní, můžeme doma hlídat cizí psy (odchovy, nemáme hotel) a ony je přijmou. Tahle důvěra mezi fenami je ojedinělá, ale může být. Derča jí štěňata půjčit nechtěla. Nevrčela, jen je vlastním tělem odsunula, aby k nim bába nemohla. K Fleur už nikdo nechodil, jen je ostatní kontrolovaly. Ale bylo to bez konfliktů a bez problémů. Řekla bych, že je to dost plemenem. Fleti jsou k sobě tolerantní.

smutné, ale...:
Autor: Z. Jitur Datum: 19.3.2018 14:26

...zároveň krásně dojemně napsané rozloučení s nezapomenutelným pejskem, mohu jen přát, ať bolest nad ztrátou psí kamarádky časem alespoň otupí, držte se!

Ach Evo,:
Autor: Z. Yga Datum: 19.3.2018 12:04

všichni to napsali přede mnou - báječná Ája a Dáma s kachnou - takhle vás vždycky budu vidět. Nebyla mým psem a přesto jsem ji obrečela (tak jako obrečím všechny tady zmíněné) - a přitom měla tak krásný život a i jeho konec byl v podstatě vlídný, doma a v poklidu. Kéž by to čekalo všechna zvířátka (o lidech nemluvě).

Nejdojemnější je ta poslední fotka

Re: Ach Evo,:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 12:26

Ano, jak jinak moc nefotím (nemám dost rukou), tak tahle fotka je v pravý čas.

Je fakt, že po Aje máme Ginny, Derry, Fleur, pracovala jsem s Elwoodem. Aja byla ta, která nás k práci přivedla. V tom je její nesporná zásluha.

Evo,:
Autor: E. Šusová Datum: 19.3.2018 11:42

vždycky člověk špatně hledá slova. Nikdy nevím, co říct, aby to dávalo smysl. Ája byla pro vás jedinečná a taková i zůstane. A já přeju, ať čas dovolí, aby to bolelo o trošku míň.

Re: Evo,:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 12:24

Každá bolest se časem utlumí. A není třeba nic říkat, stačí, že víte, jaké to je mít parťáka. PPak člověk pochopí a mluví i beze slov. Nakonec - psi také nemluví.

Re: Evo,:
Autor: E. Šusová Datum: 19.3.2018 13:22

Nakonec - psi také nemluví.

:-) a to je pravda. Tak se drž. Moc hezky to napsala Yga:

měla tak krásný život a i jeho konec byl v podstatě vlídný, doma a v poklidu. Kéž by to čekalo všechna zvířátka (o lidech nemluvě)

Re: Evo,:
Autor: Z. Inka Datum: 19.3.2018 14:58

odkdy psi nemluví?? Pan Ešátor toho namluvil ažaž a co se týče mých psů, tak ti mluvili vždycky a Mařka, ta je přímo ukecaná

Evo, to je moc krásné:
Autor: M. Beda Datum: 19.3.2018 10:59

vyznání lásky krásnému psu a opravdový pomníček - já ho ještě pořád napsat nedokázala :-((((

zaujalo mě, že Ája přišla po zesnulé dalmatince, to jsem netušila, co tehdy vedlo k té změně plemene???

a ach, ano, jako ty jsi Dáma s kachnou, tak ve mně zůstane uložený ten obrat "zamřelá kachna", a už navždy se při vzpomínce usměju :-))))

Re: Evo, to je moc krásné:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 12:17

V té době byli dalmatini móda a nezodpovědní chovatelé zkazili tehdy povahy. Bekina byla moc fajn, ale bázlivá a já se bála jít do stejného plemene. Někteří dalmatini byli agresivní, což je pro plemeno nepřípustné. Teď už není dalmatin módní pes a problémy s povahou a zdravím se do značné míry vyřešili. My už mezitím propadli fletům. Přesto jsou puntíky tak trochu sedeční záležitost. Byla to změna, ale ne zas taková, jako kdybychom začli chovat třeba buldoky nebo něco zcela odlišného.

Re: Evo, to je moc krásné:
Autor: Z. Dalmi Datum: 19.3.2018 15:28

To je fakt. Ronyho jsme měli PŘED módní vlnou dalmatinů a Ejsinku vlastně po 20 letech zase PO. Ale co musím říct, oba popírají pomluvy o hloupých puntíkáčích. Rony byl sebevědomý a hrdý pes s úžasnou povahou a Ejsinka je bystrá, rychlá a chytrá jak vopice. Všechno vidí, slyší a hlásí mnohem rychleji než Sorbon. On to zase v klidu vyhodnotí a rozhodne, že není třeba se rozčilovat, stačí se patřičně zatvářit.

Re: Evo, to je moc krásné:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 16:01

Hloupý dalmatin je nesmysl, který šíří lidé, kteří dalmatina nikdy nepochopili. Na dalmatina nelze jít jako na služební plemeno. Oni mě naučili, že musíš psovi "vysvětlit", co po něm chceš. (Fletům ještě musíš říci proč.) Jsou to psi, kteří přemýšlejí. V mládí jsou někdy nohy rychlejší než hlava, ale to je maličkost... Snad i díky dalmatinům jsme se s flety krásně domluvili. Aja byla teprve druhá fena fleta s všestrannými zkouškami. Nebylo to nějakou naší extra šikovností, ale asi měl význam trochu jiný přístup. Aja byla talent, ale podobných je mezi flety víc. Prostě si to tak nějak "sedlo".

Ájo,:
Autor: Z. Dalmi Datum: 19.3.2018 10:27

neměla jsem fenku a vždycky jsem si říkala, že bych chtěla takovou, jako jsi ty.

Teď mám Ejsinku. Je jiná, je báječná, ale tvůj vzor budu mít na paměti stále.

Re: Ájo,:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 12:22

Každý je originál, každý je báječný, jen když ho umíš přijmout a ocenit. Já vždy chtěla chovat. Až teprve Aja a její potomci mi to umožnili. Možná je to tak správně, na stará kolena si to vychutnávám. Dív bych možná neměla čas... Flet dovede svou empatií člověku hodně vlézt pod kůži.

Nádherné:
Autor: A. Lex Datum: 19.3.2018 9:34

vyznání lásky a poděkování za společný kus života!

Ája vždycky byla:
Autor: Z. Vave Datum: 19.3.2018 9:23

na dálku tak trochu "můj" pes. Jmenovala se stejně jako já a měla naprosto neodolatelný a bystrý kukuč. Líbilo se mi, jak z Tebe udělala Dámu s kachnou a jak vládla své smečce. Jak kojila a spoluvychovávala svá vnoučata. Sledovala jsem, jak vám změnila život - dovedete si vůbec představit, jaký by bez Áji byl?

Tyto zvířecí pomníčky mám také ráda, i když mě nejdřív rozesmutní. Ale pak si vždycky připomenu tu spoustu příhod, kteřé byly většinou na Zvířetníku zdokumentovány, a musím se začít usmívat. Naši přátelé žili radostný a důstojný život a teď na nás čekají za duhou, celá veselá a přátelská smečka. Radostných psů plná louka, jako to bývá na Zvířetnických setkáních. A jednou se s nimi sejdeme.

Re: Ája vždycky byla:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 10:04

Já si život bez našich psů ani představit nechci. U nás to není vlastnictví psa, ale způsob života a ve fletech jsme se i díky Aje našli.

Re: Ája vždycky byla:
Autor: Z. Jenny Datum: 19.3.2018 10:18

Evo. to podepisuji! Víc k tomu neřeknu, je to pro mne těžké byť i číst. Napsala jsi to všechno srdcem, jsme s našimi psy navždy spojeni.(samá srdíčka)

Re: Ája vždycky byla:
Autor: Z. Vave Datum: 19.3.2018 10:23

Nemyslela jsem představit si život úplně bez psů, Evi, ale bez směru, který mu dala Ája. Z Tvého psaní je znát, jak vás to těší a baví a to je moc hezké.

Re: Ája vždycky byla:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 12:19

Bereme, co v životě přijde. Tohle přišla správná fena ve správný čas. Asi osud. Máš pravdu, baví nás to všechny.

Napadá mě řada věcí:
Autor: Z. Lika Datum: 19.3.2018 9:18

Například mi unikl vznik přízviska "dáma s kachnou", na Zvířu jsem tedy začínala, ne zrovna soustavně. Stejně jako jsem veeelmi dlouho nevěděla, co to je "flet". Pravděpodobně zvíře, ale jaké? Lítá to? Běhá to?

Při pohledu na Ájiny fotky si uvědomuji její široký nos. Nikdy jsem si toho nevšimla, vždy jsem měla za to, že fleti mají čumec spíš špičatý! Asi potkávám křížence, je to klidně možné.

Ája ovlivnila spoustu lidí a nepochybně i zvířat. Je to forma nesmrtelnosti. Sláva velké, moudré a udatné Áje! Matky rodů se sladkým zubem :-)

V článku mě zaujalo další její poselství: když se někdo chová jako lemra, může mít boží figuru a nádhernou srst, ale hodnocení bude "za prd, madam". Jo jo, Ája učí i teď, prostě osobnost.

Re: Napadá mě řada věcí:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.3.2018 10:00

Učí nás všichni, se kterými žijeme. Jen musíš být vnímavá a sledovat je. Nejvíc problémů se zvířaty nezpůsobí ti, co je nemají rádi, ale ti, kteří se nesnaží jim porozumět. Když se necháš vést, zvíře ti ukáže jiný svět. Proto propaguji jakýkoliv výcvik psů (u koček je to jinak a neumím je). Protože citlivým výcvikem se naučíš psu rozumět. A někdy pochopíš ledacos i o sobě nebo o spolenosti.

Jinak fletů může být trochu víc typů, někteří mají špičatější čenich, někdy i klabonos. Ale ty široké nozdry by měly být typcké.

A s tou moudrostí bych to zas tak nepřeháněla. Ona byla skoro do konce života to prdlé střapaté štěně, i když vypadala jako stará dáma. Fleti jsou povahově úžasní, zestárnou, ale nemorousovatí. Komu to vyhovuje, ten si to užívá.

Re: Napadá mě řada věcí:
Autor: Z. Lika Datum: 19.3.2018 10:23

Evo, pravdu díš, s tím porozuměním zvěřům. Ten jiný svět úžasně obohacuje, život je s nimi prostě fajn.

Poznámka, že fleti sice stárnou, ale nemorousovatí - co lepšího si přát :-)