24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Eliška s velkýma ušima

Už jsem se hodně dlouho nedostala k tomu, abych něco sepsala, ale asi nastal ten pravý čas. Poslední přírůstek do naší smečky je totiž hooodně speciální… Sedí mi na opěradle křesla, obrovské uši nastražené a pečlivě sleduje, jak na monitoru přibývají písmenka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Glover 15.12.2017 22:07

Ty uši!

Je možné, že vaše Eliška má poměrně největší uši v celém světě? Je krásná a roztomilá, snad si najde nový domov kde bude spokojená a další zdravotní problémy se jí už zdaleka vyhnou. Je to moc zajímavě a krásně popsané Lucko, jako vždycky.

M. Sedláková 15.12.2017 7:38

Tak ať se malé ušatici daří .

Krásný článek o nádherném zvířátku.

Ať se Elince v ZOO líbí.

Z. Lika 14.12.2017 22:15

Re: Vzdělání, vzdělání

Lucko, tohle je vánoční příběh jako vyšitý. Zvířectvo zahřívá a opatruje jezulátko. Ach jo, krása.

L. Vaňková 14.12.2017 21:24

Re: Vzdělání, vzdělání

Beru to, jak to je, i když občas mě taky dostanou. Jednou u nás byla kámoška veterinářka a měla sebou asi tříměsíční dcerku. Vzala ji k nám v takové té přenosné autosedačce a tu postavila na stůl v kuchyni. Surikaty byly puštěné a pořád kontrolovaly co že to na tom stole je, ale byly v klidu. Pak začala malá brečet. V tu chvíli začaly surikaty šílet, běhaly kolem stolu, poštěkávaly a ukazovaly, že je problém. Řekla jsem kámošce, ať dá sedačku s miminkem na zem. Bála se, ale nakonec se odhodlala. A pak jen zírala. Timmi vlezla do sedačky, miminku se opatrně omotala kolem hlavičky, aby ji hřála, Bart si jí stoupl k nohám jako že hlídá a koukali na vytřeštěnou matku s výrazem ,,Nejsi pitomá? Dítě ti tu brečí a ty se o něj neumíš postarat!"

Z. Lika 14.12.2017 20:47

Re: Vzdělání, vzdělání

Tak tohle mě dostalo, Timinka opatrující obry. Lucko, ty musíš být strašně otrlá, že v jednom kuse nepláčeš dojetím. Fakt ale.

Z. Lika 14.12.2017 20:45

Re: A jedna dobrá zpráva

Tak hlavně ať tam má sucho a teplo, ušatice jedna. Předpokládám, že někdo z personálu se obětuje a nechá po sobě v noci skákat, ať si lépe zvyká :-)

Přeji, ať se jí tam opravdu líbí.

Z. Lika 14.12.2017 20:43

Re: Milá Lucko,

To je hrozná směna, noční a ještě nosit slépky... To je teda makačka. Ale je dobře, že děláte něco pro to, aby strávily v autě pokud možno kratší dobu. Jo, prach z peří. Příště roušku!

L. Vaňková 14.12.2017 20:40

A jedna dobrá zpráva

Včera padlo rozhodnutí, že Eliška v lednu odejde do jedné z našich soukromých ZOO. Seženou jí parťáka a vybudují expozici, ať jsou ušíci spokojení. Zatím to bude na zkoušku, uvidíme, jak zvládne změnu prostředí. Pokud by měla problém, vrátí se samozřejmě domů.

L. Vaňková 14.12.2017 20:37

Re: Milá Lucko,

I pro mě je fenek jedno z nejkrásnějších zvířat! A jsem vděčná, že jsem dostala příležitost poznat tohoto tvorečka takhle z blízka!

L. Vaňková 14.12.2017 20:34

Re: Vzdělání, vzdělání

V tomhle jsou nejúžasnější surikatky. Timinka je dokonalá, ze své podstaty miluje a má potřebu pečovat o všechna mláďata a zahrnuje do toho i děti. Od každého se nechá pohladit, k těm, co se bojí, je strašně jemná a ohleduplná, s těmi odvážnějšími si hraje.

Z. Lika 14.12.2017 20:15

Re: Vzdělání, vzdělání

Děkuji. To je opravdu důležité, aby se děti učily ohleduplnosti i zvukové. Ale válet se a pobíhat můžou doaleluja :-)

Ta zvířata vlastně odvádějí velký kus práce, záslužné. Jsou to borci!

Z. Yga 14.12.2017 20:14

Re: A všimněte si na fotkách

No já mám dojem, že to byl nějaký všeobecně známý cestovatel - snad sám Holub Emil (a tím se nechci pana Haleše dotknout, ale přece jenom ...) - a jak píšeš, opravdu maleho fenečka umořila vlhká zima v Praze. Jsem fakt hlava dubová, že mi to jméno vypadlo.

L. Vaňková 14.12.2017 19:53

Re: Tedy Lucko,

Uteklo to jako voda a s původně maličkým křehoučkým štěňátkem začíná třískat puberta v plné síle!

Zdravíme ušatou smečku!

L. Vaňková 14.12.2017 19:49

Re: Vzdělání, vzdělání

,,Přirozenost jim velí ječet nadšením, jak to tak mláďata odchovaná v bezpečí mají (myslím ta lidská)." Nejen lidská, Eliška se chová úplně stejně, jen při tom ještě chaoticky běhá a občas se válí po zemi. No a když tohle předvede před třídou plnou dětí, je vymalováno a přednáška končí :-) .

Ale děti v klidu se udržet celkem daří. Děláme to tak, že na část hodiny mám připraveno povídání a promítání, aby mládež taky načerpala nějaké vědomosti a pak se teprve zvířátka představí osobně. Ovšem musí být klid, aby se to líbilo oběma stranám. Dětem vysvětluji, že my jsme ti, kdo o osudu těchto tvorů rozhodli, aniž se jich zeptali, takže je naše povinnost jim zajistit takové podmínky, aby byli spokojení a nic je nestresovalo.

Z. Lika 14.12.2017 19:44

Re: Eliška je krásná

To jsou skvělé postřehy - z hlediska fenka naprosto logické :-)

L. Vaňková 14.12.2017 19:41

Re: Říkala jsem si

Na stránkách Zooparku Zájezd tyhle programy pro školy přímo nabízíme. A pokud by se našla skupinka lidí, co by se o našich zvířátkách chtěli dozvědět víc, asi by se to dalo taky zařídit.

Z. Jenny 14.12.2017 19:39

Re: Milá Lucko,

Chůďa moje,zas... ratý slepice. Betynka MacDonaldová měla pravdu.

L. Vaňková 14.12.2017 19:38

Re: Eliška je krásná

Venku se jí zatím moc nelíbí. Zkoušeli jsme to, ale trochu jsem neodhadla situaci, Eliška na to ještě byla příliš mladá. Fenci se velmi dlouho zdržují jen v okolí doupěte a ten velký svět byl pro ni evidentně nebezpečný. Později jsem přišla na to, že když jí vezmu ven její spací tašku, rázem získá sebedůvěru a venku se nebojí - doupě je nadosah!

L. Vaňková 14.12.2017 19:30

Re: A všimněte si na fotkách

Nebyl to pan Haleš? Ten je sem opravdu dovezl a po počátečním neúspěchu byl první, komu se je u nás povedlo odchovat.

Pro fenka je největší problém vlhko a průvan. Zima až tak nevadí, v poušti v noci často klesá teplota k nule. Ovšem musejí mít místo, kde se ohřejí.

I když je fenek tvor převážně noční, jak vyleze sluníčko a zasvítí nám na postel, Eliška se tam okamžitě rozvalí a opaluje se.

L. Vaňková 14.12.2017 19:24

Re: Tedy to obdivuju

Držíme palce, ať se zadaří! Tvoji fleti jsou naprosto báječní:-)

L. Vaňková 14.12.2017 19:22

Re: krásná...

Často se mě lidi ptají, jestli mi není smutno, když pak tyhle chlupaté děti odcházejí do nových domovů. Odpověď zní ne. Ten úplně nejlepší pocit mám, když vidím, že se prcek začlenil do party sobě rovných a funguje tam stejně, jako kdyby ho vychovala máma. Teprve v tu chvíli považuji bitvu za vyhranou :-)

L. Vaňková 14.12.2017 19:18

Já i Eliška moc děkujeme!

Milí zvířetníčci, moc děkujeme!

Přes den jsem nestíhala ani otevřít počítač, tak se hlásíme teprve teď. S těmi zvířecími miminky je to trochu jinak - pokud má prcek chuť do života a sílu bojovat s nepřízní osudu, jde všechno tak nějak samo. A když chuť do života chybí, sebelepší odbornost a vybavení je na nic. Stalo se mi, že nádherné silné kotě levharta po třech dnech bez zjevné příčiny, přestalo fungovat, zatímco jeho o třetinu menší sourozenec, který ze začátku neměl ani sací reflex v klidu a bez problémů vyrostl pořádného levharta. Stejně tak mangustička, která se narodila s váhou 5 gramů a měřila asi tři centimetry ani na vteřinu nezapochybovala o své důležitosti pro další chov a dneska je z ní hrdá matka sedmi dětí.

Z. Matylda 14.12.2017 18:34

Milá Lucko,

báječně jsem si početla a naladilo mě to do vlídnější nálady :) Jelikož jsem od půlnoci do půl desáté ráno pomáhala nakládat slepice do klecí k odvozu na farmu, nejsem dnes zvířatům (kromě svých) příznivě nakloněna- strávila jsme noc nošením slepic za pařáty. Ale až mě přestane bolet krk, záda, ruce, nohy a přestanu tak strašně soplit a mít zateklé oči, tak to bude lepší :)

Z. Vave 14.12.2017 18:18

Milá Lucko,

Tvá lištička je kouzelná a já věřím, že se pro ni dobrý domov najde.

Jsi neuvěřitelná, co všechno už jsi za ty roky odchovala! Máš dar a využíváš ho v plné míře, navíc přidáváš spoustu obětavosti a hromadu práce, obdivuju Tě.

Z. Vave 14.12.2017 18:15

Re: Ušaté fotky bernských honičů

MaRi, Ty jsi to trefila! :)

Z. Nítkovská 14.12.2017 18:07

Novodobá

archa Noemova u Lucky. Máte celá rodina můj velký obdiv - těch mrňavých všetečků, které jsi vypiplala!

Její Ušatost Eliška je opravdu kráska, z těch očí se dá číst.

Z. Nítkovská 14.12.2017 18:00

Re: Ušaté fotky bernských honičů

Nikdo mě nepřesvědčí, že na třetí fotce není strýček Fido od Tipa a Tapa

D. Ruščáková 14.12.2017 17:26

Lucko,

jsem si jistá, že Sv. František se tam nahoře radostně usmívá, kdykoliv se na tebe podívá:))jsi úžasná, to vím už dávno. Tvé články mě baví, fotky jsou úžasné (chichi, širokoúhlé uši! Malá Fenka Eliška je kouzelná) a vnímám, jak vcelku jednoduše zmíníš činnosti, které jsou únavné až vyčerpávající - péče o miminka nikdy není snadná, natož když nemají mámu. A ty znovu a znovu převážíš váhy osudu ve prospěch života těch mrňousků. Opravdu tě obdivuju!

O. Joklová 14.12.2017 16:44

Re: Ušaté fotky bernských honičů

hlavně ta první fotka je fakt skvělá - palec vzhůru!!

Z. Jitur 14.12.2017 16:26

krásná...

...fenčí holčička. Díky za starostlivost, kterou jste všem sourozencům věnovali, je to neskutečná práce, trpělivost, láska, a kdovíco ještě, ale ten pocit, když se to zadaří, to se musí zažít... musí to být nádhera!