30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

PTÁCI: Ze severoamerického ptačího deníku:

Střízlíci, drozdi a hýlové

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 29.6.2021 20:35

Dede, díky za mail, šla ti odpověď, snad tentokrát dojde.

T. Zana 29.6.2021 19:21

Je to docela zvláštní - někteří ptáci si staví bytelná hnízda, třeba jako vaši střízlíci, jiní pohodí pár větývek nebo stébel a mají hotovo.

M. Crossette 29.6.2021 18:35

DOTAZ. Od pátku nemohu na Dedeník, mě náš antivirový systém ho zablokoval(bez vysvětlení proč?). Všechny ostatní české stránky normálně fungují, tak nevím, proč nemohu na Dedeník. Napsala jsem to Dede, ale ptám se, jestli někdo máte podobný problém (naskakuje vám velké červené varování - neotvírat!!!).Doufám, že je to něco dočasného.

Z. Lika 29.6.2021 18:33

No jo, Maričko, cítí se tam bezpečně R^

M. Crossette 29.6.2021 18:29

Někdy je na ptáčata špatný rok. Určitě i u nás se něco podobného děje třeba zrovna v těch vyšších hnízdech, jen o tom nevíme, protože to nevidíme.

M. Crossette 29.6.2021 18:28

Děkuji Matyldo. My máme na zahradě dost stromů a keřů (a budky), takže tu hnízdí dost ptáků. Ale někteří vysoko a ptáčata vidíme až když vyletí a létají rodičům v patách. Ti drozdi sice hnízdí nízko, ale rodiče jsou pěkně agresivní a napadají nejen kočky, ale i nás, když se jim zdá, že jsme moc blízko u hnízda:-).

M. Crossette 29.6.2021 18:25

Děkuju Šárko !

M. Crossette 29.6.2021 18:25

Zano, tak to tedy muselo hodně mrzet !!!!

M. Crossette 29.6.2021 18:24

Trefné ;-D

M. Crossette 29.6.2021 18:24

Jarko, mě jednou takhle holub čerstvě lupnul do vlasů. něco jsem ucítila, ale co jsem poznala až když jsem si do vlasů hrábla;-O A takhle jeden střízlík "pokřtil" to zmíněné auto švagrové v garáži :-)

M. Crossette 29.6.2021 18:22

Liko, děkuji, hezky jsi ty fotky seřadilaR^. Sledovat výlet ptáčat bylo jak TV. Já šla zrovna vyhodit odpadky do popelnice, když jsem viděla jedno ptáče vyletět. Tak jsem si tam na opačné straně garáže sedla se sledovala je. Další tři mrňousové na sebe nenechali dlouho čekat a startovali ven jeden po druhém. Jenže dopadali jak kámen tam kam je křídla donesla - za pračku, za krabice, za boty :), odkud pípali a chudáci rodiče nevěděli kam dříve skočit (dostlova) a kam samička letět dokrmovat. Ptáče co zapadlo za pračku mě docela vylekalo (představa, jak pračku odsunujeme...8-o). Nedalo mi to a rychle jsem za ni nakoukla. Mrně tam sedělo v pořádku a pípalo. Nechala jsem to na rodičích, aby ho vylákali ven, což se jim také po chvíli podařilo. Je to to první ptáče na fotce (u šroubováků), kde je vidět, jak má na zobáčku ještě kus pavučiny (mám nový digitál, který mu 40x zoom fotila jsem tak z dostatečné dálky). Zdálo se, že garáž po čase ztichla, ale bylo dobře, že jsme ji nechali dále přivřenou, protože jak se ukázalo, dvě ptáčata se tam vrátila. Jedno dokonce do hnízda, druhé zapadlo (nebo tam bylo přes noc, nevím) mezi navršené prázdné krabice. Druhý den ráno se ozývalo pípáním, rodičům se ho po chvíli podařilo vylákat ven a teď už je v garáži klid. Jenže samička hnízdo znovu okukuje , asi bude znovu snášet, tak garáž má nadále odspodu mezeru.

M. Crossette 29.6.2021 18:14

Jenny, děkuji. Ano střízlíci jsou malí ptáčci a navíc barevně dokonale splývají s tmavými větvemi stromů. Mají ostře jasný zpěv, ale najít je, kde na stromě sedí a pějí je kumšt.

Laštovek je mi také líto, snad se časem dovtípí a najdou si pevnější základ pro hnízdo. Naši střízlíci také byli vytrvalí a nakonec vyhráli. Tohle je určitě stejný párek jako loni. V zimě jsem jejich staré hnízdo vyhodila a pochybuji, že by si jiný párek letos zjara vytypoval pro hnízdo právě tenhle zastrčený roh skřínky a krabici s nářadím:-).

M. Crossette 29.6.2021 18:11

Zano děkuju. No hnízdo celý den ve tmě a abych vůbec něco viděla, musela jsem použít blesk. Fotila jsem z dost dálky, kdy se sice také směrem k hnízdu zablesklo, ale snad jsem ptáčata nijak neoslepila, protože jsem blejskala několikrát za sebou a i tak jen některá fotka splnila účel. Hnízdo je skvělá kukuaň a když bylo nejprve delší dobu opuštěné, strčila jsem dovnitř prst a užasla, jak je hluboké (zcela mi v něm zmizel ukazováček a prostředníček). Takže samička, když seděla na vajíčkách nebyla téměř vidět, na fotce jsem ji rozeznala jen podle oček a 2 bílých čárek na hlavičce. Jen jednou, když zrovna vyletěla, jsem nakoukla blíž a viděla tam 4 vajíčka.

Na nás jsou střízlíci už také zvyklí, když si manžel mezi prací venku sedl do garáže k puštěnému větrníku, ptáci dál létali do hnízda. Teď, jak tu byla švagrová, její červené auto bylo v garáži a naše venku. To ptáky chvilku viditelně mátlo, ale asi jak viděli nás chodit kolem, uznali i auto "za přítele".

M. Crossette 29.6.2021 17:53

Hančo děkuji. Ano na hnízdě je samička hýla, sameček má červeně postříkanou náprsenku, jak je vidět na odkaze od Liky. Zatím kdykoliv jdu na vedlejší zahradu, samička stále sedí na hnízdě, tak nevím, jestli už tam jsou nová ptáčata nebo ne.

No mláďata drozda také vylétají už pěkně velká (vlastně i střízlíčata), takže hlavně ten žlutý lem zobáčku a vnitřek papuly jsou jediné znaky, že jsou to stale ptáčata. Třešně tu nemáme, lupiči na stromech jsou hlavně veverky, které okusují poupata magnolie dřív, než stačí rozkvést.

Z. Hanča 29.6.2021 15:58

To je hezké, Maričko, že se ptáčkům u vás tak daří! Povedly se ti pěkné fotky, ty s mláďaty skrčenými v hnízdě anebo čerstvě vylétlými jsou až dojemné.

Hýla mexického jsem si vygůglila, abych zjistila, jak se liší od toho našeho hýla obecného. Na fotce máš asi samičku, ta je méně nápadná, jak už to tak většinou bývá, sameček je barevnější. I když jinak, než náš hýl, ten je opravdu hodně výrazný.

https://www.akademie-svetla.cz/sekce/929-hyl-obecny-pyrrhula-pyrrhula

Občas létá k nám na zahradu a to se na něj a jeho pestrý oděv nemohu vynadívat. :-)

Nám v tújích hnízdí kosové a před časem jsme pozorovali samičku, jak už na zemi krmí mládě kousky jablka, které jsme jim dávala pod krmítko. To mládě bylo tak velké, že jsme se dohadovali, jestli to není kukačka. Ale nakonec žádné kukání nebylo nikdy slyšet, tak snad to bylo vlastní dobře živené kosí mládě. :-)

A teď mi za to, jak jsem se celou zimu a jaro o jejich rodinu starala, chodí ti lotříci na třešně!

T. Zana 29.6.2021 14:06

Takhle já za hlubokýho totáče urvala krásnej kabát na jaro, měl barvu jako kůra břízy a já z něj byla úplně hotová.

Při asi tak třetím nošení se mi na něj trefil pták, podle objemu soudím na holuba. Vyžralo to flek, kterej už nikdy nezmizel ;-O.

T. Zana 29.6.2021 13:55

Maričko, to se tak hezky čte! Třeba ti malí střízlíci ;-D - máš moc hezké fotky z hnízda. Když fotíš takhle naslepo, určitě musíš vybírat ze spousty fotek. A ti sotva vylétlí, ještě celí rozčepýření V.

Hladový mocking bird - další parádní fotka.

My máme krmítko na balkoně, což znamená, že když sedím u počítače, je ode mne asi metr a půl. Ptáci si zvykli. Teď jak vyvádějí mladé, mám někdy pocit, že je rovnou od hnízda vedou k nám na balkon ;-). Měli jsme tu pár "nájezdů" čerstvě létajících sýkorek, kdy se jich tu nějakých pět nebo šest honilo, povykovalo a chvílemi se zastavovalo, aby mohli hulákat na rodiče, že mají hlad (např. sedíce na krmítku ;-D).

Začali sem létat zvonci a stehlíci, taky mám dojem, že s mladými. Jsou to hezké pohledy, jen škoda, že mám okno zasíťované a nevyfotím to :-P.

Z. Jenny 29.6.2021 11:38

Maričko, moc hezké a bezva fotky! Střízlíka jsem jakživ naživo neviděla, aspoň myslím. :-) V Jsou tak drobouncí ale jak je vidno, řvát asi umí. :-) U nás vedle vchodu u budovy obce ,je takové podloubí, něco jako žudro ale moderní. Na stropě je světlo za sklem a právě na tom skle si začaly vlaštovky lepit hnízdo. Jasně, že jim to na tom skle nedrželo a za chvíli spadlo. Ony to chuderky nechápaly a tak znovu a znovu začínaly, asi ani nezahnízdí.;-( Včera to zkoušely taky a zase jim to spadlo. Tak nevím,zvažovala jsem, že bych jim tam dala nějakou oporu ale to bych narazila neb ta část nám nepatří. Je mi jich líto. Každý na dědině pomalu likviduje bývalé stáje a podkolní uvnitř dvorů je taky asi pryč, tak nemají prostor kde hnízdit. Můj mladý soused má podkolní krásně spravené a trámy přiznané, takže tam jsou každý rok ty hnízdilky,vrací se ale asi je tam obsazeno.

Z. Matylda 29.6.2021 10:46

Koupou... moje IQ není po ránu zrovna na výši :)

Z. Lika 29.6.2021 9:32

Chvíli mi to šrotovalo, ale pak mi to dokleplo ;-D

Z. Lika 29.6.2021 9:31

Jak jsou ti malí střapatí :D Hezky zdokumentováno. A moc ráda čtu o lidech, kteří místo aby hnízdo z garáže vyhrábli a pevně ji zavřeli, tak jim ještě pomůžou R^

Z. Lika 29.6.2021 9:29

Tak to byl malý hasič ;-D

J. Fialová 29.6.2021 9:27

Fotky z hnízda jsou špica R^

U nás ptáčci bydlí hlavně na vysokém smrku, pod kterým mám "kuřárnu". Jednou se mi jeden trefil velmi přesně - plesk na špičku cigárka ;-D

Š. Matyášová 29.6.2021 8:49

jsou nádherní a díky za skvělou fotoreportáž.....VR^

Z. Matylda 29.6.2021 8:17

Jsi trpělivá fotografka, Maričko. Máš moc hezké fotky.

U nás na zahradě ptáci nehnízdí, jen se krmí (dosypávám, i když méně často než v zimě) a kopou. To mi stačí :)

Z. Xerxová 29.6.2021 6:40

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

My letos moc úspěšný ptačí rok nemáme. Kosákům hnízdícím v cesmíně snůšku zlikvidovala straka, modřinky pod bramakem nad vchodem přestaly krmit (úhyn??) a tak jen rehkové zdárně vyhnízdili. A navíc jsem teď ráno na zahradě našla mrtvou straku... Dospělou (dlouhoocasou).