20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

105 PLUS: Konev

Na naší zahradě zaléváme dešťovou vodou ze sudů, a když není, tak vodou ze studny napuštěnou do sudů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jajka 29.4.2021 13:56

Konev, vlastně v mém případě konve, to je moje téma... Na Smíchově se zalévalo vodou z vodovodu, jiná nebyla. A nechávala se odstát, i když lepší kytka šokovaná studenou vodou než usušená... 2 konve u kůlny, dvě u domu u vodovodu a dvě na verandě... Na větší sucho samozřejmě hadice. Konve, pokud v nich stojí voda, čím tmavší, tím lepší, ve světlých bují na stěnách nějaké řasy či co a pak ucpácají kropáč.

V Modřanech sice máme pod okapem sud 200 l, ale většinou nestačí. Takže systém předem naplněných konví jede dál. Kromě toho s prázdnou konví by místní povětří hrálo fotbal (zkoušelo to i plastovým pařeništěm...). Mám konev 10 l, ta je na mě už těžká, 2 x 8 l (špatně se sháněly) a 2 x 5 l. A jak píše dole Yga, optimální je v každé ruce jeden kousek.

Hadice to jistí, ale bývá dilema odnést 4-6 konví a nebo natahovat hadici... jeden si nevybere ;-)

A. Zemanová 29.4.2021 15:11

Konve zásadně necháváme na zahradě plné, páč zdejší povětří je ještě výkonnější než to Modřanské. A voda se v nich hezky odrazí.

Z. Jajka 29.4.2021 16:46

Tomu výkonějšímu povětří se mi nechce věřit, tady je to větrný tunel pod vedením...8-o

A. Zemanová 29.4.2021 19:49

Tady je rovina a fouká tu pořád. Ale pravda je, v podvečer se většinou vítr utiší. Vždycky říkáme s uspokojení a pýchou "podvečery jsou tu krásné". :)

Z. Jajka 29.4.2021 21:25

Což o krásné podvečery, ty by se našly, ale na dvorku se citelně ochladí. Ovšem ve vedrech to je příjemné.

A. Zemanová 29.4.2021 22:54

Máte tam večer stín? Je moc zajímavé, jak se mění pohyb stínů během dne i během roku.

Z. Jajka 29.4.2021 23:15

To máš pravdu. V plném létě nám na severní část zahrady svítí slunce až do jeho zapadnutí, jakmile zapadne, projeví se zeleň v dolíku i trávník a teplota třeba oproti terase v patře jde o několik stupňů dolů.

Úzký pás zahrady podél garáže na západ je ale už ve stínu, stíní sousední dvoupatrový dům.Třeba zrovna teď na jaře se s prací stěhuji podle slunce, tedy podle toho, co potřebuji dělat.

M. Crossette 29.4.2021 19:19

Jajko, stejné dilema mám též - hadice nebo konev. Konví máme několik větší Iimenší. Teď jsou většinou takové ty pozinkované, protože plastické časem na zdejší výhni (ale i v chládku) ten plast časem nejen ztvrdne, ale vyschne a je vééélmi nemilé, když nesu plnou Konev a najednou se mi buď utrhne ucho, nebo prasne konev. Hadici máme hodně dlouhou a použivám ji, když je třeba vodou nasáknou záhon a to pak pokropím vlastně vše na zahradě, co je třeba. Konev tahám, když čistím želvám cachtadlo, ptačí kašničky, nebo jen menší zálivky kde je třeba (i tak je to třeba 10 konví). Protože, než bych rozmotala k místům kropení a pak zase smotala tu dlouhatánsou hadici, s konvemi to zvládnu rychleji. Máme velký sud na dešťovou vodu, hned vedle kohoutku na vodu s natočenou hadicí. Takže, když dojde sud, plním konve z hadice. Zalévání je tu třeba často, v největším letním vedru denně, či ob den. A vadí mi, že zalévám pitnou vodou, ale jinou možnost nemám (tedy kromě sudu).

A. Zemanová 29.4.2021 19:56

Plýtvání pitnou vodou nesnáším, úplně mi rve srdce. kdyby bylo po mém, nechala bych vyčistit bývalý septik, provést nezbytné úpravy a pak bych ho používala jako podzemní nádrž na vodu. Sice je to od zahrádek trochu daleko, nádrž je před domem a zahrady za ním, ale jistě by se všechny technické záležitosti daly vyřešit. Ale tady o to nikdo nemá zájem. ;-(

Z. Jajka 29.4.2021 21:39

Co se týče pitné vody, bohužel zahrada je u nás je třetí člen domácnosti... Ale doufám, že až bude vše zasazené a pořádně zakořenělé, bude se muset zalévat méně.

M. Crossette 29.4.2021 22:34

Vave, třeba na Floridě už si lidé naplánují při výstavbě domu zároveň udělat studnu na spodní vodu na zalévání. Ovšem tam je pitná voda mnohem dražší, než u nás.

Z. Jajka 29.4.2021 21:35

Maričko, já se pozinkovaných konví vzdala, kvůli váze. Ale je pravda, že je tu trošku mírnější klima (a pár měsíců jsou konve někde v kůlně, ve sklepě nebo garáži) a konve se tak rychle nerozpadají. A nejspíš je to i jiný plast, prasklinky se nejdřív objevily u jedné staré kolem nalévacího otvoru a stejně byla stále funkční. Akorát jsem ji už nestěhovala. S tím, že by se konev úplně rozpadla jsem se nesetkala. Vlastně ano, malá šikovná konvička z Ikea. Ta kterou mám doma stále slouží a ta druhá používaná na zahradě po pár letech zkřehla a začala se rozpadat...

M. Crossette 29.4.2021 22:32

Jajko, pozinkované konve máme dvě, ale unesu jen jednu a i cestou ruce prohodím. Ale zatím mají mnohem delší trvanlivot. Měla jsem jednu žlutou plastovou konev. Byla venku u sudu celoročně, právě na dolévání kašniček i v zimě. No a pak jsem ji jednou ponořila do subu, vyndala udělala pár kroků a ucho se utrhlo. A jak těžká konev s vodou spadla na dlaždice, úplně se roztříštila na kusy, jak byla ztvrdlá a křehlá jako z bakelitu. Teď máme z plastu jen 2-litrové lahve s uchem od cit. džusu, který pije manžel a prázdně vyrovnává u zdi na plnění kašniček před domy (bere pak vždy dvě najednou). ̈Lahve se ale musí hned u hadice zase naplnit, jinak plast zpuchří a prasne tak do tří týdnů. U nich to nevadí, choť postupně doplňuje, dokupovat konve by byla otrava)