13.4.2021 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

VíP: Důležité aktuality - především další novinky v čipování psů.

Jelikož došlo k drobným, ale důležitým změnám veterinárního zákona, a ten je účinný již od 15. ledna 2020, zařazujeme článek co nejdříve. Věnujte změnám pozornost, prosím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Ruščáková 11.1.2020 16:55

Možná prostě není pořádná zima? když u nás byl sníh, tak sice bylo méně ptáků než obvykle, ale byli - vlastně všechny obvyklé druhy. Ovšem teď už druhý nebo třetí den nic... Uvidíme ráno, v noci má trochu mrznout

L. Blaza 11.1.2020 16:57

No jo, ale v týdnu jsme měli ptáků plné krmítko a různé druhy...

Z. Yga 12.1.2020 10:59

Asi se doslechly, že je budeš šmírovat... ;-)

L. Blaza 12.1.2020 15:45

Že tys jim to bonzla? ;-D

Z. Hanča 11.1.2020 20:48

Taky jsem začala sčítat, když jsem si všimla dvou mlynaříků dlouhoocasých, ty jsem letos ještě neviděla. U nás to zachraňují hejna sýkorek a vrabců, ovšem zrovna ty se počítají dost obtížně, protože zvlášť sýkory na krmítku neposedí - uchvátí slunečnici a frr s ní opodál na větev. :-)

Asi budu taky počítat zítra ještě jednou, dnes se sojka nepřišla napást na jablku.

A. Lex 11.1.2020 8:50

Jsem ráda, že se podařilo zákon dotáhnout na další metu, že snad se zpevnil klacek na množitele a že snad nespuchří. On grázl zůstane grázlem a bude vymýšlet kličky a objížďky. Ve výsledku to odskáčou jako vždy - zvířata.

J. Hlavsová 11.1.2020 22:31

Za moc podařené to nepovažuju. Ukázka legislativního kutilství našich zákonodárců. Podle mého názoru měli nejdříve uzákonit centrální registr a potom povinnost čipování, aby drvet mohl aplikovaný čip hned zapsat. Takto si na nás asi úřední šimlík porajtuje, jsem zvědavá na způsob, jakým se budou psi hlásit do registru. V ideálním případě by se tam mohly existující registry překlopit, ale moc tomu nevěřím. Já mám oba psy čipované a registrované v Národním registru majitelů zvířat. Koru jsem jakožto psa s PP koupila už s čipem a Goliáše jsem dala očipovat pár měsíců poté, co se u mě usadil. Čipy považuji za velmi praktické, ale ten způsob zavádění ...:-P Rv

Z. Červená 11.1.2020 22:50

S těmi registry souhlasím, že je to v současné době na houby (jak jinak to slušně říct). Pracuje se na novele, která bude jednotný registr zavádět a řešit. Vzhledem k tomu, že je to složitý proces (nejen ho založit, ale spravovat, financovat jeho správu a pod., a to při splnění všech byrokratických záležitostí), tak je v plánu, že ta novela bude platit až někdy od roku 2022. A předpokládám, že v té době už bude registr jako takový hotový a funkční a už bude možné a nejspíš tedy i povinné se do něj rovnou registrovat,

Pokud jde o překlápění stávajících registrů, tam se tomu prý docela brání, protože by v tom byla si fakt docela guláš. Spousta pejsků už nemusí být vůbec na světě, navíc se mohou změnit majitelé atd. atd.

Myslím, že je mnohem méně komplikované začít tzv. od nuly a sázet tam ta jména od začátku.

Jinak většina veterinářů čip někam zaregistruje, nebo vysvětlí majiteli, kterak to udělat, protože je dobré pejska alespoň někde zapsaného mít, aby to bylo možné dohledat.

Jinak dobrou zkušenost teď mám s registrem Pet2me, který je provázaný s jinými registry (třeba i v cizích zemích), takže je tak trochu "inteligentnější", než jiné registry, které znám (ale neznám všechny, tak třeba je takových víc)

M. Skálová 11.1.2020 7:57

Jak se sčítají ptáci na krmítku když zobnou odletí se slunečnicí v zobáku a za chvilinku zase přiletí pro další? To sčítání se mi zdá trochu hodně nepřesné. Nám lítají sýkorky a brhlíci a to je na krmítku šrumec.

Z. Lika 11.1.2020 8:06

Marsko, dostaneš se na ty videonávody nebo psané návody na onom odkazu? Pamatuji si, že se zaznamená nejvyšší počet ptáků jednoho druhu najednou, ale další podrobnosti jsem už nezkoumala. U nás na krmítku bohužel pusto prázdno, lítali jen na podzim.

M. Skálová 11.1.2020 8:11

K nám lítají teď jen někdy. Do minulého týdne jsme měli na krmítku plno. Nevím zda to je počasím nebo čím. Na návod se určo dostanu, nezkoušela jsem to zatím.

A. Lex 11.1.2020 9:02

Maruško, sčítají se pouze hodinu a zaznamenávají se vždy nejvyšší počty kterého druhu. Ornitologové mají tenhle vzorec vychytaný.

Z. Xerxová 11.1.2020 7:47

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Pipiny se dneska (a zítra taky) sčítat chystám - ale díky letošní zimě-nezimě to bude jistě slabší, než loni. Zimní hosté (jíkavci, čížci...) ani obyvatelé lesů se ještě do naší zahrady nenastěhovali.

Night je očipovaný od. U chovatele jsme ho nekontrolovali (dodnes si říkám, jak jsem byla odvážná - přeci jen to bylo 2500 km od domova), naše veterinářka ho zkontrolovala hned po příjezdu (vše o.k.). Opět jsme čip kontrolovali na půl roce (to už měl Night asi 50 kilíček) a paní doktorka oznámila, že se čip maličko posunul směrem k levé lopatce. Šok nastal před odjezdem do Skotska - kdy psisko bylo už dvouleté... Hledali jsme na veterině čip, a hledali a hledali... Ufff - naštěstí našli. Čtečka se musí položit ke krku pod bradou... na místo, kde by se bimbala normální psí známka... Takže na vstupní kontrole do Anglie jsem odpípla psa na první pokus (z důvodu pohody psa si ho načítá majitel). Jen mám pocit, že kdyby se Night ztratil, nikdo čip nenajde...

Z. Xerxová 11.1.2020 7:51

ehm... vypadlo slovo. Night je očipovaný od chovatele. Aby si snad někdo nemyslel, že je od. nějaký speciální čip ;-D Jen jsem to po sobě nepřečetla a odklikla

Z. Lika 11.1.2020 8:10

Zajímalo by mě, jestli veterináři třeba při běžné kontrole zvířete na požádání zkontrolují, kde čip je.

Z. Xerxová 11.1.2020 10:50

jasně že jo

Z. Červená 11.1.2020 22:08

Potvrzuju :-) Je to otázka pár vteřin, takže ho jistě každý veterinář rád ověří.