15.4.2024 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

CHATNÍK: Co si pamatuje nos?

Milí Zvířetníci, vítám vás tímto na prvním víkendovém fóru uvedeném na první pohled trochu divným slovem - CHATNÍK.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jiný Honza 11.1.2009 9:01

Dobré dopoledne všem

Já si chtěl s vámi včera psát - čas byl, volný počítač taky, ale já se prostě nemohl probojovat nikam na lidovky. Ostatní adresy jely normálně...

Teď honí MLP Janu, aby se oblékla, jdeme bruslit na rybník. Já tedy jen jako pozorovatel. Vloni jsme to zkusil po 30 letech a zjistil jsem, že mé kotníky a kolena s tím mají problém, tak nebudu pokoušet osud.

Bubu 11.1.2009 13:44

Re: Dobré dopoledne všem

Bubu 11.1.2009 13:47

Re: Dobré dopoledne všem

Ňáká rychlá.... taky mě to zlobí. Včera vůbec a dnes mi to  žere přispěvky. Bububu, pse, straší tě Bubu.

jiný Honza 11.1.2009 14:29

Re: Dobré dopoledne všem

Tak jsem zase tady. Spapal jsem smažený sýr s brkaší (to já moc můžu), dopíjím kafe a budu se oblékat, jdeme na Bathory. Večer sdělím, jak se mi to líbilo.

Myš 11.1.2009 7:13

Pěkné nedělní ráno

Měsíček svítí naplno, a tak už od pěti sedím u mašiny, abych něco málo udělala. Mrazivec je na -12 stupních a je úúúúplně jasno. Přeju všem krásnou sluníčkovou neděli.VV

Jiřina z ČR 11.1.2009 9:48

Myško,

já mám taky jedno sluníčko a mám z něj velikou radost...děkuji..vyřiď poděkování i Myšátkům. J.

Myš 11.1.2009 11:22

Re: Myško,

Jejda, děkuju, moc ráda vyřídím. Jsem ráda, že dělá radost VV. Je kouzelný uzdravovací a funguje.

Xerxová 11.1.2009 6:49

hezkou neděli

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-) Vypravili jsme závodníky do hor, myslím, že letošní Jizerská 50 bude mít optimální podmínky.

Hvězdičky svítí, přitom je příjemných -5. Snad bude hezky, včera po dlouhé době se moc sluníčka neukázalo. Nebyla špatná viditelnost, bylo i dost teplo, ale slůňo zůstalo za obláčky.

Fallowa 11.1.2009 6:36

Hezké nedělní ráno,Zvířetníci!

Včera jsem se sem nedostala a teď pročítám skvělou diskuzi a koukám,že taky se objevili další zabukisté:-).Chatník je primaR^ a začal bezvadným tématem.Můj nos si z dětství nejvíc pamatuje vůni čerstvě povlečené postele a vůbec vůni prádelníku - maminka pod prádlo dávala mýdlo,skříň voněla po pomerančích a mandarinkách, jejichž usušenou kůru moli nesnáší,schraňovali jsme a sušili pomerančovou kůru od vánoc do dalších vánoc, jindy nebyly pomeranče k dostání.Rozhodně to bylo lepší,než kuličky proti molům  (naftalín),které hrozně páchly a třeba v zimě v plné tramvaji,když jely dámy v kožichu jsem se naftalínu načichala až až.Užijte si všichni báječnou neděli,marodům přeju brzké uzdravení a jsem ráda,že Daník má chuť k jídlu a Betka nemá bouli na hlavě!V

Jakub S. 11.1.2009 0:57

Zani: ale oni frantíci to mají naopak, jak jsem si teď díky tobě uvědomil

(realizoval, jak říkal jeden Čechotexasan), komplexnější než my! S těma kočkama. Bylo by to taky divný, tidle a kočky - že. Jako druh je to chat - le, ovšem chceme-li zdůraznit, že je to On, mají zvláštní slovíčko matou; a pro Ni mají navíc chatte. Zatímco my - u psa je pes druh aji On, u kočky je to druh aji Ona atd.... akorát u lovné zvěře je to parádní - vysoká, srnčí, daňčí, černá...

Jo a: co je u nás pro kočku, je pro ně bon á jeter aux chiens: dobré tak hodit psům... se bon, sa, nespa?! Bonnyí a tu...!

zana 11.1.2009 9:32

Re: Zani: ale oni frantíci to mají naopak, jak jsem si teď díky tobě uvědomil

Jo táák, chceš říct, že oni mají vysoká, srnčí, daňčí, černá... a kočičí8-oR^. Tak to je mazaný, díky, Jakube:-). O to kafe se přihlaš;-).

Jakub S. 11.1.2009 10:33

Re: Zani: ale oni frantíci to mají naopak, jak jsem si teď díky tobě uvědomil

To je porád Mazaný Filip... jasně, ale Jakubové mají taky svá práva. Že?!

RenataE 10.1.2009 23:29

A ještě mi krásně voní železářství

Takové to, kde vám šroubky pěkně odpočítají do papírového pytlíku a hřebíky prodávají na váhu a mají tam prostě všechno od čalounických hřebíčků po dvojmužnou pilu;-D. Ani nevím, co má tu vůni na svědomí - je to určitě nějaký olej, asi strojní? Jedno takové železářství máme na Jugoslávských partyzánů, často a ráda tam chodím. A hned vedle je "kuchyňka" (stejný majitel jako železářství) - taky tam mají kdeco, ale voní to tam jinak, tak jako čistě.

A ještě - a to je spojené s mou profesí - mám ráda vůni nových domů. Čerstvá malba, nové parkety a okna to okoření trochou dřeva a v koupelně lehounce nakyslý silikon.

zana 11.1.2009 9:36

Re: A ještě mi krásně voní železářství

Vidíš, Renato, to jsi mi připomněla, že mi vonívaly ve starejch cihlovejch barákách sklepy na uhlí. Ono tam prostě bylo vlhko, chladno (možná maličko plesnivo) a tak nějak neměnno...

Velká kočka 10.1.2009 22:07

Můj raťafák všelicos zaznamenal

Tedy, vy jste si toho napovídali 8-o a já tu nebyla.:-(  Nějak nestíhám.;-(  Můj život je opravdu cesta plná vůní a smrádků, a ty se mi před můj velký ale zřejmě citlivý nos velice vrývají do mé paměti. Až se sem později vrátím abych si přečetla vaše asociace, tak taky něco zaznamenám. Zatím dobrou noc!!! ;-)

Dede 10.1.2009 22:05

Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

stejně jako dnešní ledový "festival" a pikniky Norů na ledě najdete zde :-) varuju - je jich tam dost, ale je to souhrn za tři dny a snažila jsem se krotit V

Dede 10.1.2009 22:50

Re: Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

Teď tady... opravilajsem chybu v názvu a teď musím změnit i odkaz :-)

zana 10.1.2009 23:02

Re: Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

Páni, to je krása ... Teda takhle ojíněno tu máme taky, ale sluníčko chybí. A ten úžasnej prostor8-o. Dede, díky za zprostředkování!!

RenataE 10.1.2009 23:36

Re: Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

No to je nádhera! Jak je to s tou bezpečnostní výbavou? Identifikovala jsem píšťalku uprostřed a co jsou ty další dvě věci? Psala´s, že bodce, ale nějak je v tom nevidím?

Dede 11.1.2009 9:08

Re: Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

Renato, bodce jsou to oranžové na kraji :-) Oranžová je rukojeť, která je schopná i plavat, takže bys neměla bodec utopit. Sám bodec je skrytý v plastovém černém ochranném pouzdru - aby ses při pádu nepropíchla. Prostě to vypadá jako rukojeti ke švihadlu, které mají zespoda kovový hrot. No a "drápky" slouží k tomu, aby ses dokázala zachytit a vydrápat z praskliny. Když jdou bruslaři někam na opuštěné jezero (kluci takhle jezdili mezi svátky 8 km tam a zpátky na jezeře směrem na Honefoss), tak s sebou ještě vozili lano - další důtklivě doporučenou pomůcku. Civilnější verze lana jsou dlouhá psí vodítka :-)

Xerxová 11.1.2009 6:52

Re: Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

tak mi nefungoval ani jeden odkaz 8-o Už jsem chtěla být ošklivá na svůj noutbůček... ale pak jsem zkusila najít Rajče a ono má operace údržby a nepracuje... Tak si musím na fotky počkat

Xerxová 11.1.2009 8:05

Re: Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

krása nesmírná ;-). Přávidím. A ty na brusle nee?? Daník - rekonvalescent vypadá nadmíru spokojeně :-)

Jiřina z ČR 11.1.2009 9:46

Re: Fotky Nazgúlů na zamrzlém fjordu

Dede, nádherné fotky, tak bych se asik vyřádila...:-D Nejvíc se mi líbil Zapomenutý pejsek - fotka včetně názvu je plná nostalgie...

Děkuji, že jsem se mohla ze své ložnice podívat na zamrzlý fjord.

Jiřina z ČR 11.1.2009 13:30

oprava

tam bych se vyřádila, nikoliv tak... ;-(

Marička 10.1.2009 21:49

mám jednu NEJ lepší a jednu NEJ horší vůni

Velice zajímavé téma i název. Moje oblíbené vůně už tu byly skoro všechny uvedeny - tedy všechny druhy bylinek (čerstvých i sušených),  seno, les (borovicový) v horkém létě, nebo po dešti, vůně sluncem provoněné paseky, květiny a spousta jiných vůní, které ve mně vyvolávají různé vzpomínky na dětství. V dospělosti mám zase ráda lehké parfémy a často se navoním doma jen tak pro radost i když jsem jen v tričku a kraťasech a nikam nejdu, protože mně ta vůně příjemně naladí. Ale kdybych měla vybrat jen jednu NEJ, tak by to určitě byla vůně SUŠENÝCH HUB a možná hned za nimi vůně kůže - jako holka jsem se vždycky mohla učuchat, když jsem vstoupila do obchodu z obuví, nebo koženým zbožím a nejraději bych do těch všech tak nádherně vonících kabel strčila celou hlabu. V dnešních velkoobchodech se ta kožená vůně dost rozplyne do vzduchu a už to není to pravé, jako v malých obchodech.

A jako nejhorší pachuť a pavůni musím přiznat rybí tuk!!! Ten jsme s bratrem jako děti museli povinně brát a dodneška se shodneme na tom, že z jeho "vůně" se nám oběma i po letech zvedá žaludek.

A ještě k tomu slovu "chatovat" - přestože žiji v anglicky mluvící zemi, kupodivu jsem se s tímhle slovem prvně setkala na české internetové stránce, už ani nevím jaké. Takže jsem měla mozek naladěný na češtinu a myslela jsem, že to je nějaká "chatařská stránka", kde bude něco pro chataře, tedy jako zahradničení, houbaření apod. A protože jsem svoje dětství prožila na naší chatě, nadějně jsem na to klikla. No chvilku mi to trvalo, než jsem zjistila, co to tedy "čatování" vlastně je.

Dede 10.1.2009 22:05

Re: mám jednu NEJ lepší a jednu NEJ horší vůni

Maričko, dlužím mailík, ale už na tom pracuju! V:-)

Marička 10.1.2009 23:11

Re: mám jednu NEJ lepší a jednu NEJ horší vůni

Děkuji Dede, mailík došel. Co jsem napsala o těch svých vůních, tak jsme si pak šli dát turečka a tak ještě přidávám vůni čerstvé kávy - uvařené, nebo čerstvě umleté !!! A teď jsem si prohlédla ty krásné fotky z bruslení, ach to závidím. I když bez zimy klidně mohu být, bruslení  je jediný zimní sport po kterém se mi tady na horkém Jihu stýská a miluji ho od ranného dětství. Když jsme bydleli ve studených US státech a i v Německu, chodili jsme s manželem (také skvěle bruslí) na zamrzlá jezera nebo i na zamrzlou řeku Mississippi. Když jsme měli štěstí a byly holomrazy, krásně se bruslilo jako na těch tvých fotkách. Jinak jsme si museli donešenou lopatou odhrabat  (spíše odtlačit) alespoň "bludiště". Když jsme měli štěstí, pár dnů to tak vydrželo, když ne, do druhého dne to zapadalo sněhem a to to pak člověk už napotřetí vzdal a raději se šel nasadit sněžnice a prošel se lesem. Dneska u nás celý den prší a tak jsem na těmi fotkami z toho úžasného buslicího prostoru jen snila a v duchu se tam projíždím. Prostě "kvááása".

zana 11.1.2009 9:41

Re: mám jednu NEJ lepší a jednu NEJ horší vůni

Maričko, jestli se ještě podíváš - jak se ti chodilo se sněžnicemi? Už nějakej čas mám chuť si je pořídit (na lyže po úrazu kolena nemůžu/bojím se), ale nějak se ne a nerozhoupat - mám strach, aby to nebyl jen další lapač prachu.

Marička 11.1.2009 19:12

Re: mám jednu NEJ lepší a jednu NEJ horší vůni

Zano, sněžnice jsou bezva, když je hluboký sníh a my je užili hodně. Já tehdy zapadala až skoro po zadek cestou ke krmítku, kdežto ve sněžnicích to šlo krásně. Ale jasně nejsou náhražkou za lyže - na sněžnicích se nedá "jezdit", ale jen chodit. Tedy hlavně tam, kam by se nožmo, na lyžích ani běžkách nedalo vejít - třeba do hustého zasněženého lesa. Takže jsou to prostě ohromné široké boty. My je měly asi před 20 lety a to byly asi 75cm dlouhé a tak 30cm široké - z ohýbaného dřeva vypletené koženými pásy (vyrobené v Kanadě) - dneska už jsou podstatně vylepšené "kompaktnější". Ale pravda je, že když nebyl ten hluboký sníh, tak nemělo cenu si je obouvat a nakonec nám dělaly jen parádu v garáži na zdi a když jsme opustili zimní krajiny - darovali jsme je. Možná by bylo lepší si je před koupí nejprve třeba vypůjčit a vyzkoušet.

Bláža 10.1.2009 21:33

Zamrzlé Labe

Tak zde je vidět, jak to dnes vypadalo v Polabské nížině - suchou nohou přejít Labe bylo možno! Led má prý 20 cm.