Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

CHATNÍK: Co si pamatuje nos?

Milí Zvířetníci, vítám vás tímto na prvním víkendovém fóru uvedeném na první pohled trochu divným slovem - CHATNÍK.

Volné soboty jsou fajn, ale zmatek, který posléze nastával v diskuzích, byl převeliký. I objevily se tu návrhy (viď Tečko a Bedo!:)), jak zaopatřit soboty, aniž by to pro mě znamenalo službu navíc. Svůj návrh mi poslala i Jajka, takže nakonec jsem si to rozmyslela a na svět tak přichází CHATNÍK.

Původně to slovo vychází z anglického chat, chatovat - povídání, povídat si. Potom bychom náš Chatník četli Četník:)) Francouzštinářům se ale může vnucovat slůvko Šatník - vždyť chat je ve francouzštině přece kočka! Ale ať už si s tím jazykově pohrajeme jakkoliv (on nám to už Jakub rozvine způsobem jemu vlastním:)), měl by to být prostor pro naše víkendové povídání s nějakým tématem.

Uvidíme, jak se nám Chatník osvědčí, třeba se časem jeho obsah změní, rozroste... Nechám to na nás. Každopádně je to vhodné místo nejen pro pravidelné pozdravy a (moje oblíbené) hlášení o počasí z nejrůznějších regionů (o Liberci víme všechno - že ano, Xerxová!:)), ale i pro odkazy na vaše fotoalba a nejrůznější videa. Kdy jindy než o víkendu máme čas prohlížet zajímavé věci a trošku nad nimi i snít?

Jinak pro pořádek dodávám, že tenhle z mého pohledu vydařený název není mým dílem - vymyslel ho Martin a logo dodal jako obvykle Marek:))

A o čem to bude dnes? Dnes si můžeme povídat o tom, co si pamatuje nos. Protože nos má paměť - a jakou! Zavřete oči a trošku zavzpomínejte: jak to vonělo doma nebo u babičky, když jste byli malí; jak pro vás voní různá roční období; při kterých vůních se vám sbíhají sliny a při kterých se vám zvedá žaludek - a proč.

Například déšť voní jinak ve městě a jinak v lese, jinak na jaře a jinak na podzim. A jinak vedle aktivní papírny nebo nepořádně vedeného prasečáku, že... Což mi připomíná zajímavý paradox - koně mi odjakživa voní a koňský hnůj nesmrdí. Co já se ho vidlemi pěkně naukládala, aby se ho na hnojiště vešlo co nejvíc! A přitom mi to nikdy nepřišlo jako jako nepříjemná práce. Ovšem na třeba představa, že bych měla něco podobného dělat s lidskými exkrementy, je jednoznačně odpuzující.

Nebo jiný příklad. Těhotným ženám kolikrát provádí nos nečekané úklady - co jim do té doby vonělo, jim najednou obrací žaludek naruby a naopak, některé, do té doby neutrální vůně, se mohou stát nepřekonatelným lákadlem. Já například od té doby, co jsem čekala Marka, nemohu spokojeně přebývat ve sklepních prostorách. Proč? Protože mi páchnou. Sice už zdaleka ne tak dramaticky jako oněch inkriminovaných pár měsíců, ale dost na to, aby mi to vadilo.

A co mě k tomuto čichacímu tématu přivedlo? Budete se divit, ale byl to AB mandlový krém. Je to výživný krém na obličej s výraznou, celkem příjemnou vůní, který se vyrábí už spoustu (desítky) let.

Tu vůni mám spojenou se svojí babičkou i maminou - používaly ho obě a mně se mezi nosem a mozkem utvořilo spojení: vůně AB mandlového krému je pro mě jednou z vůní domova, dětství, dospívání a spokojenosti.

Mám ho ve skříňce i dnes, přestože běžně používám úplně jinou kosmetiku. Ale když přijdou silné mrazy, je na něj ta nejvhodnější doba. A tak otevřu kelímek a ze všeho nejdřív si přivoním.

Funguje to, protože ač neobdařena bystrým zrakem, čich mám jako vlčák. No dobře... jako lidský vlčák! A tak je pro mě svět vůní a pachů velmi důležitý, vzpomínky a asociace mi vyvolává snadno a mozek tyto informace (na rozdíl od mnoha jiných:)) pečlivě a dlouhodobě ukládá. Vždyť i při vaření ochutnávám jen zřídka - minimálně u známých pokrmů mi stačí přivonět...

Co voní vám? A co naopak nevoní? Máte nějakou hodně silnou vazbu mezi vůní a vzpomínkou? Co si pamatuje váš nos?

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Jaroslav Totušek
13. 7. 2024

Když vlastní malé knihkupectví cynický a životem znechucený hrubián, každému musí být jasné, že se...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které podle...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz