11.5.2021 | Svátek má Svatava


FOTOTESTÍK – Night na prázdninových cestách

15.7.2020

Pojďme si hrát. Testík ukrývá dvacet pět otázek. Jsou náhodně rozloženy, jejich pořadí nesouvisí s trasou. Některé odpovědi jsou snadné, jiné ne. Řešení si zatím nechte pro sebe, pište jen, kolik míst (i nemíst) si myslíte, že poznáte (nebo zjistíte – neb některé odpovědi budete muset hledat). Večer doplním do diskuze správné odpovědi. Ke každému místu patří dva snímky. Jeden by měl být typický, druhý je často Najtí. Budu ráda, když si budete hrát :o)

A1

A1

A2

A2

Místo A – bavorské město má zajímavé historické jádro s kurfiřtským zámkem, nad městem je pozdně barokní klášter Franziskanerkloster Maria Hilf. Nápovědou může být to, že se ve městě narodil roku 1596 český „zimní král“.

B1

B1

B2

B2

Místo B – jak se jmenuje kraj kolem delty hádanky F. Kraj vodních ptáků, rýže, černých býků a bílých divokých koní.

C1

C1

C2

C2

Místo C – tohle bude těžké. Jedná se o typické skalní městečko v Provence, ležící v pohoří Luberon. Poblíž je známý klášter z hádanky S.

D1

D1

D2

D2

Místo D – a další nelehká otázka. Jak se jmenuje bazilika ve Francii, vystavěná vysoko v horách na místě, kde se v roce 1846 dvěma malým pasáčkům (Maximovi a Mélanii) zjevila Panna Marie. Okolní vrcholky jsou dvoutisícové, samotný poutní kostel je 1760 metrů nad mořem.

E1

E1

E2

E2

Místo E – jak se jmenuje švýcarské horské sedlo v nadmořské výšce 2429, ze kterého je výhled na ledovec Rhonegletscher. Ta klikatící se silnice přes sedlo nemá chybu – louky kvetou, vodopády tečou, svišti sviští...

F1

F1

F2

F2

Místo F – tohle bude snadné. Jak se jmenuje řeka, která nás provázela skoro celou dovolenou. Viděli jsme její švýcarský pramen i francouzský konec. Po Nilu je to druhý největší přítok Středozemního moře.

G1

G1

G2

G2

Místo G – jak se jmenuje historická země ve Francii, kterou charakterizuje vůně levandule, krásná příroda a spousta antických památek. Koneckonců její jméno s Říší římskou přímo souvisí.

H1

H1

H2

H2

Místo H – jak se jmenuje pohoří v Bádensku-Württembersku, jehož nejvyšší vrcholek je 1493 metrů vysoký Feldberg. Pohoří, které proslavily kukačky (ne ptáci, ale hodiny)

I1

I1

I2

I2

Hádanka I – jak se jmenuje plemeno koně, který polodivoce žije ve slaných bažinách hádanky B.

J1

J1

J2

J2

Místo J – v tomto typicky provensálském městečku jsme strávili nejdelší čas. Ve starém domku provoněným levandulí. Město leží na půlce trasy mezi místem C a dalším slavným místem Provence – městečkem Fontaine-de-Vaucluse.

K1

K1

K2

K2

Místo K – jak se jmenuje švýcarské městečko v kantonu z hádanky T, kde jsme navštívili na loďkách velké podzemní jezero s průzračnou vodou.

L1

L1

L2

L2

Místo L – jak se jmenuje 3329 metrů vysoká hora ve Walliských Alpách, na kterou se dá dostat pomocí lanovek třeba ze Siviezu. Výhledy krásné – od Mont Blancu po Matterhorn.

M1

M1

M2

M2

Místo M – snadná hádanka, neb tento antický akvadukt je hodně známé místo. Průzračná voda řeky Gard byla skvělé přírodní koupaliště pro děti i pro psisko.

N1

N1

N2

N2

Místo N – kamenná opevněná katedrála i hrad Tourbillon tvoří nezaměnitelnou kulisu města, kde bylo biskupství již v polovině 6. století. Je hlavním městem jednoho ze švýcarských kantonů.

O1

O1

O2

O2

Místo O – jak se jmenuje románský kostel v jihoburgundském městě Tournus.

P1

P1

P2

P2

Hádanka P – jak se jmenuje obří krápníková jeskyně objevená roku 1935 a současně také „město pravěku“. Muzeum prehistorie jsme vynechali, ale po stovkách schodů jsme klesli o více než 120 metrů krápníkovou nádherou. Naštěstí nahoru se jede výtahem...

Q1

Q1

Q2

Q2

Místo Q – tohle bude snadné. Papežský palác a slavný most končící v půlce řeky jsou opravdu známá místa. Město se jmenuje jak?

R1

R1

R2

R2

Hádanka R – a jakpak se jmenuje tento zajímavý ptáček?? Kolem nás jich byly tisíce. Taková běžná „vlaštovka“ :o)

S1

S1

S2

S2

Místo S – fotografie tohoto kláštera jsou snad v každé reklamě z Provence. Nejznámější cisterciácký klášter Provence je proslavený i pěstováním levandule (a také chovem včel).

T1

T1

T2

T2

Místo T – jak se jmenuje kanton na jihozápadě Švýcarska, kde se mluví nejen německy, ale i francouzsky. Jeho hlavním městem je místo z hádanky N.

U1

U1

U2

U2

Místo U – kdysi to byla osamělá zemědělská usedlost uprostřed močálů. Dnes dokonale fungující rodinný hotýlek s jízdárnou bílých koníků. Podle samoty se jmenuje i celá silnice vedoucí severoseverovýchodně od hádanky Z.

V1

V1

V2

V2

Hádanka V – snadné je vzpomenout si na název této kytičky. Protože voní z hodně hádanek.

X1

X1

X2

X2

Místo X – město, kde kráčela historie. Stačí napsat obří římská aréna, antické divadlo či bazilika svatého Trofima

Y1

Y1

Y2

Y2

Místo Y – jak se jmenuje město, na jehož předměstí se nachází řada antických památek (naleziště Glanum) poblíž kláštera, kde se léčil slavný malíř (mimochodem klášter je stále psychiatrickou klinikou)

Z1

Z1

Z2

Z2

Místo Z – jak se jmenuje malé městečko na pobřeží Středozemního moře, kde v místním kostele (spíš pevnosti) je socha svaté Sáry – patronky Romů.

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes