14.12.2019 | Svátek má Lýdie


Diskuse k článku

BTW: Svoboda a plot

Na první pohled to vypadá jako protimluv - jak může souviset svoboda se životem za plotem? Za pevným a pravidelně kontrolovaným plotem? Může - pokud ten dotyčný je pes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
8.2.2007 19:12

Re: Re: Re: Leges bavbavorum

Jakube, špatně jsem se vyjádřila, my měli takovýho na geologii. Ufff, to bylo dílo;-D. Ale byl skvělej. A pak taky úžasnýho člověka na dějepis a zeměpis (teda v tom jsem moc neexcelovala), pak se znormalizovalo, tyhle vyházeli a bylo.8-o;-€

8.2.2007 19:09

Re: Re: Re: Re: O.T. Prosím,prosím kdo mi pomůže najít, co je to Treibling

Baty, písni mi na z-nova malé áčko v sáčku na volném.

8.2.2007 18:48

Re: Treibling

Rád ti poskytnu, milá kolegyňko, vave nebo zana nebo aida nebo Lenka mají gebír ho komukoliv z vás postoupit (weiterleiten...).

In der Zwischenzeit folgendes: u předválečných včelařů je Abtreiben něco, čemu tehdy říkali odbubnování (roje). Tak asi Treibling je oddělivší se nebo spíš oddělená (teda úmysině) část včelstva, aby snad (se starou, vypuzenou královnou s jejími věrnými dvorními dámami) založila někde nové.  -  Jenom pro kolegu, pro Tebe je to přirozeně jasné: Treibling nemá anglickou příponu -ing, nýbrž poctivě německou, resp. rakouskobavorskou -ling. Slovní kmen je Treib-. Z protentokrátu např. jsou hrůzné vzpomínky na nutnost dokazovat, jakého stupně je kdo Mischling: míšenec 1. stupně, 2. stupně...

8.2.2007 14:19

Re: Re: Re: O.T. Prosím,prosím kdo mi pomůže najít, co je to Treibling

Jste absolutně zlatí Poraděnkové, děkuju moc. Jakube S.,existuje,prosím, nějaký mail,na který bych mohla poslat dotyčný kontextový odstaveček, tady by admin se mnou asi vymetl s cizím jazykem. Ale i pokud ne, dověděla jsem se moc a moc. Díky.

8.2.2007 11:21

Re: Re: Leges bavbavorum

Jak to, na gymplu? Kudrnu? On učil napřed na SŠ? A stejně - v tym przypadku by tam asi leges bavbavorum nezapadaly do osnov - ? Juj: teprv teď mě napadlo, že to mohla být pozvaná přednáška.

8.2.2007 11:13

Re: Štálingrád, Paděnije Bjerlina:

No a kdo to vyhrával? V tom pozdějším rímejku?! To jest co mne zajímá!

8.2.2007 11:06

Re: Re: O.T. Prosím,prosím kdo mi pomůže najít, co je to Treibling

Ano, abtreiben je nejen v naftařině, nýbrž v chemii obecně to, čemu sami fachmani (ježíš, aby mi někdo nevytkl džendrovou neférovost! takže: - i fachvymin?) říkají někdy stripovat -  odhánět, a Abtreiber je odháněcí/vypuzovací kolona. No má to pořád tentýž základní význam, ano. Jde o separování, třeba frakcí, určitým způsobem. Haj hou. No dávno, dávno tomu, co už nedělám s chemiky ve výzkumáku. Dávno tomu, co ještě existoval... Nemušelo to bejt... S vaničkou... leč to je smutná pohádka.

8.2.2007 8:52

Re: Re: Re: O.T. Prosím,prosím kdo mi pomůže najít, co je to Treibling

ještě doplním fakta z mechaniky, která potvrzují dojem včelaře- slovíčko "treibling" je v některých německých jazykových materiálech používáno ve spojení s x-taktními motory(4-6 Zyllinder) ,jako Latainismus a nahrazuje slůvko Schieber= šoupátko, nebo princip mechanického rozdělení.Dále se dá najít i v literatuře kolem PC her-i tady znamená nějaké přerozdělování. Jakub bude vědět víc, i když zrovna jde o nešťastnou modernizaci jazyka, přichýlením cizí koncovky -ing, navíc do složeniny, ve kterých si němčina doslova libuje.To známe- MLP(řečeno s H.)nesnáší můj "gauč-ing", když pro něj v čj.je tak krásný, ale dlouhý výraz: zasloužený odpočinek po dobré krmi.

8.2.2007 8:27

Re: Re: O.T. Prosím,prosím kdo mi pomůže najít, co je to Treibling

zavolal jsem příbuznému včelaři- podle něj může jít o způsob,kdy se úpravami úlu (a pláství) donutí silné včelstvo k načasovanému dělení rojením. Víc bylo na moje znalosti strašně složité, neboť o včelách vím všehovšudy jen to,že dávají med a vosk.

8.2.2007 7:23

Re: Pro WWW:

Tak Hanko, pěkně se kurýruj VR^

8.2.2007 7:21

Re: Leges bavbavorum

taky jsem zažila, ještě na gymplu (VŠE už byla normalizační), dodnes na ně vzpomínámV

8.2.2007 5:18

Re: Re: svoboda - plot

Zdravim Jakube. Kazdopadne na tom v tom Nemecku byli kluci lepe, nez neodsunuti nemecti kluci u nas.

Hrali si s nami na vojaky a jak jinak, museli byt Nemci, jako ze byli. A tak, zatim co jejich tatove uz budovali  nadsene socialismus, ti kluci si Stalingrad a pad Berlina zopakovali nejmin dvakrat do mesice !!

8.2.2007 5:12

Re: zano, jestli dovolíš,

Dik mila Olcavo ! To mas pravdu, tohle tema by si ji zaslouzilo i delsi !!

8.2.2007 5:07

Re: Re: svoboda - plot

Pekne mila zano, pekne.!!

Vis co je take pekne, ze se tady nikdo "nepredvadel" s citaty, kterych je na tohle tema hodne a vystiznych. Davam prednost uvaham, jako je ta tva !

8.2.2007 4:57

Re: Re: za plot a zpatky a pak ke gynekologovi

Doufam ze ne rozhorcenim, mila dalmatin.

Ale to neni pak stejne moje vina. Von ten Klimes si fakt nekdy nevidel do "huby" !, dik za zatukani !!

8.2.2007 4:54

Re: NOBELOFKA PRO WWW.

Uz ji davno mam JoVo.

A opakovane, kazde zatukani ma tu cenu. Jsem bohac, to musime jednou rozsvitit.!!

8.2.2007 4:51

Re: Re: Re: Re: svoboda - plot

Tak je to spravne mila zano.

Ale stejne si myslim, ze me to tesi trochu vic !!

8.2.2007 4:49

Re: Pro WWW:

Mila  Hano. neprehledl jsem tve zatukani.

Popsal jen sve pocity, to se pise celkem snadno. Na nejakou hlubokomyslnou uvahu k danemu tematu asi ani nemam !!

Uzdrav se mi rychle mila Hano, neprechod to !

8.2.2007 1:59

Re: O.T. Prosím,prosím kdo mi pomůže najít, co je to Treibling

nechci být za chytrýho, ale podobný princip ( názvoslovně)býval používán pro oddělování k vylepšení kvality v chemii u ropných látek. Nejsem chemik, ani jsem chemii nikdy moc nemiloval, ale z kontextu by skutečně mělo jít o určitý způsob vylepšení oddělením

8.2.2007 0:04

Leges bavbavorum

Ale VŠIML! Dyť tam je i moje reakce, dyť! - Já jsem ho poznal v jednašedesátém a naposledy jsem ho navštívil v pracovně 1987. - Aby ostatní chápali: vidíte, jak opravdové osobnosti nechávají po věky v lidech personaľnoje vpečatlenije. Vraťte se, kdo si nevšiml, prosím, k předvčerejšku, kde jsem vylíčil legendární dojem (generací) z první přednášky o tzv. barbarských zákonících. Naschvál, esli to pochopíte?

7.2.2007 23:44

I když nejsu WWW,

přeju pěkné uzdravování z (mo)mentálního nachlazení a mentální disfunkce, a časem třeba bych rád věděl, jak se člověk v Karolajně nachladí a jak je zvykem se tam z toho dostávat. Brou!

7.2.2007 23:38

Lidi bez barvy, chuti a zápachu -

z těch se mi celý život zdvíhá žaludek - ó, kéž bys byl studený aneb horký... ale že nejsi studený ani horký - ... atd., že? A bojím se jich. Takoví jsou schopní všeho.

7.2.2007 23:18

Pro WWW:

Aby se to nekde neztratilo tam dole, ta uvaha o svobode z jedne a druhe strany byla moc pekna. To by se dalo probitat, ale vlastne jsi to vsechno shrnul.  Prislo na mne osklive nachlazeni a to nejak nepodporuje radny beh mentalnich funkci. tak az nekdy jindy. Dnes se spis soustredim na to, kde mam kapesnik a kapicky a cajicek,  a tak.

7.2.2007 23:13

Re: NA DOBROU NOC.

Dobry, JoVo, dobrou noc

7.2.2007 23:07

Re: za plot a zpatky a pak ke gynekologovi

Smarja, WWW: co nam to delaj!!!!

7.2.2007 22:37

Re: Re: Treibling?

Jo, a ještě předávám od včelařské překladatelky speciální dárek;-)

7.2.2007 22:25

Re: Re: Treibling?

Jakube, díky díkoucí, hned, jak seženu kontext, tak se ozvu.Odvděčím se reminiscencí, které sis možná předevčírem nevšiml- vynoří se ti z paměti nezaměnitelný hlas, pronášející leges bavbavovum, habeas povtas apevtas?Odoakav? U nás měl ve druháku svou první lekci v Brně, předcházela ho pověst medievistického poloboha ,byli jsme v bezdechém očekávání a když se dostavil, kolegyńka Halina z Karviné  na něj zavřeštěla -"ty chodz precz, bo my mamy teraz K u d r n e! "Vypadal jako lehce podivínský čtvrťák,který maně zabloudil do posluchárny číslo dvanáct.  Jo, ty sněhy už nejsou, není ani ten sníh, co jsem na něm sebou praštila. Tak dobrou a dík!

7.2.2007 22:16

Re: NA DOBROU NOC.

Díky JoVo, nezapomenu:-D:-D:-D

7.2.2007 22:16

Re: Re: Re: Re: Re: O.T. Prosím,prosím kdo mi pomůže najít, co je to Treibling

chi chi, jen se pořádně koukni, ve 21:36 se nám to už povedlo;-D

7.2.2007 22:16

Re: Ale zbytečné obavy -

Občas, jen tak z čiré zvědavosti nakouknu do některých diskusí na NP.....tvoje snaha Jakube je sice chvályhodná, ale k ničemu...říká se tomu tuším házet perly sviním, při vší úctě k těm zvířatům:-D, s poněkud menší úctou k leckterým diskutujícím....