17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

BTW: Proč byly počítače stvořeny pro ženy

Názor, že počítače byly stvořeny pro ženy a ony z jeho existence nejvíce těží, jsem již jednou napsala. Bylo to někdy v roce 1997, kdy jsem psala domácí zpravodajství na Mediaserveru a seděla jsem v redakci se čtyřmi mladými muži.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
abyt 20.9.2006 15:24

Re: Re: Zřejmě záleží na přístupu

I počítače mají duši a ta, jak patrno, je nesmrtelná.

Kardiak 20.9.2006 17:40

Re: Re: Re: Zřejmě záleží na přístupu

No dyť to řikám.Jsou chytrý,ale potměšilý!;-P

Fallowa 20.9.2006 8:53

Pracovat

s počítačem jsem se musela naučit v 50ti letech,když jsem byla zaměstnána u zahraniční firmy.Můj šéf tehdy usoudil,že mi nebude chodit osobně říkat příkazy,když všem ostatním je posílal mailem a nechal mi dát do kanceláře počítač.Problém byl v tom,že počítače v této firmě komunikovaly s uživatelem jen v angličtině pro případ,že mail posílal někdo z nejvrchnějšího vedení,tudíž cizinec,který nekomunikoval česky.Takže já,která se v mládí povinně učila osm let rusky,jsem byla nucena zvládnout anglicky mluvící přístroj,protože šéf mi řekl,že jen kvůli mně nebude financovat kurz pro začátečníky:-(.No,zvládla jsem to během jednoho měsíce za občasné pomoci IT manageraR^ - bylo to pro mně dobrodružství a chytlo mě to natolik,že jsem si za odchodné do důchodu pořídila PC domů a Internet,takže díky tomu můžu být s Vámi,ZvířetníciV:-)!

Zdena 20.9.2006 8:47

Jo, počítač je spotřební záležitost.

Důkazem je zdejší, převážně dámská, debata. Kdo chce nebo musí - naučí se.  A paralela s domácími zvířátky je hezká - kdo chce mít doma zvířátko, naučí se. A rád.

Bývalý Systemák 20.9.2006 8:42

Vážené dámy nebojte se počitačů

jsou to jenom pitomé bedny, opakujíci vložené programy. ---  Nejenom mužům, ale i ženám vděčí svět za rozvoj informatiky. Jako první programátorka je považována Augusta Ada King hraběnka z Lovelace, která popsala mechanický počitač pana Charles Babbage. Paní Barbara Lyskov http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Liskov první USA doktorka informatiky, Professorka Computer Science Department v MIT. Paní Grace Hopper  http://en.wikipedia.org/wiki/Grace_Hopper Doktorka matematiky, admiral US Navy, programátorka jednoho z prvních počítačů UNIVAC I, vyvíjela COBOL a FORTRAN. --- Měl jsem mnoho kolegyň, s universitními diplomy z matematiky, vynikajících computer system analyst a programmátorek, které mnohonásobně přečnívaly některé  mužské kolegy, kteři byli proto vzteky bez sebe. V počitačové firmě kde jsem desítky let pracoval bylo i několik žen na vysokých  odborných vedoucích místech.  --- Tvrdím, že bych těch žen – odbornic informatiky – bylo více, kdyby nebylo té mužské ješitnosti.

jenny 20.9.2006 9:26

Re: Vážené dámy nebojte se počitačů

Dobré informace, dobré a ten výraz " vzteky bez sebe" si dobře pamatuji po "89", kdy můj věčně opilý kolega v práci ,zjistil, že už to nejde a taky, že  bez moji pomoci se s programem , ve kterém jsme tehdy pracovali , neobejde.

D. R. 20.9.2006 8:37

pro Toscu

Milá Tosco, mohla byste se mi prosím ozvat? Po havárii disku mi kromě jiného zmizely všechny kontakty z outlooku a potřebuji se na něčem domluvit. Díky...:-D

Jinak konečný součet škod - vedle dat byl zničen i celý disk, i když to tak ze začátku nevypadalo.  Ale dozvěděla jsem se, že jsem měla (a nejen já) vlastně štěstí - v několika vesnicích tady v okolí byly minulý týden drsnější havárie. Selhaly prý transformátory a vedením se hnaly tisíce voltů...

Vave 20.9.2006 11:03

Re: pro Toscu

Nestálo by za to instalovat přepěťovou ochranu? Zdá se, že dneska už není spoleh na nic, ani na to, že v síti bude 220V. :-/

jiný Honza 20.9.2006 11:53

Re: Re: pro Toscu

Zvlášť, když je tam podle normy 230V. 8-)))

Vave 20.9.2006 12:53

Re: Re: Re: pro Toscu

Tý jo!! To jsou ale věci!! Fakt 230????? Já z toho snad začnu koktat a vůbec nebudu spát, protože to je asi hrozná ostuda, že to nevím.;-) Můžu se uctivě zeptat, od kdy to je 230 a ne 220? (To abych věděla, kdy jsem usnula.)

jiný Honza 20.9.2006 14:49

Re: Re: Re: Re: pro Toscu

Někdy kolem vstupu do EU, přesně nevím, jsme přešli z 220/380 na 230/400 V. Ale počítadlo rycleji neběží. 8-)))

tosca 20.9.2006 14:53

Re: Re: Re: Re: Re: pro Toscu

Ale počítadlo rycleji neběží - ani nemůže, frekvence je pořád 50 Hz ;-)

jiný Honza 20.9.2006 14:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Toscu

Já to vím, ale zkusit to můžu, ne? 8-)))

Vave 21.9.2006 8:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pro Toscu

Děkuju, milá Tosco, protože já se svou znalostí fyziky bych byla schopná to jH spolknout i s navijákem!!:-)

zana 20.9.2006 8:26

návody

Paní D má úplnou pravdu, je to otázka přístupu. Někdy si říkám, že by to chtělo kurzy i na tu pračku a televizi a už mě to trochu obtěžuje. Koupíte si nový spotřebič a k němu dostanete cosi, co vypadá jako sebrané spisy Aloise Jiráska, ale nejsou to sebrané spisy Aloise Jiráska, leč někoho, kdo vám vysvětluje, jak máte prát. Nebo fotit, nebo mobilovat, nebo koukat na bednu...

Zdena b.p. 20.9.2006 8:31

Re: návody

O mně se říká, že mám k technice pánský přístup. Prostě si říkám, že většinu funkcí si musím objevit sama a na další buď příjdu, nebo je nebudu potřebovat. Moje dcerunka je pravý opak. Nejdřív našprtá návod a potom teprve  koná.

zana 20.9.2006 8:40

Re: Re: návody

jé. Zdeno, teď mi to teprve seplo - upadnul mi mobil a hnulo to se SIMkou, což mělo za následek (naštěstí je) ztrátu těch rychlých voleb (1 = manžel, 2 = synek...). Zaboha nejsem schopná přijít na to, jak to obnovit. Dyk já mám návod!R^

Bench 20.9.2006 9:50

Re: Re: návody

Existuje jedno staré (mužské) pravidlo:

Selžou-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.

Zdena b.p. 20.9.2006 10:01

Re: Re: Re: návody

Dovoluji si odporovat. To není mužské pravidlo, to je pravidlo pro Zdenu bez psa :-)

terra 20.9.2006 11:25

Re: Re: Re: Re: návody

Že bych byl Zdena bez psa8-o 

Vave 20.9.2006 11:02

Re: Re: Re: návody

Když mám novou věc, čas a náladu, projdu si návod pěkně stránku po stránce a mám radost, jak mi to jde, jak to všechno umím. Při nejbližší příležitosti, kdy chci přístroj použít, zjišťuju, že jsem to uměla jen proto, že umím číst a že tam byly podrobné obrázky.

A začnu hledat důmyslně (protože nepotřebný) ukrytý návod. ;-P

Vave 20.9.2006 8:20

Milá paní Dé,

máte naprostou oravdu! Většina ženských opravdu nepotřebuje vědět proč, ale jak. A na to jsou dobrá jednoduchá přirovnání, já jsem vždycky pro bázlivé používala přirovnání, že jednotlivé disky na disku jsou pokoje a v těch pokojích jsou skříně a ve skříních šuplíčky a v šuplíčkách třeba ponožky-soubory. :-) Nenarazila jsem na nikoho, kdo by tomu neporozumněl. :-)

Ale vývoj jde dál a já sama bych teď potřebovala někoho, kdo by mě provedl pokojíčky a skříněmi nových dovedností, tolik toho neumím! Ale zas na druhou stranu, neumím, protože nepotřebuju, nemusím, nechci. Ale až budu chtít ...!!;-P

Beda 20.9.2006 9:02

Re: já jsem vždycky pro bázlivé používala přirovnání

jooooooo, to je ono !R^ ... já měla v práci kolegyni, která ne a ne se s tou bedýnkou sžít (ale ona zůstala... jaksi neprůstřelná), no a my tehdy taky začínali ještě v DOSu, tak jsem se jí pohyb po adresářích snažila vysvětlit  ;-P jako - nejdřív musíš vůbec vejít do baráku (vlézt do programu), pak vyjít do určitého patra (adresář), pak hledáš konkrétní byt (podadresář) ... a tak dál :-)

wokna se mi ze začátku vůbec nelíbily :-/ , ale taky jsem si (ty první) hezky upravovala - vytvářela na ploše skupinky a pojmenovávala a... přišla jse tomu na chuť ;-) ... dnes už je to uživatelsky tak komfortní, že - "není o čem",  jak se říká :-D

terra 20.9.2006 11:22

Dobrý den, zvířetníci,

tohle povídání mi trochu připomnělo jeden vtip o blondýnce u počítače (světlovlasým dámám se hluboce omluvám předem): platinová slečna uložila objemný soubor a vytvořila příslušného "zástupce". Po čase vytvořila stejného "zástupce" na jiném počítači a očekávala, že po kliknutí se otevře i příslušný soubor. Pochopitelně NIC. Po mnohém divení se jí dostalo tohoto vysvětlení: když si napíšeš na lísteček, že ty nové rukavičky máš v zásuvce skříně v ložnici, a lísteček dáš do kabelky, můžeš ho kdykoliv vytáhnout a přečíst. Budeš-li právě doma, půjdeš do ,ožnice a rukavičky si vezmeš ze skříně. Když si ale lísteček přečteš u kamarádky a půjdeš do její ložnice, rukavice tam nebudou, možná ani ta skříň ne. Tolik o "zástupcích". Ale jinak ujišťuju, že i já mám k PC přístup převážně uživatelský a naprosto mi vyhovuje. Krásný den:-)

Rpuť 20.9.2006 7:51

Počítač je něco jako domácí zvířátko -

pro někoho miláček, pro někoho mrcha smradlavá a pro někoho sedmihlavá saň. Ale tím počítačem to není.....:-)

zana 20.9.2006 8:13

Re: Počítač je něco jako domácí zvířátko -

no jo, povídám si s ním docela často ...;-)

Vave 20.9.2006 8:21

Re: Re: Počítač je něco jako domácí zvířátko -

Jo, s počítačem, s autem, s pračkou, s Ankou, se skříní a kytkama ..... 8-o

dalmatin 20.9.2006 9:14

Re: Re: Re: Počítač je něco jako domácí zvířátko -

;-D;-D Zdravím u myší díry v lese při sbírání hub. "Dobrý den, já tudy jen procházím......"

Xerxová 20.9.2006 7:32

"učitel" je důležitý

Věřím, že Vaše kurzy byly populární a úspěšné. Dobře vysvětlený problém často přestane být problémem. Ale u počítačů to ne všichni umí. Naše mladá studovala 8leté gymnázium, kde jsme byli nadšeni alternativním přístupem k celé řadě předmětů. Jen informatika pokulhávala. Když se místo aktivní práce (v perfektně vybavené učebně) učila teorii o "střevech" PC, a to ještě zastaralých.... A trvalo to poměrně dlouho, než k této technice našla cestu. Ale našla ji;-).

Naopak obdiv zaslouží "naši" univerzitní kolegové, kteří vedou PC kurzy na univerzitě třetího věku. Je parádní, když nám manžela maminka posílá hlášení z dovolené z internetové kavárny...a k  70 narozeninám před pár lety dostala vysněného notebooka.

Jinak zcela mimo - Beta se naučila chodit po těch nenáviděných strmých průzorových schodech nahoru. Jásala jsem, že ji tedy budu nosit jen ráno dolů....To jsem si naběhla. Blbka Beta se nemůže nabažit nové dovednosti a stále šplhá nahoru. Tam si sedne a brečí, dokud ji nesnesu dolů....a za chvíli už zase šplhá.... A tak posiluju a posiluju a posiluju... Plánuji rychlokurz chození ze schodů;-D;-D

jiný Honza 20.9.2006 8:05

K Betě

Nebo rychlokurz padání ze schodů pro Betu. 8-)))