4.3.2021 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

BTW: Poznámky

Školní docházka je jednou z univerzálních vzpomínek, které spojují nejen jednotlivé generace, ale v podstatě i většinu lidí na světě. Schválně - co si vybavíte, když se řekne základní škola? Učitele? Spolužáky? Zkoušení? Poznámky?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kaca 13.12.2005 13:47

poznámky

Kdysi dávno napsala soudružka mé kamarádce do žákajdy poznámku, že má nepořádek v tašce. A druhý den hned jízlivě vyzvídala, co jí na to řekli rodiče. Těšila se na horové historky o trestech uvalených za takové provinění. Kámoška zahučela, že jí potvrdili, že bordel v tašce má, my jsme se chechtali jako blázni a soudružce zklaplo.
MP 13.12.2005 10:54

poznámky ve škole

V roce 1962 na základní škole jsem v říjnu přinesla poznámku: "Za největšího ticha padá z lavice!", protože jsem v lavici seděla na nohách pod sebou a když začaly brnět, tak byl pád jistý  a chodila jsem do vánoc za školu, toulala se.Bylo to hrozné sedět ty tři hodiny ve škole. Začali jsme se učit číst a bylo vyhráno,protože jsem se naučila číst první ze třídy a své zájmy ze základní školy jsem přenesla jinam.Základka byla jen hlídaná povinnost, svět byl jinde a ty soudružky učitelky .............. Snad to mají děti nyní jiné.
Mirka - Houston 13.12.2005 1:17

Pozde, ale take jednu poznamku pridavam....

poznamku do pametniho denicku me male kamaradky / ctvrta trida /.
Soudruzka ucitelka napsala:  Protoze, chodis na pionyrske schuzky, tak Ti pisi do pamatnicku...
Kdo nechodil, nenapsala mu nic! Ja jsem zadny pamatnicek nemela.
Vave 12.12.2005 20:00

Kačere, vejrek jsou

ty rozčepýřené vlasy nahoře na ostříhané hlavě.
Finrod Felagund 12.12.2005 16:43

Gymnázium ve Dvoře Králové

Zajímavá je ale jedna věc - několik profesorů na našem gymnáziu, kde je teď Marek, učí, tedy spíše přednáší (a také zkouší), vyloženě univerzitním stylem a světe div se, najdou se tací, kterým to nevyhovuje. A kdyby jich bylo pár, ona to bývá polovina třídy. Velmi dobře si vzpomínám na to, jak doktor Neumann (přednáší dějepis, francouzštinu, zsv a latinu) zkoušel dějepis - nechtěl oddrnčet fakta, ale vždy chtěl vysvětlit princip a velmi si zakládal na pochopení logiky událostí, za což ho hlavně slečny proklínaly, nicméně to byly hodiny naprosto vynikající; nemluvě o tom, že díky němu jsem se pořádně naučil francouzsky a tato mě začala opravdu bavit, narozdíl od předchozích pokusů různých vyučujících... Jenže víte, jak argumentovalo mnoho mých spolužáků/spolužaček, když jsme se o tom bavili? Že takhle to nejde, to se pak nic nenaučí (čti: nenadrnčí) a přece internet člověk u sebe nemá všude, aby si nějakou tu encyklopedickou znalost zjistil. Bylo to hodně smutné zjištění, že to nejsou jen vyučující či orgány MŠMT, kdo blokuje změnu... často ani sami studenti po změně přístupu příliš netouží...
zana 12.12.2005 16:25

Re: dokončení

To je přesně ono, na naší základce učil matematiku pan ředitel, který na ni neměl aprobaci a nejvíc ho bavilo písemné dělení. Myslím, že dál už nedošli, což byl taky důvod, proč syn neudělal zkoušky na osmileté gymnazium. Pak jsem ho teda začala učit matiku já (víc než pan ředitel jsem přece jen uměla), takže na šestileté to vyšlo.
Tam potkal úžasného matikáře, ze kterého ze začátku všichni lezli po zdi, protože po nich - takhle různě postižených - chtěl, aby přemýšleli. Většinu jich to i naučil... taky nebyl u paní/soudružky ředitelky moc populární.
zana 12.12.2005 16:19

základka

Celkem vzato, přijde mi, že různými slovy říkáme všichni totéž. Na základní škole učí pár úžasných lidí, na které pak dotyčný celý život vzpomíná. Zbytek jsou bohužel ti, kteří dobře vědí, že nikde jinde by se s tímhle přístupem neuživili.
Synkovi osmileté gymnazium nevyšlo, trápil se ještě dva roky, než se mu povedlo šestileté. Ten rozdíl byl nepopsatelný.
 
Hela S. 12.12.2005 16:05

Re: Re: Re: dokončení

Zajímavé zařazení "průmyslováků" ... :-)))) Znám jich spoustu, jsou to bývalí spolužáci (ne z průmyslovky, já mám gymnázium ;-) ) i kolegové v práci, a to zařazení pro ně teda neplatí, ale možná jsem měla jen štěstí na "kvalitní vzorek" :-)) Nemohu posoudit kvalitu výuky na místní průmyslovce, mohu však z vlastní zkušenosti říct, že při předpokladu dalšího studia na vysoké škole v oboru výpočetní technika dá průmyslovka lepší základ než gymnázium. Mně je občas líto lidí, co se trápí ve škole, kde po nich chtějí veškerá data historie naší i cizí, chemické vzorce a poučky a oni se hodiny trápí nad učebnicí dějepisu a chemie a přitom je baví matematika nebo programování v assembleru ;-) Ale každý si musí školu vybrat sám. Takže držím Alešovi palce, ať si vybere tak, aby byl spokojený :-)))
Finrod Felagund 12.12.2005 15:55

Re: Můžu přidat taky jednu

to je jako napsat ve vodě plave
Finrod Felagund 12.12.2005 15:54

Re: Re: dokončení

Problém je v tom, že co jsem tak slyšel, tak průmyslovky v tomhle kraji stojí za prd a co si tak vzpomínám, tak ho bavilo všechno, co bylo jiné, než to, co slyší ve škole... a také není nezanedbatelné, že průmyslovky přitahují spíše méně tolerantní a otevřené lidi (ti tolerantnější jdou spíše na gymnázia) a postavení "chytrého blbce" není nic moc; byť si jej někteří zažívají i na gymnáziích. Nicméně co tak říkal Marek, tak po deváté třídě na průmyslovku odešli všichni ti jeho spolužáci, co byli "vyhulenci a dementi".....
Hela S. 12.12.2005 15:48

Re: dokončení

Ach jo, doufám, že má to gymnázium třídy se specializací na matematiku a výpočetní techniku, ať tam má aspoň nějaké předměty, které ho baví. Jinak ho budou až do maturity trápit "zbytečnostmi" všeobecného vzdělání. Já vím, že dějepis, zeměpis, čeština, nejsou zbytečnosti, ale na gymnáziu je na ně kladen větší důraz, než třeba na elektro-průmyslovce. Matematika je tam probírána ve stejném rozsahu, jako na gymnáziu, ale kromě toho je tam velká pozornost věnována i odborným předmětům. A pokud by Aleš chtěl pokračovat ve studiu na vysoké škole v oblasti výpočetní technika, dala by mu průmyslovka lepší základ, než gymnázium. Bylo by škoda, kdyby člověk, který zvládá na základní škole příkazový řádek Linuxu a BAVÍ HO TO!, skončil s nedokončeným středoškolským vzděláním :-/ Snad mu to vyjde, potká dobré učitele a propracuje se až k maturitě, aby mohl pokračovat dál a dělat to, co ho baví.
dalmatin 12.12.2005 15:27

Můžu přidat taky jednu

krásnou poznámku své dcery ze školy v přírodě? Paní učitelka zlobně a s vykřičníkem napsala: "Tančí na diskotéce!"
Finrod Felagund 12.12.2005 15:19

dokončení

Jenže ředitelka pořád mluvila o tom, že je tak akorát na učňák, tak jsem si zavolal jeho maminku do školy a vysvětlil jsem jí, oč jde a že Aleš musí na gymnázium, protože je velmi inteligentní (donesl jsem mu knížky s příklady od Mensy a v pohodě je zvládal) - ona šla za paní ředitelkou, která se s ní pohádala, že prý já o tom nemůžu nic vědět. Teď je Aleš na ZŠ ve Dvoře a co jsem tak slyšel, tak jde zkoušet přijímačky na šestileté gymnázium. Poté, co jsem děti učil věci, které jsem věděl, že zvládnou a ne jen word a excel, tak si prý jedna maminka stěžovala ředitelce, že její ratolest přetěžuji. No a to bohatě stačilo na to, aby mě ještě před vánoci vyhodili - ani protesty starosty, jehož dítko jsem také učil nestačily. Škoda.. ale aspoň jsem měl o zkušenost víc.
Finrod Felagund 12.12.2005 15:16

Jo moje základka...

Jak maminka píše, byl to děs. Po pravdě řečeno jsem byl velice rád, když jsem odtud po páté třídě odešel - vzpomínám si ale na jednu příhodu, která v článku popsaná není, a sice když si mě a mého kamaráda Lukáše zavolal do ředitelny ředitel, kde na nás řval a nadával nám (nevěděli jsme za co), až po chvíli nám řekl, že jsme prý rasisté a jedné černošské spolužačce jsme měli údajně říkat černá huba. Namítali jsme, že jsme nic takového neříkali (skuteční viníci byli tou dobou ve třídě s ostatními a pak se akorát smáli, když jsme přišli) - a ředitel naši argumentaci odmítl slovem "nezájem". Druhá taková příhoda byla, když jsem šel ze školy a ve škole mi parta spolužáků vyhrožovala, že mě před školou zmlátí. Když tam opravdu byli, šel jsem za jednou učitelkou a řekl jí, co se děje a ona odpověděla, že ji to nezajímá, protože to je před školou a ne ve škole. Naštěstí jsem se dohodl s uklízečkou, která mě pustila bočním vchodem a mohl jsem školu bezpečně opustit a ztratit se jim.... Když jsem se pak dostal před pár lety do základní školy tak říkajíc z druhé strany - učil jsem coby student gymnázia angličtinu a počítače - tak jsem potkal další aspekt základního školství. V jedné třídě jsem měl kluka, který se jmenoval Aleš a byl velmi, velmi nadaný na matematiku, počítače a mnoho dalších věcí. Měl jednu chybu - velmi zlobil; jenomže ne mě. Ředitelka ho odepsala už dávno, ostatní učitelky taky a nosil čtyřky, pětky domů, poznámky, kdeco, protože měl dyslexii a dysgrafii - a k tomu byl hyperaktivní. Chodil do čtvrté třídy a jednou jsem s ním udělal takový pokus. Naučil jsem ho počítat lineární a kvadratické rovnice, pracovat s výrazy a dával jsem mu příklady, když zlobil - a on je s nadšením počítal (nejen správně, ale i rychle) a začal se brzy zajímat o programování, v důsledku čehož zatímco jeho vrstevníci měli jako velkou zálibu flashové hry, on měl rád příkazový řádek systému Debian Linux, který jsem mu nainstaloval na jeden z počítačů.
Zdena bez psa 12.12.2005 15:13

Základní škola

Z tohoto ústavu mám světlou vzpomínku jen na učitele fyziky. Pan učitel Jaroslav Beneš byl mnou milovaný a vlastně mne nasměroval. Jinak to se mnou nebylo tak jednoduché. Písemný projev  byl vždy ohonorován poměrně vysoko. Prostě jsem byla ŠKRABAL. Až mnohem později mi došlo, že nejsem lajdák, ale dysgrafik . A tuto dovednost jsem úspěšně předala dceři i vnukům, HEČ. Ještě obohacené sem, tam dysleksií a hyperaktivitou.  Té radosti, co si léta užíváme s učitelstvem. 
Hela S. 12.12.2005 15:12

Re: Re: Mirka - Houston

... a má tam být samozřejmě "v sobotu" :-/
Hela S. 12.12.2005 15:12

Re: Mirka - Houston

Mirka nechávala v soboru vzkaz u článku Báry Kolmanové - Chlupaté vánoční dárečky http://neviditelnypes.zpravy.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A051207_191458_p_zviretnik_dru&vlakno=6449207#6466586 Kam zmizel příspěvek pro ni však opravdu nevím :-)))))
Zdena bez psa 12.12.2005 15:01

Mirka - Houston

Netuším, který skřítek si uzmul jak Váš příspěvěk, tak jednu moji zprávu pro Vás. Tu jsem tvořila okolo 10. hodiny, když jsem se mihla u PC. Prošla jsem několik posledních Bátrů a nic.
Zdena bez psa 12.12.2005 14:52

Re: poznámka od věci -- podařilo se najít příčinu Kazanova kulhání

No vidíte, že Kazan není žádný simulant, ale řádný pacoš. Kéž je zase brzy dobře.
Zdena bez psa 12.12.2005 14:39

Re: Re: Re: Kačerééééé

Tak jsem konečně doswingolala na Zvířetník . Někde daleko, daleko byl i můj dotaz na hafušku. Tento postoj není jen mezi "veterináři", ale i mezi  "veterináři lidí". Kamarádke přišla ke své lékařce s téměř nepohyblivým ramenem. Sotva přešla práh a ještě se nesvlékla z kabátu a paní MUDr prohlásila: "Jasně - regma" a napsala dryjáky. Jelikož se kladný výsledek nedostavil, dostavila se kamarádka do ordinace za 2 měsíce znovu. Paní MUDr. si ani nepřečetla kartu s  vlastním objevným určením choroby a na oblečenou kamarádku radostně zvolala :"Jasně artróza". Ta snad ani neslyšela, jak se tyto dvě nemoci určují. 
Beňa 12.12.2005 14:16

Základní škola

Když se řekne základní škola, tak se mi vybaví přetěžké dubové dveře, které jsem jako prvňáček nemohla otevřít, takže jsem měla vždycky ráno trauma, jestli zrovna půjde někdo větší a dveře mi otevře, jo a ještě ty dveře měly, vlastně dodnes mají tvar lva a lev je už celý ohlazený...Jak ráda ho pohladím, když mám dneska náhodou možnost vejít... Pak se mi vybaví pár učitelů takových těch osobností, kteří zůstávají ve vzpomínkách po celý život a taky - můj nejchytřejší spolužák - moje první láska. Poznámku jsem snad celou základní školu nedostala, až se za to stydím, jaké jsem byla vzorné dítko, ale vybrala jsem si to pak  s plnou parádou na střední škole. A poznámky jsem si zase vybrala u svého staršího synka, ty jsem podepisovala jak na běžícím páse - synek býval notorický zapomětlík, zapomínal prostě pořád něco, nosil do školy autíčka, vyrušoval, všechno to bylo stále na jedno kopyto, jen jediná z těch poznámek mi utkvěla v paměti - když mu paní učitelka napsala do žákajdy, že neumí zpívat. Na tu jsem jí i odepsala. Druhý synek zase měl v první třídě paní učitelku, které jsem nerozumněla ani já na rodičáku, co nám chce říci, natož potom ten malý človíček. Myslela jsem si, že bohužel synáček asi na učení moc nebude. Ve druhé třídě dostal báječnou mladou učitelku a žáček byl najednou úplně jiný. Dneska kluci oba studují vysokou školu a myslím, že se oba setkali hlavně potom na osmiletém gymplu s učiteli osobnostmi s velkým O, kteří je moc ovlivnili a kterým v duchu nepřestanu děkovat, za to, co jim dali.
Kačer 12.12.2005 14:09

Re: Re: Kačerééééé

Moc děkuju za držení palců. Jěště před 4 měsíci to byla Tornádo Lou, skákala přes kandelábry, honila zajíce a teď tohle! Je nutné, aby se na ni kouknul někdo jiný, byť i za cenu, že řekne, že s tím nejde nic dělat, alespoň budou rodiče vědět, že pro ní udělali maximum. A nechápu postoj toho veterináře, který např. když Judy měla druhou mrtvici a maminka tam volala, tak jí řekl, že to nemá cenu tam chodit, ať ji držej v klidu a přijdou druhý den. Mám takový dojem, že je to přesně typ veterináře vhodný pouze k očkovaní a obvazu tlapek. Tož tak....
Hela S. 12.12.2005 13:57

Re: Kačerééééé

To je dobře, že jste změnili veterináře. Uvidíte, co řeknou skuteční odborníci, zatím neházejte "flintu do žita". Určitě je dobré znát názor více lékařů a určitě by to chtělo komplexnější vyšetření. Takové diagnózy ode dveří z duše nenávidím. Příčinu většinou neodhalí a akorát přivodí majiteli i zvířeti zbytečné trápení. Držím Judy palce, ať se to spraví. Už to, že padá jen občas je zlepšení ne? A pokud se dokáže radovat, že Tě vidí, tak ji zatím život baví. Takže je fajn, že se na ni koukne skutečný doktor, který si dá tu práci, aby pořádně posoudil zdravotní stav a perspektivu do budoucnosti. Určitě by nemělo smysl ji trápit. Pokud by nežrala, nebyla schopna se vyvenčit, nemohla chodit, a nebyla by šance na zlepšení, tak to není k ničemu. Pokud by jediným problémem zůstala hlava na stranu, ale jinak by byla v pohodě, může se z života ještě dlouho radovat. No, počkám si na prognózu dobrého veterináře a budu držet palce, ať je příznivá :-)
Kačer 12.12.2005 13:42

Re: Kačerééééé

Heloooo! Judy jsem včera viděla, měla sice radost, ale je na ní smutný pohled. Hlavičku nosí na stranu, občas upadne, osobně si myslím, že je to konečná. Teď jsem mámu objednala s Judy k mému veterináři, protože ten šašek co k němu chodí, je úplně na nic. Vůbec Judy nic nedal, nevyšetřil, jen ji tak okouknul od dveří a řekl si o 400 korun za ANTIBIOTIKA, proboha na co????? A poslal je domů. Vůbec se nesnaží zjistit, proč má Judy tyhle stavy, jestli to není způsobeno nádorem, nebo poškozením vestibulárního systému (což by se projevovalo ztrátou rovnováhy, nošením hlavy nastranu apod.) no je to debil! Takže koncem týdne jdou rodiče na vyšetření k tomu mému veterináři, možná půjdou k Herčíkovi a snad jim jeden z nich řekne co a jak :o(
Kačer 12.12.2005 13:37

Re: Re: poznámka od věci -- podařilo se najít příčinu Kazanova kulhání

Co je to "vejrek" :o))
Hela S. 12.12.2005 13:23

Kačerééééé

Nakukovala jsem sem celý víkend a bez úspěchu. Takže se s obavou ptám teď. Co Judy?
Hela S. 12.12.2005 13:22

Re: poznámka od věci -- podařilo se najít příčinu Kazanova kulhání

Uf, to je dobře, že se příčina odhalila a už se i léčí. Tak ať se to Kazanovi rychle hojí! :-))
Kačer 12.12.2005 13:15

Re: poznámka od věci -- podařilo se najít příčinu Kazanova kulhání

Tak hurááá! To se Kazanovi brzy zahojí :o) To se Andule, stává při smyku za balónkem, jednou si ho urvala úplně a to bylo krve!! Musela jsem tenkrát jet na veterinu, protože to nešlo vůbec zastavit, ale byla statečná holka moje! Tak posílám Kazanovi podrbání, kdyžtak mu svařte dubovou kůru, ono se to pak rychleji hojí. Zdar P.S. Halóó Vave, mám již zpracovaný manuál na Majora
Vave 12.12.2005 13:06

Re: poznámka od věci -- podařilo se najít příčinu Kazanova kulhání

No že mě to nenapadlo, totéž jsme měli s Ankou - a nakonec jí museli drápek "amputovat" a chodily jsme dlouho s nohou v obvazu.
Přeju Kazanovi rychlejší uzdravení! A Vám děkuju za krásné školní povídání. Já jsem jednou přišla o své školní nůžky, protože moje maminka nereflektovala na poznámku: "Odebral jsem Vaší dceři nůžky, protože při vyučování stříhá spolužákovi vlasy. Nůžky Vám vydám při vaší návštěvě školy." Maminka do školy tehdy nešla a já jsem si musela koupit nové ze svého kapeného. Přitom šlo pouze o sestřižení "vejrka" přede mnou sedícího spolužáka. :o)
Podobných "nehod" a následných poznámek jsem měla desítky ...
Rpuť 12.12.2005 12:06

Re: poznámka od věci -- podařilo se najít příčinu Kazanova kulhání

No zaplať bůh!