29.2.2024 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

BTW: Memento aneb takové to bylo hezké datum

Jedenáctého září – hezky to zní, že? Bohužel už sedmý rok nese toto datum stigma – znamení hrůzy, bolesti a zbytečné smrti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Finrod Felagund 11.9.2008 18:04

Nechci být krutý, ale my jsme cíl jak islamistů, tak Rusů

a nic na tom nemění ani radar, ani jakákoliv naše činnost proti nim. Wahhábistický islám, větev islámu, která je státním náboženstvím v Saúdské Arábii a kterou prosazuje i al-Káida kategorizuje svět a lidi následovně - 1) sunnitští muslimové, 2) šiítští muslimové, 3) "lidé Knihy", tedy křesťané a Židé, 4) polyteisté, 5) ateisté. Svět se podle nich rozděluje na dar-al-islám (dům islámu) a dar-al-harb (dům války). V dar-al-islám není žádná tolerance vůči polyteistům a ateistům, pokud nekonvertují k islámu, mají být zabiti. Křesťané a Židé si smějí své náboženství ponechat, ovšem nesmějí stavět nové kostely a synagogy, nesmějí vykonávat misijní činnost, musejí platit speciální daně, těmto se říká dhimmí. Mimo dar-al-islám je podle výkladu wahhábismu možné beztrestně zabít nevěřícího (tedy i křesťana či Žida, o osatatních ani nemluvě). Česká republika je nejateističtější země na světě a ti, co nejsou ateisté, jsou většinou křesťané. Co z toho vychází? Jsme ideální terč už jen kvůli naší (ne)víře.

Co se Rusů týče, Rusko má svůj pojem zvaný "blízké zahraničí" zahrnující země, mezi nimiž je i Česká republika, v nichž má dlouhodobý cíl instalovat jemu nakloněné režimy a využívat místní energetické a surovinové zdroje.

Jediná odpověď na hrozby ať už ze strany islamismu, tak ze strany Ruska je pohrozit jim dvakrát tolik. Na nic jiného totiž neslyší. Vyhrožuje Rusko raketami SS-20 v Kaliningradu kvůli instalaci protiraketového deštníku? Fajn - umístit do Pobaltí rakety Pershing. Vyhrožuje al-Káida že něco provede? Zmrazit okamžitě všechna saúdská konta (Saúdská Arábie je hlavním sponzorem al-Káidy) a začít je střílet jednoho po druhém bez milosti nebo naděje alespoň na Guantánamo...

Fallowa 11.9.2008 23:07

Re: Nechci být krutý, ale my jsme cíl jak islamistů, tak Rusů

Obávám se,milý F.F.,že máš pravdu a klobouk dolů před tím, jaký máš ve svém věku přehled!

xz 12.9.2008 8:12

Re: Re: Nechci být krutý, ale my jsme cíl jak islamistů, tak Rusů

mila pani Falowa, to vse je dnes mozne "nastudovat "z internetu, divim se jen, ze F.F. jeste nebojuje v Afganisrtanu, Iraku...,tam je takovych treba jak soli, ale skutek  utek;-P

xz 12.9.2008 8:16

Re: Nechci být krutý, ale my jsme cíl jak islamistů, tak Rusů

začít je střílet jednoho po druhém bez milosti nebo naděje alespoň na Guantánamo.

Kdy zacnes ty?

terra 12.9.2008 9:51

Re: Re: Nechci být krutý, ale my jsme cíl jak islamistů, tak Rusů

Prosím, nicku xz - a jaký je váš názor? Zatím z reakcí vím jen, jaký není...

Lucka 11.9.2008 16:33

Já jsem tehdy

byla s kamarádkou a šly jsme k nim domů.. Bylo nějak kolem čtvrté odpoledne.. Její bratr seděl strnule před TV a hlásil, že v NY narazilo letadlo do mrakodrapu. Byly jsme rozesmáté a poslaly ho do háje s takovým blbým vtipem.. o minutu později jsme seděly těsně vedle sebe před telkou, držely se za ruce a brečely.. Byla jsem u nich tehdy hodně dlouho a poslouchaly jsme ty hrůzné zvěsti a sledovaly pád Dvojčat.. Domů jsem se vracela s hroznou tíží na duši.Od té doby má září ošklivou nálepku a mě nabíhá husí kůže, když si na to vzpomenu..

Finrod Felagund 11.9.2008 15:30

Jinak ten den jsem byl doma

akorát jsem přišel ze školy a sledoval jsem tu hrůzu na BBC... 11. září bylo procitnutí z iluze, že se svět změnil, že je lepší - není, na světě je pořád dost velmi zlých lidí, kteří udělají jen z čisté ješitnosti, závisti či prostého potěšení z cizího neštěstí cokoliv, aby udělali něco zlého. A tak to bude i nadále a není to bohužel jen otázka arabských teroristů...

EvaP 11.9.2008 16:20

Re: Jinak ten den jsem byl doma

Andy ja byla vyjimecne to dopoledne doma, dvacetileta jeste studentka zehlila partnerovy kosile, taky koukala na BBC kvuli angline a - sok. Neverila jsem tomu, vubec. Prepinala jsem na ruzne kanaly, podotykam, ze jsem to videla od zacatku, jeste kdyz teprve prvni letadlo narazilo, pak za necelou hodinu druhe... Volala jsem kamaradce, co se vikend predtim z NYC vratila, ta mi to se smichem polozila, ze musi pracovat a na vtipky nema cas. To rano jsem znicila zehlicku, kosili i prkno, vsechny tri veci mam dodnes schovane. Nesla jsem na odpoledni prednasky, cely den, vecer i kus noci jsme sedeli pred tv jak hypnotizovani a porad jeste nechteli verit...

Finrod Felagund 11.9.2008 16:33

Re: Re: Jinak ten den jsem byl doma

Problém je ten, že je tu několik uražených sil v tomto světě, které se cítí být nedoceněné. Bohužel jejich nízká civilizační vyspělost (pozor, nemluvím o technickém pokroku, to je jiná věc) předznamenává způsob, jakým se toho docenění od světa budou dožadovat. Ten nejjednodušší způsob, jak toho docílit je vyvolat strach. Rusové by mohli povídat - proč vzpomínají v dobrém na SSSR? Protože se jich svět bál. Mohli být sebevíc chudí a nesvobodní, ale svět se jich bál a oni měli opojný pocit moci toho, kdo může zabíjet a koho ostatní žádají o milost. A nejsou v tom sami. Další jsou Arabové, kteří mají komplex proti Rusům o to větší, že nemají ani technologický pokrok, ani dost vzdělaných lidí, ani svůj vlastní jednotný stát. Stejně jako Rusové mají pocit, že si jich svět dostatečně neváží, že je nedoceňuje a proto mu chtějí dokázat silou, co jsou zač. My ani jednu ze zmíněných sil nemusíme ani dvakrát provokovat - provokuje je už náš úspěch a fakt, že se k nám, coby Západu, s obdivem obracejí různé národy po celém světě aniž bychom si je podpláceli či je drželi silou pod krkem. Naprosto stejný pocit v srdcích Němců vedl k vítězství NSDAP. V srdcích běžných, v osobním životě dozajista hodných a slušných Němců. Jenže přišel obrovský pocit pokoření, který někdo uměl slušně zneužít. A to se děje jak mezi Araby (nejsilněji na palestinských územích a v arabských západoevropských komunitách), tak mezi Rusy. Obě strany budou útočit a jen tak se nezastaví, dokud i my vůči nim nepoužijeme adekvátní silové prostředky. Takže nás dost určitě čekají další 11. září....

xz 11.9.2008 17:51

Re: Re: Re: Jinak ten den jsem byl doma

Lidi, myslite, ze zpusoby muceni v Quatanamo, kde ty zajatce ponizuji jako muze za pritomnosti zen- bacharek jsou normalni? Nebo nakreslit jejich proroka s prasecim cumakem je nejake hrdinstvi ci svoboda mineni? Ale to jen naokraj. I kdyz uzitecnych idiotu je vzdy treba  vsude. Vzdyt treti svetova valka  uz zacala.A zase na ruznych frontach najednou, to uz se nevyplatilo jednomu  v minule valce .

Finrod Felagund 11.9.2008 18:09

Re: Re: Re: Re: Jinak ten den jsem byl doma

Ano, myslím si, že je to v pořádku, protože jsme ve válce a ve válce se nepřítel zpravidla nešetří. Druhá světová válka byla mimo jiné vybojována tím, že se někteří němečtí zajatci (Wehrmacht, SS) v Británii mučili. V Británii! Jenže pomohlo to porazit Hitlera a srazit nacismus na kolena. Co se týče nakreslení proroka s prasečím rypákem, je to sice svým způsobem ubohé, ale v naší civilizaci je nemyslitelné, aby někdo něco takového zakazoval. Jednou je svoboda projevu, tak je svoboda projevu, ať si o tom myslí kdo chce co chce. Může protestovat, to ano, ale ne cenzurovat. A že válka začala? Vždyť i studená válka de facto ani neskončila a to, co teď vidíme u al-Káidy není nic jiného, než starý dobrý panarabismus druhé poloviny 20. století, který se holt jinak nazval a který nemá za cíl jen Izrael, ale i nás.

xz 11.9.2008 19:20

Re: Re: Re: Re: Re: Jinak ten den jsem byl doma

Karikaturista byl Dan a ac  mu je 72!, rozumu nepobral, chlubil se v televizi, ze nabidl karikaturu  americkym novinarum, kteri byli ZBABELI ji vytisknout. Tady nejde  o cenzuru, ale o toleranci vuci  vericim, v Evrope mame v dejinach neslavnou  tradici nabozenske nesnasenlivosti. Proto pronasledovani  odesli do Ameriky. Komousi v tom vysmivani a pronasledovani pokracovali .  Slusni lidi vedi, ze se to nema delat, protoze i kdyz jejich rozum cizi viru nechape, pro ty druhe  je to vira a pravda, stejne tak jako kdyz Bushovi placnul na rameno sam Jezis, aby prestal pit, no a on fakt prestal.

Finrod Felagund 11.9.2008 19:35

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jinak ten den jsem byl doma

Nesouhlasím, je to otázka určité civilizační tolerance a schopnosti říct "a vocode", případně si o autorovi pomyslet "ty jsi ale debil" a nebrat to jako útok na nezpochybnitelnou pravdu. Je-li pravda nezpochybnitelná, urážlivý výrok jí nikterak na ničem neubírá, pouze dává obraz o tom kterém kdo se ho dopustil. Je snad problém si říct "no tak si to říkej, když chceš, já vím, že mám pravdu já" a nechat to být? Pro Araby i Rusy těžko - to dokážou většiny lidí jen v národech, které jsou společensky vyspělé. Když v Japonsku urazí někdo císaře, tak si o něm jiní pomyslí, že je blbec a hulvát, ale nebudou ho zabíjet ani se mu mstít. A to je pro Japonce císař skoro bohem!

MaRi 11.9.2008 23:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jinak ten den jsem byl doma

milý Finrode, řekla bych, že do určité civilizační tolerance patří i respekt vůči kultuře toho kterého národa. Proto si například myslím, že by do islámské země neměla být vyslána žena jako diplomatka či obchodní zástupce apod. nebo by muslimovi nemělo být předloženo vepřové maso.

Lucka V. 12.9.2008 16:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jinak ten den jsem byl doma

Ke kultuře ano, ke komplexům a ponižování části obyvatel nikoli. Muslimovi bych nenabídla vepřové ani alkohol, neukazovala bych mu nahaté obrázky, ráda bych se o jeho víře i kultuře něco více dozvěděla. Ale o tom, jestli je žena ,,oprávněna" s pány tvorstva jednat a obchodovat bych opravdu diskuse nevedla a na jejich pocity z vysoka kašlala, pokud bych měla možnost to přežít. Podle Koránu je totiž žena na stejné úrovni jako muž, to jen někteří si to postupem doby vyložili jinak. Možná to není správný názor, ale když vidím, čeho jsou potom schopni a ještě to obhajují, myslím, že to s jakoukoli civilizovanou kulturou nemá nic společného. A čím více jim ustoupíme, tím dále nás zatlačí. 

MaRi 11.9.2008 15:06

Oknem slyším hukot vojenských letadel

a hlavou mi běží vzpomínka na úterý před sedmi lety. Sedím u stolu a povídám si s  dvanáctiletým mladým mužem na téma How did you spend your holiday. Narozdíl od jiných podobných dnů jsme vyrušeni. MLP prudce otevírá dveře obýváku a volá nás k televizi. To, co vidíme, viděl každý z nás už nesčíslněkrát. Rázem je pryč rozesmátý dialogue a my nevěříme vlastním očím. To odpoledne už není vhodná chvíle na nezávaznou konverzaci. A v dalších týdnech mohu pozorovat velkou změnu v pohledu tohoto chlapce na svět.

xz 11.9.2008 14:41

teroristi

Kde se bere ta nenavist, ze jsou schopni takovych hruznych cinu? Co zivi jejich nenavist vuci "nam", nasi tzv. civilizaci?  Je to pocit vlastni bezmoci, jsou vuci nam slabi, bezmocna nenavist je natolik silna a nesnesitelna, ze sebevrazedny utok je pro ne osobne  ventil a tim, ze vezmou s sebou i nevinne lidi, maji aspon v posledni chvili pocit moci a ze maji vubec na neco vliv.

Finrod Felagund 11.9.2008 15:23

Re: teroristi

To je poměrně komplexní otázka, nicméně odpověď jsem se pokusil napsat tady v tom článku... snad to pomůže k odhalení, co mají za lubem a co jsou ti teroristé vlastně zač... http://www.nekorektne.com/2008/09/blzk-vchod-kde-h-nebezpe.html

xz 11.9.2008 17:06

Re: Re: teroristi

Mne slo o to, co vede lidi k tomu, ze se stanou teroristy . Ne specificky o Araby.Myslim, ze nenavist a bezmoc jsou jejich hybnou pakou. Ne komplexy menecennosti. Mainhof byla novinarkou , dost majetna a celebritou mezi  "smetankou" spolecnosti v Hamburku. Bezmoc proti statu, ktery nenavideli ,a ktery byl silnejsi ,je nakonec privedla k sebevrazde. Tak aspon vstoupit do dejin jako mucednik - a to  roky fungovalo a ovlivnovalo jejich nohsledy.Film jsem jeste nevidela, ale cetla jsem o ni, byla i jako zena atraktivni ,nadprumerne inteligenti, sebevedoma.

Jakub S. 11.9.2008 17:23

XZ, to ale není to hlavní, vypreparovat obecnou velice vágní příčinu terorismu an sich.

Mnohem důležitější je ukázat ji v těch konkrétních okolnostech lokálních, časových, ekonomických, věroučných atd. U konkrétních komunit. A tam se to dost liší. Teprve pak taky bude možné konkrétně rozebrat a popsat daná fakta a jak je změnit.

xz 11.9.2008 18:03

Re: XZ, to ale není to hlavní, vypreparovat obecnou velice vágní příčinu terorismu an sich.

to je jasne, o tom muj prispevek neni. Arabi ....nejsou jini lidi nez  my z tzv. nasi civilizace, kdyz na to prijde jsme taky vseho schopni jako oni.

Finrod Felagund 11.9.2008 18:10

Re: Re: XZ, to ale není to hlavní, vypreparovat obecnou velice vágní příčinu terorismu an sich.

To ano, nicméně narozdíl od nich máme takové věci jako odluku náboženství od státu, u nás nevysílá denně televize jak podle křesťanské nauky je třeba čistit záchod či nastupovat do tramvaje, uznáváme cosi jako lidská práva ženy nevyjímaje a nejsme uraženě ješitní... Jinak jsme vlastně docela stejní...

Finrod Felagund 11.9.2008 17:35

Re: Re: Re: teroristi

Řekl bych, že jakýkoliv zdroj dojmu, že jim bylo ublíženo. Něčím, někým, nějak, vcelku jedno kým, čím nebo jak. Konkrétní okolnosti pak závisejí na situaci. Němci v Rakousku ve třicátých letech to šli "všem ukázat" stejně, jako chodí arabští sebevražední atentátníci, fanatici z organizace Naši či další. Cíl je vždy stejný - vyvolat strach, dodat si pocit moci nad jinými.

Jakub S. 11.9.2008 21:17

Re: Re: Re: Re: teroristi

Ano. Při dobré vůli se dycinky někdo najde, kdo nám sprostě ubližuje, nějak, jakkoliv. A jak už to začne, automaticky se vše začne šroubovat do vyšších obrátek - to už jde jak po másle... Zvlášť když tu jsou - a ty jsou skoro všude skoro vždycky - resentimenty přes generace.

štětinka 11.9.2008 14:14

Vojta přišel ze školky

 a ptám se, co dneska dělali. Povídá že kreslili obrázek pro kamarádku, co je v nemocnici.: "Všichni jsme museli nakreslit sebe, ale jenom hlavu a ta musela mít všechno - oči, nos, vlasy i pusu, ale játra ne, ty jsme nekreslily"

 "Jaký játra?"

 " No, přeci, jak jsou v hlavě"

"Myslíš mozek?"

"no,jo..."

louk 11.9.2008 14:33

Re: Vojta přišel ze školky

;-D Tohle jsou nezapomenutelné vejšplechty. Kdysi synek asi ve Vojtíkově věku hledal v obchoďáku cestu  a pravil, že když je tu východ, tak musí být i záchod.

štětinka 11.9.2008 14:45

Re: Re: Vojta přišel ze školky

;-DR^

Jakub S. 11.9.2008 17:18

Re: Re: Vojta přišel ze školky

- no a? Byl tam určitě, ne? Tak měl pravdu!

Předloni kolovala krásná autentická fotografie (tady Medvídek či Honza), východočeši znají z reálu: nádražní budova a tři cedule: VÝCHOD - ZÁCHOD - NÁCHOD...

Helejte, vidíte ji, jak jí už otrnulo? Ta nebude neviditelná! Jenomže louk se musí nějak skloňovat. Tak z ní bude louka, no...

Louk 11.9.2008 20:57

Re: Re: Re: Vojta přišel ze školky

:-)Jakube, tobě nic neujde. No, po tom velikém ostychu mi nějak brzy otrnulo. Ten první krok je asi nejtěžší. Můžu za to, že je tady tak dobře? Nebo možná nějaký nakažlivý grafomanský virus..., že by?;-P

Uznávám, že přezdívka se skloňuje blbě, holt každý nápad není geniální.

Jakub S. 11.9.2008 21:13

Re: Re: Re: Re: Vojta přišel ze školky

Nás tu je grafomanů... jeden navíc se lehce ztratí.