26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

BTW: Dyslexie, dysortografie - aneb jak bojovat s hydrou

Když se prvňáček rychle přestane do školy těšit, když ještě po Vánocích těžko rozlišuje písmenka b, p a d, když ho začne ve všední den po ránu bolet břicho a přestává ho bavit svět, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, co ho k tomu vede.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
alena 11.1.2009 22:04

Díky za výborný článek, jako by jste psala o nás!

Taky jsem měla štěstí, pomohla mi paní Škvorová, tehdy učitelka dyslektické třídy, poradkyně v této věci a taky maminka dyslektika. Vše, o čem píšete, jsem podnikla, namlouvala jsem synovi učebnice na magnetofon a on si jezdil s autíčkem a poslouchal "lekci", třebas několikrát za sebou. Hledala jsem, v čem by vynikl nebo byl dobrý, našla jsem a celá léta jsem ho v tom podporovala (a zpočátku jsem ho také vodila do různých  kroužků).

Synovi jsem pravidelně četla, brala ho do Národního (měli jsme předplatné 10 let - do lože,  aby nerušil a přitom se mohl tiše odreagovat)

Ale, a to pokládám za nejdůležitější vedle velké lásky k dítěti, nutná je vytrvalost a pravidelnost. Protože to stojí kus vašeho života, nelze něco začít a pak to nechat být, a kdo má děti, které procházejí školou bez problémů, neví, o čem je řeč. Ta každodennost, kontrola tašky, všech věcí, odpoledne běhání po kroužcích, doma nejmíň hodina učení, přitom dítě nijak nadšeně nespolupracuje a pokrok není často nijak moc vidět. Musí se vytrvat, přitom dítě povzbuzovat a nesrážet.

Problém je spojen s vyzráváním nervové soustavy a když dítě dospěje, najde si už cestu jak se s problémem vyrovat samo, protože dysleksie nemizí, jen zralá nervová soustava si ji tak nějak obejde. Mimochodem, syn dnes studuje ČVUT.

hombre 10.12.2008 23:13

Jsem hloupý mnich

Moje duše je Bohem zrazená,miluji Radonu,každý den ji nosím květiny,pouze záda jsem ji jednou umyl,více mi nedovolila,na dálku křížkem ji stále znamenám,už nevím,co si počít,jsem smuten.

baty 10.12.2008 22:37

a ještě doplněk

sv.Faustýna, svatořečená poměrně nedávno Janem Pavlem II.,  zřejmě přijala řeholní jméno po sv. Faustinovi, který má svátek 15. února. Byl to mučedník z doby císaře Hadriána ve druhém století, čili z nejranějších křesťanských časů, pocházel z Brescie v Itálii.

týna 10.12.2008 22:58

Re: a ještě doplněk

děkuji převelice, asi provedeme vytahování toho správného data z klobouku:-) a pak dám hlášení, kdy budeme slavit

týna 10.12.2008 21:58

opět jednou dotaz úplně mimo

tady je tolik chytrých lidí, že se určitě najde někdo, kdo bude vědět. takže prosím, mám dotaz. ví tady někdo, kdy slaví svátek Faustýna? projela jsem nalezené kalendáře, ale prostě tam nebyla

baty 10.12.2008 22:17

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

 Určitě jedna z možností je pátého října, kdy zemřela sv. Faustyna Kowalská, tudíž se narodila pro nebe a slaví se její svátek. Jiná, méně moderní Faustina má asi svátek jindy, mrknu na to.

týna 10.12.2008 22:33

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

aha, to by šlo. ona totiž Andulka se tak flákala s narozením, že má svátek den po narozeninách.tak budem slavit i na Faustýnu. koneckonců, taky slavím svátek třikrát za rok;-)-když už mi dali tři jména, tak toho využívám- tak proč by ona nemohla dvakrát?

méně moderní Faustina je kdo? to je ta manželka a taky dcera ze starého Říma?

baty 10.12.2008 22:39

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

méně moderní Faustina je nakonec Faustin, viz o kousek výš.

dalmatin 10.12.2008 22:53

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

Moje Klárka se pro změnu narodila 12.srpna - na Kláru ;-D

LENKA S 10.12.2008 23:00

DALMATIN, S NAŠÍ PETROU JSME SE TAKY MOC DOBŘE NETREFILI. JE NAROZENÁ 5.8.

baty 10.12.2008 22:53

Re: opět jednou dotaz úplně mimo

jo, a taky ta manželka ze starého Říma, ta má svátek 18.ledna, mučednice.

aida 10.12.2008 21:48

A k tématu článku

Jo, to znám, dcera má taky snad všechny dys-. Ale údajně se to lepší spolu s vyzráváním nervového systému, uvidíme. Nebo spíš - vidíme, opravdu se to lepší, dyskalkulie a dyslexie už se téměř zbavila, dysortografie ještě trochu hapruje.

Opačný pól problému jsou naopak děti hodně inteligentní, to je pro změnu syn; mohla bych o tom povídat hodiny a hodiny (na ZŠ např. vadilo, že se pořád hlásí a vyptává se,  vrchol byl, když tak od třetí třídy začal opravovat učitelkám chyby - vyřešil to přechod na víceleté gymnázium, tam jsou ve třídě podobní týpci všichni). No a za rok ho už čeká matura - bude se ho týkat už ta nová, reformovaná a mám pocit, že si s tou norskou moc nezadá, jde nám z toho hlava kolem (učitelskému sboru ovšem taky).

Dede 10.12.2008 22:02

Re: A k tématu článku

Aido, můžu jen zvolat "Bingo"! Příliš se hlásí je jedna z Andyho nezapomenutelných poznámek od učitelky, která ho chtěla ve čtvrté třídy vyloučit ze školy (poznámek Andy nosil desítky) 8-o;-D Na můj dotaz, proč mu nedá víc práce, aby ji neotravoval pravila, že proč by to dělala, že sbírá materiál na dvojku z chování. Ostatně prý ať si ho vzdělávám sama... Úžasný pedagog, že? A to ji podpořil i ředitel školy. :-/ ;-P Jinak osmiletý gympl taky pomohl... do jisté míry.

Je zajímavé, že to máš doma taky takhle nakombinované - počítám, že jste si taky užili svoje V

aida 10.12.2008 22:16

Re: A k tématu článku

Jo jo, ale už je to fakt lepší. :-)

LENKA S 10.12.2008 22:47

Re: A k tématu článku

DEDE I AIDO, TAKOVOU ŘEDITELKU  I KANTORKU BYCH  ASI  NEUDEJCHALA. JÁ  MĚLA  ALE  TYHLE  CHYTRÝ  A  ŽIVÝ  STŘÍBRA  NEJRADĚJI. KDYŽ  BYLA  TŘÍDA PNÁ  SICE PŘIČINLIVÝCH ALE TAKY  LÍNÝCH  BUCHET, NUDILI  JSME  SE VŠICHNI. KDYKOLI   SE  MI TAKOVÉHLE  DÍTĚ  DOSTALO  DO  TŘÍDY. BYLA  SICE   PRÁCE  NAVÍC, ALE  NIKDY   MNE  NESTÍHALO   OPRAVOVAT, JELIKOŽ  VŽDY  BYLA  PRÁCE, KTEROU  SE  MUSELO   NAVÍC  ZAOBÍRAT. VŽDY JSWEM  PROTYHLE  PŘÍPADY  MĚLA   ŠTOSY  MATERIÁLU, ABY  SE  ŽÁCI NUDIT  NESTIHLI.KDYŽ  ÚČA   HLÁSÍ, ŽE  JI  DÍTĚ  ZLOBÍ A OTRAVUJE, JE  TO  JEJÍ   VINA. ONA  JE  TAM OD  TOHO, ABY  DĚTI ZAMĚSTNALA, ABY    OTRAVOVAT A  ZLOBIT  NESTÍHALY. A KDYŽ  JEŠTĚ  PÍŠE  POZNÁMKY, JE  TO  HLOUPÁ HUSA. BYLY  ČASY, KDY JSEM TY  VÝTVORY  SBÍRALA. A VĚŘTE MI, E  TO BYLY  UKÁZKY KANTORSKÉ   BLBOSTI PŘÍMO  NEBETYČNÉ. ALE  MOC JSEM SWE  JIM NESMÁLA. JEN JSEM JE PAK PŘEDČÍTALA   TŘE ZHŮVĚŘILOU BY NA  SPOLEČNÝCH  SRAZECH PO  LÉTECH. TO JSME  SE  PAK MOHLI  VŠICHNI  NAD  TOU  HLOUPOSTÍ  POTRHAT   SMÍCHEM.

dalmatin 10.12.2008 22:54

Re: A k tématu článku

My měli poznámky jiného druhu, ale hitparádu asi vede tato: Tančí na diskotéce! ;-D

Matylda 10.12.2008 22:39

Re: A k tématu článku

Ano, i Kuba se příliš hlásí a vyptává se, navíc opravuje učitele, což málokterý ustojí. Pokud se nudí, čte se klidně ve fyzice ABC, což naštěstí pan učitel ukočíroval, projevil zájem o čtený článek a Kubu ujistil, že pokud se bude zase nudit a bude umět, může si číst, hlavně když mu to Abíčko pak půjčí.

aida 10.12.2008 21:40

Velká kočko a JanoBa - OT

Na vašeho přítele se nezapomnělo, jen já sama jsem o něm četla 2 články v LN, slyšela povídání na Vltavě a viděla reportáž na ČT. A dneska se s ním moc hezky v tištěných Lidovkách rozloučil Jan Kačer, už je to i na webu.

Velká kočka 10.12.2008 22:50

Re: Velká kočko a JanoBa - OT

Milá aido, děkuji za odkaz. Honza to vzpomínání na Luboše napsal moc hezky a tak tu teď plavu v slzách. ;-( 

aida 10.12.2008 22:57

Re: Velká kočko a JanoBa - OT

No, přiznám se, že i já jsem měla při čtení vlhko v očích, přitom jsem pana L.H. neznala.

Jakub S. 10.12.2008 23:49

Velká kočko a Jano!

Spěchám od novin oznámit vám to, ale vidím, že už to víte. Dokonce dva? Tak ten první jsem nikde nezachytil - ! Vím jen o těch dnešních LN.

dalmatin 10.12.2008 21:24

Tedy lidičkové,

tady sněží celé odpoledne. Měla jsem obavy jak dobruslím domů, silničáři samozřejmě nikde. Chvílemi jsem nevěděla, zda jsem ještě na silnici. Pak jsem se spolehla, že v příkopu by to drnclo. No, jsem doma a voní mi tu čaj s rumem. Pohled z okna je kouzelný. všude bílo. Uvidíme ráno tu romantiku na cestě ;-D

zana 10.12.2008 22:23

Re: Tedy lidičkové,

Jemináčku, lituju velice. No jo, Tisá aby nebyla v čele pokroku;-). Osobně dávám o chlup přednost svařáku, ale čaj s rumem taky prospívá;-D

LENKA S 10.12.2008 22:58

Re: Tedy lidičkové,

AOHOJKY,DALMATIN, TADY  TAKY NASNĚŽILO  A KLOUŽE TO VENKU  DOST. DÍVALA JSEM  SE VEČER  ZA  OKNO, NA TEPLOMĚRU  VE  2 PATŘE  PANELÁKU  BLO   KOLEM NULY. NO, BUDE  TO  RÁNO ZAJÍMAVÉ. ŠTĚSTÍ, ŽE  ZÍTRA   NEMUSÍM NIKAM. DOUFÁM JEN, ŽE   VLAKY  V  PÁTEK  POJEDOU  A  DÁLNICE Z PLZĚ  DO PRAHY  BUDE  DO ODPOLEDNE  UKLIZENÁ. LIDI, DOUFÁM, ŽE  TO  SNĚŽENÍ   V PÁTEK  NEBUDE. NEJAKI  NERADA  BYCH  CESTOVALA  VE  VÁNICI   SKORO NOČNÍM AUTOBUSEM   Z PRAHY DO PLZNĚ. JEDINÉ, CO MNE UKLIDŇUJE   JE  FAKT, ŽE   NA METRUONESNĚŽÍ, TAKŽE   KOLEJE   TAM  BUDOU  SNAD  SUCHÉ

dalmatin 10.12.2008 23:09

Re: Tedy lidičkové,

PĚSTUJEME  ADRENALINOVÉ  SPORTY  ;-D TĚŠÍM SE, SNÍH, NESNÍH

JoVo 10.12.2008 20:19

R O Z V E R N Í Č E K .

:-)Kohn má černou smuteční pásku, když ho potká Roubíček. "Copak, umřela vám žena?" "Ne, tchýně." "Taky dobře.":-)Hezký večer - klidné sny.8-oVVR^

Jakub S. 10.12.2008 20:43

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

Jo! A teď se mi vybavilo - v jakémsi salonním journalu z dvacátých snad let to končilo: Núúú... dyť nemusí pršet, jen dyž kape!

JoVo 10.12.2008 21:19

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

;-D;-D;-DR^R^

Louk 10.12.2008 20:03

Jako obvykle pozdě

a to se těžko něco smysluplného dodává. Překvapilo mě, jak objemný ranec vzpomínek ve mně tento článek vyvolal. Taky jsem už o Vánocích v první třídě četla, nadšená nezávislostí na dospělých. Ale to psaní... Čárky, vlnky, lístečky v písance - hrůza. A vzpomínka na návštěvu u psychoodb(p)ornice mě popudí i dnes - jéje, to se mi dere na jazyk nelichotivých titulů ;-P. Nemám vyhraněnou levou či pravou, což v praxi značí obě ruce levé ;-D. Když jsem si jako malá malovala a zkoušela psát, mámy kolegové se posmívali, že mě má asi s Arabem, jelikož všechno bylo zprava doleva. A nebo zrcadlově. Decentněji se mému prasopisu říká styl rozsypaného čaje ;-P. Každopádně těch kantorů respektujících individualitu bylo minimum a obávám se, že se od těch dob fakt moc nezměnilo - jedině tak kulisy?

Dede, díky za rozhledníkové BTW - je to hodně aktuální a nosné téma R^V

Bláža 10.12.2008 20:30

Re: Jako obvykle pozdě

To je zvláštní, kolik lidí tu dnes napsalo svou vlastní zkušenost, kolik z nás má nějaký malý či větší -dis-   Dede, jsi úžasná! VV:-)