17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

BTW: Domečky

Jako každý člověk žijící se zvířaty i já používám k domluvě se svými psy různé povely - standardní, i ty druhé. No a posledním hitem naší povelové soustavy se stal příkaz: hop do domečku. Proč zrovna tohle?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
terra-san 4.6.2008 16:31

Re: Re: Re: OT - hlásání

A kupodivu i docela (z větší části) rozumnou diskusi pod nímR^.

Zdravím do Norska, přeji krásnou dovolenou (kdyby to četl terra, propadl by nostalgii, protože tuhle část Norska zná a moc se mu tam líbilo), šťastné cestování, klidné návraty a dobré nervy vám i Nazgúlům.

Baty, máváme!!

Kačer 4.6.2008 16:11

Re: OT - hlásání

Šťastnou cestu a foť to tam všechno, koukala jsem se na ten odkaz a vypadá to tam pohádkově :-)VVVV Papaaaa

zana 4.6.2008 17:35

Re: Re: OT - hlásání

Jj, krása nesmírná. Hned bych taky vyrazila:-). Tak přeju pěkný výlet.R^V

Pitrýsek 4.6.2008 20:10

Re: OT - hlásání

Dede šťastnou cestu a příjemný pobyt. Opravdu jsi nám předhodila parádní ochutnávku. Tam musí být nádherně. Těším se na fotky a reportáž. Pápá

Lenka 4.6.2008 10:12

:-))

Při pohledu na ty první fotky jsem fakt měla vážné pochybnosti, jestli se tam vůbec vejdou a ono jo :-)).

Jinak tedy Míšu v letadle si neumím představit, asi by jim to tam zboural.

Beda 4.6.2008 9:44

teda Dede

to je úžasné8-o - když jsem viděla tu první fotku přepravek, v životě bych nevěřila, že se do nich Nazgůlové vejdou.... ne že by tam nelezli, ale že se prostě nevejdou!! no ale ta poslední fotka - vlastně je to super fotoseriálek:-)R^VV

rozhodně nahlas příslušný termín, ať můžeme usolovně myslet a držet palceR^R^R^ - určitě to zvládnete, ale nervy asi  budeš mít... ať to dopadne!!R^VVVV

jo a to, že si Kazan zabere "cizí" domeček, mě faaaakt pobavilo;-D;-D;-D

Hanča 4.6.2008 14:06

Re: teda Dede

Nejen že se Nazgúlové vejdou, ale že jsou schopni se vevnitř i otočit, to je fakt k neuvěření! Kdyby Dede nezdokumentovala, že do domečků nastupují "čumákem vpřed", byla bych přesvědčená, že tam prostě musejí zacouvat. :-)

LA 4.6.2008 14:12

Re: Re: teda Dede

Psi dokážou být neuvěřitelně skladní a pokud chtějí, tak se otočí i na pětníku. Jenom v posteli se rozvalí, nejlépe na polštář.

Pitrýsek 4.6.2008 20:17

Re: Re: Re: teda Dede

Psi dokážou být opravdu "skladní"(když chtějí). Ale dámy, když chodíme po výstavách a jdeme se podívat ke stánkům, tak jsou tam k vidění transportky, že by se do nich vlezl snad i psací stůl. A Betulínka Kosatková, co je chudák já, by se tam vlezla jako nic. Ale zase moc velká bedna také není dobrá. Pesoň by  v ní lítal jak nudle v bandě.

zana 4.6.2008 17:39

Re: teda Dede

Je to úžasný, že jo;-). Stejně obdivuju tu "důvěru, která zavazuje".V

Měla bych z toho nervy, ale věřím Xerxové - nicméně ty oblbováky bych viděla dva pro psy a nejmíň jeden pro paničku.

Bubu 4.6.2008 9:33

kluci nazgúlí jsou šikulové

Fakt to obdivuju. Nazgúlové jsou neuvěřitelní a ty, Dede, jsi pašák. R^

Opravdu obdivuju 8-o, že se ti to povedlo s nimi nacvičit. My bychom měli s Bárou problém. 

Nějak se mi nedaří zvládnout Bářiny fobie. :-/ Fobie je nejspíš silné slovo, ale máme dva strachy, které se nám nedaří překonat. Jedním jsou děravé schody, už jsem tu o tom mluvila - ať už jsou to ty u nás doma (dřevěné schodnice na kovové konstrukci), do vagonu, nebo třeba mřížové schody venku. Podobný problém je lávka, kde chybí fošna. 

A druhý strach je bouda. Nechápu to. Máme na zahradě boudu, je dostatečně prostorná, i já se do ní vlezu. Spávala v ní Bára I. zcela bez problémů. Prostě ji tam nenalákám, ani za mlsotku. Ani pro hračku. Když si trvám na tom, že tam fakt pro ten pentagon nelezu, tak tak jukne, zadní packy pořád venku, honem popadne pentagon a ven ven ven. I když chválím jak o život a pořádám oslavné tanečky, podruhé už tam pentagon nechá a nebo si lehne před boudu a pláče.

Nevím, jak na to. Jinak je Bára naprosto pohodová, nebojácná (bouřky, rachejtle, lidi, psi....) a sebevědomá. V autě jezdí strašně ráda (na zadním sedadle) a nastupuje na povel "hop na gauč". Do kanoe nastupuje s přehledem a ani moc nehoupe. Ani proti sprcháči nic nenamítá, i když ji tam zavřu (než si podám prostěradlo na osušení).

Tyna 4.6.2008 10:16

Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Milá Bubu, zkoušeli jste s Bárou někdy klikr trénink? Na netu najdeš dostatek informací a myslím, že by se s ním daly překonat strachy, o kterých píšeš. Jen to stojí spoustu trpělivosti, času a odměn. Ale jde to R^

Bubu 4.6.2008 10:47

Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Nezkoušela, nastuduji a případně zkusím. Dík za radu.

Ty schody čas od času zkouším pořád (třeba uprostřed hry doma, v momentě,kdy mám hračku a ona mě honí, jí uteču na schody a Bára se zarazí na 3. schodu - zadní packy pořád dole a ne a ne). Vadí mi to, ten vlak by se mohl hodit a sama ji do vagonu nenaložím (váží 35kg).

Tyna 4.6.2008 11:18

Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Myslím, že lstí to nemá smysl - stejně pak procitne a závěr je pořád stejný "fůůůůj, schoooodyyyy". Když pochopí systém klikru (klid = odměna - jakákoli = mlsek, hra, pochvala), tak pak bude velmi ráda zkoumat, jak vyloudit další klik....a ty první budou jen za nepatrné samovolné přiblížení se ke schodišti, časem za větší přiblížení ke schodišti, pak za ňufnutí ke schodům, pak za jednu tlapku....je to na hodně dlouho, ale zcela bez stresu a u hodně psů a hodně věcí to opravdu funguje. Dokonce jsem viděla i výsledky u koně, kterého nikdo nedostal do klasické stáje....a s klikrem to šlo...a teď tam chodí sám a normálně.

Budu držet palce ;-)V

Tyna 4.6.2008 11:20

Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Jestlipak já nejsem úúúplně  mimo, samozřejmě že tam patří ...(klik = ...) a ne ...(klid = ...).

EvaŽ 4.6.2008 12:25

Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Já nevím, s tím klikrem. Ne každý pes na něj reaguje tak, jak píšeš. Některým je fuk. A když nefunguje systém odměn normálně, proč by s klikrem měl? Já vím, je to teď výcvikářská móda. Mě připadá nejtěžší to přesně načasovat. Když se uklikneš, je to v háji. Pes si může zafixovat i špatné návyky. Podle mě by to měl člověk před tím, než to zkusí na psa dlouho zkoušet, aby si to zafixoval nejdřív páníček. Pokud to budeš mít sama jako druhou přirozenost, můžeš to zkoušet na psa. Jinak je to snadná cesta, jak psa zkazit. (tohle už není na Báru, to je obecná poznámka).

Víš, už jsem viděla několik "zázračných" metod a ona je jen jedna. Socializace (tu Bára má) a trpělivost. Vše ostatní jsou pomůcky z nichž každá vyhovuje někomu jinému. Já sama klikru zas tolik nevěřím, ale může to být tím, že s ním pořádně neumím. Pokud se Bára bojí schodů a nepomůže ani hra s milovanou paničkou, klikr stres neodstraní.

pudlíková 4.6.2008 15:12

Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Milá Evo, netuším, co má Bubu za plemeno, podle váhy a pohlaví a schodové zdrženlivosti;-) tipuju na ridžbečku. I ta bude reagovat na klikr. Klikr NENÍ psům volnej, jen se musí na něj naučit- to je nejdůležitější předpoklad! První krok je naučit pesa, co pro něj klikr znamená - klik rovná se odměna. Jen tak, za nic pro nic. V praxi to vypadá takto: vezmu si hrnek piškotů. Pesi se hnedle ke mně přidají. Sednou si, nic lepšího je nenapadne;-) já kliknu a dostanou oba po piškotce. Kliknu-piškot, kliknu-piškot....atd.... Bez příkazů. 

pudlíková 4.6.2008 15:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

pokr....Z pohledu psa vlastně zadarmo:-P nakonec je pro ně klik jako piškot. Ale mnohem více přesný. Než dám piškot, pes změní polohu, uhne, prostě je piškot nepřesný. Klik je rychlejší a mnohem přesnější. Po 2-3 dnech tréninku 5 krát denně 5 minut, vezmu klikr do ruky a oni začnou šílet radostí. Kliknu, dám piškot a jdeme zkoušet. Projedu celou poslušnost(sedni, lehni, vstaň ) a za každý splněný povel kliknu. Pesan maká jako divej, jako kdybych měla v ruce kus kuřete. Nakonec dostane i piškotek;-) Přeju Bubu ať to zkusí.

Co se týká schodů, také jsme měli problém, já jsem ovšem s pesy nediskutovala a na vodítku vytáhla nebo stáhla. Teď takové schody chodí sice neradi, pomalu, ale dobrovolně:-) Jde o přístup. Nebát se a donutit;-P Klikr je ovšem dobrý na jakkýkoliv výcvik, nejenom na vyblokování strachu  R^:-)R^

Bubu 4.6.2008 15:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Barbucha je černá labradorka. Hodná, milá, nedominantní, ale sebevědomá, naprosto bez stopy agresivity. Nebojí se lidí, psů, veterináře, výšek jako takových, jen nesmí vidět skrz podlahu. Asi si neuvědomuje, kam přesně dává tlapky - vadí jí třeba když na mostku chybí jedna fošna. Díra, kterou překročí normální délkou kroku, je nepřekonatelná. Kdybych přes ní položila kapesník, projde. Teď mně to napadlo, co kdybych jí na schody natáhla kus hadru a tím ty díry schovala, vyzkouší si, že to nic není a pak ten hadr sundám. Zkusím to, uvidíme.

pudlíková 4.6.2008 16:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Bubu to nedělej. Budeš stresovaná, že tam ten hadr dáváš, čubinka se bude divit, co tam ten hadr dělá a výsledek je, že přes to půjde hůř, než před tím. Zkus tu metodu násilí nebo nic. Trénuj někde v okolí, kde takové schody jsou, určitě je někde objevíš, na délce nezáleží, prostě přes ně spolu na vodítku půjdete, násilím, jen jednou, neopakovat, a další den znovu. Nestresuj sebe ani jí, prostě přes ně holka přejde a finito;-) Pochvala, ňamka. Ale až se uklidní. Uvidíš, že na potřetí, napopátý to půjde lépe a lépěji. Viz můj příspěvek pod Xerxovou o kousek níže. Přeju vám, ať se brzy podaří ten strášek:-) zahnat VV

Pitrýsek 4.6.2008 20:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Připodotýkám, že ten nápad s hadrem není úplně k zahození - když chodí po plných schodech. Jen bych ho nedávala NA schody (klouzal by a nejistotu ještě zvýšil), ale připnula ho POD schody, aby neviděla díry ( ještě vylepším - potom bych místo hadry dala starou záclonu, až by  si zvykla a chodila se záclonou, tak bych pod schody rozsvítila,  textil by tam byl - jistota, ale zároveň by pod schody viděla). Možná bych také zkusila výstup jako na žebřík. Stoupnout vedle psa, ruku položit přes hrudník a jistit pod břichem a vystupovat stupeň po stupni (levou jistím, v pravé před čumáčkem dobrotu). Tu dřinu s nácvikem sestupování nezávidím. Ale aspoň pár schodů, kvůli vlaku, by zvládnout měla....... Ještě si dovolím námět. Odměna = piškoty. Já vím, jsou slaďounké a psi po nich šílí. Ale právě, že  slaďounké. Uvědomujete si, kolik (zvlášť ti malí), za den těch dobrůtek slupnou? Tož, do Betynky Kosatkové, že ji mám dnes už podruhé v merku, se piškotky mohou ládovat jak uhlí do lokomotivy. Ale, není lepší dávat na nějakou mňamku, která není tak sladká? Přešla jsem na takové ty měkké pásky, které si nastříhám na malinké kousíčky (5x5mm). Pro větší psy samo trochu větší kousky, aby věděli, že něco v té tlamce mají.

EvaŽ 4.6.2008 11:46

Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Tohle bývá problém, který se někdy ani vyřešit nedá. Tu boudu bych neřešila, nakonec tam nemusí. Schody jsou jiný problém, o tom by mohla Xerxová vyprávět. A jsou důležité (35 kg. se těžko nakládá). Tam vidím jen nezměrnou trpělivost, kombinaci pamlsků a přemlouvání. Zkusili jste to tak, aby ji jeden lákal a druhý opatrně posouval tlapku po tlapce po schodech a současně Barunku držel, hladil a konejšil? I za pozadí přidržet, aby nemohla nenadále vycouvat. Bez násilí, to by ji zradilo. Jen s lehkým donucením. Nejsou někde takové 3-4 schůdky, na kterých by mohla trénovat? Jen aby nedosáhla předními při zadních na zemi a aby zas těch schodů nebylo moc.

Fakt je, že i psi mívají fóbie a jsou téměř neodnaučitelné. Tomu klikru, já nevím. Dá se tím cvičit, ale musíš to naprosto přesně dělat ty. Jinak psa zblb/neš. Je to dobré na upoutání pozornosti. Ale nevidím to jako všemocné. Je to jeden z nástrojů. Naše Ája třeba poměrně kašle na píšťalku. Ale rozumí řeči těla a píšťalka ji upozorní na dálku, že po ní něco chci. Tak ji používám, ale jinak než třeba workingoví. Prostě každá dvojice pes pán je unikát. Někomu klikr vyhovuje, mě třeba ne. Ája nehlídá věci nebo zvuuky, ale i nepatrné posunky (když má náladu, vypadá, že čte myšlenky, když nemá, nedonutil by ji ani kanón;-P). Prostě každý pes je jiný. Zkusila bych metodu lehoučkého nátlaku ve dvou. Ale opravdu jemného (ale to víš;-)samaV).

Xerxová 4.6.2008 12:59

Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

u nás to skončilo opravdu dost tvrdým nátlakem. Ne ve smyslu zbití psa, ale v tom násilném dopravování nahoru ve třech, pak dvou a nakonec jednom člověku;-D. Trvalo to asi 14 dní, ale i půl roku poté v klidu každý den několikrát opatrně vystoupá nahoru... :-)

EvaŽ 4.6.2008 13:24

Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Já to sledovala a připadalo mi to jako dobrá metoda. Pes prostě někdy musí. Většinu věcí cvičím hrou a po dobrém, ale někdy to nejde. U vás to navíc spěchalo (kdo by spal furt se psem na pohovce;-)).

Fóbie jsou i u psů opravdový problém. Hrou lze "zapomenout" na tvrdohlavost, šprajc. U strachu je potřeba psa přinutit, ale současně móóóc chválit, odměńovat. Aby to nebyl trest. Opatrná už Beta bude asi na schodech vždy. Co kdyby?;-)

Xerxová 4.6.2008 13:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Hodně věcí, které psům z libovolných důvodů vadí, lze z jejich života odsunout. Já nevidím důvod, učit Betu chodit třeba po kladině. Ale schody byly pro nás důležité, neviděli jsme žádné zdravotní omezení, které by tu nechuť mohlo způsobit a tak jsme ji nakonec ty schody naučili zvládat. Pokud Bubu nevadí, že Bára do pracovny nechodí ( a Báře pobyt dole taky nevadí), pak bych se klidně na jejich schody vybodla a třeba cvičila jen to nastupování do vlaku... Třeba je Barbucha překvapí a tyto schody zvládne rychle

Bubu 4.6.2008 15:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Jasně, my jsme si o tom v Daňkovicích povídaly, schody doma nejsou problém. Když by Barbuše tolik vadilo, že si nahoře šiju a ona chuderka je dole sama, tak by za mnou přišla, že? Problém je vlak (to se občas hodí), mřížové nástupiště na lanovce,  různé lávky a nadchody, rozhledny s drátěným schodištěm. Prostě nezbývá než trénovat a trénovat....

pudlíková 4.6.2008 15:20

Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Ano, přesně tak. Tvrdý nátlak- prostě po těch schodech půjdeš, můj milovaný velký pudlíčku, protože jsem to řekla. Nechceš? Tak vodítko a jdem. Bráníš se? Nemá to smysl. Nebudu na tebe křičet, nebudu tě přemlouvat (a tím tě chválit za strach) prostě tě vyvedu na vodítku nahoru, vzpínajícího se a taprv nahoře, až se oklepeš a uklidníš, dostaneš pochvalu, jak jsi šikovný. Příště půjdeš ochotněji a s výrazem tichého odevzdání a napotřetí (či na podesátý;-)) půjdeš sám a budeš se radovat, jak tě nahoře chválím. Nejlepší metoda. Výhodou je, že při takovéto činnosti tě mám v dosahu , na vodítku. Horší je to ze strachem v noci z neznámých zvuků či předmětů, kdy jsi navolno a daleko ode mně, ale to je jiná kapitola;-)

Xerxová 4.6.2008 16:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Teď mě napadlo - proč tu není nějaké povídání o pudlích bratřích ?;-). Takoví aktivní tvorečkové to jsou a ani řádka... Paničko, styď se;-D

pudlíková 4.6.2008 18:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Milá Xerxová, pudlí bratři jsou věru aktivní a já s nimi;-D, povídání by bylo na týden a já se na to snad chystám. Hlavně o Toníkovi jsem ještě nenapsala ni řádku:-/ , Jimíček měl svůj portrét někdy v únoru před dvěma lety;-) Už se těším, jak to sepíšu a vy mi to okomentujete ;-)

LA 4.6.2008 10:30

Re: kluci nazgúlí jsou šikulové

Filip se na boudu dívá podobně, přímo se jí nebojí, ale nechodí tam. Pro piškotka vleze jen tak minimálně a sjede si ho venku. Má na kontě jen jediný potvrzený pobyt: kočky dostaly do misky syrovou svíčkovou (odřezky z tataráka) a miska byla z nedostatku jiných možností dána do boudy (normálně na zemi to sní Filip, z parapetu jí shodí a miska se rozbije) s tím, že tam nechodí. Během chvíle byla miska nejen prázdná, ale i umytá. Nešlo by to s Bárou zkusit podobně: nalákat jí tam na nějakou dobrotu, co jinak nedostává?