11.5.2024 | Svátek má Svatava


AKVARISTIKA: Ryby, ryby!

10.4.2006 21:14

Budete vlastně na hejno zírat, ale nespatříte ho, protože se zkrátka nebude moci projevit. Ty samé ryby potom přendáte do nízké, ale dlouhé nádrže. Dejme tomu dvoumetrové, a zjistíte, že efekt pohybu hejna ryb je překrásný!

Vraťme se ale k padesátilitrové nádrži. Vypustíte-li do takového akvária deset neonek, efekt nebude takový, ale již spatříte projev přirozeného pohybu ryb v hejnu. Tento jednoduchý příklad by vám měl být vodítkem k osazení vašeho akvária rybami. Platí tedy i zde pravidlo, že méně znamená více. 11ryba

Zrovna tak se v takové malé nádrži dá velmi dobře chovat pár větších ryb, dejme tomu cichlid. Tam se, při troše štěstí, můžete dočkat i potomstva a sledovat překrásný projev těchto ryb při odchovu potěru. I v takto pojaté nádrži můžete mít druhů více, ale pouze jako doplněk, protože dominance cichlid je poměrně silná. Nemáte-li ale konkrétní úmysl a nebudujete-li nádrž s již promyšleným plánem, věřte, že existuje mnoho druhů, které se k sobě chovají tolerantně a můžete je bez problémů umístit společně v jedné nádrži. Jde doslova o vkus majitele.

Z mé zkušenosti mohu uvést, že velmi důležitou roli hraje barva ryb. Mnoho lidí se řídí pestrostí jejich zbarvení. Nemalou úlohu hraje také velikost a tvar. Bohužel méně již projev a původ. Velmi důležitý je také nárok na potravu. Některé druhy ryb bez problémů uspokojíme průmyslově vytvořenou, běžně dostupnou potravou v podobě granulí či vloček. Jsou ale druhy ryb, které doslova vyžadují různorodou, živou potravu. Bez ní živoří, nevyrostou a posléze velmi brzy hynou.

Pozor též na teplotu. Zase: mnoho běžných chovaných ryb se spokojí s průměrnou teplotou okolo 23-24°C. Jsou ale druhy, které vyžadují dokonce minimální teploty okolo 28°C. Při volbě rybích druhů bereme vždy v úvahu jejich projev a životní potřeby!

Musím se zde také zmínit o nárocích na kvalitu a různé hodnoty vody. Je pravda, že není až tak nutné, mimo teplotu, vodu zkoumat a upravovat. Důležitá vlastnost je její čistota a teplota. Tyto dvě hodnoty zajistíte filtrem a topítkem. O měření pH jsme si již řekli.

Nemalou úlohu hraje také "užitečnost" ryb v akváriu. Budeme-li obsazovat novou nádrž, dbejme na vyrovnanost rybího společenství, co do jeho projevu. Myslím tím pohyb ryb v akváriu. Jsou rybí druhy, které se zdržují u dna, potom jsou ryby, které plavou u hladiny a pochopitelně druhy, které se zdržují uprostřed vodního sloupce a nebo po celé nádrži. Není to ale samoúčelný výběr.

Takové rybí společenství plní zároveň funkci praktickou. Ryby u hladiny dovedou vysbírat plovoucí potravu, kterou podáváme, a nemáme tak problémy se zaplesnivěním zbylého krmiva u plovoucích listů některých rostlin. Ryby u dna, většinou sumečci, plní podobnou úlohu, ale také neustále rozrušují povrch dna a tím se starají o přísun kyslíku ke kořenům rostlin. (Zabraňují hnití dna!)

Opět zde musím vyzvednout úlohu Ancistrusů, sumců, jejichž funkci v akváriu vidím jako nenahraditelnou. Jejich výjimečnost tkví ještě v tom, že se snesou s většinou ostatních druhů ryb a tím, že jsou velmi dobře vybavení obranným systémem, jsou potravně nezajímaví i pro větší druhy cichlid. Tento druh sumce má přísavnou tlamku, která umí dokonale zbavit sklo, i listy rostlin, řas.

Záměrně se nepouštím do jednotlivých druhů i z toho důvodu, že nemám ve své databázi jejich fota a autorský zákon mi nedovoluje zveřejnit fotografie z knih.

Budete-li potřebovat "prověřit" jakoukoliv rybu, napište její název a př. ryby, které již v akváriu máte a já se vám pokusím objasnit jejich nároky, či společenskou náročnost. Nebylo by rozhodně dobré postupovat jako u rostlin. Tam jsem doporučoval zpočátku vysadit více druhů a selektivně nakonec rozhodnout o konečném osázení. Je pravda, že u ryb by to šlo také, ale rozhodně to nedoporučuji.

Další dobrá rada je z oblasti, která by se dala nazvat: lidský faktor. Jde o doporučení prodávajících v odborných prodejnách. Např. jde-li o přísavného sumečka Ancistrusa. Přísavných sumců existuje velké množství a jenom některé se do akvária hodí, zvláště, jde-li o velikost ryb.

V mládí jsou tyto druhy od sebe mnohdy nerozeznatelné a když vám ještě k tomu dá odborný prodavač požehnání, nesete si domů obludičku, která bude za rok mít nárok i na prostor ve vašem bytě. Jejich velikost může dosáhnout až půl metru. Proto pozor na velikost ryb v dospělosti!

V příštím pokračování se budu věnovat odborným prodejnám.

Jiří Růžička



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !