1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


AKVARISTIKA: Jak se Píšek naučil chytat ryby

26.2.2007

Mám totiž mnoho těšení. Píšu-li mnoho, je tomu tak. Vyjmenovávat je všechna nebudu, ale patří k nim pochopitelně akvaristika a vše co je s ní spojeno a také veškeré tvorstvo mne obklopující. Musím napsat, že píši též o mojí ženě, urputné učitelce s velikými křídly. Z určité opatrnosti ale vstávám až po jejím odchodu do školy. Její ranní přípravy k odchodu jsem nikdy nepochopil a myslím, že se tak až do mé smrti smrťoucí nestane. Růžička Píšek a ryby

První ranní setkání mám většinou při vítání s Píškem. Zjevuje se kde se dá. Mnohdy, když tráví noc venku, se hlásí za oknem, jindy, chrní-li v domě, na mne vybafne kdesi za rohem a chce poduchlat. Zkrátka. I kdyby se stalo, že vstanu náhodou nenaladěn, nevydrží to dlouho. Kuna Máňa v tu dobu již chrní v pelíšku na půdě a Doltonové, čilí vrabčáci, se honí okolo okapu tam, kde mají již několik let hnízda. Štěbetají a připomínají tak blížící se jaro. Moje první kroky vedou do líhně, která mne vždy přijme s laskavou náručí! Známá vůně, vlhko, teplo a již víc než třicet let nepřetržité bublání, které dobře zná každý akvarista. Tam mne také každé ráno doprovází Píšek, který si oblíbil pravidelný ranní rituál.

Prakticky hned začínám s obhlídkou akvárií a kontroluji postupně všechna. Kocour také! Je to s podivem, ani nevím jak k tomu došel, ale opravdu má oblíbené některé nádrže a u nich tráví většinu času. Poslední dobou se ale stala určitá změna a trvalo mi několik dnů, než jsem přišel na její podstatu.

Začalo to u akvária s africkými cichlidami z rodu Cyprichromis. Ony žijí v organizovaném hejnu, které má svá pravidla. Dominantní samec má nádherně neonově vybarvené tělo. Základní barva je svítivá zelenomodrá a ocasní ploutev je sytě žlutá. Neustále soupeří s ostatními samci a svým vybarvením dává najevo svoji nadřazenost. Jejich neškodné souboje jsou přehlídkou krásy, zdatnosti a odvahy. A to je právě pastva pro oči našeho Píška. Oči má vyvalené, hlavu jakoby na žirafím krku a každou chvíli s sebou cukne.

Je nesmírně soustředěn a oči se mu protáčí, jako v kresleném filmu. Dokonce se mi zdá, že chvílemi fandí. Tou hrou je tak zaujat, že se při náhlém vyrušení příšerně lekne a zmizí pod akvárii. U nádrží se závojnatkami zase kamarádí s jedním velkým samcem, který, a to je s podivem, vždy, když se Píšek k akvárku přiblíží, plave k němu a cosi společně řeší. A tak bych mohl pokračovat.

Před nedávnem jsem vešel do líhně a Píšin na akvárku! Co, co, pomyslel jsem si, co se děje? Stala se ale ještě jedna věc, která mne uvedla do ostražitosti. Píšek, když mne spatřil, se přikrčil a ve spěchu seskočil z akvária a ukryl se pod ostatní. Ten projev znám, vždy když něco provede se tak chová. Například, když "hrabe v koši" a je přistižen. Mám ale ještě jeden dobrý důvod, proč jeho návštěvy na akváriích nepodporuji. Píšek má už téměř devět kilo! Krycí skla by nemusela vydržet.

Přešel jsem tuto příhodu a věnoval se rybám. Po chvíli slyším za sebou divný zvuk. Opatrně jsem otočil hlavu a vidím Píška, jak opět sedí na akváriu a velmi zaujatě pozoruje ryby pod sebou. Opatrně jsem se vztyčil. Byl tak zabrán do své hry, že to ani nezpozoroval. V duchu se mi honily různé myšlenky a zvítězila ta, která preferovala nápravu. Tleskl jsem. Reakce byla opravdu nečekaná. Píšek zahrabal a s úlekem se ukryl pod akvária. Tak a mám tě, teď už nebudeš strašit rybičky!

Odpoledne proběhlo normálně a já onu příhodu vyprávěl mamce, která se vrátila ze školy. "Tak ho nech, ať si hraje." Překvapila mě její reakce. "Jó a co ryby?!" No, však ti neubude!"

Tak a jsem v tom sám. Pomyslel jsem si. Druhý den se začal podle podobného scénáře, jen Píšek mě probudil bušením na okno ložnice (je v prvním patře). Po obhlídce akvárií v líhni jsem se jal připravit Píškovi i sobě snídani. Píšek se mnou obvykle tuto chvíli tráví u pece a čeká na ranní dobrotu.

Ten den se tak ale nestalo. Kde je? Opatrně jsem šel do líhně a tiše nahlédl do pootevřených dveří. Zase na akvárku! "Co tam děláš?" Zvedl jsem hlas. "Že se nestydíš, vždyť se tě ty chuděry bojí!" Už se ani nesnažil ukrýt. Přikrčil se a čekal, zda mu to projde. Vzal jsem ho do náruče a odnesl do kuchyně k peci. Co mě ale zarazilo, měl mokré tlapky. Teda, jen přední. A mám tě, potvůrko! Bylo mi jasné, že od toho dne se Píšek nesmí sám nechat v líhni.

Den na to jsem poprvé viděl na vlastní oči, jak obratně si kočka počíná při lovu ryb. Seděl na akvárku a pekelně soustředěn na hladinu měl připravenou tlapku. Po chvíli si přesedl a připravil druhou. Jakmile se ale ryba objevila v jeho dosahu, bleskurychle sekl tlapkou s vytaženými drápy do vody. Naštěstí byl na akváriu s africkými cichlidami, které jsou velmi obratné a rychlé, myslím, že by neuspěl, ale jako kocouří potrava by to bylo velmi drahé a luxusní sousto.

Druhý den seděl na akvárku se závojnatkami. Á ty kakraholte, je vidět, že myslíš. Zavalitá závojnatka, která je naopak pomalá a dá se říci, že neohrabaná, by byla již velmi reálné sousto. To už se ale vůbec nežinýroval a lovil i v mé přítomnosti. A tak je Píšek ostře sledován a je mu velmi, ale velmi divné, proč ho už nepouštím samotného k těm nádherně vonícím rybičkám, co je máme v takových malých rybníčcích.

Mimochodem, v té nádrži bylo 21ks. Dorůstajících závojnatek k chovu. Ať počítám jak počítám, myslím, že jsem i přes velmi ostražité hlídání přece jen Píška neuhlídal.

Je jich tam dvacet! No a ještě něco, myslím, že budu hlídat i mamču, aby mu záměrně nedopřála tu nádhernou rybařinu a jakoby náhodou nenechala pootevřené dveře do líhně.

Hezký den přeje

Jiří Růžička


SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !