16.10.2021 | Svátek má Havel


Diskuse k článku

105 PLUS: Dvě zahrady, rok 2021 podruhé

Téměř všechny cestičky mezi záhony zmizely pod velkými listy a záhony samé jsou pokryty podivuhodnou směskou rostlin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jitur 4.8.2021 15:05

Opravdu kouzelná zahrádka!

J. Hlavsová 30.7.2021 0:13

Já jsem též zahradnice spíš z leknutí, upravená zahrádka se mi moc líbí, jen to zahradničení nemám moc v oblibě.;-) Obdivuju každého, kdo to zvládá a baví ho to. Takže kromě malého trávníku zahrádku mám téměř výhradně truhlíkovou - verbeny, lobelka, osteospermum, šruchy, afrikány. Něco jsem zasadila sama, pár truhlíků jsem odvezla do zahradnictví a a přivezla je osazené - v jednom jsou pohledné kytičky, jen nevím, co to je. Ve velkém květináči mám černookou Zuzanu, která má skoro 2 metry a letošní povětří ji pořád kácí, do dalšího květináče jsem si před lety přinesla planou růži, letos měla jen jeden květ, zato spoustu housenek, ;-€ lichořešišnice mám léta z vlastních zdrojů, jsou taky veliké, ale zatím ani jeden kvítek. Syn mi zařídil záhonek, meduňce, mátě a levanduli se tam velmi daří, takže utiskují čtyři měsíční jahůdky. Syn slíbil nainstalovat vysoké truhlíkové záhony, abych nemusela ohýbat bolavá záda a jahůdky měly víc prostoru.R^ Jsme uprostřed sídliště, tak moc fajn je habrový živý plot, který se letos neobyčejně vytáhl.

Z. Hanča 29.7.2021 19:14

Krásná a plodná zahrada, milá Vave! Já jsem měla představu bezúdržbové zahrady, a pokud jde o užitek, pak jen s ovocnými stromy a keři. No, navzdory tomuto konceptu plevel bují všude! A jinak mám zkušenost takovou, že to, o co v podstatě nepečuji, bují nejvíce. Keře stříhám každý rok, některé až brutálně, a přesto mám tu i onde náznak džungle. :-)

Nejrůznější živočichy mám na zahradě ráda a baví mě je pozorovat. Zejména ptáčky. No ale včera jsem málem vinou jednoho rehka utrpěla infarkt! Ten trouba totiž přenocoval v naší předsíňce, na věšáku - zřejmě tam vnikl, když MLP pokuřoval přede dveřmi a větral teplý vzduch ven - a usnul tam, ten rehek. Poněvadž pak MLP ještě zamykal, já před spaním ještě nakoukla, jestli je opravdu zamčeno, a nic. A ráno otevřu dveře a proti mně letí pták!8-o Hrůza jak v horroru! Teda v krovu na terase jsem rehky snesla, ale v předsíni, to už je moc!

M. Crossette 29.7.2021 21:34

Hančo, zažila jsem podobné. Střízlíci z garáže úspěšně vyletěli, ale pro jistotu jsme ještě asi tři dny nechávali dál vrata od spodu otevřená. Pak jsme je spustili úplně. Jenže hned další ráno, když jsem garáž otvírala, tři mrňata (stále krátké ocásky) splašeně létala v garáži, jeden prcek mi málen přistál na hlavě a take mě pěkně vylekali. Začali jsme garáž zase nechávat pootevřenou. Asi za další tři dny jsem ji zapomněla spustit ještě za světla a jak jsem vrata spouštěla ve tmě (a rozsvítilo se světlo), ven vystartoval zmatený střízlík :-(. Vidíme je poskakovat v keři vedle garáže a tak je jasné, že si její vnitřek považují za "ptačí ložnici".:-)

J. Hlavsová 30.7.2021 15:13

Mám na terase starou, poměrně velkou psí misku, do které dávám vodu pro ptáky a hmyzí zájemce. Vždycky jsem se večer divila, že v misce je vody na dně - přece se, byť je vedro, nemohlo tolik vody vypařit!8-o A onehda jsem přistihla pachatele! V živém plotě je prý několik ptačích hnízd - tvrdí sousedé, co bydlí nade mnou, a do plotu vidí lépe než já zdola.;-D V misce si užíval koupel kos, mával křídly, poskakoval a podařilo se mu té půl misky vycákat.;-DVR^

A. Zemanová 29.7.2021 21:46

No tak rehka člověk na věšáku v předsíni nečeká - vždyť kdo by si ho tam odkládal, že? Ještě tak pochopím kachnu, kdyby přišla na návštěvu Dáma s kachnou. :)

L. Jakovljevičová 29.7.2021 21:57

To já mám v předsíni na zdi kříž. A na jednom jeho rameni pravidelně nocuje vlaštovka. Často ji zapomenu za šera vyhnat a potmě už je mi jí líto :-) Ale ráno, když odemknu, hrozně ráda zase vyletí ven a ještě mi občas nadává, že vstávám pozdě ;-D

A. Zemanová 29.7.2021 22:00

To je kouzelné, Ludmilko! V

E. Žampachová 29.7.2021 18:43

Zahrada nádherná, to bych nezvládla. Prostě nemám zelené ruce, ale zvěř celkem prosperuje.

OT Ginny. Včera nastal podivuhodný obrat. Z apatického psa, kdy už jsme skoro hledali číslo na psí krematorium je najednou behem chvilky normální stará pajdavá,mírrně zmatená ale normální Ginny. Žebrá, chodí, zajímá se o okolí. Sice v jejím věku už většinu dne prospí, občas zaspí i když přijdem, ale jinak je úplně normální. Naprosto tomu nerozumím, ale jsem ráda, že aspoň tak. Lepší to nebude, ale aspoň je to přijatelné. Přitom neměla ani změnu léčby, nic mimořádného. Prostě najednou se zhoršila a stejně náhle zlepšila.

T. Zana 29.7.2021 18:56

Je jedno proč, hlavně že je líp :-)V.

M. Crossette 29.7.2021 21:35

Evo, to musela být radost a přeji ať ta vzpruha Ginny ještě chvíli vydrží..

A. Zemanová 29.7.2021 21:47

To jsem moc ráda, že se Ginny zvetila! Četla jsem, držela palce, i když jsem nic nenapsala.

Z. Matylda 29.7.2021 18:26

Letos taky tu a tam něco přesouvám a tu a tam něco sklidím- ale není toho moc, zahrada je malá. Ale to je jedno, na radost a starost to stačí.

A. Zemanová 29.7.2021 22:00

Taky si říkám, že je to zahrada tak akorát na to, abych se zabavila. I když můj sen by byla velká krajinná zahrada s biotopovým jezírkem... a v ní podobně malá, jako mám teď. :)

T. Zana 29.7.2021 17:06

Alenko, to jsme se hezky článkově sešly :-). Akorát ty jsi teda opravdická zahradnice a já jen tak občas (z leknutí).

Nicméně to, co píšeš, potvrzuje moji teorii, že když si člověk zeleninu (ovoce) pěstuje sám, urodí se buď žalostně málo, nebo příšerně moc ;-D. Včera mě naši mladí peskovali, že jsem si při odjezdu nevzala žádné okurky... vzala, jednu, víc jich zrovna nebylo. Než o jeden a půl dne později přijeli, dozrálo jich dalších sedm ;-).

Krásně si svoje zahradničení užíváš, tak to má být R^.

A. Zemanová 29.7.2021 18:08

Správně slova kladeš, zano! Když tu byly děti, musela jsem dokonce okurky kupovat (a ony jim nechutnaly), ale hned jak odjely, tak se urodilo. Navíc platí pravidlo, že nejméně jednu okurku člověk vždycky přehlédne a ona pak přeroste. :)

Z. Iva 29.7.2021 16:14

Ten plevel je popenec břečťanolistý, strašné svinstvo, které dovede vpodstatě zlikvidovat trávník. Asi ho zpod melounů tahat nebudeš, ale všude, kde ho máš, tak bez milosti vytrhnout, pokud možno se všemi kořeny a vyhodit do popelnice, na kompost ani náhodou. Ta potvora dovede zakořenit za každým listem a nefunguje na ni žádný z běžně dostupných herbicidů, jen zfialoví a pak se oklepe a jede dál.

Včera jsem se ptala - nedávala jsi kdysi na Zvířetník návod na míček? Nějak to nemůžu najít.

A. Zemanová 29.7.2021 18:12

Šitý japonský míček dělala ri, já ho neumím. Pošli jí SZ přes Hady.

Popenec mi byl prezentován coby jedlá rostlinka, no možná že je, ale tolik ho rozhodně nesním. :) Takže dík za radu, Ivo. Občas přelézá pod plotem ze sousední zahrady, trhám ho, takže asi dobře dělám. Co se týče svlačce, je úplně všude, až bude po sezóně zeleniny, tak rázně zakročím. Dostala jsem zpátky ten kousek zahrady pěkně zaplevelený a asi bude nějaký čas trvat, než se to zlepší.

Z. Iva 29.7.2021 18:37

Tak už jsem to našla, když vím, kdo to spáchal :-D

M. Crossette 29.7.2021 16:10

Vave, moc hezké povídání a máš nádhernou úrodu, sklízet musí být radost (ach ten žlutý rybíz). A samozřejmě taková zelenina mnohem lépe chutná, nebo si tu lepší chuť to člověk vsugeruje klidně i u kedlubny, řetkvičky nebo toho zelí, protože je z vlastní zahrádky. Máš překrásnou i hlavní kytičkovou zahradu a sedět a rozlížet se po tom barevném "quiltu" musí být balzám. Moc krásné fotky a kéž tě tohle zahradnické nadšení nikdy neopustí.

Zano, včera jsem nestihla, tak chválím dodatečně fotky z okolí, které neznám . No a slečna tvého syna také zahradničí ve velkém a též jí přeji výdrž !!! A na článek o rozkošné flekaté fenečce se budu těšit.

M. Crossette 29.7.2021 16:19

Jinak jsme se vrátili z vypuštění fenky z jejího domu a kolem poledne tam pojedeme zase. Než jsme jí nechali na její zahradě, šli jsme s ní zase na procházku v její čtvrti, tentokrát jsem si dala pozor, abych flexi držela fest v ruce. Děkuji za dřívější komentáře, ale my to děláme rádi. Fenka (jménem Nala) totiž patří Kris, naší bývalé sousedce co měla bílou Sadie. Starší z jejich 2 kluků Nalu jako malé štěně donesl domů několik měsíců před smrtí Sadie. Kris nebyla vůbec ráda, ale Sadie malou okamžitě přijala a tak Nala zůstala. My jí ten rok viděli snad jen 3x, rozkošné chundelaté štěně, ale už tenkrát byla uštěkaná, před cizími bázlivá ale jinak zcela neagresivní, rodinou a Sadie milovaná. Těžko říci, čím vším je namíchaná, vyrostl z ní pes střední velikosti, má kratší nohy (ale štráduje na nich, že ji na procházce sotva stačím), krásnou delší srst světlé liščí barvy, "placatý" dlouhý ocas, klopené uši, normální čumáček s krásnou tmavou maskou a buldočí (vypoulené) oči. Od smrti Sadie jsme už Nalu neviděli, protože Kris se sama často stavěla u nás (na hovor a vidět Trixie). Nala až dosud nebyla nikdy přes noc sama, až teď na delší dobu. My Kris už dříve nabídli hlídání, kdyby bylo třeba a tak nás požádala. Týden před jejich odjezdem jsme u nich byli 2x na večeři, aby se s námi Nala po těch skoro 3 letech zase viděla - no samozřejmě štěkala, ale uklidnili jsme Krsi i jejího muže, že to zvládneme. Jen jsme hned první den vzdali původní plán, mít jí přes den u nás na Trixině zahradě a raději jezdíme za ní, dělat jí v domě společnost. A Nala je čím dál milejší, "na uvítanou" jen párkrát bafne, ale pak se zklidní, nechá se drbat, vrtí ocasem, olízne mi nos a já jsem ráda, že mohu zase muchlovat psa :-)

T. Zana 29.7.2021 17:22

Díky, Maričko :-).

A moc vám oběma přeju, aby si Nala na vás dobře zvykla a vy si zase mohli užívat psí společnostV.

A. Zemanová 29.7.2021 18:16

Jsi milá, Maričko, děkuju. Přiznávám dobrovolně, že hodně fotek jsem dělala včera v podvečer, pěkně se zatáhlo, fučelo a dokonce lehce mžilo. Zjistila jsem totiž, že mám do článku málo fotek.

Co se týče chuti, určitě to není sugesce. Děti, zmlsané domácími okurkami, do té koupené sotva kously, a přitom to nevěděly, že je z obchodu. Rajčata jsou také nesrovnatelná. Jím je rovnou utržené, to je lahoda! Zrovna včera jsem říkala Vaškovi, že kdyby lidé z velkých měst věděli, jak má ovoce a zelenina a jídlo vůbec správně chutnat, tak by se kvůli těm prodávaným paskvilům vzbouřili, ale oni to prostě nevědí, jak má co chutnat.

M. Crossette 29.7.2021 21:48

Vave, ty zmíněné druhy zeleniny jsem vybrala záměrně, protože u nich myslím, chuťový rozdíl není tak markantní jako třeba u těch okurek, rajčat nebo i mrkve, připadně dobře vyzrálého melounu. Takové rozdíly jsou nesrovnatelné. Chuť je hlavní důvod, proč se v sezóně přejídáme lečem. Venku na keřících vyzrálá rajčata a papriky chutnají v leču zcela jinak než u rychlené (dopravou dozrávající) zeleniny. Mimo sezónu lečo nedělám vůbec:-)

A dotaz. Opravdu se urodí žluté a červené papriky ze semínek? Tedy ty bachraté? Zkoušela jsem je asi 2x, o slunce a teplo tu nemáme nouzi, ale papriky byly vždy jen zelené. A když jsem je nechala na keřících přezrát, postupně se zbarvily se krásně červena a také jako červené chutnaly (sladší chuť). Žluté jsem neměla nikdy.

A. Zemanová 29.7.2021 21:52

Ri říká, že všechny papriky zčervenají, když jsou na keříčku dostatečně dlouho. :) Papriky mi letos děsně nakousali slimáci, ale teď jsou keříčky dost vysoké, takže se objevují i celé plody. Nechám je tam co nejdéle, protože mám stejnou zkušenost jako Ty. Změní barvu až za dlouhou dobu, když už jsou zralé. U nás je to pomalu až na podzim. Loni jsem vypěstovala asi tři oranžové papriky, byly krásné a dobré, a jednu červenou. Nejspíš málo zalévám, papriky potřebují teplo, slunce a hodně vody.

A. Alimo 29.7.2021 13:00

Krásná zahrada VavískuR^ . Já mám (naštěstí;-)) jen malou zahrádku, žádný brambory se tam nevejdou, i když ty by mi tam asi šly, viz přísloví o hloupém sedlákovi a velkých bramborách;-D. Kedlubny, kapustu i růžičkovou a zelí jsem už dávno vzdala kvůlivá molicím. Bělásky tu moc nevidím ( a nechybí mi), ale pamatuju z domova ty kvanta hnusnejch housenek, co sežrali na co přišly.

Urodily se okurky, z bylinek přežil tymián, rozmarýn a saturejka, bazalka a kopr na okně. Rajčata zatím nevypadaj špatně, ale mohly by se začít stydět, že ještě nečervenaj:-), taky hrášek byl. I jahůdky a rybíz se přiznám už nemůžu ani vidět;-D. Ale je tam ještě angrešt, tak ten můžu. Cuket bude hafo a to mám jen dvě sazenice.

Nejvíc a nejkrásnější je plevel všeho druhu;-€ a protože mám jen jedny záda, tak už jsem to skoro vzdala.

A. Alimo 29.7.2021 13:01

Ale fuj ! housenky sežralY

A. Zemanová 29.7.2021 18:19

Děkuju, Alenko. Já s plodinami letos experimentuju, asi budu občas zkoušet něco nového, ale počítám s tím, že skončím u těch klasických Adél a opravdových kedluben. :)

Z. Janaba 29.7.2021 11:11

Vave, popis tvých zahrad, který mimochodem moc ráda čtu, ve mně vyvolává představu rozsáhlé latifundie, kterou obhospodařuješ rukou experimentální, leč neoblomnou! A mne to baví číst!:-) Ráda jsem opět nakoukla.

A. Zemanová 29.7.2021 18:06

Děkuju, Jano. Občas mám taky pocit, že mám latifundie, pokud jde o pletí. :) Na jednu stranu bych chtěla zahradu větší, hlavně širší, na druhou si říkám, že ten nahoře věděl, kolik mi toho má přidělit, abych to zvládla. :)