7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

ZAMYŠLENÍ: Nad právě uplynulým svátkem Purim

S pohledem upřeným na Ukrajinu a do Ruska se mi najednou vybavilo, jak mi před mnoha lety ruští Židé v hebrejském kurzu vyprávěli, že Stalin, který plánoval vystěhování Židů na Sibiř, zemřel přesně o tomto svátku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 21.3.2022 14:32

Purim, to je ten svátek oslavující genocidu 75 tisíc goyim, pojídáním zákusků v podobě ucha jejich krále?

Co dělá Chabad na UA nevím. Ale pokud vím, ti kdo chtěli, si klidně odfrčeli do Israele, jen pár dní před všeobecnou mobilizací.

Pokud vím, tak Stalin se bál, že ho otráví jeho židovští lékaři, po té, co se rozhádal s Izraelem a loajalita jeho mnohých židovských soudruhů byla zpochybněna.

H. Lukešová 21.3.2022 15:00

Ne, nemáte pravdu. Purim je svátek o záchraně židovského národa před první genocidou. Perský politik Hama stejně jako Hitler naplánoval vyhlazení všech Židů, mužů, žen, dětí, každého Žida v Persii.

Jelikož Hamanův výnos nešlo ze zákona zrušit, tak perský král na naléhání Esther, neteře Mordechaje, dovolil Židům se bránit, tzn. Židé se bránili před genocidou, bojovali o svůj život, tzn. legitimní sebeobrana. Buď Hamanovci nebo Židé.

To za WW2 se mnozí Židé nemohli bránit a dopadli, jak dopadli, 2/3 evropských Židů bylo vyhlazeno, včetně 1,5 milionů židovských dětí. Němci byli tak perversní, že masovou vraždu československých Židů z rodinného tábora v Osvětimi naplánovali na 9.3.1944, zrovna když na ten rok 1944 připadl Purim, svátek židovské záchrany měla být pro tyto Židy dnem zkázy.

H. Lukešová 21.3.2022 15:01

Příspěvek patří pod pana Bowmana.

D. Bowman 21.3.2022 15:39

I kdyby to byla pravda (vítěz píše dějiny), pak ale stále nechápu, proč nezabít jenom těch pár konkurentů v paláci, zvlášť když tam měli židí tak výsadní postavení. 75 tisíc je docela velké číslo, zvlášť jednalo-li se o preventivní úder.

Židé si nikdy servítky nedělali, když dobývali nějaké území. Těch svátků spojených s genocidou bezvěrců je tam víc, nemýlím-li se ?

Mě to jen přijde ujetý. To jako kdybysme oslavovali vyhlazení Slavníkovců, masakry Sudeťáků při odsunech neboco. Ale to asi hovoří můj humanismus, nikoliv specifický zápal pro český kmen...Perun nás ochraňuj.

H. Lukešová 21.3.2022 16:14

Těch 75 tisíc bylo vojáků a vrahů, ti co šli zabíjet Židy, nejednalo se jen o Hamana a pár lidí v paláci, ale obrovskou armádu. To je jako kdyby Američané nebo Rusové litovali vojáky Wehrmachtu nebo SS, legitimní válka, legitimní boj. Buď my nebo oni.

O jakých svátcích spojených s "genocidou" mluvíte, Purim není o genocidě, ale o záchraně národa. Jiné svátky, týkající se boje neznám.

Víte s Židy nikdo nikdy nejednal v rukavičkách, ať už tehdejší křesťané, kteří se koupali v židovské krvi, během křižáckých výprav v Porýní a Jeruzalémě v 1096,1099, masakry, které iniciovala katolická inkvizice v 90.letech 15.století, pogromy v carské Rusi, nacistickém Německu a samozřejmě v muslimských státech, Farhud v Iráku roku 1941 a mnohé další...

Hlavní poučení z židovských ději je spoléhání se sám na sebe, když si nepomůžete sám, tak vám nikdo nepomůže, kór když jde o Židy. A nikdo nemá právo Židům a Izraeli kázat morálku a chtít po nich, aby se nebránili a nechali znovu a znovu zabíjet.

V. Novak 21.3.2022 17:39

Ti vojáci dostali rozkaz - takže jejich pobití je možná starozákonní, ale jinak poněkud genocidní.

To poučení ze židovských dějin je samozřejmě platné.

Jo - pogromy v carském Rusku... Ty se týkaly hlavně Malé Rusi a největší se konal v Chisinau, v Besarabské gubernii (později Moldova a Kišiněv) a provedli ho Moldavané. Ne že by Černá sotňa měla vztah k židům lepší...

D. Bowman 21.3.2022 17:46

Nějaký pogrom byl taky na Krymu. Se tam řezali s řeckou komunitou. Asi se jim neíbilo kšeftování s turky. že to byl obchod s bílým masem, tomu asi nepomohlo...jako v případě Vizigotu ve Španělsku.

V. Novak 21.3.2022 17:41

Pesah, vyvedení Židů z Egypta - nepředcházela mu hromadná vražda prvorozených? I když ji měl na Mošeho popud způsobit Hospodin...

Já vím - brát Bibli za bernou minci je zpozdilé...

H. Lukešová 21.3.2022 17:53

Tak pokud vím, první byl faraon, který chtěl vyhladit všechny židovské chlapce, zavraždit samotného Mošeho...dějiny plynou a Moše chtěl po faraonovi, aby propustil jeho (židovský) národ z otroctví a faraon měl zatvrzelé srdce, nechtěl..., takže co...

J. Farda 21.3.2022 20:25

Dobrý večer Hančinko, ten V. Novak je rusošmíd, hájí vraždění Pútina na Ukrajině, takže jeho poznámka o zavraždění prvorozených je přesně taková, jak zkreslují současné rusácké válečné zločiny, kdy jeden skutečný fakt oblepený lžemi obrátí v čase naruby. Teď za všechno mohou Ukrajinští banderofašisté na Doněcku, tehdy za to vlastně mohli Židé via Mojžíš usmrcením prvorozených Egyptských. Zkuste nereagovat a nekrmit ruského trolla, kterého stejně nepřesvědčíte. Přeji Vám dobrou noc a krásné - možno-li - další dny. :-)

H. Lukešová 21.3.2022 20:59

Děkuji za přání, pane Fardo. Také vám přeji dobrou noc a vše dobré. To víte, Izrael, Židé a sionismus je má osobní srdeční vášeň, a když se někdo mýlí, ať už vědomé nebo nevědomě, tak holt reaguji, nemůžu jinak. Nepravdy a lži se musí vyvracet.

D. Bowman 21.3.2022 17:43

75 tisíc vojáků? Tolik jich snad neměl ani Řím.

Hannuka je taky pokud vím oslavou vítězství nad Seleucidy neboco.

Když už to tady tak vyjmenováváte...mě by teda trošku zarazilo, kdyby mě vyrazili z tolika hospod. A asi bych začal zpytovat svědomí, jestli něco nedělám špatně.

H. Lukešová 21.3.2022 18:00

Seleukovci válčili proti Židům a ti bránili, zvítězili a znovu zasvětili jeruzalémský chrám, je v pořádku bojovat za svou vlast a své ideje.

Judaismus je náboženství vlastenecké. Tedy ten opravdový, ortodoxní nebo tradiční, směry izraelské. Ne ty modernistické, americké pseudosměry vycházející z německého osvícenství-haskaly, reformovaný a konzervativní...Ten "konzervativní" judaismus nemá s konzervativismem nic společného, jen si tak říká...

H. Lukešová 21.3.2022 18:03

A k vaši poslední otázce. Co dělali Židé špatně? Byli zbaveni všech práv, nemohli prakticky nic, tak nám povězte prosím vy, co ti Židé podle vás dělali špatně?

Podle mě to, že se v průběhu dějin málo bránili, nedokázali vrátit úder, pasivně přijímali všechno pronásledování. Nyní skončila doba oběti a je načase začít období hrdinství.

D. Bowman 21.3.2022 19:57

Nejsa historik a až mě to tak nezajímá ale co jsem slyšel, tak například ve Španělsku si dělali nepřátele tím, že prodávaly pokřetěné otroky maurům...se kterými pak pak po jejich vítězství vydatně kolaborovali. Stejné na Krymu nebo na Sicílii.

No jestli, jako dnes, byl pod každým proti-evropským a proti-křesťanským nápadem podepsanej nějakej -berg, -witz nebo -stein, tak si asi moc přátel neudělali ani tenkrát.

Jakmile emancipace začala nabírat na síle, jako ve 20. století, tak se dost početná část začla věnovat revolučnímu komunismu apod. To jim také moc přátel nepřidalo. Prostě ten antagonismus tam furt je a neřekl bych, že proudí jen jedním směrem.

H. Lukešová 21.3.2022 20:12

Nevím nakolik moc Židé kolaborovali s Maury, ale do jisté míry se jim divit nelze, také vím, co byla autodafé, veřejné slavnosti-popravy, během kterých byli kacíři, Židé a jiní lidé, obvinění katolickou inkvizicí, upalováni zaživa. Židé byli vražděni jen proto, že se nechtěli vzdát své víry, či, kteří pod tlakem konvertovali, tajně svou víru vyznávali.

A ke komunismu se někteří Židé přidávali díky carskému útlaku a naději, že se budou mít lépe, ale o tom jsme se bavili. Jen připomenu, že podle výnosů pozdějších carů měla být třetina Židů vyhnána, třetina konvertována k pravoslaví a třetina zabita.

Ale naštěstí se zrodilo sionistické hnutí, které židovský národ jako takový zachránilo, místo asimilace a budování komunismu se většina Židů zaměřila na znovuvybudování Státu Izrael v Zemi izraelské, k čemuž nakonec došlo.

D. Bowman 21.3.2022 20:28

Svatá invize byla až po reconquiste. Před tim byli k židům dost tolerantní...i ten obchod s otroky se snažili přehlížet...asi díky úplatkům Vizigotskému dvoru. Původní Israel taky odpadlíky od víry netoleroval. Pavel se původně živil tím, že je lovil. Taková byla doba.

Co chtěl car nevim. Jestli to byla akce nebo reakce na bolševické hnutí, nevím. Asi obojí. Každopádně Israel stejnou chybu nedělá a imigraci povoluje jen dle DNA, aby mu tam pak někdo nedělal revoluci.

Dle Alexe Sorose ten sionismus na ochranu židů nestačí, prý je třeba globální multikulti Open Society tj. komunismus. Tak nevim. Asi to furt mezi diasporou frčí.

H. Lukešová 21.3.2022 20:55

Tak nepřátelství některých křesťanů k Židům se darovalo před vznikem inkvizice. Pogromy se datují již od 11. století.

No a Soros jenom hloupě keca, starý Soros je antisemita, financuje a podporuje všechny protiizraelská bojkotová hnutí, není žádná antisemitska spinavost, kterou by starý Soros nefinancoval.

Izrael si zajišťuje svou budoucnost, vysoká porodnost židovských žen, nejvyšší v zemích OECD, k tomu židovská alija a palestinská emigrace že Země izraelské, není co řešit. Ještě nějakým způsobem zdolat Írán.

D. Bowman 21.3.2022 19:45

Mít jako náboženství vlastenectví a genetickou sounáležitost, má své výhody. Na druhou stranu vás zase díky tomu dost často odněkud vykopnou.

H. Lukešová 21.3.2022 20:01

Tak z Izraele už Židy nikdo nevykopne. Izrael má statečnou armádu a moderní zbraně, samozřejmě smrtícím nebezpečím pro Izrael je především Írán, který usiluje o jaderné zbraně a díky lhostejnosti Západu, k nim cílí mílovými kroky.

Izraelci budou muset opět jednat sami za sebe a nějakým způsobem zničit íránská jaderná zařízení, tak jak v Osiraku v Iráku. Zpočátku mocnosti držkovaly, nejvíce Francie, ovšem nakonec byli všichni politici rádi, že Saddám jaderné zbraně neměl, zejména během první a druhé války v Iráku.

V Íránu to bude samozřejmě mnohem složitější, náročnější, ale Izraelci budou mít tichou podporu SAE, Bahrajnu a především SA, která také nese nelibě íránské jaderné ambice. Uvidíme. Ještě do bude zajímavé.

D. Bowman 21.3.2022 20:34

Já bejt Iránem, tak nechám Israel na pokoji. Do pár let se půlka lidí bez externího nebezpečí rozhádá a zdejchne se. Taky co tam. Po pár generacích to Palestinci převezmou bez boje, jen čistě demografickou silou....a zase tam začnou pást kozy.

H. Lukešová 21.3.2022 20:49

Tak to vás musím zklamat. Porodnost izraelských Židů je vyšší než izraelských a dokonce i než palestinských Arabů. Židovské ženy mají průměrné 3 děti, zatímco počet narozených dětí u muslimských žen klesl pod 3 děti.

Židovská většina v Izraeli je velká a roste. Naopak se zvyšuje emigrace palestinských Arabů. Izraelští Židé bez pochyby mají mezi sebou levičáky, ale je jich jen 8% a pokud se vystavují oni, Izraeli se uleví, zůstane zdravé vlastenecké jádro, tito Židé, většinově žijící v osadách, mají hodně dětí, takže budoucnost Izraele je zajištěna.

H. Lukešová 21.3.2022 21:01

A k tomu velká židovská alija, takže židovský charakter Státu Izrael je zaručen.

H. Lukešová 21.3.2022 21:04

....vystehuji jen oni... ta t9

V. Novak 21.3.2022 17:34

S těmi lékaři to bylo jinak - to nebyla Stalinova iniciativa.

To jeden vyšetřovatel NKVD hodlal udělat kariéru na dopise jedné lékařky, která tvrdila, že Ždanova (snad jeho) léčili při infarktu non lege artis a že ho mohli zachránit. Ten vyšetřovatel se rozhodl udělat z toho Případ a rozjel Akci. Stalin se ovšem držel známho doporučení F.E.Dzeržinského o důvěřování, ale prověřování a protože mu to celé připadalo divné, pověřil Beriju, aby "Případ lékařů" nechal přešetřit (nebylo to poprvé - už v 38. ho nechal prošetřit čistky a na základě Berijovy zprávy nechal popravit Ježova a amnestovat asi třetinu represovaných - třeba pozdějšího maršála Rokossovského).

Berija samozřejmě nic neprošetřoval sám, ale jím jmenovaný vyšetřovatel zjistil, že je to celé nesmysl a v tom smyslu informoval Beriju, potažmo Stalina. Stalin ale umřel aniž by stačil zareagovat, takže to zbylo na Beriju - a ten nechal lékaře propustit a kariérista, který to rozjel, šel už někdy v dubnu 1953 ke zdi. Jo - ta doktorka-udavačka nejdřív dostala řád, že byla bdělá a ostražitá - a pak jí ten řád zase sebrali. Měla kliku, mohla skončit jako zmíněný vyšetřovatel...

D. Bowman 21.3.2022 17:50

Zajímavé, díky za info. Jen doufám, že v té panice ho ti doktoři fakt neotrávili ;-D

J. Lukavsky 21.3.2022 13:51

Mrzí mě, že zrovna Israel, který přežil jako stát možná jen proto, že mu Československá republika prodala zbraně... zrovna tento stát zablokoval Ukrajině prodat z USA svůj Iron Dome, jasně obrannou zbrań. Vždyť to mohli dodat jako "speciální techniku" to by Rus určitě pochopil. No jedinou omlouvou by mohlo být, že doufali, že budou zprostředkovateli mírové dohody. Ale teď snad už tím netrpí! Proč už to nemají? J.L. end

L. Harvánek 21.3.2022 14:03

Protože máte jeden jediný zdroj informací, máte zcela jednoznačný a nezpochybnitelně správný názor. Na rozdíl od Izraele, který vyhodnocuje názory pocházející z různých zdrojů.

H. Lukešová 21.3.2022 14:20

Rusové nejsou tak blbí, aby se tak snadno nechali ošálit. Izraelci mají svoje životně důležité zájmy, jedním z nich je přežít. Bohužel Izraelci mají Rusy "hned za bukem", vedle v Sýrii a ti ovládají syrský vzdušný prostor. Izraelci potřebují zasahovat proti teroristům z Hizballáhu a íránským vojenským bojůvkám.

Kdyby Izrael sežehl ruský hněv, zle by mu bylo. Rusové by mohli sestřelovat izraelská letadla nad Sýrií a jak by se pak bránil svým úhlavním nepřátelům? Při vší nejvyšší úctě k Ukrajině, rusko-ukrajinská válka není válkou izraelskou, Izraelci i tak činí hodě pro Ukrajince, posílají humanitární pomoc, zakládají polní nemocnice, posílají své lékaře, zdravotní sestry, léky, lékařské vybavení k pomoci zraněným ukrajinským civilistům, ale posílat vojenský materiál si zkrátka Izraelci dovolit nemohou.

D. Bowman 21.3.2022 14:42

Že si nechtěj naštvat rusa, který kontroluje Sýrii, to chápu. Jak říká paní H. Lukešová, Izraelci mají svoje zájmy. že to nedokázal pochopit Metnar a spol., když od nich kupoval ty armádní protivzdušné systémy mě zaráží.

Pak mě zaráží ta moc, kterou mají nad USA. A zřejmě to ví i Rus, jinak by z dodání Iron Dome od USA, vynil je, že tomu nedokázali zabránit....tak tomu zabránili....jedním telefonátem.