4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Hirošima

A tu se ze stráně nade mnou ozval hlas. Volal na cesťáka sídlícího na druhé straně zátoky: “Ahoj Zdenkůůů! Heléé, je po válce. Američani shodili na Japonce atomovou pumůů!“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lancik 5.8.2015 19:50

Pomohla i Japoncum samym

V pripade invaze japonskych ostrovu se mela zucastnit i Ruda armada. V tom propade by si SSSR delal narok na svoji okupacni zonu jako v Nemecku a Koreji. Vzniklo by neco jako v severni Koreji.

J. Jurax 5.8.2015 19:15

Re: Jj

No, ono zejména nálety na Německo v druhé půli WWII měly kromě té demoralizace hlavní cíl poškodit válečnou výrobu.

A protože ničení fabrik bylo obtížné (relativně malé, dobře maskované a bráněné cíle, které se za tehdejšími prostředky navigace těžko hledaly, přesun klíčových výrob do podzemí, decentralizace výroby, rychlá rekonstrukce poškozených továren), bylo účelné zneschopnit pracovní sílu jednak jejím zabitím či poraněním a hlavně tím, že se ji ztíží podmínky k životu; v rozbombardovaných městech nebylo kde bydlet, byla rozbitá infrastruktura, dělníci se nedostali do práce - produktivita výroby klesla a fabrika bez pracovníků moc nevyrobí, i když není zničená. A města se bombardovala líp, šlo o plošné cíle relativně lehce zasažitelné i v noci a méně odolné.

P. Kmoníček 5.8.2015 17:05

Re: Jj

Velice rozumně shrnuto,pane Holíku.

T. Vůjta 5.8.2015 13:15

Re: Američané neměli na vybranou.

... a nejenom amerických životů. Jsou odhady, kolik mrtvých by bylo na obou stranách konfliktu v případě invaze a kolik mrtvých v případě jaderného úderu. Varianta invaze by znamenala výrazně vyšší počet obětí jak amerických tak japonských.

Dále existuje přesvědčení, že sověti, kteří tehdy ještě nukleární zbraně neměli byli americkým atomovým útokem varováni a ustoupili ze svého plánu na vojenské obsazení Turecka. A údajně ustoupili i od dalších agresí, které posíleni vítězstvím v Evropě plánovali.

J. Rybenský 5.8.2015 11:38

Určitě nás Japonci zachránili

tím, že umřeli. Ještě dnes si pamatuji, jak nám na vojně vykládali, jak naše vojska zaútočí a nalákají do Čech armády NATO a sovětská vojska je zničí jadernými taktickými údery. Kdyby se Rusové nebáli, že něco padne i na ně, určitě by nás do té války nahnali. A bez Hirošimy by Rusové spoléhali, že tohle nikdo neudělá. Jenomže když už to jednou Američani udělali...

Zkrátka Japonci umřeli za nás.

J. Plzák 5.8.2015 11:01

Američané neměli na vybranou.

Dalo se předpokládat, že po svržení bomb přijde kapitulace a už nezahyne jediný US-voják.

Druhá varianta byla invaze a s tou měli Ami své zkušenosti. Šlo o ušetření amerických životů.

To naše media dnes zamlčují.

J. Plzák 5.8.2015 10:54

Re: Děti - dospělí?

Oprava pseudoušlechtilost.

Člověk mající potřebu zdůraznovat svou ušlechtilost je pseudoušlechtilý.

J. Plzák 5.8.2015 10:52

Re: Děti - dospělí?

Nechápu ty výlevy, že zahynulo, kromě jiných, tolik a tolik dětí.

Nemám pro to výraz. Snad speudoušlechtilost.

Dítě, dospělý, stařec, všichni jsou lidé.

T. Kočí 5.8.2015 10:25

Re: Jj

Japonci se chovali strašně. Zejména vůči zajatcům.Štěstí měli Němci,že kapitulovali. Jinak by to spadlo na Berlín.

I. Pujman 5.8.2015 7:42

paměť a paměť

Já si bohužel myslím, že paměť je velmi odvislá od osobní a přímé zkušennosti, třeba přenesené od rodičů a prarodičů. A že dnes u nás žije převážná většina lidí, u nichž ani jejich rodiče již nepamatují nic konkrétního o válce a faktického nedostatku. Takže jim připadá, že válka a hlad je něco iracionálního a jim se nemůžee stát, ať dělají, co dělají - respektive nedělají nic. Holt si to zase musí nová generace prožít, i s tou krvavou daní a hrozbou úplného zničení, než lidé pochopí, že kecy o demokracii v okamžiku, kdy na mne někdo vytáhne nůž, jsou jistou letenkou do pekla.

Demokracie bez zkušennosti - je nesmysl. Zbožná přání životy našich dětí neochrání.

M. Krátký 5.8.2015 7:24

Naprostý souhlas

i s níže uvedenými příspěvky. Na celé věci mi vadí jen to, že se to vše 45 let balilo do komunistických blábolů a mladou generaci - až na velmi malé vyjímky to dnes vůbec nezajímá

B. Volarik 5.8.2015 7:00

Re: Jj

Američtí vojáci, připravení na invazi do Japonska se v duchu loučili se životem a na papíře dopisů se svými rodinami. Očekávalo se, že invaze by stála nejméně milion amerických životů a kolik by zemřelo Japonců....to se nikdo neodvážil odhadovat.

Takže ty 2 atomovky byly vlastně menší zlo a zároveň memento pro celé lidstvo, co jako ty zbraně dokáží. Posádka plukovníka Tibbetse letěla splnit bojový úkol, nikoliv zabíjet japonské děti. I když mnoho japonských dětí splnění toho bojového úkolu ztratilo život. Kolik dětských životů zničili Japonci v Číně? Zejména v Nan-King. Tam ty děti zabíjeli OSOBNĚ.... bajonety. A ještě u toho řvali smíchy. Dokumentární záběry existují.

P. Neubauer 5.8.2015 6:35

Ano

Správny čin

A. Holík 5.8.2015 1:13

Re: Jj

A snaha hledat jedineho vinika je marna. Japonsko se svym militarismem samozrejme zaslouzilo na vlastni zkaze nejvice. Na druhou stranu chtelo jen to, co zapadni velmoci provozovaly po staleti. Par zamorskych kolonii. Suroviny. Vliv.

Valka USA byla obranna a spravedliva .. a vyvoj bomby byl v zasade vynucen okolnostmi. Ale pouziti drastickych prostredku namirenych primarne na civilisty, to rozhodne nelze brat na lehkou vahu. Obecne se prijima, ze jina moznost nebyla. Stejne tak se ale obecne priznava, ze podobne drasticke zapalne utoky na Drazdany, Tokio a jinde (a mimo jine pred tim mensi, ale podobne utoky na Britanii) .. svuj cil, tedy demoralizaci obyvatelstva, proste nesplnily. A jakkoliv pilot Enola Gay vzdy rikal, ze by to udelal znova, nikdy to nepodaval slovy 'zabil jsem japonske deti, a udelal bych to znova'.

To je holt zivot .. valka je svine .. toz at se to neopakuje !

A. Holík 5.8.2015 1:12

Jj

Bombardovani civilistu nikdy moc nefungovalo .. ale v pripade atomovek to preci jen bylo dost jine. Jejich vliv na konec valky je zejmena mimo USA dost zpochybnovan, ale aspon nejaky tam urcite byl.

Ale technologie tu byla. Drive nebo pozdeji by byla nekde 'vyzkousena'. A pouziti v Japonsku bylo z moznych scenaru temer to nejlepsi.

Jednak protivnik jeste zadne bomby nemel. Nehrozila eskalace. Druhak byly atomove zbrane pouzity prakticky v minimalni mozne mire. Pritom nasledky nebyly vubec zname predem. A diky nahlemu konci valky bylo mozne je zkoumat. Veskery strach z atomovek je postaven na zkusenosti z Japonska.

Kdyby se Japonsko vzdalo driv, USA by atomovky nepouzilo (ale dal stavelo), SSSR by je mel v zasade v podobne dobe jako je mel i tak (diky spionum) .. a byly by pouzity napr. v Korei, obema stranami. Nez by se naplno projevily nasledky, mohlo by padnout atomovek 10, 20. Mohlo to dal eskalovat.

Jinak receno .. na nekoho to padnout muselo. Takhle to byly Hirosima a Nagasaki. Z mnoha hroznych scenaru doslo k tomu mozna nejlepsimu. Stale hroznemu .. ale nejlepsimu.