4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: V politické bouři

Katastrofa, rozvrat, největší politická krize od války hlásí titulky anglických novin. Během půldruhého roku beznadějného vyjednávání s Evropskou unií odstoupilo na protest 14 ministrů a 10 vyšších státních úředníků a nikdo neví, jak dál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 17.12.2018 11:28

Re: Vliv marxistických Německa a Francie v Evropě je obrovský

Žádné nebudou. Jen ta lepší... Dzp.

Z. Lapil 17.12.2018 13:59

Re: Vliv marxistických Německa a Francie v Evropě...

Proč tak neučiní? Že by to byli slušní lidé a nechtěli za sebou praštit dveřmi? O zpřetrhání ekonomických vazeb nemluvě.

T. Hraj 17.12.2018 8:51

rozklad

Je opravdu velmi smutné vidět tuto hrdou zemi rozežranou globalistickým progresivismem zevnitř.

Brexit v referendu zvítězil, protože Britů hodných toho jména je v GB stále ještě těsná většina. Ale rozpolcenost země je obrovská, podobně jako v USA.

jedna věc by Británii zachránit mohla: Jacob Rees-Mogg for PM!

J. Pokoutný 17.12.2018 10:17

Re: rozklad

Jestlipak to, co p.Tomský popisujete, není tak trochu dáno skutečností, že má antibrexitářka Mayová za úkol vyjednat to, proti čemu sama byla?

Z. Lapil 17.12.2018 13:55

Re: rozklad

Jedině že by to vysloveně sabotovala. Ta ženská je profesionální politik, takže si troufnu tvrdit, že když jí řeknou (parlament nebo tak někdo; na Bilderberg nevěřím) "vyjednej tohle", tak vyjedná tohle a nikoliv tamto.

M. Valenta 17.12.2018 8:25

Takhle to dopadne,

když politici vyhlásí plebiscit a obě strany lidem nakukávají jeden nesmysl za druhým. Úsměvný je výrok Nigela Farage dosud sedícího v Bruselu za stranu které dal vale (jako bychom to u nás neznali, že): "Nikdy jsem neřekl, že v Británii bude po brexitu lépe".

Přesto by i tohle divadlo mohlo být užitečné, to když si z toho budoucí bruselské vedení něco vezme.

T. Hraj 17.12.2018 8:41

Re: Takhle to dopadne,

Ten výrok není nijak úsměvný. Je naopak odvážně pravdivý. A brexitáři mu rozumí. Brexit totiž pro ně není jen o penězích. Není dokonce ani primárně o penězích.

Zajímavé je, že toto je remainisty notoricky přehlíženo. Pro ty je brexit zřejmě pouze otázkou ekonomickou.

V. Braun 17.12.2018 8:55

Re: Takhle to dopadne,

Každé zevšeobecňování a přisuzování stejných názorů celé skupině zákonitě skřípe. Ale máte pravdu že ještě před referendem se mi zdálo Cameronovo zaměření se na ekonomické argumenty pro setrvání za slabé. Bohužel strana pro setrvání nevyužila možnosti apelovat na city a využít se to dalo - například zdůraznit, že v žádném svazku není jen dobré nebo jen špatné, ale je potřeba na tom pracovat.

Ještě poznámka na okraj, proč třeba nevyužil toho, že EU je společenství států a nikoli nějaký Brusel? To mi vadí i tady na různých anti-EU kampaních kde se od omrzení opakuje o diktátu Bruselu a nevolených byrokratů a přitom zásadnější rozhodnutí vždy schvalují buď ministři nebo premiéři členských zemí a pokud je to opravdu zásadní tak i národní parlamenty.

T. Hraj 17.12.2018 9:42

Re: Takhle to dopadne,

EU (jak již z názvu plyne) není společenstvím ale (stále těsnější) unií. Ostatně právě tento posun v názvu je vypovídající.

Demokratický deficit EU opravdu neplyne ani tak z nějakého strukturálně procedurálního (systémového) diktátu. Spíše je dán vzdáleností voliče od institucí. Většina lidí ani neví, jaké že to instituce (neřku-li jejich funkce a lidi v nich) EU tvoří a co vlastně dělají. To nesvědčí o ignoranci těch lidí, ale o pochybné potřebnosti těch institucí.

Druhou věcí je, že v EU v poslední době vládnou globalističtí progresivisté (čti klidně neomarxisté). Lidé jako Mogherini, Schultz, Juncker, Verhofstadt, Cohn Bendit, Ashton, Barroso atd. Zejména anglosaské země jsou svojí kulturou tradičně v opozici této doktríně (viz brexit či Trump).

M. Valenta 17.12.2018 9:37

Re: Takhle to dopadne,

Ale on to vyhlašoval kudy chodil.

T. Hraj 17.12.2018 9:47

Re: Takhle to dopadne,

Brexit bude ze středně a dlouhodobého hlediska pro Británii pozitivní i ekonomicky. Toto Nigel Farage "vyhlašoval kudy chodil". A já s tím souhlasím.

R. Langer 17.12.2018 13:36

Re: Takhle to dopadne,

A také měl a má pravdu.

M. Prokop 17.12.2018 11:05

Re: Takhle to dopadne,

I kdyby si budoucí bruselské vedení něco vzít chtělo (o čemž pochybuji), tak ještě zbývají vedení velkých národních států a mračna bruselních úředníků. Ergo kladívko, dokud to nekrachne, nic se nezmění (natož k lepšímu).

V. Braun 17.12.2018 6:04

Nepřesný pan Tomský

Pokud vím, tak Británie si zatím nevyjednala žádnou konkrétní budoucí dohodu, takže si ani nemohla vyjednat dohodu "vazalskou" jak uvádí pan Tomský. Británie se s EU jen dohodla na přechodném období ve kterém má být tato budoucí dohoda vyjednána. V přechodném období mají platit stávající podmínky, nic více a nic méně.

Dále je nepřesná formulace, že v Irsku nesmí vzniknou celní hranice. Opět pokud vím, tak se vždy mluví o tom, že tam nesmí vzniknout "pevná hranice", míněno hranice kde budou kontroly. Tento požadavek není požadavek EU, k tomu se Británie sama zavázala v tzv Good Friday Agreement, kterou byly uzavřeny dost krvavé dějiny v Severním Irsku (více než 3500 zabitých lidí). Je pravda, že bez Celní Unie je to těžké zajistit, ovšem brexitáři vždy říkali, že je to náramně jednoduché, až do doby něž měli navrhnout konkrétní řešení.

S. Kneifl 17.12.2018 10:01

Re: Nepřesný pan Tomský

Nemáte pravdu. Problém je v tom, že (alespoň pokud jde o hranici se severním Irskem) se tomu sice říká "přechodné období", ale není stanovena jeho délka a nesmí být ukončeno jinak než souhlasem obou stran. Takže klasické "jednotka dočasnosti = jeden furt".

V. Braun 17.12.2018 12:35

Re: Nepřesný pan Tomský

Na začátku říkáte že nemám pravdu v tom, že Británie má vyjednáno jen přechocné období a pak si hned odporujete. Zajímavé.

Jinak že problém je v tom způsobu ukončení přechodného období, alespoň tedy pro řadu poslanců Britského parlamentu na kterém nyní opravdu záleží, se shodneme.

S. Kneifl 17.12.2018 22:57

Re: Nepřesný pan Tomský

Chcete-li se vozit na slovíčkách a ignorovat přitom jejich skutečný význam, pak prosím...

Nevýhodné přechodné období bez časového omezení a bez možnosti výpovědi je podle mě totéž, co vazalská smlouva.

V. Kun 17.12.2018 3:43

Kdo jsou tvůrci? Vámi zvoleni poslanci!

Vytvořili nadstátní, neofeudální nevolenou vrchnost, omezili demokracii a rozdělili společnost ??? Kdo to vytvořil snad ne Trump, když už se všechno hází na něho???

Anglie si zavařila sama. At nechají Irsko plavat -osamostanit a GREAT BRITAIN může EXIT-OVAT s MAYKOU až do pekel.

R. Tichý 17.12.2018 8:55

Europarlament je hnizdo placenych lobistu. EU ridi nevolena komise.

M. Prokop 17.12.2018 11:09

Re: Kdo jsou tvůrci? Vámi zvoleni poslanci!

Nechali by Severní Irsko "plavat", kdyby si to tamní obyvatelé odhlasovali.

V. Braun 17.12.2018 12:37

Re: Kdo jsou tvůrci? Vámi zvoleni poslanci!

Tamní obyvatelé si dost velkou většinou odhlasovali, že chtějí setrvat v EU. To ovšem není důležité, důležité je jaké řešení navrhne Británie pro dodržení svého závazku z ukončení "troubles" v Severním Irsku o nezavedení tvrdé hranice.

Z. Lapil 17.12.2018 13:49

Re: Kdo jsou tvůrci? Vámi zvoleni poslanci!

Přesně tak - Trump je v tom naprosto nevinně.

A přesně tak: Velká Británie si zavařila sama domnívajíc se, že EU je spolek jak deklarováno, totiž spolek slušných lidí vstřícný vůči svým členům.

A já abych se teď skrze evropskou věrchušky styděl jet do Anglie.