Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VELKÁ BRITÁNIE: V politické bouři

Katastrofa, rozvrat, největší politická krize od války hlásí titulky anglických novin. Během půldruhého roku beznadějného vyjednávání s Evropskou unií odstoupilo na protest 14 ministrů a 10 vyšších státních úředníků a nikdo neví, jak dál. Britská premiérka je téměř celou tu dobu pod palbou kritiky svých poslanců a médií za neschopnost vyjednat s EU nějaký rozumný kompromis, který by nepoškodil obchod s kontinentem a současně osvobodil ostrovní království od poručnictví a nadvlády Unie. Cíl šlechetný, leč nedostupný.

V úterý 11. prosince měla Dolní sněmovna odsouhlasit vládní dohodu o zásadách (limitech) budoucí obchodní smlouvy s EU, ty ale podřizují království všem současným i příštím pravidlům celní unie a obsahují past – nikdy nesmí vzniknout celní hranice v Irsku. Jinak řečeno, režim britské části ostrova zůstává v Unii a kdyby se hodlali Angličané z pravidel vyvléknout, ztratili by část svého území. Pravidla celní unie (kartelu) také zamezují vyjednávat volný obchod s dalšími státy, jak doufali, a dokonce výslovně zakazují odklon od tržních pravidel bez souhlasu. Pokořující „vazalskou” dohodu poslanci za nezávislost a demokracii nemohli přijmout, ale ani labouristická opozice ne, ta si žádný brexit nepřeje a doufá, že vládu shodí, vyvolá volby a vyhraje. Ani náhodou. Theresa Mayová ucukla a parlament nehlasoval.

Konzervativci premiérku kritizují za ústupnost a podezírají z „komplicity”, v plebiscitu volila pro setrvání v EU. Stačí se ale poohlédnout za jejím původně tak nadšeným záměrem vyjednat svobodný obchod i politickou nezávislost. To ovšem, jak tolikrát zdůraznila německá kancléřka, by chtěl každý a Unie by se rozpadla. Smutné, že z ideálu zůstala jen nemožnost vystoupit. O to překvapivější, že se Mayová za ní po odloženém hlasování vydala do Berlína. Dozvěděla se, co už ohlašovali šékomisař EU i prezident rady. Smlouva se otevírat nebude. Pragmatičtí Angličané zírají, nerozumí budovatelské ideologii a jejím hlídačům v Bruselu. Od samého počátku otravného neupřímného handrkování bylo zřejmé, že svého cíle (s výjimkou kosmetického ústupku ohledně migrace) nedosáhnou, i kdyby zápasila Mayová s Unií seberazantněji. Impérium se s odpůrci nemazlí.

Ve středu 12. prosince vyvolali konzervativní poslanci stranické hlasování o vyslovení nedůvěry své šéfce, ačkoli věděli, že prohrají a nešťastnou Mayovou v čele strany zatím nevymění. Zastánci setrvání jí zůstali věrní (200:117), přestože je ona i její vláda všeobecně neoblíbená. Charismatický dvojnásobný starosta Londýna Boris Johnson by jistě britské volby vyhrál, mnozí jeho kolegové poslanci pro něj ale kvůli jeho úspěšné kampani za brexit ruku nezvednou, má zavilé nepřátele. Strana, tak jako národ, je beznadějně rozpolcená a Mayová slíbila, že konzervativce do voleb nepovede. Lidé se obávají, že nedohoda s EU povede ke snížení životní úrovně, a prakticky celá národní elita (univerzity, ekonomové, centrální banka, velký byznys, politické strany) je notně zastrašuje. Opět se mluví o možnosti druhého referenda, v podstatě neústavním po zákonodárném souhlasu s verdiktem lidu, strany se ale na formulaci otázky těžko domluví. Kdyby se volilo ze třech možností - setrvání, dohodě a nedohodě s druhou preferencí hlasujících, zřejmě by vyhrál kapitulační brexit neexit Mayové. Ti poslanci, kteří si z pragmatických důvodů brexit nepřejí, mají z hlasování velký bolehlav, protože během zuřivých sporů poslední doby nabylo rozhodnutí referenda nebývalé morální váhy a autority. Hlasoval totiž nejvyšší počet občanů v dějinách země (72 procent), parlament se rozhodnutí vzdal a byť brexit zvítězil jen většinou čtyř procentních bodů, v Anglii a Walesu bez Skotska a Irska byl rozdíl desetiprocentní a. co je politicky důležitější, vyhrál ve 308 ze 382 obvodů, což v nepoměrném systému ohrožuje poslance, jenž by hlasováním proti vystoupení riskoval svou kariéru.

Politická situace je dnes po drtivém úderu Unie naprosto nepřehledná. Jak dál, když parlament dohodu neschválí, přijme snad návrh Evropského soudu, aby odvolal článek o vystoupení, což by umožnilo další vyjednávání o ničem nebo setrvání Británie v Unii? To si vláda dovolit nemůže. Brexit znamená brexit. Jisté je, že Brusel jednat nebude a politickou agónii Anglie vítá jako zbraň na podřízení kdysi tak hrdého národa. Nový plebiscit by vyvolal šílený konflikt ve společnosti, možná podobný masovým protestům ve Francii. Británie mívala rozumnou politickou elitu, která dokázala pokorně naslouchat národu a v situaci očividné krize mu vyjít vstříc a lid sjednotit, nebezpečí násilných protestů včas pacifikovat, což někdy vyžadovalo bolestivý kompromis, pod vládou Unie to jak vidno nejde.

I demokracie vytváří oligarchii vládnoucích, ale dnes v celé Evropě přijali politici, intelektuálové a obchodní kruhy budování EU za své s celou jeho ideologickou nadstavbou globalistické, ekologické, genderové a imigrační politiky nazývanou liberální, ačkoli tolerntní společnost ničí. Vytvořili nadstátní, neofeudální nevolenou vrchnost, omezili demokracii a rozdělili společnost. Každý pokus o větší autonomii, natož úsilí zvrátit principiální vládu Unie, považovanou za historickou zákonitost (!), tvrdě potlačují a rádi by postavili společnou armádu. Ve svém zápalu proti populismu trefně vyjádřil postoj samozvané elity prezident Francie Emmanuel Macron: „V Evropě vane zlé povětří, neboť malomocní politici naslouchají lidem, co chtějí bránit svůj způsob života.” Není už lid zdrojem politické moci?

Brexit ukázal, jaký rozvrat čeká Západ, pokud se hlavní politický proud nezmění.

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Jan Šnábl
10. 10. 2024

Nejde o to, jestli je ve vedení Prahy Slovenka, Moravák nebo přestárlý gynekolog, je to systém.

Starý vlk
10. 10. 2024

Nějak jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si zamiloval kaviár a ústřice.

David Tolar
10. 10. 2024

Bitvu si připomínají v Turecku dodnes, téměř tisíc let poté.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Karel Oliva
10. 10. 2024

Tak jsme tu měli třídenní stávku soudních úředníků a stávka na státních zastupitelstvích se chystá....

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...

Josef Kopecký
10. 10. 2024

Ministři schválili návrh na povinné zálohování PET lahví a kovových plechovek, řekl po jednání...

Marek Hudema
10. 10. 2024

Na Tchaj-wanu oslavili 10. října svůj národní den, výročí založení Čínské republiky, která se...

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Měření odhalilo první trhlinu v hlavní konstrukci železničního mostu na pražské Výtoni. Podle...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz