26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: V pasti brexitu

Brusel s námi nevyjednává s dobrými úmysly prohlásil nedávno britský premiér Boris Johnson a opravdu už celý rok od ledna, kdy Spojené království vystoupilo z Evropské unie, se tahanice o podmínkách vzájemného soužití a obchodu ani po devíti kolech o píď nehnuly, ba ani poslední summit EU v říjnu se nijak nevyjádřil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 2.11.2020 17:05

Soudruh Lenin předvedl v praxi opak!

J. Nevrkla 2.11.2020 8:01

Do pasti brexitu se dostává EU. Sebevědomí a arogance jí mizí, začíná tahat za kratší konec. Pokud se ukáže, že Británie brexit přežívá, že se tragické scénáře nenaplňuji a EU upadá více, pak autorita Bruselu dále poklesne. A to bude hodně dobře.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 6:43

To co se tu píše o Evropském soudu, žádný Evropský soud není, ale jde o Soudní Dvůr EU. Tato parodie na soud nemůže být ve vztahu EU-UK arbitrem ničeho.

Ještě v roce 2017 . Barnier smlouvu ála CETA (smlouva s Kanadou). Britům nabízel. Nakreslil jakousi pyramidu, na jejím spodku byla CETA jako nejhorší varianta pro Brity. Když na to Britové kývli, tak tu nabídku stáhl.

Nevím koho p. Tomský nazývá vládními ekonomy - Rishi Sunak, Roger Bootle, Lim Halligan mají mnohem optimistější odhady dopadu Brexitu. Ale je pravda, že na ministerstvu financí je parta (už od doby Osborna), která věští apokalypsu pro UK už od doby referenda. Nic se nikdy z jejich předpovědí nevyplnilo.

Požadavek EU na exploataci britských přírodních zdrojů je vskutku unikátní. To žádná jiná obchodní smlouva neobsahuje. Ostatně i zde už Britové přišli s kompromisním návrhem - 3lete přechodové období, v němž by postupně klesaly kvóty ryb přidělené EU. I to bylo Macronovi málo,

Těch zmíněných 95 miliard deficitu je ve zbožové výměně. Trošku to koriguje přebytek UK ve službách

A v oblasti státní pomoci hospodářským subjektům má UK zlomek toho, co dělqjí Němci a Francouzi.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 6:53

Smlouva o rozvodu(Withdrawal Agreeement) zavazovala obě strany k jednání v dobré víře/dobrém úmyslu. To se nikdy ze strany EU nerealizovalo - v souladu s krédem Barniera -"že svůj úkol bude pokládat za splněný, poku se mu podaří stanovit pro UK podmínky tak tvrdé, že raději zůstanou". Inu, sehal.

Přestože všechny regiulace UK a EU jsou v současnosti identické, pak UK nebyla po dlozhou dobu zařazena mezi země, odkud je možné do EU dovážet potraviny, ačkoliv tento status má leckdo. (nevím, jesrli už UK ten status má) Znamená to tedy, že extremistická interpretac smůouvy o rozvodu může vést k zákazu exportu potravin do Severního Irska. Všechny podmínky k použití článku 62 Vídeňské smluvy o mezinárodních smlouvách (1969) jsou tak splněny.On už říkal Selmayr ́šéf všech úedníků EU za Junckera - že Británie za Brexit zaplaté ztrátou Severního IrskaDokonce i zdejší Britobijci musí uznat , že to Macron poněkud přehnal. Trvat na tom , že Británie zůstane nadále vězeň Common fishering policy a umožní tak exploataci svých přírodních zdrojů volným přístupem EU rybářů do britských vod. I Němci z toho neo-imperiálního přístupu Macrona poněkud znervóznili. Tak Handelsbatt se podivuje nad tém, že frncouzšttí rybáři mají nárok na 84 % úlovků v Cornwallu, zatímco Britům je povoleno pouze 9 %. Handelsblatt se podivuje i nad tím, že evropsští rybáři mohou přistupovat do vzdálenossti 6 nám. mil od britského pobřeží, zatímco Britové musí dodržovat 12 mil Pí Merkel minulý týden řekla , že rybářská dohoda mezi UK a Norskem je důkazem konstruktivního přstiupu Britů. Ale od zdejších britobijců nikdy neuslyšíte prio by měli EU rybáři měli mít přístup do brritských vod jako za CFP- Ti končí výkřiky jako "EU First" nebo British kauni", viďte p. Schořík. .

R. Toman 2.11.2020 8:03

Děkuji Vám pane Sidlichovský, za vaše příspěvky. Manželka pracovalo po roce 89 dvanáct let pro British Council v Praze. Má i fotku s královnou, která B.C. v roce 1996 navštívila, když byla v Praze na oficiální návštěvě. Máme v Británii řadu přátel, které i navštěvujeme a oni nás. Všichni hlasovali pro Brexit, a tak jim a Británii držíme palce. A z místních britobijců si nic nedělejte. Chovají se jako zhrzený manžel, kterého manželka pro neschopnost kopne do zadečku. A tak vykřikují, ať si táhne, čím dřív tím líp, když si nevážila dobrého bydla, a podobné plky. Mějte se hezky, opatrujte se ! R.T.

R. Toman 2.11.2020 8:15

Oprava : bidla

J. Hejna 2.11.2020 11:13

Oprava opravy: bydla.

R. Toman 2.11.2020 12:14

Otázka je jak to berete, jako dobré bidlo, tedy imaginární bidílko na kterém sedíte, nebo na tom bidílku máte i dobré bydlo :-).

S. Sidlichovsky 2.11.2020 11:11

Pane Toman, děkuji Vám za reakci

V. Braun 2.11.2020 9:14

Můžete sem prosím dát odkaz na ten zakaz dovozu potravin z Británie do EU v době jejich členství? Děkuji.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 11:14

Ale vždyť píšu, že by se to mohlo stát, pokud by WA byla interpretovvána extrémním způsobem, to potencionální nebezpečí tady je.

V. Braun 2.11.2020 13:11

Píšete o tom jako faktu, tak jen žádám o dokaz abych se o tom dozvěděl více.

"Přestože všechny regiulace UK a EU jsou v současnosti identické, pak UK nebyla po dlozhou dobu zařazena mezi země, odkud je možné do EU dovážet potraviny,"

S. Sidlichovsky 2.11.2020 13:37

To mi dá chvilku práci, snad večer Vám to najdu. Pokud ne, tak třeba i zítra i mimo kontext besídky, jak Vás tu uvidím. .

S. Sidlichovsky 2.11.2020 13:59

Naštěstí se mi to podařilo na první "šáhnutí"

https://www.telegraph.co.uk/politics/2020/09/11/downing-street-hits-back-ludicrous-eu-threat-block-uk-food-exports/

Ale takových článk, vygooglíte mnohem víc. Nevím jestli máte na DT přístup, tak Vám tu dám 1-2 odstavce.

"Michel Barnier has been accused of making "explicit" threat to block the export of British food products to the European Union., in a mover that could relegate the UK below countries such as Afghanistan". Government sources on Friday night branded the threat, made publicly by the EU chief negotiator, as "utterly ludicrous" and warned that it would have serious repercussions for future relations.

The row came after Mr Barnier on Thursday hinted that Brussels could refuse to add the UK to a list of non-EU countries that can import agricultural goods into its territory after the transition period.

V. Braun 2.11.2020 16:07

Bohužel to není ono. Vy píšete o v minulosti objektivně existujícímu zákazu, resp. nedovolení, exportu potravin z UK do EU. Dejte sem tedy ten správný odkaz. Děkuji.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 16:14

O žádné minnulosti jsem nepsal, psal jsem o noé hrozbě. Ale už pochybuji, že besídka s Vámi má smysl. Eurojásejte jak chcete.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 20:21

Máme dnes 2. listopadu a pokud popisuji co se děko v srpnu/začátkem září - musím použít čas minulý.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 16:24

Je naprtrosto vyloučeno, aby něco takvého existovalo v minulosti, UK byla součástí EU a všechnapravidla jednotného ttrhu se na ni vztahovala. Ta besídka s Vámi smysl nemá.

V. Braun 2.11.2020 17:00

No jsem rád, že jste uznal, že nic takového v minulosti neexistovalo, ač jste v původním příspěvku napsal opak. Dokonce jste psal, že nevíte, zda tento stav náhodou ještě netrvá.

"Přestože všechny regiulace UK a EU jsou v současnosti identické, pak UK nebyla po dlozhou dobu zařazena mezi země, odkud je možné do EU dovážet potraviny, ačkoliv tento status má leckdo. (nevím, jesrli už UK ten status má)".

S. Sidlichovsky 2.11.2020 17:07

Zřejmě Vám čtení českého texxtu dělá potíže.

V. Braun 2.11.2020 17:28

Ale ještě poznám minulý čas, na rozdíl od vás, zdá se.

V. Braun 2.11.2020 17:29

Ještě doplním. Nebylo by z vaší strany přece jen statečnější uznat, že jste v zápalu boje napsal blbost?

V. Braun 2.11.2020 17:41

P.s.s. Pokud jste mluvil o tomto, tak to stará zpráva. Nenapadlo mne, že vy vystupující zde jako dobře informovaný, o tom nevíte. Takže ano, můžete být v klidu, UK dostalo status třetí země a EU nic neblokuje.

https://www.politico.eu/article/uk-rules-out-brexit-row-over-third-country-listings-for-food-exports/

S. Sidlichovsky 3.11.2020 5:00

V této chvíli je to OK. Ale pořád platí Barnierovo, že stanoví podmínky odchodu pro UK tak tvrdé, ře raději zůstanou. Ostatně viz David Henig:

David Henig, director of the UK Trade Policy Project and the European Centre for International Political Economy, said it is not going to be easy for the U.K. to row back.

“Third-country listing should have never been such a big issue to begin with. And even if you get third-country status, it doesn’t mean we are going to keep it,”

V. Braun 2.11.2020 17:49

No nic, sebekriticky přiznávám, že nepochopení bylo na mé straně, tedy hlavně o jaké minulosti jste to mluvil.

V každém případě děkuji za diskusi.

S. Sidlichovsky 3.11.2020 4:54

Ale Vám pane o žádnou seriozní diskusi nejde.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 11:20

A já Vám také děkuji, že už mě nevyzýváte, abych se pochlapil a přijal Vaši eurojásalskou argumentaci.

V. Braun 2.11.2020 13:27

Rád se dozvím něco nového a vaše tvrzení, že UK nebyla zařazena mezi země odkud se do EU mohou dovážet potraviny, tedy de facto nebylo povoleno potraviny z UK do EU dovážet je pro mne novou informací. Dejte sem tedy ten okaz prosím, abych se o tom dozvěděl více.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 15:06

Viz výše - uspokojil jsem Vás?

V. Braun 2.11.2020 17:02

Ano, uznal jste, že nic takového neexistovalo a tím uvedl původní tvrzení na pravou míru, ač se zdá, že se k původnímu tvrzení nehlásíte.