2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: V kleštích covidu

Korunní vir proměnil Británii k nepoznání. Způsobil hned trojí krizi - zdravotnickou, ekonomickou a politickou. Ostrovní stát má k dnešnímu dni po Belgii nejvyšší počet úmrtí na milion obyvatel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 22.8.2020 9:17

Většina je většina. Navzdory drtivé propagandě antibrexitovych médií. A co není v hlavních médiích,považujete samozřejmě za extrémní, to je typické. Jenomže se to zase ukázalo být většinovým názorem. A když už volby opět nedopadly podle představ, vycteme vítězí nemoc. Hodí se cokoliv, taky mediálně typické. Já jsem třeba za léta v CNN nezaznamenal jedinou kritiku Obamy a jedinou pochvalu Trumpa, který snad zase vyhraje, nebo se západ začne rychle propadat do socialismu. Pak už ty zatracene volby, které vyhrávají lidé s vlastnostmi v přikrem rozporu s těmi, které by správně měli mít, budou jako v totalite, ty se správným vlastnostmi vyberou na kandidátku uliční výbory. Doporučuji na revolucí moc netlacit, rády požírají své děti.

K. Kocourek 22.8.2020 2:16

Taky ČR nemá v podstatě s Velkou Británií nic společného. Ale sousední země se přou o rybolov, o povahu hranice s Irskou republikou, o migraci přes Kanál a podobně.

Z pohledu mne, jako prostého občana, se mi patrně zdraží, pokud si něco objednám z britského e-shopu, protože mi z toho vypočtou DPH a zkasírují mě za proclení na poště 120, což je často větší částka, než samotná daň.

Ale předpokládám, že se některé ty e-shopy stejně přesunou na kontinent.

K. Kocourek 22.8.2020 2:05

Tak za prvé, co se týče občanů, bylo to spíš půl na půl s nepatrnou převahou Brexitu. Britští poslanci, na rozdíl od referenda, musí řešít nejen zda, ale taky za jakých nákladů se má Brexit uskutečnit (prvořadým posláním Palamentu je hlídat finance).

V Konzervativní straně se k moci dostala odhodlaná menšina (zřejmě protože současný styl politiky kvůli vlivu nových médií obecně nahrává extrémním postojům). Johnson, pokud si vzpomínám, argumentoval, že on dokáže vyjednat lepší dohodu, nikoli, že prosazuje odchod bez dohody, ačkoli s ním nejspíš od začátku počítal, alespoň jako s formou nátlaku na EU.

Vítězství Borise Johnsona následně dost napomohlo, že proti němu stál Jeremy Corbyn, takže se to dá interpretovat i tak, že Britové dali přednost Brexitu před Corbynem, což není žádný div. Nicméně následně Johnson nic zajímavého nepředvedl, kromě toho, že se nakazil a ohrozil na životě, aby šel příkladem.

Celý problém je v tom (a je jedno, zda v UK nebo EU), že kvality, které musí současný politik vykazovat, aby zvítězil ve volbách, jsou v přímém rozporu s kvalitami, které by potřeboval, aby pak mohl uspokojivě vládnout...

J. Plzák 19.8.2020 20:11

Vaše židovství i s vaším rypákem je tady mnohým asi ukradené. Jen to na plná ústa nechtějí napsat. Zřejmě patříte mezi ten druh židů z NY Times (i když tím vás přeceňuji). Tak pozdrav bůh, zase jeden lhář.

V. Pavelka 19.8.2020 18:21

EU se s Brity dohodne oba mají zájmy stejné :-)EU:-)..

M. Mařák 19.8.2020 18:14

To chce klid, ještě pár měsíců a Britům již prostě nic jiného nezbyde, než konečně a doufám i navždy vypadnout z EU.

Všichni budou spokojení a život půjde dál.

J. Anděl 19.8.2020 17:27

Ještě jinak: národní hrdinové odstraňují (jaképak "ničí"?) sochy otrokářů!

Se toho nesmíte bát ;-D

S. Sidlichovsky 19.8.2020 16:59

Občas tu čtu, že když ty podmínky EU byly pro UK nehorázné, tak se Britové mohli zvednout od stolu a odejít. Spekulovat, jestli ta nedohoda udělá větší škody EU nebo UK nebudu, ale pokud budou škody opravdu rozsáhlé (jak např. níže říká ředitel DiW Berlin Fratzscher), pak se začne hledat viník. A hlavním kandidátem na viníka bude ten, kdo na ta vyjednávání rezignoval, přestože měl plné oprávnění tak učinit.

J. Černý 19.8.2020 16:26

Johnson dal na chřipečkáře.

J. Nevrkla 19.8.2020 15:00

To je hodně umělá teorie. Tři čtvrtiny britských poslanců si nepřály brexit, většina Britů si ho přála. Pak poslanci dělali vše proti brexitu, nakonec tedy musely být nové volby, ve kterých jednoznačně zvítězili ti, kteří měli ve volebním programu brexit za každou cenu. Navzdory čtyřletým mediálním masážím, že už lidé brexitu litují. Nelituji a jsem přesvědčen, že nikdy nebudou. EU nemá dlouhou budoucnost, navzdory dalším mediálním masážím.

R. Benýšek 19.8.2020 14:29

No, ale mě to taky takhle zarazilo. Tomský nepíše, že to vláda pozdním zavedením karantény zbabrala v očích svých kritiků, ale píše, že to tím zbrabrala (bez dalších přívlastků). Takže to opravdu vypadá, že Tomský ted kritizuje Johnsona za totéž, za co ho na jaře chválil.

V. Halašta 19.8.2020 14:09

Žerty, hned tak po ránu.

F. Brabec 19.8.2020 13:56

Ničí se sochy otrokářů, ne národních hrdinů.

I. Spálený 19.8.2020 12:19

Krize může zemi zlomit nebo i posílit. Záleží na lidech a vedení. Půjčky na spotřebu jen udělají z obtížně řešitelných problémů neřešitelné.

J. Sedláček 19.8.2020 12:13

ten ale obrací, vyřazuji

M. Šejna 19.8.2020 11:46

Jo aha, yntelygente Jirko. ;-D

Tomský píše, že Johnson zavedl karanténu pozdě a dokonce na Covid19 málem umřel.

Já ydyot a lhář jsem to pochopil jako kritiku Johnsona, zatímco pravdomluvný yntelygent Jirka to považuje za pochvalu Johnsona ;-D

J. Jirka 19.8.2020 11:15

Že jste lhář se tu ví už dávno, ale zklamal jste mne, když jste se dnes projevil taky jako hlupák, který nedokáže ani pochopit obsah přečteného (?) textu... ;-(

K. Kocourek 19.8.2020 10:46

Přát jim jej můžete, ale jak je možné, že už to dávno neudělali - asi to pro ně není moc výhodné.

Nic jim nebránilo hned po referendu v červnu 2016 říci: "Spojené království vystupuje v červnu 2018 z EU bez dohody, pokud chce EU dohodu, ať nabídne výhodné podmínky." Neudělali to, což myslím o něčem svědčí.

Správný postup z pozice Britů by byl: 1. v referendu si nechat schválit, že premiér se pověřuje provést vystoupení ze EU za výhodných podmínek bez časového omezení. 2. požádat o vystoupení, jednat o podmínkách. 3. do uplynutí lhůty dvou let žádost stáhnout pro nevýhodnost podmínek. 4. ihned požádat znovu o vystoupení, atd. atd. Myslím, že po druhém či třetím pokusu by EU přistoupila na leccos, aby se Spojeného království zbavila... (protože, jak jsem pochopil, žádost o vystoupení i její stažení jsou jednostranné kroky vystupující země, zatímco do dalších dohod už můžou zasahovat i ostatní)

P. Milan 19.8.2020 10:26

"Přitom EU má nyní povinnost hájit jen zájmy zbývajících členů bez ohledu na Spojené království."

A co jsou zájmy zbývajících členů? Nesmyslné regulace, cla, zdražující zboží, zelená šílenství? Nemohu mluvit za jiné, ale MÉ zájmy to nejsou.

M. Šejna 19.8.2020 10:03

Tomský i já máme židovské předky. Takže pro naše židovské nosy má čeština tento velmi přiléhavý nazev. ;-)

V. Halašta 19.8.2020 9:38

Občas by bylo dobré si připomenout něco z bohaté slovní zásoby češtiny, třeba slovo "nos".

M. Šejna 19.8.2020 9:34

Pan Tomský napsal v půlce března článek "Zločin karanteny", kde kritizuje ty země, které zavedly tvrdou karantenu.

Dnes kritizuje Johnsona za to, že zavedl karanténu pozdě.

Občas by se měl Tomský chytnout za rypák a přiznat si vlastní blbost.

Z. Lapil 19.8.2020 8:32

Existuje jedna hnusná praktika: zneužití situace. I když se se sousedem nepohodnete, není obvykle vhodné snažit se ho zničit. I ta banka, co u ní máte hypotéku, vám zabavi a prodá barák až jako plán spíš Z než B.

S. Sidlichovsky 19.8.2020 8:25

Díky, souhlas naprostý .

J. Nevrkla 19.8.2020 8:18

Přál bych Britům odchod bez dohody, drzosti EU nelze ustupovat. Myslím, že EU bude mít větší problémy, brzy se ukáže, jak je její arogance směšná.

S. Sidlichovsky 19.8.2020 7:27

To Vám opravdu nevadí ta vyhrožování, kterých se Bitům dostalo?

Verhofstadt: Nikdy nedovolíme, aby Johnson budoval nízko daňovou ekonomiku s nízkým stupněm regulací - Singapur na Temži." Europoslanci budou vetovat jakoukoliv obchodní dohodu s UK, pokud se pravidla UK vzdálí pravidlům EU"..Nebo např. Macron, který , který vyhrožoval UK, že backstop použije jako páku pro získání přístupu EU rybářů do britských vod.

Nebo prezidenta asociace irských farmářů Joe Healy: "je velmi důležité zajistit, aby Británie - ať už je dohoda jakákoliv - nebyla schopna uzavírat svoje vlastní obchodní dohody s ostatními zeměmi. "Backstop" (irská pojistka) musí být trvalá, protože EU exportéři nejsou schopni soutěžit s globálními výrobci". Nebo podobné výroky od pí Weyand - zástupce Barniera: Zachování Celní unie je nutnost a nutností je, aby si EU zachovala celkovou kontrolu.

Zvláště směšný mi připadá požadavek EU na přizpůsobování se Británie i budoucím zákonům a směrnicím EU. Nebo požadavek, že by britské automobilky musely cokoliv povinně nakupovat v EU . Po dobrém se ze strany EU nekonalo nic, vůbec nic1

Ostré kritice podrobili strategii EU v jednáníí s UK i představitelé 3 nejvýznamnějších německých politicko- ekonomikých institutů. Marcel Fratzscher (DIW Berlin), Clemens Fuest, ředitel IFO institutu v Mnichově nebo Gabriel Felbermayr, šéf Kiel Institute pro světovou ekonomiku. Např. Fratzscher: "Bylo idiotské nutit Brity podřídit se "s pistolí na jejich hrudi", Evropa je na cestě způsobit si obrovské škody v následujících dekádách kvůli způsobu, jak přistoupila k Brexitu". "Žádný suverenní stít nemůže přijmout takové podmínky, Bundestag by stěží hlasoval jinak".:

Naštěstí tu je Faragova Brexit Party, nyní na 2 % preferencí. Ale pokud by Boris zaváhal, (100 % důvěra k němu v UK není) tak se miliony konzervativních voličů přelijí tam .a slavná Konzervativní strana se stane historií.

S. Sidlichovsky 19.8.2020 6:37

Ale kdo byl na začátku epidemie tak chytrý, aby věděl, že nechat to na "promořování" populace je veskrze pochybné?. Když ty výsledky začaly být strašidelné, Borisova vláda udělala U.obrat.

R. Vacek 19.8.2020 6:20

V Británii se letos umíralo jak nikdo nepamatuje. Je úplně jedno, do jaké rubriky úředník mrtvého strčí. A nevídané umírání má zajisté na svědomí covid. A situace tam je podstatně horší, než u nás a z toho vyplývají problémy se zpětným otvíráním společnosti.

V Rakousku se letos umíralo málo (u nás je to stejné) - dokonce méně, než obvykle, protože karanténa omezila i další infekce (chřipku).

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/

S. Sidlichovsky 19.8.2020 6:16

Na ekonomické důsledky Brexitu a to na obou stranách si musíme ještě chvíli počkat.

S. Sidlichovsky 19.8.2020 6:13

"level playing field" opravdu bývá součástí obchodních dohod, ale obvykle jen vyžaduje záruky, že nedojde k poklesu úrovně standardů, nikdy neobsahuje požadavek na přímou exploataci přírodních zdrojů tak jak je tomu v případě britských vod. Žádný rozumný argument ze strany EU jsem k tomu neslyšel . Leyen -EU rybáři jsou tomu po celé dekády zvyklí - to je spíše humor.

A že se bude EU "vrtat" v britských daních, státní pomoci, enviromentálních otázkách nebo v pracovním právu? Co by zbylo z té suverenity, kdyby Boris souhlasil s tím, že se mu bude EU "šťourat" v těchto - pro každou zemi - suverénních záležitostech. .

Copak může suverénní země akceptovat jurisdikci cizího soudu - ostatně parodie na soud - ve svých záležitostech?

Takže požadavky EU: jsou nehorázné.