29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Poslední gesto před popravou

Zrada, kapitulace, mnichovanství ozývá se ze strany vášnivých zastánců brexitu a suverenity na adresu premiérky Theresy Mayové, jejíž zveřejněná dohoda, jakýsi brexit neexit s Evropskou unií spustila politickou bouři, jakou Británie od války o Suez (1956) nepamatuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 21.11.2018 8:52

EU je neudržitelná, jako SSSR. Stojí prakticky na stejném

principu a je jen složena z daleko vyspělejších států. Na tom však vůbec nezáleží. VB budou následovat další a další státy... Dzp.

A. Alda 21.11.2018 10:02

Rozpad EU je zcela nepochybný.

Zatím všechny multinacionální říše zanikly s výjimkou Číny, kde ovšem ta multinacionalita je skryta za jednotným znakovým písmem a jednotnou kulturou, ale i bez toho Chanové představují naprostou, víc než absolutní, většinu (ovšem severní a jižní si v mluveném slovu nerozumějí, takže je těžko označovat je za jeden chanský národ - zavedení latinky či azbuky by tuto jejich zdánlivou jednotu ihned rozbilo).

EU se nemůže udržet. Historie jednotlivých národů je příliš odlišná, jazyky jsou si vzájemně značně nesrozumitelné, zdánlivě jednotné písmo (pomineme-li azbuku Bulharů a alfabetu Řeků) je ve skutečnosti různými národy vyslovováno jinak. Nemáme nic společného nad to, že vidličku držíme v levé a nůž v pravé ruce.

http://www.osel.cz/988-evropa-evropane.html

Z. Lapil 21.11.2018 14:00

Re: Rozpad EU je zcela nepochybný.

Naopak - myslím, že evropské národy mají společnější historii, než si samy uvědomují. Společnou způsobem "dobré ploty dělají dobré sousedy" - známe se a zhruba víme, co od sebe vzájemně čekat. Až neuvěřitelně společnou v tom, že člověk musí mít velmi zkušené ucho, aby rozeznal anglickou hudbu*/ od francouzské, tu od italské a všechny tři od ruské; ve výtvarnu podobně. Že ještě před sto lety (dobře, tak před sto deseti) Evropa prosperovala pod žezlem vzájemně příbuzných panovnických rodů. Že se příbuzní nakonec strašlivě servali - inu, to se tak mezi příbuznými stává. Shrnuto: poznáme, že si soused postavil plot a podle toho se zařídíme. Někdy i tak, že mu ho v noci posuneme o dva metry zpátky :-).

Každopádně díky za příspěvek. Přivedl mě na myšlenku v dnešní době docela kacířskou: právě před-EU Evropa je tou multikulturní zemí plnou medu a strdí, kterou se "vítači" pokoušejí vybudovat prostřednictvím cizinců, kteří - velmi nadsazeně - nepoznají plot, a i kdyby ho poznali, nevědí, co jim někdo tím plotem říká.

*/ Původně jsem psal o hudbě klasické, ale platí to i v hudbě populární; nakonec Mozart, Haendell, Rossini i Dvořák byli svého času a stylu hitmakeři. Nějaké to Te Deum, Gloria, o mších nemluvě, napsali snad úplně všichni. I slavní operní skladatelé.

Puccini před operní kariérou: https://www.youtube.com/watch?v=2xdQGTZlU10

Rossini po ní. Jeho Malá slavnostní mše je ale podle mě jedním z vrcholů oboru: https://www.youtube.com/watch?v=a2WNkEaHBo8.

K. Janyška 21.11.2018 20:53

Re: Rozpad EU je zcela nepochybný.

Nesmyslné. Národy si nic neuvědomují, neboť nemají čím. A právě v Evropě se rozpadly R-U, Hitlerova Evropa, SSSR, Jugoslávie a hlavně pro nás ČSSR... Dzp.

J. Kanioková 21.11.2018 20:33

Francie tlačí

Francouzský ministr financí řekl na francouzsko-německém obchodním fóru, že „Evropa se musí znovu stát říší".

https://order-order.com/2018/11/20/french-finance-minister-calls-europe-become-empire/

J. Vintr 21.11.2018 8:50

Nechápu, proč by Anglie nemohla

prostě Bruselu ukázat vztyčený prostředníček a začít jednat naprosto nezávisle. I když by se btuselští kašpaři mstili, co by to šlo, většina obchodních vztahů mezi Británií a zeměmi EU je určitě založena na vzájemné výhodnosti, takže jejich přerušení by odskákala i EU, která si taky nemůže ekonomicky moc vyskakovat. Takže by ta pomsta určitě rychle vyšuměla do vytracena.

M. Šejna 21.11.2018 8:59

opravdu to nechápete?

doposud mohla 60-ti milionová Británie volně obchodovat se 450-milionovým zbytkem EU.

Až vztyčí Británie prostředník, příjde 450-milonová EU o 60-ti milionový trh, ale Británie ztratí trh 450-milionový.

Pokud jste chápavý, jistě Vám dojde, kdo bude tahat za kratší konec špagátu a proč Británie ten prostředník nevztyčí.

Š. Hašek 21.11.2018 9:13

Re: opravdu to nechápete?

Pane Šejno,

zde se pozastavím nad slovem "volně", dosud. Přesnější se mi zdá "podle směrnic brusele".

Neumím si dost dobře představit stav, kdy od pondělka štrasbrusel zakáže jakýkoliv styk s Británií. To jako Telička/Juncker bude potápět lodě v Kanálu a vylévat whisky do Rýna? A Poláci pomašírují dom???

Strach má opravdu velké oči a začíná být módní mezi politiky. Britská vrchní dáma se mi zdá neželezná, něco jako linecké těsto. A přitom Juncker malinko zapomněl, že nemůže do Londýna poslat Konstantina von Neuratha a 300 000 mužů ve zbrani .....

Uznávám, že se mi to mluví/kecá, protože stran obchodu, smluv ...... mě "komanduje" jen manželka. Zkráceno.

M. Šejna 21.11.2018 9:31

pane Hašku

ano, zboží musí splňovat "směrnice brusele". V Česku zas musí splňovat předpisy dle ČSN (tedy směrnice prahe) a v Německu dle DIN (tedy směrnice berline).

Pokud bychom chtěli exportovat do Británie, musíme splňovat "směrnice londýne".

EU měla za úkol národní normy sjednotit a vytvořit jednotné "směrnice brusele". Takže pokud bude chtít Británie dál exportovat do zemí EU, bude muset ty směrnice "brusele" splňovat dál. Může si ale vytvořit své vlastní "směrnice londýne" a tyhle směrnice pak budeme muset plnit my, pokud tam budem chtít něco dovážet.

Jak prosté Watsone.

J. Vintr 21.11.2018 10:12

Re: pane Hašku

Normy, které musí splňovat zboží, ještě neznamenají poslušnost vůči tomu,kdo je stanovil. To jako z rozhodnutí Brusele přestane britské zboží, které doposud ty normy spňovalo, najednou splňovat?

M. Šejna 21.11.2018 10:18

pane Vintře

současné zboží vyráběné v Británii určitě eurounijní normy zatím splňuje. Jenže Britům vadí, že se těmi normami musí řídit. Takže si asi po brexitu zavedou normy vlastní. Ty ale nemusí být shodné s těmi eurounijními, takže může dojít k zákazu dovozu takového zboží do EU, nebo opačně zákazu eurounijního zboží do Británie.

J. Hejna 21.11.2018 10:43

Re: pane Vintře

"může dojít k zákazu dovozu takového zboží do EU"

Domníváte se, pane Šejno, že v Británii žijí samí blbci?

Proč by "takové zboží" vyráběli?

Nehledě na to, že i normy různých autorů se mohou věcně neproblematicky shodovat.

J. Pospíšil 21.11.2018 18:22

Re: pane Hašku

Normy zboží splňovat bude, ale obchod dávno není v EU a zejména mezi EU a neEU volný. Na dovozy z vnějšku přiděluje EU kvóty a podmínky a clo.

Tady se pomíjí dávný fakt, že kdokoli obchoduje se zahraničím, tak jeho zboží musí plnit normy, platné v tom zahraničí. To není věc, kterou by vytvořilo EU a nečiní to EU ani pokrokovým, ani výhodným.

Že jednání s EU nedopadne pro odchod dobře, bylo přece jasné od chvíle, kdy se Mayová stala šéfovou u konzervativců. Ona přece nikdy odchod z EU nechtěla. Vyvolala volby, které chtěla prohrát, volební kampaň v podstatě bojkotovala, a i těmi oslabila příznivce odchodu.

Ve chvíli, kdy se stala premierkou, bylo jasné, že odchod nebude nebo bude parodován.

S. Sidlichovsky 21.11.2018 9:25

Re: opravdu to nechápete?

92 % britských firem neobchoduje s EU vůbec. Údajná apokalypsa by se tak týkala 8 % firem. Věřím, že by se přizpůsobily.

Horší by to bylo s těmi 96 miliardami přebytku obchodní bilance ve zboží EU s UK. Proto je třeba zabránit možnosti, že UK bude moci uzavírat obchodní smlouvy s kýmkoliv, při nulových nebo velmi mírných celních tarifech, by to mohlo podkopat EU průmysl. Co se týče agro produktů Nový Zeland, Austrálie, Argentina a sever Afriky se už na ten kšeft třesou (2000 tun francouzských sýrů týdně by tak skončilo kde?). V pžípadě kolapsu prodejem německých aut (750 000 ročně, 600 Volkswagenů denně)), je tu Japonsko a Jižní Korea. (podle Deloitte by to znamenalo ztrátu 18 000 pracovních míst v německém autoprůmyslu.

Ale když ve vládě je naprostá převaha těch, co volili "zůstat" a kteří sabotují, je vyloučeno, že by tyto faktory byly využity.

M. Šejna 21.11.2018 9:36

pane Sidlochovský, statistika je ošidná

u nás existuje přes milion firem a podnikatelů. Kolik procent z toho si myslíte, že obchoduje s EU? Tipuji, že to bude také jen kolem 8%.

Ono totiž nejde o počet firem, ale o objem vzájemného obchodu. Jedna jediná firma zvaná Škoda-Auto zobchoduje s EU tolik zboží, co nedokáže zobchodovat zbývajících 92% českých firem dohromady.

A o tom to je i v Británii.

S. Sidlichovsky 21.11.2018 10:04

Re: pane Sidlochovský, statistika je ošidná

Tak to ještě zpřesním, těch 92 % firem tvoří 87 % výkonu britské ekonomiky. Skutečně by UK tahala za kratší konec, kdyby to vše v UK nebylo v rukou Quislingů?

Nedávno jsem prošel diskusi pod článkem o Brexitu v idnes - byl jsem šokován, kolik nenávisti vůči Britům tam bylo. Asi by to psali z Madagaskaru nebo Patagónie, kdybych jich nebylo.

Ale tímto končím. Smysl to nemá.

M. Šejna 21.11.2018 10:25

jo aha

tak v tom případě Británii žádná krušná léta nečekají a tvrdý brexit bude osvobozením od diktatury "brusele".

A tímto končím. Smysl to nemá.

V. Novák 21.11.2018 9:41

Re: opravdu to nechápete?

Pak je ovšem jakékoli vyjednávání Británie s EU zbytečné - Británie nechť si odejde bez jakýchkoli smluv a nechá dojednávání obchodu na těch 8% firem, které s EU obchodují.

Tvrdý brexit, jak ho chtěl Johnson.

Š. Hašek 21.11.2018 9:50

Re: opravdu to nechápete?

Připadá mi to logické.

Š. Hašek 21.11.2018 8:34

Ti dopadli ....

"Hrdá" Británie (vládkyně moří, koloniální velmoc, mnichovská zrádkyně) má strach z toho co bude, když vystoupí z RVHP!

Mám dojem, že jsme na tom lépe. Zkušenost má vysokou hodnotu.

T. Kohout 21.11.2018 7:50

hrdý Albion?

Pro Brexit určitě nehlasoval "hrdý Albion". Pro Brexit hlasovali především chudáci všeho druhu.

P. Urban 21.11.2018 7:48

Takhle to dopadá

když o politice rozhodují lidé, kteří myslí v rovnicích o jedné neznámé. Na tohle všechno měli být stoupenci brexitu dávno připraveni. Pokud nejsou, je to jen a jen jejich blbost.

S politikou EU nemusíme souhlasit. Těžko ale vyčítat jejím představitelům, že když už mají v ruce nějaké skutečné karty, tak s nimi také hrají.

S. Sidlichovsky 21.11.2018 6:31

Brexit ještě jednou

Díky pane Tomský, skvěle napsáno.

Podle mého názoru největší nebezpečí pí May hrozí tím, že severoirští unionisté stáhli podporu její vládě. Na podpoře jejich 10 poslanců je konzervativní vlada závislá. (po té co May zcela zvorala kampaň k posledním parlamentním volbám) Roztrhnout UK by byl přeci nádherný trest, lákavá to idea pro ten bruselský gang, ty formulace v konceptu dohody, co se týče Severního Irska jsou neakceptovatelné.

Často čtu v komentářích čtenářů v Telegraphu: nechť raději přijde Corbyn, za 5 let přivede zemi do krachu a zvolíme někoho jiného, pořád lepší, než se stát kolonií tpho bruselského spolku navždy.

Strach Bruselu z toho, že by se Británii po Brexitu mohlo dařit je obrovský. A má-li někdo o tom pochybnost, ať si prosím znouvu přečte "Směrnice Evropské Rady pro jednání o Brexitu". Dle EC je podmínkou volného obchodu zajištění tzv. "level playing field" (rovnost příležitostí, šancí) v oblastech hospodářské soutěže, státní pomoci a musí zahrnovat systém záruk proti soutěžním výhodám kromě jiného v oblasti daní, sociálního prostředí, regulatorních opatření a praktik.To je nebetyčná arogance EU, po Brexitu bude UK opět suverenním státem a EU tam nemá co rozhodovat (o ničem).

V průběhu jednání platnost těchto principů Juncker jen potvrdil: "Británie musí sníst, co je na talíři nebo odejít od stolu".

V. Novák 21.11.2018 9:57

Re: Brexit ještě jednou

Rozpojit Spojené království?

Irové k tomu vůbec nepotřebují pomoc od EU - vždyť za osvobození i Šesti hrabství bojovala IRA desítky let. Nakonec se sitiace uklidnila, když prakticky zmizela hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem - ale Británie si bude muset vybrat, kde celní hranice vznikne. Zatím to vypadá, že Mayová je na tom ještě hůř než Princezna Koloběžka - na hranici Irsko-Severní Irsko neé, na hranici Severní Irsko - zbytek Británie neé a zachovat celní unii taky neé.

Koloběžka měla plnit vždy dva protichůdné negativní požadavky. Theres tři...

S. Sidlichovsky 21.11.2018 2:53

K Brexitu

V redakci Daily Mail (až tak moc za bulvár bych je nepovažoval, vždyť tam píše třeba Max Hastings - dnes asi britský historik č. 1) se odkonala revoluce - odešel editor Paul Dacre - stoupenec Brexitu - a přišel Geordie Greig - velký stoupenec "zůstat". Takže pokud napíšete komentář do Daily Mailu, který kritizuje Mayovou, asi ho uvidíte jen max. několik minut. Noví cenzoři jsou velmi bdělí. Uvidíme, co s tím udělá pokles počtu čtenářů, doposud převážná většina byla stoupenci "tvrdého" Brexitu. .

Číslo, které uvádí p. Tomský - 25 konzervativců poslalo dopis šéfovi Komise 1922 o ztrátě důvěry v Mayovou asi nebude správné. 25 je těch, kteří to přiznali veřejně - jinak to číslo je tajné a zná ho jen šéf Komise Graham Brady (a jak řekl to číslo nezná ani jeho manželka). Je ale pravdou, že řada těch, kteří slíbili dopis o ztrátě důvěry v Mayovou poslat to zatím neudělala, čekají na výsledek parlamentního hlasování.(někdy kolem 10. prosince). Logiku to má. Zde je vynikající komentář Allison Pearson:

https://www.telegraph.co.uk/women/family/beginning-look-lot-like-brexit-conspiracy/

a Dominica Raaba (ministra pro Brexit, který abdikoval pro nesouhlas s dohodou pí May):

https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/11/20/must-change-course-stand-bullying-tactics-brussels/

V. Braun 21.11.2018 0:24

Společný (ne)trh dle pana Tomského

Tato věta z článku dokazuje, že pan Tomský absolutně netuší, jak funguje a na čem je založen společný trh:

"Takové vyjednávání o obchodě během tranzitního období je stejně

nesmyslné, jako bylo dosud, je-li je předem dané, že nečlen musí být

podřízen všem regulacím i v budoucnu, má-li mít přístup na společný trh."

Š. Hašek 21.11.2018 8:42

Re: Společný (ne)trh dle pana Tomského

Pane Braune,

slovem trh jste mě skutečně pobavil.

Můj otec, předválečný obchodní v obchodní firmě, byl cca v roce 1949 jmenován "vedoucím okresní rozdělovny textilu". Nakupovat a prodávat - to nějak přestalo frčet.

Tedy - zeptám se Vás, dnešní rozdělovna a přidělovna v brusele funguje podle jakých pravidel? Obchod bez administrativních bariér nebo jako přidělovna zakázek, normovač kdejaké ptákoviny a přidělovna cenových relací??? Telička je obchodník???