8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Mayová na útesu

Víte, co je to efekt skleněného útesu? Měli byste, neboť jeho ukázku možná právě vidíte v Británii. Odtamtud pochází i výraz glass cliff effect. V roce 2003 ho použili profesoři Exeterské univerzity Ryanová a Haslam, když vysvětlovali, proč se tolika firmám, do jejichž čela nastoupily ženy, nedaří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 17.7.2016 5:30

Neni se ceho bat

UK je prece tou nejvyspelejsi standardni demokratickou zemi, vskutku matickou demokracie, aspon tak nam to nasi telektualove rikali od te doby, co se to smi...

M. Prokop 17.7.2016 14:55

Re: Neni se ceho bat

Já mám takový dojem, že EUroHujeři se bojí dost důvodně.

J. Pospíšil 16.7.2016 17:01

Myslím, že Brexit nebude.

Zaprve proto, co zde už napsali jiní o premierce.

Zadruhé proto, že Britanie je, ať se nám to líbí nebo nelíbí, zemí kompromisu. A vyjednávat umí a mají trpělivost. Takže si myslím, že po dlouhých jednáních získají to, co chtějí, tedy možnost regulovat si přistěhovalectví do své země sami. A možná ještě pár dalších ústupků.

Nezruší volný pohyb v Evropě, jen možnost určovat, kdo se může v zemi usadit a to včetně těch ze zemí EU (přičemž skoro bych se vsadil, že budou tolerantnější k těm z indického subkontinentu, na které jsou zvyklí, než k těm z východní Evropy, kdo získá trvalé pracovní povolení a kdo si ho bude muset dejme tomu po třech letech obnovovat), na dobu do tří měsíců, zejména jako turisté budou samozřejmě lidé z EU moci přijíždět volně. A všichni v Britanii řeknou nakonec, že přesně o to jim šlo a že to tak může zůstat.

Kontinentální členové budou mít dost starostí sami se sebou, takže výjimky, a nebude to poprvé, Britanii schválí s úlevou.

Naši vyjednavači opět, stejně jako v případě Lisabonské smlouvy, zaspí a nevyužijí toho, na rozdíl od Poláků. Naši sluníčkáři z toho udělají naši přednost, že je lepší být v hlavním proudu a vyhnout se nedozírným důsledkům. Většina stran prohlásí, že vlastně ani žádné výjimky nechtěla. Ale třeba se mýlím, docela by mě potěšilo, kdybych se mýlil a Brexit byl důsledný.

M. Prokop 16.7.2016 18:06

Re: Myslím, že Brexit nebude.

Co se týče Prošepánů, zaslechl jsem, že brexit považují za důvod k přijetí €. Tak to je mi skoro milejší to naše zaspání.

B. Rybák 17.7.2016 11:54

Re: Myslím, že Brexit nebude.

Dobu, kdy bylo možno schvalovat výjimky pro VB a odvrátit tím "brexit" už arogantní "Brusel" propásl, přinejmenším do velmi nepravděpodobného opakování referenda o "brexitu"!

Zahájením "brexitu" ztratí VB práva člena EU (ne však povinnosti) a EU-byrokracie se v hrůze z rozšíření nákazy bude snažit udělat v příštích cca 2 letech z VB odstrašující příklad, během nichž je tedy jakýkoli oficiální kompromis vyloučen.

B. Rybák 17.7.2016 13:21

Re: Myslím, že Brexit nebude.

Stejně nereálná je i představa, že vystrašená EU-byrokracie umožní VB, aby po schválení "brexitu", získala nějaké výhody!

V. Braun 16.7.2016 16:09

A co plán A?

Nechápu, proč by dle autora měla opozice nyní přicházet s nějakým plánem B. Za prvé Brexit není vládní projekt, Brexit si objednali voliči napříč stranami a na vládě je jen jeho vykonání. No a za druhé, a to je podle mne podstatnější, zatím není nic známo ani o plánu A, tedy čeho konkrétně chce Británie Brexitem dosáhnout v reáliích možného. Když není zřejmé, co bude konkrétně vláda v jednáních prosazovat a s čím se spokojí tak je prakticky nemožné přijít s nějakou alternativou.

M. Šejna 17.7.2016 10:01

ne tak úplně, pane Braune

máte pravdu, nač řešit plán B, když vláda nemá plán A. Jenže Brexit je vládní projekt a není tajemstvím, že Cameron chtěl referendem porazit opozici uvniř konzervativců. Byla to vláda a její šéf Cameron, která zorganizovala referendum. Měla mít tedy připraven plán dalšího postupu pro případ, že voličí řeknou "odchod".

Omluvou pro britskou vládu je, že nepočítala s tak výáraznými regionálními rozdily ve výsledcích referenda a že teď musí nejprve zabránit hrozbě rozpadu Británie. To j podstatně důležitější, než odchod z EU.

Máte pravdu, že není známo, čeho chce Británie dosáhnout v reáliích možného. Oni to nejspíš nevědí ani samotní Britové. Jedna věc je odchod z EU, druhá věc budoucí úroveň vztahů s EU. V této chvíli to vypadá, že nová vláda zaktivuje článek 50 až poté, co si prosadí výhody na úkor EU. Pokud si je neprosadí, članek aktivovat nebude.

S nadsáznou lze popsat současné chování Británie takto: když Evropská unie Britům neposkytne výhody i jako nečlenovi EU, tak Británie potrestá EU tím, že v EU zůstane.

K. Janyška 16.7.2016 11:27

Nějak se mi nelíbí. Nevím čím to je. Vlastně vím.

Je společenskovědně neukotvena. Plácá jednou to a podruhé něco úplně jiného v téže věci... Dzp.

M. Šejna 16.7.2016 10:23

Mayová na útesu?

Theresa May je u našich českých eurofobů uctívána téměř jako bohyně. Označují ji za dámu, která nám v EU ukáže, jak dokáže být Británie samostatná. Jenže to je nejspíš jen jejich zbožné přání, protože May nejspíš nesplní jejich naděje.

T.May je reprezentantkou levicové frakce v konzervativní straně a byla pro setrvání v EU. Říká se o ní, že je mistrem kompropisů a umí vyjednávat a dohodonout se. To je možná hlavní důvod, proč se stala "premiérkou pro brexit". Vzhledem k ruzným výsledkům referenda ve Skotsku a Sev. Irsku bude jejím hlavním úkolem udržet Británii pohromadě a brexit bude až druhý v pořadí.

Včera jednala T.May s první ministryní Skotska a výstup z tohoto jednání byl pro mnohé stoupence brexitu nejspíš dost šokující. Theresa May prohlásila, že "z EU odejdeme pouze společně" a že článek 50 bude aktivovat pouze tehdy, až "si budu jistá, že máme společný postup a společný cíl jednání pro celé Spojené království".

Zdá se tedy, že brexit se odkládá do doby, než bude celá Británie jednotná. Pokud to takto dopadne, pak dějiny budou Theresu May oslavovat jako političku, která zachránila Británi pred rozpadem a brexit už nikoho vzrušovat nebude.

M. Prokop 16.7.2016 15:10

Další zpráva londýnské uklízečky?

"Theresa May je u našich českých eurofobů uctívána téměř jako bohyně."

K. Novák 16.7.2016 6:33

Brexit bude jen na papíře.

Británie si jen vyjedná trochu jiné podmínky členství-nečlenství. Trochu poodstoupí. EU ignorovat nemůže. Kdyby se lidi v referendu vyslovili pro setrvání, vyjednala by si to Británie stejně. Nebo přesněji řečeno chtěla by si vyjednat. Nejsem si jistý, jestli s takovou sestavou jako je Merkelová, Hollande a spol. a jejich poskoky Junckerem, Schulzem, Tuskem ap. bude možné něco rozumného vyjednat.

M. Moravcová 16.7.2016 6:29

Mám návrh na prohlášení,

které by se dnešním britským politikům mohlo hodit, je velice oblíbené a módní : "Je to výzva". :-)

P. Maleček 16.7.2016 6:26

Blbost, nahrávající kvo, kvo, kvo, kvótám,

podle níž byl Winston Churchill ženská a ty doutníky co kouřil byly dortíčky k drbům v cukrárně. Nemluvě o tom, že tyhle kecy jen nahrávají zvráceným kvo, kvo, kvo, kvótám.

Kdo sleduje britskou politiku ví, že May je velmi schopným politikem a svou cestu si vyšlapala dlouholetou, poctivou a tvrdou politickou prací.

No a Británie není v maléru. Naopak poté co se zbaví koule na noze v podobě socialisticky degenerující EU, čeká jí návrat k bývalému globálnímu vlivu. Tedy když se rázně vypořádá s i tam čím dál drzejším islámem. Což May coby ministr vnitra musí moc dobře vědět. A zbavena EU politického korektivismu do toho řízne.

K. Pavlik 16.7.2016 2:56

No nevim

Zatim to moc nevypada ze Mayova nevi co dela. Zatim jedna velice rychle, jen neukazuje svoje karty takze se zatim nevi s jakymi kartami vlastne hraje.Napriklad rychlym jednanim se Skotskem se snazi uklidnit jeden z jejich mnoha problemu - toto je muj osobni nazor.

Stale ma mozna v rukave (jako maji podvodni hraci) jednu kartu - moznost nepouzit 50- je to eso, dvojka, nebo tam dokonce zadna karta neni?

Jsem clovek ktery strasne rad diskutuje moznosti, v tomto pripade ale tvrdim: Nerikam ani tak, ani tak, ale na moje slova dojde.