8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Kapitulace Mayové jako cesta k vítězství

Minulou neděli bleskově odsouhlasila sedmadvacítka EU vzájemnou dohodu s vládou premiérky o závazných pravidlech budoucí obchodní smlouvy, která se teprve dojedná po vystoupení Británie z Unie za tři měsíce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 3.12.2018 9:12

Re: Strašení

Pane Valento, vzhledem k tomu, že obě strany sporu jedou v podstatě tu samou rétoriku, co předtím (a odpůrci mají v tomto případě jasný důkaz, že EU rozhodně nehodlá být vůči GB jakkoliv vstřícná), je Vaše první výtka zbytečná.

S tím Faragem je to zajímavější. Protože on je ve skutečnosti drtivým příkladem demokratického politika. Jasně delegoval svůj cíl - vítězství v referendu o setrvání/nesetrvání jeho vlasti v nemilované EU. Tento cíl dosáhl. Pro tento úkol byl zvolen jako zástupce svými voliči, euroskeptiky v GB, do parlamentu EU. Jiný mandát nemá. To evidentně respektuje - a pokračuje ve své práci, za kterou by mu měla být vděčná i EU. Neboť společenská organizace bez vnitřní opozice si nemůže vůbec namlouvat nějakou demokratičnost (viz například naše ANO pana Babiše).

Pokud by byl Farage či jeho politické uskupení zvolen s vítězným mandátem ve volbách do zastupitelských orgánů své vlastní země, byla by situace jiná. Tyto orgány ale drží v rukou parta kolem Mayové..

M. Valenta 3.12.2018 9:28

Re: Strašení

Pokud si vzpomínám dobře, tak jeho výroky těsně po vítězném brexitu směřovali jeho další angažmá jinými směry - například jako poradce Trumpa pro evropské záležitosti a jestli to nemyslel vážně, tak měl být zticha. No a nyní zase dělá v Bruselu poslance za již neexistující stranu (i když právně asi ještě ano), což by ještě bylo snad pochopitelné, ale v Británii se po něm země slehla, což tak pochopitelné zase není. Tedy podle mne typický politický vyžírka.

R. Brzák 3.12.2018 9:39

Re: Strašení

Možná to poradcovství myslel vážně on - a ne Trump.

V Británii se po něm slehla zem? A on snad byl zvolen Brity k tomu, aby se věnoval vnitřní politice? Dali mu k tomu mandát ve volbách? Vždyť ho zvolili do EUparlamentu. V referendu se přece nerozhodovalo o tom, že FArage bude doma vyjednávat brexit. Nýbrž jen a pouze o tom, co má udělat vláda GB s členstvím v EU.

Ale nic si z toho nedělejte, tyto základní fakta jaksi unikají daleko více lidem (a to nejen zde v diskuzích na psu).

R. Brzák 3.12.2018 9:57

Re: Strašení

a samozřejmě, Farage nikdy neobdržel od voličů mandát k vládnutí v GB....takže se na to dá dívat tak, že s respektem k rozhodnutí voličů, poté, co neodbdržel nabídku od Trumpa k jinému než zastupitelskému angažmá, se vrací k práci, pro kterou byl zvolen.

M. Valenta 3.12.2018 10:01

Re: Strašení

Vy se pokoušíte na politicích vždy ( a někdy za každou cenu) najít to dobré, což je docela obdivuhodné, při těch zkušenostech s nimi.

R. Brzák 3.12.2018 10:26

Re: Strašení

Je to přesně naopak - pro mne je politika, vzhledem k tomu, že se vždy týká boje o moc na druhými lidmi (která vždy vede k postupnému korumpování politika, i kdyby samým andělem byl), zásadně chybná.

Politik, který je v opozici, je pro mne ale o něco málo důvěryhodnější, než ten aktuálně vládnoucí. Je ostatně mou osobní zodpovědností dávat tomu, kdo je nade mnou u moci, co nejpřísnější zpětnou vazbu. Jen díky tomu se mu může dařit odolávat korupční síle moci nad druhými lidmi. Proto ostatně jsou komunální politici obvykle méně problematičtí - dostávají zpětnou vazbu intenzivněji.

Například dnes si cením Kalouska za jeho opoziční práci. NA Babiše je třeba aspoň deset takových Kalousků. Přesto, v době, kdy byl Kalousek u moci, jsem jej velmi ostře kritizoval - a nikdy bych ho nevolil.

A nakonec - kde vidíte u mne to "za každou cenu"? Vyvracejte mou argumentaci, jinak to nedokážete...

M. Valenta 3.12.2018 11:02

Re: Strašení

Kalouska jsem volil několikrát a je opravdu škoda, že jich není ve vrcholné politice mnohem více. V prvním odstavci se ovšem mýlíte. Politiku jinak dělat nelze a je jen na nás, voličích jestli se ji podaří udělat hodně neslušnou (dnešní stav) nebo snad někdy v budoucnu jen málo neslušnou - což bych považoval za téměř "ideální stav".

A. Alda 3.12.2018 11:09

Vy, takový komouš, a volil jste Kalouska?

I když vlastně... on ten Kalousek chtěl i Lidovce spojit s Komunisty. Tak se není čemu divit.

R. Brzák 3.12.2018 11:11

Re: Strašení

Nemýlím se - VY se totiž domníváte, že já se domnívám ,že lze dělat politiku jinak. Jistěže nelze - říkám ovšem, že politika, tedy v podstatě koncept delegované moci nad druhým lidmi do rukou lidí je chybný!

A v okamžiku, kdy odevzdáváme moc nad sebou, odevzdáváme i část své zodpovědnosti (a tím i svobody). To u nás podporuje setrvávání v nezodpovědnosti, ve spoléhání se na stát (tedy ty z nás, kterým dáme moc do ruky). A tudíž je zcela přirozené, že jsem více a snadněji manipulovatelní. A proto, je-li to na nás, voličích, jaká je politika - jsem ztraceni.

V okamžiku, kdy budu zohledňovat v prvé řadě vlastní zodpovědnost (A tím i svobodu), mohu hledat řešení společenských situací zodpovědněji - neboť nebudu mít možnost být nezodpovědný (chyba dopadne přímo na mně). To je ovšem v reálné situaci nemožné. Ale zárodkem může být zavádění referend, alespoň k rozhodování o malých komunitách - a ty by si pak mohli začít vynucovat decentralizaci moci ve státě (tedy především výběr daní a jejich přerozdělování - moc jsou peníze, peníze jsou moc). Ideou je anarchokapitalismus - a jako každá idea, je v dosahu několika generací utopií...ale lze se jí inspirovat.

M. Valenta 3.12.2018 9:58

Re: Strašení

oprava: výroky směřovaly

J. Pospíšil 3.12.2018 13:33

Re: Strašení

Farage a jemu podobní znali poměry v konzervativní straně a bylo jim od chvíle, kdy to dostala Mayová, jasné, jak to bude. Konzervativní strana s nimi spolupracovat nechtěla a Mayová, když si mohla vybrat, tak vždy do svého aparátu vzala odpůrce Brexitu. Farage věděl, že s ní spolupráce nemá smysl, není možná a ani není chtěná.

S. Sidlichovsky 3.12.2018 16:11

Re: Strašení

Z pracovního kalendáře Nigela Farage pro podzim 2018:

Koupil s Mr. Longworthem (ex generální ředitel britské obchodní komory, ředitel kampaně "Volte odchod"a nyní je ředitelem "Odchod znamená odchod"(Leave means Leave)) autobus a organizuje mítinky v Británii proti zradě Theresy May. Je hlavním řečníkem na mítinzích v Boltonu, Torquay, Bournemouth, Gateshead and Harrogate a Birminghamu.

Proč lžete pane Valento?

J. Pospíšil 3.12.2018 3:12

Znovu připomínám,

že Mayová nebyla nikdy pro Brexit, patřila spolu s Cameronem k těm, kteří chtěli referendem jednou pro vždy připoutat GB k Únii. Cameron po vítězství těch, co byli pro Brexit odsoupil, ale přenechal premierství svému stínu, Mayové. Ta zbytečně vyhlásila volby, v kampani dělala co mohla, aby prohrála. Tak špatně vedenou kampaň nedokázali ani naši Svobodní nebo Realisté. Přes veškerou snahu volby vyhrála, sice oslabila konzervativce, ale ti ji donutili uzavřít koalici a pokračovat. Provedla tedy několik změn ve vládě, takových, aby přivrženci Brexitu byli méně zastoupení a do tvrdého vyjednávání se vůbec nepustila.

Takže vyjednala Brexit Nebrexit a ten chce prosadit.

V podstatě vždy byla, a i nadále je, agentkou Brusele.

K. Pavlik 3.12.2018 3:33

Re: Znovu připomínám,

Znate nejakehe BRExitaka ktery by jasne rekl jak si predstavuje hranici mezi Severnim Irskem a Irskem po BRExitu?

Ze Cameron udelal blbost nebot si byl jist svym vitezstvim takze ty lzi co rikali BRExitaci neodporoval - tak o tom zadna.At to dopadne jak to dopadne zdravotnictvi v GB nebude lepsi nez predtim - coz zurive slibovali.

Nerikalo se: Za Komarka za korunu bude marka?

S. Sidlichovsky 3.12.2018 6:46

Re: Znovu připomínám,

Návrhů jak řešit hranici mezi Severním Irskem a Irskem bylo představeno několik - technické řešení spolu s kontrolami až u příjemců zboží a zavedení systému "důvěryhodných" obchodních partnerů. Ostatně toto řešení připouští i EU v politické deklaraci, která ale nemá žádnou legislativní platnost.

Cameron žádnou blbost neudělal, alternativa byla, že legitimace členů Konzervativní strany najde v poště. UKIP dosáhl ve volbách více než 3,8 mil. hlasů. Nezbývalo mu nic jiného, když se z Bruselu vracel do Londýna vždy s prázdnýma rukama.

Za lež Brexitářů je vydáváno ten slib 350 mil. do zdravotnictví. (ostatně Boris Johnson publikoval v Telegraphu článek, kde dokazoval, že jde o docela realistické číslo). Ten Armaggedon, kterým strašili britské publikum stoupenci "zůstat" jsem tu připomínal už několikrát, šlo o lži, které měly nastat hned po hlasování, stal se pravý opak, britské ekonomice se daří.

Telegraph má rubriku, kde ukazuje, jak budou hlasovat jednotliví poslanci. (Poslanci mají možnost Telegraph kontaktovat a ten provede u daného poslance opravu.Zatím to vypadá, že to Theresa May "projede" - 219 pro tu její kolaborantskou smlouvu a 440 proti). Jasně, vládní "whips" teď budou pracovat 24 hod. denně, slibovat povýšení a tituly, takže ještě někoho mohou "zlomit". Ale od toho "backstopu" se distancoval už i Olly Robbins, úředník,který tu zradu za zády Davise a Raaba "pekl".

K. Pavlik 3.12.2018 16:11

Re: Znovu připomínám,

No viditelne jste informovan z jinych zdroju. Me kamaradky rodina si mysli ze pokud se zavre hranice v Irsku tak se tam pozabijeji. Mozna je nemoralni ze EU hraje irskou kartu ale jak se rika: pdle lec rozumne.

S. Sidlichovsky 3.12.2018 7:44

Re: Znovu připomínám,

Díky p. Tomskému.

Souhlas s Vaším příspěvkem.

Zatím ale nikdo ze stoupenců brexitu "nepodrazil nohy" Therese May tak účinně, jak se to podařilo francouzskému prezidentovi Macronovi.

Ten jistě zoufale potřebuje "kladné body" pro domácí publikum, tak přišel s nápadem , že použije "backstop/celní unii" a veto, které má EU pro britský odchod z tohoto nesmyslu, jako páku pro to, aby francouzští rybáři měli volný přístup do britských vod. (Procházíte-li diskusi na Telegraphu, uvidíte, kolik "anti Brexit" stoupenců konvertovalo - po tomto vystoupení Macrona - do tábora stoupenců Brexitu).

A. Alda 3.12.2018 11:14

Máte pravdu.

Nikdy jsem nechápal, jak to Mayová mohla vzít. Ale tihle bezdětní politici jsou stejně bez morálky a dokáží hrát za jakoukoli stranu, stejně jako dnešní fotbalisti a hokejisti.

K. Pavlik 3.12.2018 0:43

Moje kamaradka

Moje kamaradka to tak nevidi. Je ze Skotska , ktere hlasovalo proti exitu. Cela jeji rodina chape ze nastala blbost a neni cesta zpet. a Mayerova, ktera hlasovala pro zustani, to ted musi resit za ty co hlasovali pro a utekli pri prvni prilezitosti.Podle ni kazdy kdo byj pro BRExit okamzite utekl kdyz mel neco udelat. Smeje se tomu ze cela rodina byla proti BRExitu krome synovce, ktery svete div se, ma ceskou sluzebnou o kterou muze prijit pokud dojde k divokemu exitu.

Ono je hezke mit principy ale (1) anglicane rikaji: zebrak si nemuze vybirat (2) Muj kamarad rikal: tady delas machra a doma se hadas s prasetem kdo bude spat u zdi.

R. Brzák 3.12.2018 9:22

Re: Moje kamaradka

Vaše kamarádka má poněkud popletené vnímání společenské organizace jménem stát GB. Protože brexiťáci (např. Farage) pouze dokázali přesvědčit mírnou nadpolovinu hlasujících v referendu o své vizi. Jenže moc v zemi nedrželi - tu držela a drží Mayová (dříve její šéf Cameron). A kdo vládne, ten se sice musí podřídit závaznému referendu - ale moci se proto nevzdá. A tak se brexiťáci k ničemu nedostali (Farage se svým UKIPem, který vůbec nebyl vládní stranou, se vrátil k tomu, k čemu byl zvolen - kritice EU zevnitř jejích pozic). Vaše kamarádka tak vyčítá brexiťákům něco, co jim vůbec nebylo umožněno - a také nemohlo být umožněno. Neboť ve volbách Vaše kamarádka rozhodla, že moc v rukou - a vládní zodpovědnost - mají jiní lidé.

M. Pivoda 3.12.2018 0:35

Protimluv

"Probouzí se historické vědomí tisícileté říše, která porazila Napoleona a ustála Hitlera. Jak dopadne hlasování za dva týdny, nevíme, to je v politickém rozvratu opravdu dlouhá doba, ale zásah amerického prezidenta se může ukázat jako zásadní."

Jestliže se v Britanii skutečně probudí historické vědomí tisícileté říše, pak zásah amerického prezidenta se nemůže ukázat jako zásadní.

A. Alda 3.12.2018 11:17

Napoleona porazili Rusové a Prusové.

Angličané jim hodně pomohli, to nelze popírat. A hlavními vítězi nebyli. Hlavními vítězi byli Rakušané, hlavně pan Metternich.

M. Pivoda 3.12.2018 11:45

Historické moudrosti v době 21. století?

Někde jsem zaslechl, že dnešní situace ve Velké Britanii, v souvislosti s Brexitem, připomíná situaci v době někdejší krize ohledně (ztráty) Suezského kanálu. --- Prostě, že Britové budou muset korigovat své mocenské ambice (a ohledně ohledně očekávaných výhod z Brexitu) ve 21. století.

Doufám, že poučení z Brexitu povede k ponaučení celé EU. A očekávám, že Brexitové dopady povedou i ke změně struktury rozhodování o podstatných záležitostech.

V tzv. přírodních národech (jakými byli například v Americe Indiáni) o podstatných věcech tam rozhodovala rada starších. Bylo to logické a správné, protože ti nejstarší měli v málo měnícím se prostředí největší životní zkušenosti. Věděli toho nejvíce, byli tedy nejkompetentnější. Dnes to už neplatí.

Ale také nejsou dnes pro zemi nejpřínosnější zásady demokratického britského rozhodování, pokud o složité situaci rozhodují nepoučení. Takže proto očekávám změnu pravidel rohodování. Buďto se podstatně zvýší péče o budoucí účastníky národního referenda (voliče), nebo bude jejich vliv naopak omezen. První alternativa je pracná a nákladná, zatímco ta druhá je riskantnější (pro velmi snadnou možnost zneužití). Babo raď!

J. Pospíšil 3.12.2018 13:27

Re: Historické moudrosti v době 21. století?

Já bych volil švýcarský model, včetně jasných pravidel, která mají o tom, na co je a na co není referendum, jaká je v daném případě rozhodovací síla referenda a jak budou informováni hlasující o alternativách, mezi kterými mají rozhodovat. Individuálně informováni. Zase podle přesných pravidel. Těch referend mají řadu druhů.

A. Alda 3.12.2018 14:42

V EU baba radit nemůže.

V EU vládnou politici bezdětní, nikoli báby a dědkové.