2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

VÁLKA NA UKRAJINĚ: Konec velmocenského blouznění EU

Vedoucí představitelé Francie, Německa a Itálie společně navštívili Ukrajinu ve snaze ukázat tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu evropskou jednotu. Jednodenní návštěva se vyznačovala dlouhými projevy a žádným konkrétním obsahem: evropská jednota je zatím v nedohlednu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 12.7.2022 12:57

Hitlerovi pohrobci jsou součástí ukrajinské armády. Máte v tom guláš.

P. Hák 12.7.2022 12:29

Souhlasím.

R. Polášek 12.7.2022 12:15

R^R^

P. Kotyza 12.7.2022 11:47

Ty tzv. evropské hodnoty se dají shrnout do jednoho pěkného českého přísloví: bližší košile než kabát.

M. Grundmann 12.7.2022 11:41

Každý rozumný stát sleduje svoje zájmy. Polsko a Pobaltí má z nějakých důvodů chuť jít s Ruskem do konfliktu, tento konflikt však není v našem zájmu. Podle mě taková politika není ani v zájmu Polska a Pobaltí a vůbec ne v zájmu Ukrajiny. Náš stát by měl respektovat své závazky vůči spojencům, ale neměl by se angažovat nad rámec těchto závazků. Pro malý stát, jako jsme my, není rozumné se příliš angažovat ve velkých konfliktech.

F. Zrcek 12.7.2022 11:36

Analýza autora článku z Gatestone Institute fundovaně ukazuje, že dosavadní principy fungování EU jsou dlouhodobě neudržitelné. Nejde nadále tolerovat dominanci západních zemí Německa a Francie a jejich západních spojenců nad severní a východní Evropou.

Soudruzi Scholz a Macron během první vážné krize názorně předvedli, že to nefunguje. Nedá se jednou zadnicí dřepět na dvou židlích a pokušet se s nepřítelem zároveň bojovat i kšeftovat.

Rýsuje se ovšem přinejmenším jedna nová mocnost - Polsko. To se nedalo poslušně zkrotit podle bruselských not. Těžiště EU se evidentně přesouvá na východ, ať se to dosavadním lídrům líbí nebo ne.

První úkol pro Evropu je dát putinovi na holou. A po něm každému dalšímu fakanovi, který by se pokoušel ji vojensky ohrozit. Pak se můžeme bavit dál, jestli je důležitější dát nejdřív lidem najíst, nebo zachraňovat klima.

Na obojí zároveň nevybude. Evropský východ to chápe a západ to ve vlastním zájmu bude muset akceptovat. Jinak to nemusí přežít. Nejen jako velmoc, ale i jako obyvatelná země.

P. Hák 12.7.2022 11:33

Já to Němcům nemám za zlé, to je naše blbost. Každý až na nás mopslíky sleduje svoje zájmy, Německo samozřejmě také.

M. Hoblík 12.7.2022 11:30

Tolik sankcí na Rusko a efekt to má jenom na nás. Povedlo se poškodit hospodářství, jenže v jiné zemi, než v zemi cílené. A ruský medvěd se směje.

P. Nemec 12.7.2022 11:26

abyste doufal, na to nemusíte být "rozumně samostaně uvažující člověk" ;-D doufat může každý blbec

L. Severa 12.7.2022 11:21

Z článku je možné odvodit, že přístup Německa a Francie se promítá i do NATO, které dokáže vycenit zuby někde v Jugoslávii, ale kdyby šlo do tuhého, tak nevím, zda by Němci a Francouzi šli bojovat za zmiňovaný Vilnius. V celku laxní postoj k NATU je čitelný i proto, že většina států nedodržovala ta 2% na zbrojení. Proto je dost naivní představa, že NATO obkličovalo Rusko za účelem jeho případného napadení. Že státy sousedící s Ruskem se chtějí stát jeho členem protože mají z Ruska strach, je vcelku logické. A mají pravdu, Ukrajina to dokazuje. Že to Putin vidí jinak (?), je způsobeno jeho ruským viděním („podle sebe soudím tebe“). Koneckonců jsme i my členy NATO, a že by naši vojáci táhli na Moskvu, je představa hodně absurdní. Zpohodlněný Západ chce kšeftovat a ne aby jeho vojska bojovala někde, třeba až u Vladivostoku.

J. Vágner 12.7.2022 11:19

Nevidím sebemenší důvod, proč by tohle dobrodružství anglosasu na Ukrajině z roku 2014 do posledního Ukrajince a posledního evropského eura, mělo být kýmkoliv z Evropy podporováno! Scholz a Macron prezentují poslední zbytky rozumu.

P. Nešvara 12.7.2022 11:16

Slušná sbírka nesmyslů.

Z. Krumlovský 12.7.2022 11:02

Dost naivní

R. Polášek 12.7.2022 10:58

Tak stačí poslouchat Putinovy řeči třeba o Petru Velikém a dobývání Finska nebo o tom, jak se russké tanky mají zastavit až v Lisabonu. Nebo o tom, jak by se stav ve střední Evropě měl navrátit do stavu po rozpadu Sovětského Svazu a NATO se mělo stáhnout se zemí bývalého socialistického bloku.

M. Grundmann 12.7.2022 10:53

Pouze politici ve východní Evropě šíří poplašné zprávy, že Rusko hodlá obnovit Sovětský Svaz a obsadit i část východní Evropy. Rusko mělo několikrát možnost připojit Bělorusko a neodhodlalo se k tomuto kroku. Kdyby skutečně chtělo obnovit Sovětský Svaz, tak by to byl první krok.

Celá propaganda politiků ve východní Evropě je jenom snůška nesmyslů a mimo východní Evropu jí nikdo nevěří. Zbytek světa je přesvědčen, že Rusko válčí na Ukrajině jenom kvůli tomu, aby zabránilo jejímu vstupu do NATO.

M. Grundmann 12.7.2022 10:48

Spíš to máme my vymyšlené špatně. Podle mě je chyba, že se nadměrně angažujeme v konfliktech, které nejsou našimi. Na Ukrajině se nebojuje o Prahu. Ukrajina vedla snad tu nejhloupější možnou zahraniční politiku a dostala se kvůli ní do úplně zbytečné války. Nyní vede válku za zájmy USA a riskuje svou vlastní existenci.

J. Plíva 12.7.2022 10:47

Názor autora článku je, že Rusko bude po vítězství na Ukrajině ohrožovat celou Evropu, a že tomu může zabránit jen silné NATO. Tak jsem ho pochopil.

Jenže nevím, proč mám věřit, že se Rusko nespokojí s Donbasem a Luhanskem a Krymem a bude pokračovat dál na Slovensko a Polsko atd. Francie a Německo se tohoto scénáře nebojí a zřejmě mu nevěří.

A jaká je role USA? USA říká, že se bojí o Evropu. Ale z války má prospěch. USA má v NATO hlavní slovo. Takže to vypadá, že USA předstírá starost o Evropu, protože mu válka na Ukrajině vyhovuje.

P. Diviš 12.7.2022 10:44

Jistě. Dbám pouze na to, abych pro jedno nezapomínal na druhé, jak mnoho lidí činí, přičemž se pro ně jen mění, co je jedno a co druhé.

P. Diviš 12.7.2022 10:43

Rusko.

Imperialistické nepochybně a tradičně. Recidiva imperialismu, podporovaná paranoiou a mesiášstvím.

Revanšistické - nepochybně, odkud jinud se berou ty kecy o ohrožování Ruska Západem po rozpadu (vnitřním) SSSR?

Revizinistické - no, politiku pozápadňování, praktikovanou za Jelcina (jak, to je kapitolka sama pro sebe) Putin důkladně zrevidoval.

J. Kindl 12.7.2022 10:33

Pane Navrátil skvěle ovládáte komunistickou rétoriku. Tohle nám do hlavy cpaly už v 80 letech. Tahle válka je v zájmu Evropy stejně jako válka proti nacistickému Německu.

P. Hák 12.7.2022 10:30

No, pro Němce jsme na druhé straně ekonomicky kontrolované území. Fakticky spadáme do německého hospodářského prostoru, byť jako "detašované území" pro levnou výrobu a k umístění části produkce.

Je tu rozpor mezi zahraničně-politickými gesty Fialovy vlády oddaně sledující zájmy USA a ekonomickou politikou jdoucí na ruku Německu. Na druhou stranu ona proamerická gesta v důsledku ještě víc prohloubí naši ekonomickou podřízenost Německu, nejen v energetice.

Němci to mají dobře vymyšlené.

R. Polášek 12.7.2022 10:26

Pravda, EU je taky problém. Jenom zatím menší a jenom nám všem zatím zajišťuje neporovnatelně vyšší komfort života než by kdy dokázalo Russko.

P. Hák 12.7.2022 10:21

Jo a moc se mi líbí, že do skutečného vedení EU se nyní dostaly Polsko a další státy východní Evropy. To myslí autor určitě Petra Fialu, kterého podle jednoho ze starších článků cesta do Kyjeva "katapultovala do nejvyšších pater" evropské politiky. Já vám řeknu, na takhle katapultovanýho premiéra může bejt člověk hrdej. Ten ani nepotřebuje udavače, protože lidi za ním jdou dobrovolně, jednotný evropský lid, co v nerozborné jednotě s transatlantickou vazbou smete imperialisty a jejich přisluhovače R^

R. Polášek 12.7.2022 10:16

A ty se odstěhuj do Russka, prorusský kolaborante. Beztak jinou možnost, jak líbat Putinovi zadek, nemáš, tady se russáci nedostanou.

P. Hák 12.7.2022 10:13

Takže bojujeme proti zahraničnímu zlu, které je "imperialistické", "revanšistické" a dokonce i "revizionistické".

Děkuji, autore! Mé mládí se vrátilo! A pak že je potřeba nějaký elixír... R^

P. Diviš 12.7.2022 10:12

Gosvraňjo.

P. Diviš 12.7.2022 10:12

Jo, to by neškodilo.

Jenže EU je také problém.

M. Grundmann 12.7.2022 10:05

V Evropě existuje objektivní konflikt zájmů mezi Německem a Francií na jedné straně a východní Evropou na druhé straně. Pro Německo a Francii jsou USA nejen spojencem, ale také konkurentem a zdrojem problémů. Proto si tyto země chtějí udržet od USA odstup, nepřejí si další posilování USA a nepřejí si přílišné oslabení Ruska, které je v určité míře jejich objektivním nebo aspoň potenciálním spojencem.

Východní Evropa si přeje co největší oslabení Ruska, nejraději jeho rozpad. Totéž si přejí i USA, pro které je Rusko překážkou při posilování vlivu na celém světě. Jdeme tedy proti zájmům Německa a Francie a je otázkou, zda to stojí za to. Mohli bychom dopadnout jako Kurdové. Neměli bychom se angažovat v konfliktech, které nejsou našimi. Za nás nakonec nikdo stejně bojovat nebude, nedělejme si iluze.

M. Grundmann 12.7.2022 9:55

Vítězství Ukrajiny není v geostrategickém zájmu Německa a Francie. Tyto země si nepřejí posílení USA a oslabení Ruska by nutně vedlo k posílení USA. Z toho důvodu si vítězství Ukrajiny nepřeje ani celý nezápadní svět.

Válka na Ukrajině může vést k rozkolu v Evropské Unii. Německo si nepřálo členství Ukrajiny v NATO, dnes musí podporovat Ukrajinu ve válce za členství v NATO a navíc se po něm bude chtít, aby vše financovalo. K něčemu takovému není možné Němce nutit.

J. Červený 12.7.2022 9:53

Vojenský pak mimo NATO? Kde by na to zdecimovaná EU zmítaná sociálními bouřemi vzala?